Iesire scurta la padure/offroad
Subaru club Romania

Iesire scurta la padure/offroad

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #100 on: August 29, 2018, 13:32:24 PM »
Sambata trebuie sa ajung la o cununie religioasa pe la pranz. Daca se merge duminica, atunci voi putea participa si eu cu pitica familiei.

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #101 on: August 29, 2018, 22:53:27 PM »
am vb astazi cu un amic ce face offroad si mi-a spus ca daca nu avem autorizatie pt plimbarea catre lacul vulturilor sa avem grija la jandarmerie pt ca ei sunt prin zona sa amendeze ... si cea mai mica amenda este 3000 ron :) 
p.s eu nu pot sa ajung la tura asta si nici nu cred ca am masina pt asa ceva...
« Last Edit: August 29, 2018, 22:54:25 PM by malakay »
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #102 on: August 30, 2018, 08:59:10 AM »
eu nu pot sa ajung la tura asta si nici nu cred ca am masina pt asa ceva...

Cu roti pe 18 si coborata mai ceva ca un monopost te cred..... >:( >:( :(

Dan_XV

  • *
  • 134
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #103 on: August 30, 2018, 10:28:29 AM »
Pentru ca au cazut Vulturii noi vom ramane in Apuseni pana duminica, asa ca ramane pe data viitoare. 😭
XV 2.0 CVT MY2016

Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #104 on: August 30, 2018, 15:17:50 PM »
Am mai gasit un track.A fost parcurs de un Grand Vitara.
Sunt si poze cu drumul pe google maps de-a lungul track-ului.

https://goo.gl/maps/qSmojv2TGnv

Traseul de mai sus descris de un posesor de Dacia Duster:
"Note Traseu:

Traseul e in majoritate grohotis cu pietre mici<medii dar si cateva locuri cu pietre mari (10-15cm), zonele de dificulate sunt sleaurile de apa pe drum cu inclinare uneori, margini de drum stramte erodare si cateva balti serioase. Un Duster care nu are cauciucuri corespunzatoare (aluneca lateral) nu ii recomand sa treaca de etapa 1-2 ca sa nu riste atingeri de margini sau o roata in selau). Deasemenea e nevioe de GPS altfel ramificarile drumului va mai pot pacalii iar datul cu spatele nu e o placere. Unele sleauri va forteaza sa le sariti si o sa ramaneti pe doua roti in urcare - deci nu uitati sa aveti si ESP Off.

Am impartit traseul in etape ca sa fie mai usor de analizat, pozele sunt atasate (*multumiri membrilor 4x4 care au pus pietre la unele treceri pt ajutor):

Etapa 1:
Drumul Principal Secaraia, initial totul spre stanga, trecere pe podet, coborare si urcare usoara. E un moment bun sa reduceti presiunea in cauciucuri si sa faceti un mic popas dupa drumul dinspre Bucuresti. Atentie la traseu pt ca stanga-reapta cam seamana intre ele. Inainte de linia dreapta finala incepe urcarea in serpentine abrupte pe grohotis. Cum in margine e prapastie mereu, nu strica niste anvelope care sa nu alunece lateral usor. Deasemenea pt cine vrea sa se streseze cat mai putin finalul etapei 1 e perfect pentru un popas lung cu intoarcere spre Bucuresti.

Etapa 2:
Are 2 variante, una abrupta rau cu urcare in varf de creasta pe stanga si una dreapta. Traseul pe stanga portocaliu are peisaj insa si un unghi foarte abrupt la urcare cu iarba si pamant. M-am oprit pe la jumatate de frica... cand aveam senzatia ca dau in 45 de grade si nu imi dadeam seama ce fel de sleauri am in fata in urcare, in final mi-am facut curaj si Dusterul a urcat fara probleme doar cu 2-3 mici patinari la trecere intre sleauri mici prafuite. Oricum panta respectiva te tine cu inima de purice.

Etapa 3:
Destul de simpla, desi majoritatea curbelor la dreapta sunt cam stramte si anxioase, atentie la punctul 3 pt ca va fura drumul spre dreapta, drumul normal e cu iarba si nu iti dai semnea ca el ar fi cel de urmat (teapa si marsalier).

Etapa 4:
Incepe cu o zona 4 foarte buna de popas si reprezinta un sfarsit al drumurilor fara dureri de cap. De aici curbele la dreapta (curba 5) prin urcare care au sleauri adanci de pietre facute de ploaie si margini stramte, de trecut treci... dar stai mereu cu frica sa nu aluneci in sleau si sa te lovesti de malul de pamant. Una din aceste curbe mai are si inclinare laterala de 25 grade. Bine macar ca baltile pe care le mai gasesti sunt insa pe drept.

Ca sa ne intelegem - de cazut nu cazi de pe munte chiar daca ai prapastia la geamul pasagerului, riscul e doar sa lovesti muchia de pamant pt ca drumurile sunt adancite in interior, sau sa iti cada roata prin vre-un sleau pietruit cu adancime de 35-45 cm uneori. Cu BFGurile nu am avut alunecari laterale desi au fost zone unde tineam voilan stanga si masina mergea drept.

Etapa 5:
E de mers pana aici, probabil etapa cea mai lunga, aici se ajunge la rascrucea cu drumul de coborare, in stanga se vad stanele. Totusi nu va recomand sa coborati, cele mai frumoase peisaje sunt in urmatorii 6-7 Km spre Azuga. Curba 6 e cu inclinatie si stramtoreli si ceva balti.

Etapa 6:
Drumul este destul de ok, fara inclinari si cu grohotis mediu... nu din ala de 15 cm, mai ca il recomand cu urcare din Busteni decat sa va complicati cu etapele 3-5. Dificultatile apar langa Azuga balta secata, sunt niste sleauri de apa care fac zig zag pe drum si o sa faceti coborare pe 2 roti iar la urcare nu am mai vazut bine si am harjait-o pe dedesubt si noroc ca am avut ESP off ca ma balansam pe 2 roti in deal la sleau. Sunt cam 2 treceri de sleauri de ploaie dificile in panta medie langa Azuga. Tot langa Azuga la zona 9 se poate face plaja parca etc fara sa ajungeti prea aproape de antena.

Etapa 7:
E coborarea spre Busteni (*Dupa ce va intoarceti pe acelasi drum din Azuga), o sa calariti multe sleauri de ploaie aici, deasemenea panta o sa fie foarte accentuata. O sa jonglati de pe o parte pe alta a drumului constant, abia dupa stane spre padure se remina cu sleaurile de ploaie si stramtoreli. In apdure e drumul ok dar cu gropi care te tin in a-doua max. Si e destul de lung mai ales daca iti sta gandul la o ciorba in Sinaia.


Hope it helps - nu uitat sa aveti cauciucurile moi, ele sa nu aiba tendinte de alunecare laterala pronuntate, si voi sa aveti rabdare. Daca merita traseul? fara nici o indoiala, peisajele sunt superbe!"









« Last Edit: August 31, 2018, 10:15:53 AM by Dragosh10 »

dmp

  • *
  • 195
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #105 on: August 31, 2018, 11:52:02 AM »
Salut,
Cum ramane ?
Mai merge cineva maine ?
Daca da, unde ?
Votam un traseu ? Ma refer la cele doua propuse de Lorian si la cel propus de Dragosh10 ( ultimul, cu descriere si foto ).
 :)
Outback 2.5 i MY2008
Legacy GT MY2010

Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #106 on: August 31, 2018, 12:03:56 PM »
Asta astept si eu....un raspuns.Unde ,cand si cine?
Eu merg pe oricare din trasee.

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #107 on: August 31, 2018, 12:10:01 PM »
Și noi mergem īnsă așteptăm rezultatul votului vostru.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

dmp

  • *
  • 195
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #108 on: August 31, 2018, 12:25:45 PM »
1 Traseul lui Dragosh10
2 V2 Lorian
Outback 2.5 i MY2008
Legacy GT MY2010

Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #109 on: August 31, 2018, 12:30:44 PM »
Pentru si din cauza ca habar nu stiu sa fac un poll/votare hai sa scriem fiecare ce preferinte avem pentru traseu(ziua si traseul) si la sfarsitul zilei(zic eu orele 8pm) tragem un linie si videm cum vrea fiecare....

eu , cum am mai spus, merg unde zice majoritatea, dar as prefera ziua de sambata 1 septembrie, cu mentiunea ca daca duminica 2 septembrie pot veni mai multi nu ma deranjeaza sa merg atunci.


Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #110 on: August 31, 2018, 12:37:35 PM »
Traseul lui Dragoș, sāmbătă 01, septembrie.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

dmp

  • *
  • 195
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #111 on: August 31, 2018, 12:39:46 PM »
Traseul lui Dragoș, sāmbătă 01, septembrie.
Outback 2.5 i MY2008
Legacy GT MY2010

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #112 on: August 31, 2018, 12:57:30 PM »
Lorian, realizezi ca e traseul pe care l-am facut vara trecuta cu JohnB pana la fix 2/3 din ce e afisat acolo acum.
Mi-a mai scazut entuziasmul, deoarece
1. L-am mai facut de cateva ori incluziv cu SFC.
2. La urcare este plin de pietre medii colturoase pe care am lasat deja un cauciuc
3. (Inca) nu am AT uri

... dixit!
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #113 on: August 31, 2018, 13:53:21 PM »
Foreste are dreptate, de fapt este redundant sa afirm asa ceva!

Luati in calcul si ceea ce am patit noi anul trecut. Traseul este fabulos insa pietrele devin neiertatoare iar eu am o roata de rezerva gresita caci nu este permanenta iar in caz de pana sunt in pom.

Haideti sa reconsideram traseul si multumiri lui Foreste pentru notificare!!! ;)
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #114 on: August 31, 2018, 14:22:09 PM »
Buuuun.....atunci care din traseele prezentate de Lorian?

john_b

  • 188
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #115 on: August 31, 2018, 15:58:48 PM »
Sambata, in ordinea preferintelor V2 apoi V1.

PS: ora 08:00 - parcarea Hornbach e cumva necogiabila spre un 08:30 - 09:00? (intreb pt un prieten >:D)

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #116 on: August 31, 2018, 16:08:31 PM »
Referitor la ora īntālnirii eu mă pliez pe decizia majorității.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #117 on: August 31, 2018, 17:01:50 PM »
Referitor la ora īntālnirii eu mă pliez pe decizia majorității.
\
Majoritatea este de la Bucuresti....nu ii vad prea activi....cough Foreste cough Boxer cough

dmp

  • *
  • 195
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #118 on: August 31, 2018, 17:23:11 PM »
Incepand cu ora 08, imi este ok oricand.
Outback 2.5 i MY2008
Legacy GT MY2010

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #119 on: August 31, 2018, 18:48:50 PM »
Constat ca de la declaratiile de bune intentii s-a trecut la o stare apatica, de tristete si deprimare, amestecata cu visare si intentii de izolare  :P . TREZITI-VA, oameni buni, caci viata este scurta si merita a fi traita din plin de catre cei care se aseamana!!!

Ca atare, va rog sa depuneti efortul necesar pentru a iesi din delir, anxietate si halucinatii si sa va pregatiti masinile cu cele de trebuinta: coasa, furca, topor, nicovala, aparat de sudura, secera si ciocan, seminte de bostan etc. ;D.

Va implor sa respectati coordonatele de mai jos:

1. Data: SAMBATA, 01 SEPTEMBRIE, 2018
2. Ora: 09:00 (GMT +2)
3. Locatia: parcare Hornbach Corbeanca

De aici se va pleca, pe DN 1A spre Manastirea Suzana din Jud. PRAHOVA.

4. La ora 11:00 vom face jonctiunea cu colegii care vin dinspre BRASOV.
5. Daca aveti nelamuriri va rog sa ma sunati pe mobil.

Multumesc anticipat pentru atentie, participare si injuraturi! :D
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!