Scule, unelte, tehnica auto - recomandari
Subaru club Romania

Scule, unelte, tehnica auto - recomandari

Răspuns: Scule, unelte, tehnica auto - recomandari
« Reply #20 on: March 16, 2016, 21:23:47 PM »
Jud. Brasov
Jud Brasov, Orasul Sanpetru.
Am intrebat pentru ca eu livrez la ei cand aduc scule din afara tarii.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Scule, unelte, tehnica auto - recomandari
« Reply #21 on: June 29, 2016, 19:07:22 PM »
Chei de filtru ulei caut. Ceva recomandari? Pentru Outback 2.5i am citit ca merge cheia de 67mm cu 14 fete.

Ultima data la WRX mi s-a facut la propriu rau sub masina incercand sa il desfac, l-am gaurit, am incercat chei franceze si pana la urma a reusit tata cumva cu o carpa si cheia franceza.

Cum ma asteapta 2 schimburi de ulei rapide la Outback vreau sa nu mai trec prin acest cosmar.

Merci!

PS: Ma uitam la asta: http://www.yato-shop.ro/Chei-filtre-de-ulei/YT-0595-Set-Chei-Tubulare-3-8-pentru-Filtru-Ulei-15-piese in ideea ca cine stie la ce le mai folosesc. Desi Fordul si Opelul din familie au filtru de tip insertie in carcasa reutilizabila.
« Last Edit: June 29, 2016, 19:18:18 PM by MihaiFlorescu »

Muttley

  • 4913
Răspuns: Scule, unelte, tehnica auto - recomandari
« Reply #22 on: June 29, 2016, 22:27:11 PM »


Sau...



Cea din urma e foarte versatila multumita sistemului cu chinga, ai acces din multe parti, sub multe unghiuri. Totusi cred ca nu stie sa se descurce cu cele stranse ca la balamuc.
Ideea-i ca daca-ti faci singur schimburile, infiletezi pana la contact + 1 tura si nu ca eroul, e imposibil sa ai probleme la demontare.

Edit: cred ca asta rezolva orice.

« Last Edit: June 29, 2016, 22:30:05 PM by Muttley »
WRX SW 2002

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Scule, unelte, tehnica auto - recomandari
« Reply #23 on: June 29, 2016, 23:13:27 PM »
Eu le-am strans mereu contact plus jumatate de tura. Pe la un sfert deja aplicam forta. Din pacate nu toti fac asa plus ca oricum el se mai strange de fel.

Muttley

  • 4913
Răspuns: Scule, unelte, tehnica auto - recomandari
« Reply #24 on: June 29, 2016, 23:25:46 PM »
WRX SW 2002

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Scule, unelte, tehnica auto - recomandari
« Reply #25 on: June 30, 2016, 09:50:07 AM »
Poate simtim diferit contactul. Eu la contact ma refer atunci cand deja buza filtrului atinge sus racitorul.

In fine, ideea este ca spatiul e mic, stii doar ca este intre serpii de la evacuare si nu prea poti face o priza corecta. De asta o cheie mi se parea mai potrivita. Nu stiu daca e loc de lantul ala.

Varianta chinga am vazut ca e destul de apreciata. Numai sa nu imbatraneasca chinga aia pana la urmatorul schimb de ulei :D