Forester Diesel 2012
Subaru club Romania

Forester Diesel 2012

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #40 on: June 27, 2016, 20:47:03 PM »
O intrebare mai am, filtrul asta e asa bine ascuns? Nu arat cu degetul, doar intreb cat e de greu de depistat.
e cat'a dihania in fata sub motor / radiator.

@timberland

Vina poate ca este si a celor de la AK, insa cred ca si-au spalat pacatele (neatentia) ajutandu-te sa iei un motor nou. In cazul asta, eu unul as fi mai putin vocal in legatura cu masina.
Nu am inteles inca ce pretentii de garantie ai avea de la ei. Cati ani / km. avand in vedere ca deja este trecuta bine de 200k. (asa am inteles) ?

Iti amintesti cand ti-am zis sa porti discutii in scris?
Insa, daca in scris este trecut faptul ca NU ai garantie, fiind o masina SH, NU ai nici o garantie si pace buna, iar aici pe forum reusesti doar sa faci un mic flame! Nu imi aduc aminte sa ne fi spus pe undeva cati km avea masina cand ai luat-o si cam ce asteptari ai fi avut de la o masina cu km. aia. Am aflat tot de la Sese.

P.S. Asta cu "Vreau doar sa fiu tratat cu respect in propria tara" e maxima!!!
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #41 on: June 27, 2016, 20:50:24 PM »
PS: noi ne dam cu parerea dar toate detaliile si discutiile le stiti voi.

Mai bine o rezolvati in privat ca spalatul rufelor pe aici nu face bine nimanui.

Răspuns: Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #42 on: June 27, 2016, 20:53:36 PM »
Si in loc de astea, te-ai apucat sa ne discreditezi pe unde ai apucat, inclusiv aici pe forum!
Asa este, dupa ce am vopsit masina, in mod absolut intemeiat te-ai gandit la un capac de 6000 de euro.

Si da, trebuia sa-ti vindem o masina cu 200.000 km cu garantie, motor, cutie, dpf, ambreiaj, volanta si turbosuflanta verificate si in garantie, ca deh, nu-ti permiti una noua.

De la bun inceput ai rastalmacit in interesul tau toate informatiile primite si ai incercat sa le folosesti asa cum ai dorit.

Toate acestea se incheie aici.
Inclusiv comentariile mele pe aceasta tema.

Pai timberland. Da, Sese si-a luat teapa si te-a ajutat. Acum ce vrei, sa puna si bani din buzunar ca tu sa iei masina cu totul nou pe ea sa o vinzi mai departe sa faci si profit?

Faci 50-50 cu Sese la DPF dar faci 50-50 si din banii scosi la revanzare? Ca nu ai vrut sa i-o dai inapoi stricata. Asa o facea el de la inceput si scotea bani singur.

Pai ori e amicala, ori vrei doar tu sa castigi bani de pe urma afacerii?
Discuția a luat o alta întorsătură. Nu facem echipe pro și contra.
Am început discuția cu o întrebare și am ajuns la vânzări auto.
Mai bine ne oprim aici.

Sent from my SM-G901F using Tapatalk


MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #43 on: June 27, 2016, 21:13:40 PM »
Ai dreptate.

Punctual, nu a facut nimeni reclamatie directa la FHI. Chiar daca faci e degeaba din cauza protocoalelor existente. Nu baga pe nimeni in seama, in afara reprezentantelor desemnate. De fapt nici nu ai adresa oficiala si nici nu cred ca ajunge in inbox mailul.

Faptul ca ai avut un motor deja iesit din garantie inlocuit este un miracol si ar trebui sa vezi partea buna a paharului, mai ales cand alti colegi de forum cu garantii si dovezi au asteptat de la 3 la 12 luni. Tu ai stat mai putin decat mine care schimb niste garnituri de chiulasa pentru un motor NOU.

UXE

  • 1731
Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #44 on: June 27, 2016, 21:34:10 PM »
Dupa ce rezolvi masina poti face un  buy-back.   E un XT nou in showroom ;D

Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #45 on: June 27, 2016, 21:42:21 PM »
Dupa ce rezolvi masina poti face un  buy-back.   E un XT nou in showroom ;D


Nu imi permit XT Nou . Sper ca la cel pe BENZINA te-ai referit.

moguai

  • 2814
Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #46 on: June 27, 2016, 22:07:12 PM »
Da despre ala spunea. Trebuie sa gasiti o cale de mijloc pt ca situatia ta nu iti e tocmai favorabila. In Buc se asteapta si 6 luni dupa motoare, daca se da acordul de reparatie...
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Muttley

  • 4913
Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #47 on: June 27, 2016, 22:40:29 PM »
Nu pot sa ma abtin...
- omul s-a dus sa ia o masina second din reprezentanta, ca sa aiba garantii, nu neaparat oficiale;
- AK a facut o greseala fatala, a avut incredere in fostul proprietar, ca masina-i ok. Ca urmare, nu a verificat-o riguros;
- a aparut defectul, a survenit alta greseala, AK nici acum n-a verificat masina, a presupus ca s-a rupt motorul urmare a unui viciu de produs si a acceptat sa schimbe motorul. Eu asta am inteles;
- probabil cineva, vreun mecanic, a vazut intamplator ca s-a eviscerat esapamentul, lucrurile incalcindu-se si complicandu-se grav, de vreme ce problema n-a fost la produs ci la fostul proprietar.

Dpmdv, totul se putea evita in momentul in care lui timberland i s-a propus returnarea banilor si retinerea masinii. Greseala fatala si refuzarea acestei variante care ar fi rezolvat totul. Deci AK a vrut sa regleze situatia, asumandu-si eventuale erori de partea sa si fiind dispus sa plateasca. Apoi probabil ca s-ar fi indreptat spre vechiul proprietar, care e singurul vinovat in cele din urma, si care i-a tepuit pe toti de fapt. Dar timberland nu si-ar mai fi batut capul, ci doar AK. Din nefericire insa, punctul asta e acum depasit, si TOT ce se poate face e sa se repare ce mai e de reparat AMIABIL.

Ma scuzati ca ma bag in treburi serioase aiurea, dar conflictele nu ajuta pe nimeni niciodata, cautati sa va intelegeti, "in tara voastra".
WRX SW 2002

Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #48 on: June 28, 2016, 07:57:40 AM »
Nu pot sa ma abtin...
- omul s-a dus sa ia o masina second din reprezentanta, ca sa aiba garantii, nu neaparat oficiale;
- AK a facut o greseala fatala, a avut incredere in fostul proprietar, ca masina-i ok. Ca urmare, nu a verificat-o riguros;
- a aparut defectul, a survenit alta greseala, AK nici acum n-a verificat masina, a presupus ca s-a rupt motorul urmare a unui viciu de produs si a acceptat sa schimbe motorul. Eu asta am inteles;
- probabil cineva, vreun mecanic, a vazut intamplator ca s-a eviscerat esapamentul, lucrurile incalcindu-se si complicandu-se grav, de vreme ce problema n-a fost la produs ci la fostul proprietar.

Dpmdv, totul se putea evita in momentul in care lui timberland i s-a propus returnarea banilor si retinerea masinii. Greseala fatala si refuzarea acestei variante care ar fi rezolvat totul. Deci AK a vrut sa regleze situatia, asumandu-si eventuale erori de partea sa si fiind dispus sa plateasca. Apoi probabil ca s-ar fi indreptat spre vechiul proprietar, care e singurul vinovat in cele din urma, si care i-a tepuit pe toti de fapt. Dar timberland nu si-ar mai fi batut capul, ci doar AK. Din nefericire insa, punctul asta e acum depasit, si TOT ce se poate face e sa se repare ce mai e de reparat AMIABIL.

Ma scuzati ca ma bag in treburi serioase aiurea, dar conflictele nu ajuta pe nimeni niciodata, cautati sa va intelegeti, "in tara voastra".

Amin ! Ai dreptate intru totul .
« Last Edit: June 28, 2016, 07:59:48 AM by timberland »

Muttley

  • 4913
Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #49 on: June 28, 2016, 08:13:02 AM »
Pai cere-ti scuze public, la fel cum ai defaimat public si revino cu calm la masa privata a negocierilor. Sunteti 2 parti in beleaua asta, ambele victime.
WRX SW 2002

Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #50 on: June 28, 2016, 08:41:24 AM »
in locul tau as fi fericit ca am motor nou,dpf anulat care ma scapa de probleme ulterioare si optimizare de soft.priveste partea buna a lucrurilor si nu mai fi asa circotas.ai scapat de problemele grele care apar la subaru cel putin 100000km de acum incola.mai bine te duci cu un tort si sampanie la ak

Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #51 on: June 28, 2016, 09:06:00 AM »
in locul tau as fi fericit ca am motor nou,dpf anulat care ma scapa de probleme ulterioare si optimizare de soft.priveste partea buna a lucrurilor si nu mai fi asa circotas.ai scapat de problemele grele care apar la subaru cel putin 100000km de acum incola.mai bine te duci cu un tort si sampanie la ak

Acceptasem ideea ca nu am filtru de particule si faceam un fum in urma mea ca si un camion, acceptasem cu multa bucurie ca aveam 200cp , dar trebuie pus softul original pe noul motor- care nu vede filtrul de particule si masina nu va functiona deloc bine si va sta mereu aprins martorul de defectiune motor si filtru de particule. Asta este problema.
Daca ati fi condus masina inainte sa se strice motorul nu v-ati mai fi urcat in ale voastre ! Atat de bine mergea !
Sunt foarte multumit ca am motor nou si mai ales de timpul scurt in care l-au adus si montat. M-am legat de o promisiune si problema de aici a aparut.
« Last Edit: June 28, 2016, 09:08:44 AM by timberland »

Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #52 on: June 28, 2016, 09:42:10 AM »
lasa softul cu dpf off si nu va scoate fum.daca pui softul original vei avea coada de fum.dpf se anuleaza si fizic si din soft

Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #53 on: June 28, 2016, 09:50:26 AM »
lasa softul cu dpf off si nu va scoate fum.daca pui softul original vei avea coada de fum.dpf se anuleaza si fizic si din soft

Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #54 on: June 28, 2016, 10:06:46 AM »
lasa softul cu dpf off si nu va scoate fum.daca pui softul original vei avea coada de fum.dpf se anuleaza si fizic si din soft

Ideea este ca imi ofera garantie daca am filtru de particule. Am gasit unul de la un Legacy 2008 si nu stiu daca se potriveste.
Poate ma ajutati cei care va pricepeti.

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #55 on: June 28, 2016, 20:27:28 PM »
Vad ca mai apare pe ebay si sh la 420 USD.

Licitatia cica s-a terminat, insa poate le pui o intrebare.

edit:
Sper ca iti e util si MPN-ul lui: 44612-AA800.
Uite-l si nou la 1926 EUR fara TVA (intracomunitar) - https://en.partacus.de/spareparts/detail/cc78b33a10e4a34294e4c1d580381b02/
« Last Edit: June 28, 2016, 20:37:34 PM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #56 on: August 22, 2016, 12:40:32 PM »
Mai exista vreun update pentru discutia asta?

Cum s-o fi terminat negocierea? A fost montat pana la urma filtrul DP? La ce bani?
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #57 on: August 22, 2016, 17:55:22 PM »
Tot vazusem anuntul de vanzare

Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #58 on: September 22, 2016, 19:53:18 PM »
Salutare tuturor ! Ieri am luat masina !!!!!

Răspuns: Forester Diesel 2012 Arbore rupt
« Reply #59 on: September 22, 2016, 19:57:15 PM »
Mai exista vreun update pentru discutia asta?

Cum s-o fi terminat negocierea? A fost montat pana la urma filtrul DP? La ce bani?


Ieri am luat masina . Am gasit o firma care mi-a inlocuit catalizatorul si elementul filtrant din DPF : functioneaza perfect !  Pretul a fost 2280 Lei cu factura si garantie.