Autokino Brasov
Subaru club Romania

Autokino Brasov

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #300 on: August 26, 2016, 15:10:00 PM »
Niste sugestii de crestere si apreciere Autokino analizand situatia masinilor din regiune si experienta cu alte reprezentante:

- Program de prevenire a coroziunii. Eventual facut in colaborare cu Subaru Europa deoarece este o problema comuna. Ne povestea Adi-Canada cum in Canada la fiecare doi-trei ani esti sfatuit sa faci un astfel de tratament unde se injecteaza diverse rasini in praguri, pe la incuietori si zonele cheie. Vazand cum multi dintre noi ne luptam cu rugina in perioada asta, cred ca putem conclude linistiti: tehnica de deszapezire in Europa difera mult fata de cea din Japonia sau SUA & Canada unde se gasesc masini de 15 ani cu rugina de suprafata, dar nu pe dedesubt.

- La amicii mei de la Neortic nu am fost lasat niciodata sa plec cu masina nespalata. Politica este ca cine se ocupa de masina trebuie sa o predea spalata, indiferent cum a fost adusa (foarte murdara, putin murdara, prafuita, etc.). Asta aproape indiferent de lucrare. Nu se aplica la constatari, dar la orice interventie mecanica masina este predata spalata la exterior. Consider ca este un detaliu de bun gust si clientul pleaca surprins placut. Costul este neglijabil pentru o spuma, o apa si o carpa. Se poate efectua inaintea interventiilor mecanice pentru a facilita munca (vezi schimbat placute, umblat sub masina cand te faci ca porcu' pe maini de la rotile murdare) si in acelasi timp se pastreaza si service-ul mai curat, masinile intrand si ele curate (stiu cat tii la asta Sese).

Răspuns: Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #301 on: August 26, 2016, 15:52:30 PM »
.............................................
- ...... Ne povestea Adi-Canada cum in Canada la fiecare doi-trei ani esti sfatuit sa faci un astfel de tratament unde se injecteaza diverse rasini in praguri, pe la incuietori si zonele cheie. Vazand cum multi dintre noi ne luptam cu rugina in perioada asta, cred ca putem conclude linistiti: tehnica de deszapezire in Europa difera mult fata de cea din Japonia sau SUA & Canada unde se gasesc masini de 15 ani cu rugina de suprafata, dar nu pe dedesubt.
......................
Detalii despre tratamentul anti-rugina de aici :  esti sfatuit sa il faci cat mai des,  anual chiar (la sfarsitul toamnei),  deoarece aici  iarna nu-i ca vara !  ;D
Un tratament anual sa-i zicem  consta in a pulveriza pe sub masina si prin toate cotloanele mai mult sau mai putin ascunse o solutie care seamana cu un  amestec ulei/vaselina   . De asemenea , se fac niste gauri de aprox.  1 cm cu masina de gaurit in usi si praguri  si se injecteaza aceeasi solutie ,  apoi se pun niste capace  foarte plate care etanseaza perfect . Un astfel de tratament e garantat pentru un an si costa intre 80 si 100 $.
In functie  de banii pe care ii dai,  primesti un tratament  pentru o perioada mai lunga sau mai scurta.
Cel mai scump tratament costa cam 800 $  si e pentru o perioada de 10 ani.





.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #302 on: August 26, 2016, 18:01:54 PM »
Foarte buna initiativa de a proteja masina cu diferite substante (uleiuri si vaseline, banuiesc). Ma raliez ideii din Lumea Noua si totodata solicit un astfel de tratament la Auto Kino ca si pregatire de iarna.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Muttley

  • 4919
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #303 on: August 26, 2016, 19:44:18 PM »
Tectilizare ii zice, se face cu ceara de cavitati. Inca n-am auzit de servis care sa faca asa ceva la cerere.

Heli, MF propune, nu zice ca s-ar face deja la servisu' in discutie.
WRX SW 2002

Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #304 on: September 20, 2016, 19:39:44 PM »
Se da un XT 2007

Strict informativ, deocamdata (interventiile le am planificate pentru feb, anul viit), cam la ce sume sa ma astept la manopera pentru:
- inlocuit rulmenti roti fata si spate
- inlocuit rulmenti diferential fata
- montat amortizoare fata (Pedders)
- montat pompa benzina Walbro 255
- test compresie motor, eventual si evaluare turbina?
- cu piesele de la voi - inlocuit ambreiaj (la 115 k sper sa scap de inlocuit volanta)

Ce furtune ar fi bine sa schimb la motor, tinand cont de rulaj, dar si de varsta de ~10 ani? Si un cost total grosier ptr acestea?

Si nu in ultimul rand, presupunand ca totul va merge bine, cam cat ar dura toate operatiunile? As vrea sa imbin revizia cu un concediu cu familia

Multumesc!

Forester

  • 3068
  • The other right!
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #305 on: September 20, 2016, 20:46:55 PM »
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #306 on: September 20, 2016, 20:57:28 PM »
Se da in primire la service doar, ma astept sa il dea si ei inapoi :D

Muttley

  • 4919
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #307 on: September 20, 2016, 21:39:05 PM »
De sters.
« Last Edit: September 21, 2016, 08:52:48 AM by Muttley »
WRX SW 2002

Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #308 on: September 20, 2016, 21:50:07 PM »
Reglaj carosaj? Ce'i aia? Ca n'as vrea sa plec cu masina Bv - Cta pe aratura

Muttley

  • 4919
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #309 on: September 20, 2016, 22:23:20 PM »
De sters.
« Last Edit: September 21, 2016, 08:52:57 AM by Muttley »
WRX SW 2002

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #310 on: September 20, 2016, 22:55:56 PM »
Adica ii face geometrie :D
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #311 on: September 20, 2016, 22:56:54 PM »
:)))))))))))))
Track: 2003 Impreza STI JDM
Off-Road&Daily: 2009 Forester 2.0 NA
Ex: 2001Impreza WRX wagon

Muttley

  • 4919
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #312 on: September 20, 2016, 23:43:23 PM »
De sters.
« Last Edit: September 21, 2016, 08:52:33 AM by Muttley »
WRX SW 2002

Sese

  • 468
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #313 on: September 21, 2016, 09:09:19 AM »
Se da un XT 2007

Strict informativ, deocamdata (interventiile le am planificate pentru feb, anul viit), cam la ce sume sa ma astept la manopera pentru:
- inlocuit rulmenti roti fata si spate
- inlocuit rulmenti diferential fata
- montat amortizoare fata (Pedders)
- montat pompa benzina Walbro 255
- test compresie motor, eventual si evaluare turbina?
- cu piesele de la voi - inlocuit ambreiaj (la 115 k sper sa scap de inlocuit volanta)

Ce furtune ar fi bine sa schimb la motor, tinand cont de rulaj, dar si de varsta de ~10 ani? Si un cost total grosier ptr acestea?

Si nu in ultimul rand, presupunand ca totul va merge bine, cam cat ar dura toate operatiunile? As vrea sa imbin revizia cu un concediu cu familia

Multumesc!


Incerc sa raspund punctual la solicitarea ta, insa este destul de complicat.

Rulmentii fata 2x112+TVA.
Rulmentii spate 2x126+TVA. Pe spate e mai scump pentru ca se desfac extrem de greu. De cele mai multe ori trebuie taiat surubul care fizeaza fuzeta pe brate. Este unul atipic, se gaseste doar pe original, il avem pe stoc dar e vreo 70 lei bucata. Sa-l iei in calcul.
Amortizoare fata 2x 126+TVA.
Desi notam numarul de ganguri la bielete, iti recomand totusi un reglaj de directie. 120 +TVA la 4x4.
Pompa de benzina 175+TVA.
Testul de compresie 70+TVA.

Cu turbosuflanta e mai complicat. Esti sigur ca vrei sa umbli la ea? Noi nu reparam, ne adresam unui atelier specializat. Parerile cu privire la reparatiile turbosuflantelor sunt impartite, costurile la fel. Poti sa platesti o curatare/reglare cu vreo 300 de lei sau poti sa motnezi un kit de reparatie cu vreo 1500.
Noi doar o dam jos cu vreo 200 de lei si o trimitem acolo.

Kit-ul de ambreiaj difera in functie de specificatie. Orientativ, e in jur de 1500 de lei ( 700 placa, 500 discul, 300 rulmentul ). Manopera e 350 plus TVA. Daca faci inlocuirea rulmentilor de la diferentialul fata atunci sa ai in vedere ca lucrarea se va taxa doar o data, in jur de 1000 de lei plus TVA. De banii astia demontam cutia, o desfacem bucati, inlocuim rulmentii diferentialului si punem ambreiajul nou.

N-as inlocui nici un furtun de pe masina. Auto Kino si-a facut stoc de piese strict evaluand vanzarile anumitor coduri. Nu exista nici o miscare pe genul asta de piese, exista doar doua masini dezmembrate pentru urgente.

Ca durata, nu se poate face intr-o zi, cred ca ar fi bine sa-ti programezi doua zile pentru lucrare.

Bafta.

Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #314 on: September 21, 2016, 11:51:54 AM »
Multumesc mult ptr raspuns, voi veni in februarie (daca ma intorc in tara la timp) la voi pentru revizia asta mare. Doua zile e lux, chiar si trei e f acceptabil.

Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #315 on: September 26, 2016, 10:45:11 AM »
Salutare celor de la Autokino, Joi-29 Septembrie sunt in zona Brasovului cu XT-ul, http://www.subarufanclub.ro/forum/index.php?topic=2843.0 si ma gandeam la un check-up, eventual un schimb de ulei ... voi avea in jur de 2,000 km. Ce ziceti voi?

Sese

  • 468
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #316 on: September 26, 2016, 10:59:33 AM »
Salut,

Poti sa intri daca doresti.

Vrei sa schimbi uleiul la 2000 km?

Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #317 on: September 26, 2016, 13:18:09 PM »
Salutare,

Oricum intentia mea este de a schimba uleiul si filtrul, prima data, la 3 luni sau 5,000 km ... acum am o luna si ceva + 2,000 km si daca tot sunt in Brasov ... estimez ca ajung pe la voi, Joi,  pe la ora 15.30 si vorbim.

marr

  • 2205
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #318 on: September 27, 2016, 09:48:20 AM »
Ca tot este vorba si despre reprezentante Subaru - si in speta Auto Kino - nu pot sa nu spun ( si aici) - MULTUMESC !
Merci Paul & Sese pentru consiliere si rabdare !
Si sper ca de acum inainte sa ne vedem doar la revizii si la cate o cafea !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Sese

  • 468
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #319 on: September 27, 2016, 10:52:21 AM »
Noi iti multumim Marius.
Si pentru cuvintele de apreciere dar si pentru faptul ca te-ai gandit sa cumperi o masina noua de la noi.

Ne dorim foarte mult sa si vindem masini noi si ne bucuram cand lucrul acesta ne reuseste.