Zoli "padurarul"
Subaru club Romania

Zoli "padurarul"

Răspuns: Zoli "padurarul"
« Reply #60 on: March 14, 2016, 17:37:19 PM »
Ne poti spune te rog un cost pentru toate operatiunile facute la AutoKino?

Sunt in cautare de Forester SG, si incerc sa imi fac o parere referitor la ce costuri presupune intretinerea unuia. Multumesc

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Zoli "padurarul"
« Reply #61 on: March 14, 2016, 17:42:41 PM »
Pentru toate cele enumerate de mine (toate lichidele + curea alternator + manopera), cumparate de la AutoKino, pretul a fost de 1150 RON fara TVA.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Răspuns: Zoli "padurarul"
« Reply #62 on: March 16, 2016, 20:47:49 PM »
E un pret foarte bun pentru operatiunile descrise + manopera.Eu...mai am de cautat  ???

Iti multumesc pentru mesajul privat.

Răspuns: Zoli "padurarul"
« Reply #63 on: March 17, 2016, 09:27:52 AM »
Stai linistit nu esti singur ;D
Ex : Impreza GD/GC 2007
Forester SG
Forester SJ XT

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Zoli "padurarul"
« Reply #64 on: August 20, 2016, 15:59:51 PM »
Din martie pana acum s-au mai facut vreo 10.000 km, ocazie cu care Zolica a primit revizia bine-meritata. Iar "bonus" a primit un set de anvelope de vara Dunlop Sport Bluresponse si azi, "extra-bonus" o baterie noua de la Autokino.
Ocazie cu care tin sa le multumesc, inca o data celor de AK pentru promptitudinea cu care m-au ajutat, eu fiind pregatit de drum, cu masina burdusita de bagaje.
Primele impresii despre anvelope: comparativ cu Geolander-ele originale, care pareau ca arata bine insa pe ploaie am derapat de cateva ori, Dunlop-urile sunt mai silentioase, tin masina mult mai bine in curbe (nu am fortat foarte mult pentru ca eram cu familionul) si sper sa fi facut alegerea buna. Din ceea ce-am citit pe tyrereviews, se pare ca se uzeaza destul de repede, o sa ma conving de acest lucru pe masura ce voi adaugakm.

Drumuri bune tuturor!
« Last Edit: August 21, 2016, 14:54:02 PM by Musiu »
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Zoli "padurarul"
« Reply #65 on: August 21, 2016, 20:41:03 PM »
Drumuri minunate si tie si cu ocazia asta va adresam invitatia de a ne insoti pe carari de munte in urmatorul week-end (apropos, furculita juniorului a ramas la noi  :)).
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Zoli "padurarul"
« Reply #66 on: December 05, 2016, 12:19:25 PM »
Cu ocazia implinirii a 75.000 km, "Zoli" a primit un set de placute de frana Brembo, un filtru de aer si un set de bielete. Am schimbat si cureaua de alternator, impreuna cu rola de ghidaj si cureaua de la compresor aer conditionat, cea de alternator fluiera ingrozitor. Ar fi trebuit schimbate si bucsile bara stabilizatoare si filtrul de habitaclu, insa nu au ajuns la timp, operatiunea se va face intre Craciun si Revelion.
Cum spunea si "puiu" intr-un post de acum cateva luni, va trebui sa schimb si rulmentul de presiune care "miauna" in continuu.

Daca tot a nins in zona in care am fost (Nasaud), vineri dimineata am scos masina la o plimbare de vreo 100 km. Drumul era acoperit total cu zapada, a nins vreo 20 cm si nu se daduse cu nimic pana la acea ora, deci a fost cum trebuie pentru a testa comportamentul in conditii mai vitrege. Concluzii: clar ii trebuie cauciucuri noi de iarna iar in rest n-am ce sa-i reprosez.

Drumuri bune tuturor!
« Last Edit: December 05, 2016, 12:25:12 PM by Musiu »
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Zoli "padurarul"
« Reply #67 on: December 05, 2016, 13:12:37 PM »
baga si o poza :)
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Zoli "padurarul"
« Reply #68 on: January 06, 2017, 11:02:08 AM »
Urcat pe Dobrogeanu Gherea la 8 dimineata, coafura rezista! :-)
Am venit la AK pentru schimbat bucse stabilizatoare fata, totul a decurs conform planului.





2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Zoli "padurarul"
« Reply #69 on: January 27, 2017, 16:23:36 PM »
Am nevoie de ajutor - caut pentru Zoli un suport (ghidaj) pentru rulmentul de presiune: 35208AA060 si garnitura 35212AA060. Are cineva pe stoc / ratacit prin ograda?
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Zoli "padurarul"
« Reply #70 on: January 28, 2017, 09:24:24 AM »
Ajutorul a venit din partea lui Cosmin, multumesc. Ca si update-uri legate de Zolica, a picat ambreiajul, dar a picat rau in sensul in care masina a ramas intepenita in parcare. Ca atare joi seara a fost tractata la CSG service pentru schimb ambreiaj. Dupa ce s-au desfacut toate cele, s-a descoperit ca tija de ghidaj a rulmentului de presiune era mancata de rulment. Tija urmeaza sa soseasca in 7 zile, masina e pe butuci pana atunci. Si deci WRX-u a devenit daily driver, si chiar nu-i rau deloc  ;D
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Zoli "padurarul"
« Reply #71 on: March 06, 2017, 12:25:40 PM »
Asadar, Zolica si-a intrat in drepturi dupa aproape o luna de stat pe dreapta, timp in care au fost identificate si schimbate urmatoarele piese, toate OEM:
- disc ambreiaj
- placa de presiune
- rulment de presiune

In momentul in care s-a desfacut rulmentul s-a observat ca ghidajul pe care acesta sta a avut de suferit, asa ca s-au comandat si:
- ghidaj rulment de presiune
- garnitura pentru ghidaj
- simering
Cand toate piesele au sosit si ambreiajul a fost montat, cutia urcata sus, s-au pus 4 litri de ulei de cutie Texaco, pentru curatare. Dupa aproximativ 3 zile si cam 50 km, uleiul din cutie a fost golit si s-a pus ulei Kennol. Cu aceasta ocazie am schimbat si uleiul din diferential tot cu Kennol.

Toata lucrarea a fost facuta de CSG sub directa supraveghere a lui Cosmin "Wrangler"!

Masina merge foarte bine, ambreiajul este "ca nou"!

Multumesc Cosmin pentru ajutor!
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Zoli "padurarul"
« Reply #72 on: March 06, 2017, 13:25:08 PM »
Rezultatul bun se obtine cu rabdare si atentie.
Uzura clindrului era foarte mare (0.5mm) si ar fi stricat in scurt timp noul rulment.
Cutia avea nevoie de o spalare si de un ulei potrivit.

Feedback-ul pozitiv este foarte important. :)
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Zoli "padurarul"
« Reply #73 on: March 06, 2017, 14:33:17 PM »
De ce avea nevoie de spalare si nu doar inlocuire? Ceva argumente pentru care s-a mers in final pe Kennol si nu ceva popular precum Motylgear sau Castrol Syntrans?

PS: Ma bucur ca ai reparat-o si ca te folosesti de ea. Cum e regasirea dupa o luna cu WRX-ul?

Forester

  • 3068
  • The other right!
Răspuns: Zoli "padurarul"
« Reply #74 on: March 06, 2017, 15:14:30 PM »
Lenta?  :D :D
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Zoli "padurarul"
« Reply #75 on: March 06, 2017, 15:22:33 PM »
Zolica este in forma, sa le compar pe cele 2 nu prea e frumos, nu de alta da' poate se supara  ;D E clar ca ma obisnuisem cu WRX ca daily driver, deabia acum am inceput sa-l cunosc cu adevarat, si mai mai ca nu-mi mai venea sa ma dau jos din el. Din acest motiv voi merge mai mult cu el sa-l tin in forma. Cea mai mare diferenta acum este la ambreiaj, Zolica este moale si placut la atingere, WRX-u e cam dur.
Spalarea s-a facut pentru ca schimbul anterior de ulei la cutie a fost facut in urma cu 17.000 km (deci nu foarte mult) si din ceea ce spunea Cosmin si Gigi de la CSG, si cum mi s-a parut si mie, uleiul era foarte inchis la culoare si avea un fel de mazga in el sau mai popular, muci.
De aceea am ales varianta spalarii initiale cu un ulei relativ ieftin si apoi a schimbului final.
Kennol era singurul ulei pe stoc care corespundea specificatiilor, trebuia sa mai astept dupa Fuchs, Amsoil sau chiar Motul. Pana acum nu am de ce sa ma plang in privinta uleiului din cutie, totul merge ca uns  :)
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Zoli "padurarul"
« Reply #76 on: March 06, 2017, 17:24:09 PM »
Check! Nu mai intreb ce ulei ai avut inainte de a facut muci, ca am o banuiala. Probabil a racit :D

Drumuri line! Ma bucur ca ai rezolvat si merci de detalii. Adaugam la dosar ;D

Muttley

  • 4920
Răspuns: Zoli "padurarul"
« Reply #77 on: March 06, 2017, 18:11:36 PM »
Da, cele mai line. Fa o plimbare la BV in uichend!  ::)
WRX SW 2002

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Răspuns: Zoli "padurarul"
« Reply #78 on: March 06, 2017, 19:49:25 PM »
De ce avea nevoie de spalare si nu doar inlocuire? Ceva argumente pentru care s-a mers in final pe Kennol si nu ceva popular precum Motylgear sau Castrol Syntrans?


Uleiul din cutie avea o culoarea foarte inchisa, semanana cu uleiul de motor ars.
Nu stiu de unde provenea suspensia.
Mecanicii colecteaza in recipiente curate. In cazul de fata fusese folosit un bidon de apa distilata de 5l.
Nu am avut la indemana un flush pentru transmisii, asa ca s-a folosit un ulei mai ieftin pentru a clati cutia.

Diferentialul spate s-a prezentat mai bine, uleiul era intr-o stare mai buna decat cel din cutie.

Kennol respecta norma pentru transmisii, era pe stoc si avea specificatii superioare uleiurilor de la Castrol si Motul.
L-am mai folosit intr-un alt Forester SG si a eliminat zgomotul din cutie (sau diff).
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Zoli "padurarul"
« Reply #79 on: March 06, 2017, 19:53:19 PM »
Bine de stiut. 10x for sharing

PS: bravo Cosmin ca mai tragi un Subaru pe calea OEM si stare tehnica cea mai buna
« Last Edit: March 06, 2017, 19:57:06 PM by MihaiFlorescu »