"Shurubaru"
Subaru club Romania

"Shurubaru"

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: "Shurubaru"
« Reply #60 on: June 13, 2016, 10:57:08 AM »
Azi trec pe la ADF Italy sa vad ce presuri au baietii(plus de Outback si cauciuc de Legacy).
Biroul / depozitul il au unde pe C-tin Brancoveanu? Sau in alta parte? Multumesc!
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Răspuns: "Shurubaru"
« Reply #61 on: June 13, 2016, 10:59:09 AM »
Doar magazinul este la Brancoveanu....depozitul este undeva la marginea Bucurestiului.

Legacy 3.0R

Okesz

  • 177
  • Outback 3.0 2006
Răspuns: "Shurubaru"
« Reply #63 on: June 13, 2016, 14:13:36 PM »
Arata foarte bine masina, felicitari!


Cu privire la Bosch AeroTwin: ai grija de ele daca parchezi pe strada (adica nu garaj/curte), mi s-au furat 2 seturi noi, ambele noaptea (din fata casei, in zona Foisor).
Intrebare: la tine fuctioneaza LED-urile semnalizatoare din ogliniz? Eu ieri am vazut ca merg doar cele din oglinda soferului, pe cealalta oglinda plasticul ala transparent este crapat si probabil s-a infilitrat apa "ucigand" LED-urile.
As da o la reparat, dar asta inseamna sa mearga sotia cateva zile fara oglinda din dreapta.

Răspuns: "Shurubaru"
« Reply #64 on: June 13, 2016, 15:20:11 PM »
Ucosmin ai dreptate. My bad.....nu am cercetat indeajuns.
Okesz- la mine functioneaza amandoua ledurile. Multumesc de atentionare, dar stau pe o artera linistita si n-am avut incidente legate de masini.....pana acum ;D


MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: "Shurubaru"
« Reply #65 on: June 13, 2016, 15:26:45 PM »
Hmmm. eu nu mi-am dat seama de semnalele din oglinzi. Inca ceva de verificat si la mine :D


Arata super bine scaunul. Mai are incalzire? Pe dreapta nu gasesti similar?

Răspuns: "Shurubaru"
« Reply #66 on: June 13, 2016, 15:30:33 PM »
Are incalzire si ventilatie! Am gasit ceva, dar trebuie sa mut comenzile de pe stanga pe dreapta....ramane de studiat! Oricum  vreau sa imbrac plafonul si stalpii cu alcantara sau suede, si atunci voi retapita si scaunul/scaunele fata. Multumesc

Răspuns: "Shurubaru"
« Reply #67 on: June 13, 2016, 16:14:41 PM »
Mama ce impresionant e scaunul. E ceva special pentru Subaru sau e ceva universal?
Legacy 3.0R

Okesz

  • 177
  • Outback 3.0 2006
Răspuns: "Shurubaru"
« Reply #68 on: June 13, 2016, 17:09:44 PM »
.... Multumesc de atentionare, dar stau pe o artera linistita si n-am avut incidente legate de masini.....pana acum ;D


Nici eu nu am avut incidente decat cu stergatoarele.
Cred ca exista hoti cu ochiul format pe AeroTwin cu prindere universala, ca mi-au furat 3 seturi in vreo 2 ani, pana cand de alte stergatoare "dedicate" pt Golf de ex. nu s-au atins,
chiar daca erau tot din astea smechere, adica fara schelet metalic.

Okesz

  • 177
  • Outback 3.0 2006
Răspuns: "Shurubaru"
« Reply #69 on: June 13, 2016, 17:10:04 PM »
.... Multumesc de atentionare, dar stau pe o artera linistita si n-am avut incidente legate de masini.....pana acum ;D

Nici eu nu am avut incidente decat cu stergatoarele.
Cred ca exista hoti cu ochiul format pe AeroTwin cu prindere universala, ca mi-au furat 3 seturi in vreo 2 ani, pana cand de alte stergatoare "dedicate" pt Golf de ex. nu s-au atins,
chiar daca erau tot din astea smechere, adica fara schelet metalic.

Răspuns: "Shurubaru"
« Reply #70 on: June 13, 2016, 17:31:53 PM »
Unui prieten in Bucuresti i-au furat si stergatoare de alea ordinare de 15 lei buc. dar partea naspa e ca atunci cand iau dat drumu la stergator i s-a crapat parbrizul!
Ex : Impreza GD/GC 2007
Forester SG
Forester SJ XT

Răspuns: "Shurubaru"
« Reply #71 on: June 13, 2016, 19:12:25 PM »
Ucosmin ai dreptate. My bad.....nu am cercetat indeajuns.


Sper ca nu ai luat-o ca pe o rautate dar m-am lovit de comercianti care vand accesorii normale ca si cum ar fi pentru SpecB cu pretul de rigoare bineinteles. Pe masina ta arata super bine aceasta grila. Masina este neagra sau griul mai inchis?
Legacy 3.0R

Răspuns: "Shurubaru"
« Reply #72 on: June 13, 2016, 19:54:48 PM »
Departe de mine de-a o considera o rautate sau motiv de superioritate.
Neagra. 8)
Scaunul este Recaro DC/JC/JJ cu incalzire si ventilatie,  adaptat pe prinderile de Subaru.

Ca sa nu fac alt post, vreau sa va cer parerea in privinta compresorului de aer conditionat, care [provine de pe o masina de aceeasi generatie, dar ...diesel. Se potriveste cu 2 2 exceptii: fulia(care e mai lata la diesel) si mufele de la instalatia electrica. Sa am emotii in privinta compatibilitatii, sau merge adaptat pe masina? Mihai, ai o schema ? Imi iese o mufa in plus pe ddiesel si nu stiu de unde vine si unde s-o leg..... ???
« Last Edit: June 13, 2016, 23:13:28 PM by manole74 »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: "Shurubaru"
« Reply #73 on: June 14, 2016, 12:40:12 PM »
Nu stiu ce sa zic de compresorul de aer de pe diesel. Teoretic nu ar trebui sa fie mari diferente.

Dar daca stai sa o gandesti, dieselul functioneaza la alte turatii cu alt cuplu si e posibil sa fie diferente pe acolo.

Răspuns: "Shurubaru"
« Reply #74 on: June 17, 2016, 19:50:01 PM »
L-au facut baietii de la Darius Alarme. Odata cu el au mai reumplut instalatia cu freon, un releu inlocuit, reglaj la faruri, reparat motorasul care actioneaza stergatorul lunetei, functioneaza lumina pe marche-arriere, iar comenzile scaunului sunt functionale. Au mai ramas ceasurile pentru saptamana viitoare, dar masina e din nou in fata blocului dupa aproape 3 saptamani.E placut s-o conduc din nou....

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: "Shurubaru"
« Reply #75 on: June 17, 2016, 22:26:30 PM »
Te inteleg. Am stat o luna fara Subaru, am condus Outback-ul 4 zile si acum nici nu mai stiu cat timp a trecut de cand nu l-am mai condus.

Răspuns: "Shurubaru"
« Reply #76 on: June 21, 2016, 22:40:10 PM »
Azi iam luat 2 seturi de presuri/covorase OEM: unul negru de plus embosat - Legacy si unul de cauciuc. cu logo Subaru.



Tot astazi din pacate, am sesizat o pierdere semnificativa de putere, insotita de o crestere a consumului. Ma gandesc ca are legatura cu CEL aprins de pe bord - Check engine si Cruise Control si poate sa fie cauza din multe directii, dar fara diagnoza doar imi dau cu presupusul :(

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: "Shurubaru"
« Reply #77 on: June 21, 2016, 22:54:54 PM »
De unde ai cumparat cele doua seturi si cum ti se pare calitatea produselor?
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Răspuns: "Shurubaru"
« Reply #78 on: June 21, 2016, 23:25:31 PM »
De unde ai cumparat cele doua seturi si cum ti se pare calitatea produselor?

De la ADF Italy  pe Bd. Constantin Brancoveanu. Sunt multumit de calitatea lor, dar ca o comparatie la mochete- sunt jumatate din grosimea celor de Saab.......care zici ca-s persane ;D Maine voi pune codurile presurilor.

Răspuns: "Shurubaru"
« Reply #79 on: July 04, 2016, 09:08:09 AM »
Am plecat la Balcic in weekend si pe A2 in drum spre Constanta, am sesizat ca raman fara aer condditionat. Mai facea fente....in sensul ca uneori nu mai baga rece, dar isi revenea dupa o pauza. Cand am oprit in Agigea, am verificat in compartimentul motor daca e ceva suspect si la prima vedere am observat cureaua de la compresor facuta franjuri, iar ambreiajul compresorului gripat(oricata forta am folosit, nu se misca).Cred ca ma scarpin de un compresor nou, pe langa ce mi s-a confirmat la Brasov: rulmentii spate, amortizoarele fata, discuri fata+reconditionare pistonase si culise noi, garnituri,burdufi, samd. De tampoane motor si cutie....nu mai zic nimic :(