Schimb amortizoare - neaparat in pereche?
Subaru club Romania

Schimb amortizoare - neaparat in pereche?

Schimb amortizoare - neaparat in pereche?
« on: February 10, 2015, 11:47:56 AM »
La ultima revizie mecanicul mi-a spus ca din amortizorul din dreapta fata curge ulei. Mi se pare ciudat, pentru ca am facut test de eficienta la amortizoare acum vreo 3 luni si cele din fata mi-au iesit la 85-90%. In fine, am sa incerc sa mai verific si eu daca intr-adevar curge ulei.

In caz ca va fi necesar sa schimb amortizorul, mecanicul mi-a recomandat si am mai auzit si in alte parti ca in general e bine sa schimbi ambele amortizoare de pe o punte odata. In cazul meu insa, avand in vedere ca amortizorul din dreapta fata ia cea mai mare parte a bordurilor si gropilor si ca amortizorul stanga e in stare buna, ma gandesc sa il schimb doar pe cel din dreapta. Credeti ca ar putea aparea probleme din cauza asta?

Ca marca, ma gandeam la Kyb, am vazut pareri pozitive pe aici si am vazut pe net la $75 amortizorul.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Schimb amortizoare - neaparat in pereche?
« Reply #1 on: February 10, 2015, 11:57:32 AM »
Vezi si sachs daca vrei mai ieftin. Echipeaza din fabrica mai mult modelele 2008+ la ambreiaj si alte elemente pe care le produc. Deci probabil sunt ok.

Răspuns: Schimb amortizoare - neaparat in pereche?
« Reply #2 on: February 10, 2015, 12:23:09 PM »
Din cate stiu KYB ar fi echiparea de fabrica la SG, mai departe nu stiu.
E posibil ca amortizorul sa fi inceput sa curga de 2-3 saptamani, insa la schimbare le'as inlocui pe amandoua, mai ales daca nu iei aceeasi marca/model. Suspensia si franele trebuie tinute in cea mai buna conditie.

celalalt

Răspuns: Schimb amortizoare - neaparat in pereche?
« Reply #3 on: February 10, 2015, 12:45:22 PM »
Ambele,clar!

Răspuns: Schimb amortizoare - neaparat in pereche?
« Reply #4 on: February 10, 2015, 21:47:20 PM »
 Din ce am văzut au prețuri apropiate Kyb și Sachs, între ele care ziceți ca ar fi mai bune?

Stefan

  • 620
Răspuns: Schimb amortizoare - neaparat in pereche?
« Reply #5 on: February 11, 2015, 09:45:24 AM »
Kyb si schimba-le pe amandoua.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Schimb amortizoare - neaparat in pereche?
« Reply #6 on: February 11, 2015, 10:19:19 AM »
Tokico este marca amortizoarelor de prima echipare.
Cele after-market sunt oarecum similare, indiferent daca sunt Sachs/Boge, KYB sau Monroe.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.