Forester Diesel 2012
Subaru club Romania

Forester Diesel 2012

Forester Diesel 2012
« on: May 18, 2016, 21:59:30 PM »
   Salut. Am cumparat un Subaru Forester 2012 de la Auto Kino Brasov second hand si dupa 1000 km a inceput motorul sa se auda ciudat. L-am dus la ei azi si mi-au zis ca este arborele rupt dar sa nu imi fac griji ca este in garantie si intr-o luna imi pun un bloc motor nou. Seful de la service mi-a zis ca o sa trebuiasca sa platesc si eu circa 2-3000 lei pentru diverse.
Ati patit asa ceva ? A trebuit sa platiti ceva daca este in garantie ?
« Last Edit: December 18, 2016, 21:14:45 PM by timberland »

moguai

  • 2814
Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #1 on: May 18, 2016, 22:10:43 PM »
Teoretic nu, nu ar trebui platit nimic in garantie. Ce e ciudat insa, motorul asta nu ar mai fi trebuit sa aiba probleme...
Poti cere detalii despre ce anume  trebuie sa platesti?
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #2 on: May 18, 2016, 22:21:59 PM »
Maine voi avea o discutie cu ei sa vad la ce s-au referit cu aceasta cheltuiala din partea mea. S-au oferit sa imi returneze banii pe masina dar deja am inceput procedura de inmatriculare, am cumparat anvelope noi caci opincile cu care a venit incaltata nu meritau sa fie pe asfalt! Sufar " ca un caine " !

Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #3 on: May 18, 2016, 22:23:25 PM »
Mi s-a  spus ca este al 4-lea motor din aceasta generatie care a cedat " la ei ".

moguai

  • 2814
Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #4 on: May 18, 2016, 22:46:28 PM »
Mda ciudat...
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #5 on: May 18, 2016, 22:47:17 PM »
nu-i ciudat,  am mai zis ca toate dizal crapa (pre sau post 2011) ... :)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #6 on: May 18, 2016, 23:04:24 PM »
Posibil sa mai fie diverse piese care nu intra in garantie, dar e bine sa fie schimbate. Poate bujii, poate injectoare, poate pe la turbina ceva...

Intreaba.

Ah, bine ai venit pe forum. Speram la zile mai bune :(

marr

  • 2203
Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #7 on: May 19, 2016, 08:54:27 AM »
 ... A trebuit sa platiti ceva daca este in garantie ?

Been there, done that !

Intr-adevar, motorul se schimba in garantie ( asta-i un maaaare lucru) !
Dar, in afara de shortblock si manopera aferenta schimbarii acestuia, mai apar si altele.
De exemplu ( ce am platit eu):
- rectificare chiuloase ( sunt doua bucati la boxer);
- verificare injectoare si turbina ( + reconditionare lka aceasta din urma, daca este cazul)
- uleiul si filtrul de ulei nu stiu daca intra in schimbarea pe garantie a motorului ( nu mai tin minte)
- verificare bujii incandescente ( si daca este cazul inlocuire bujii arse);
- furtune de tot felul - eu as recomanda cel putin verificarea daca nu chiar inlocuirea acestora ca sa ai liniste ( cel putin, din experinta proprie, as recomanda ca cel putin furtunul de la intercooler sa fie inlocuit).
Dupa cum vezi, sunt tot felul de maruntisuri care pot sa necesita remedieri. Si eu cred ca ei ti-au spus din start sa te astepti la cheltuiala respectiva ca sa fii pregatiti si sa nu fie surprize.
Daca in final, in loc de 3000 lei vei avea de platit 1500 nu o sa te superi.
Dar daca nu-ti spuneau nimic dinainte si cand te duceai dupa masina ti se punea o factura-surpriza de 3000 lei in brate nu-ti pica prea bine ....

Dupa cum spunea un clasic in viata: "Pregateste-te de ce-i mai rau si asteapta-te la ce-i mai bine !"

Stiu, e o situatia neplacuta ce ti s-a intamplat, DAR priveste si partea buna a lucurilor - ai luat o masina SH si te vei alege cu una practic noua dupa inlocuirea motorului !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #8 on: May 19, 2016, 12:53:15 PM »
Bine v-am gasit si multumesc pentru raspunsuri.. Am discutat azi cu cei de la Auto Kino si deja au trimis situatia la importator.. Astept raspuns si va anunt de indata cum s-a rezolvat.

Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #9 on: May 22, 2016, 18:05:27 PM »
Motor demontat, piesele trimise la analiza : turbo, injectoare, bujii, etc. Astept noul bloc-motor !

UXE

  • 1731
Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #10 on: May 22, 2016, 18:17:27 PM »
Ai primit vreun termen?

Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #11 on: May 22, 2016, 18:18:41 PM »
Verbal doar. Au spus ca intr-o luna ar trebui sa primesc masina.

Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #12 on: June 14, 2016, 15:52:58 PM »
Vineri  10/06/2016 a ajuns motorul si de luni a inceput munca la masina. Astept cu nerabdare sa vad rezultatul final !!!

Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #13 on: June 27, 2016, 16:29:10 PM »
Am fost anuntat telefonic ca maine dupa amiaza voi primi masina dar fara garantie intrucat persoana de la care au preluat ei masina innainte sa o cumpar eu de la ei, a anulat filtrul de particule si l-a dat jos de pe masina , a resoftat - chip-uit motorul ducand masina la cca 200cp.
Pozitia lor verbala a fost " ai luat teapa la fel si noi ca nu am stiut , asta este, ai luat masina second hand si nu conteaza ca ai luat-o de la noi din reprezentanta ".
Refuza sa imi acorde garantie daca nu inlocuiesc filtrul de particule.
Cei care ati facut reclamatii la FHI Japonia va rog sa imi dati sfaturi cum sa fac si eu o plangere oficiala.

Va multumec pentru rabdare.

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #14 on: June 27, 2016, 16:42:31 PM »
pai plangere oficiala pentru ce ?
garantia se acorda in conditiile in care masina este in configuratia originala ... deci daca pui filtru si o duci in config. originala va avea garantie ...
oricum eu as zice ca ar trebui sa fii super mega multumit ca au schimbat motorul chiar daca masina nu avea  filtru pentru ca in mod normal asa ceva nu se intampla ...

Muttley

  • 4913
Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #15 on: June 27, 2016, 16:43:14 PM »
Ce vina are producatorul?  :o

Sau cum a zis antescriitorul.
WRX SW 2002

marr

  • 2203
Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #16 on: June 27, 2016, 17:00:18 PM »
Fa o reclamatie scrisa la FHI si o sa te "scoti" de vre-o 10.000 Euro !
Cam atat costa un motor nou !
Ar trebui sa le spui "saru' mana !" celor de la Auto Kino pentru faptul ca te-au facut cu un motor nou desi, conform regulilor Subaru, NU se acorda inlocuirea gratuita a motorului daca au fost operate modificari la masina ( anulare DPF, Chip-Tunning, modificare admisie, etc).
Si la masina ta, au fost facute cam toate modificarile posibile !

Si DA, nu au cum sa acorde garantie la o masina care in ARE modificari.
Daca Doamne-Freste se intampla sa crape iar motorul, garantia si noul motor ar fi suportate de catre ei din buzunarul propriu.

Asa ca, eu zic sa te gandesti la urmatoarele variante viabile:
1. Lasi masina asa cum e si-ti vezi de drum in speranta ca n-o sa mai ai probleme ( ceea ce este perfect realist)
2. Scoti niste banuti si-i pui DPF-ul si apoi stai linistit ( ai si garantie si nici nu strangi din buci la ITP ca nu-ti "ies" gazele).

Sau mergi pe varianta ta, faci adresa scrisa la FHI si .... vezi ce se intampla !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #17 on: June 27, 2016, 17:06:48 PM »
Banuiesc ca problema lui "timberland" se refera la faptul c-a cumparat de la AK o masina cu modificari si ca nu a fost informat despre acest lucru.
Nemultumirea nu cred ca vine din schimbarea motorului ci din faptul ca cei de la AK nu au facut verificarile de rigoare cu privire la anularea filtrului de particule. Acum, sincer, nu stiu a cui responsabilitate e, dar ma gandesc ca daca AK a luat masina si-a revandut-o sau doar a intermediat vanzarea, tot ar fi trebuit sa faca o verificare si-o constatare a starii masinii.
My 2 cents!
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #18 on: June 27, 2016, 17:14:22 PM »
Maine dimineata merg la ANPC Brasov si in seara aceasta le scriu celor de la FHI .

Nu am nevoie de nici o despagubire de la nimeni. Vreau doar sa fiu tratat cu respect in propria tara. Eu mai am cateva ore de speranta ca se vor tine de cuvant macar acum in ultimul ceas. Eu am stat linistit peste 3 luni si nu am facut nici o plangere ca mi-au vandut masina defecta.
Va tin " la curent " cu ce se mai intampla.

Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #19 on: June 27, 2016, 17:21:14 PM »
MUSIU are dreptate !

Am avut incredere oarba in Auto Kino ca si reprezentanta si nu am gandit ca ei nu verifica o masina inainte sa o cumpere. Eu de la Auto Kino am cumparat masina nu de la proprietar.
Cand am cumparat-o am intrebat patronul SESE daca masina are sau a avut probleme cu DPF si mi-a zis ca niciodata!
Mi-am pierdut orice incredere in ei .