2006 Forester XT - 220k km
Subaru club Romania

2006 Forester XT - 220k km

Muttley

  • 4920
Răspuns: 2006 Forester XT - 220k km
« Reply #40 on: July 22, 2016, 17:34:54 PM »
http://www.mishimoto.eu/subaru-forester-xt-turbo-silicone-hose-kit-04-08.html

E ciudat, că pe mishimoto.com kitul acesta http://www.mishimoto.eu/subaru-wrx-silicone-intercooler-hoses-06-07.html zice că-i pentru Forester XT.

I iz confused.

Be no more.
Primul link are furtunuri pentru radiatorul ala mare, dintre faruri. Raceste antigelul.
Al 2-lea are furtunuri pentru radiatorul ala mic, de shade pe motor si se vede prin economia de material din capota. Raceste... altceva.

Mai sunt:
- intre filtrul de aer si turbo;
- diverse;
- si altele, de exemplu mai vazusem la WRX pentru servodirectie, complet inutile.

Observatii:
- Mijimoto asta... o fi bun, dar lumea zice ca nu prea. Pe de alta parte nici Samco, al' mai scump si laudat, nu e tocmai stralucit uneori. Cand vezi "it might require triming" pe prospect, incepi sa-ti pui intrebari. Mai rau, cand dai o caciula de bani pe ele si vezi ca vin ca nuca-n tavan... mult mai rau. Totusi, silicoanele astea sunt produse de firme mici, probabil fara CTC, posibil fara normative de calitate, etc;
- totusi, furtunurile astea sunt mai bune ca fiabilitate. Spune-se. Alea originale de radiator cica mai au apucaturi si crapa. Daca iti scapa evenimentul, ajungi sa refaci motorul, mai putin sau de regula mai mult. Macar p-astea, eu le-as lua in calcul. Alea de pe admisie daca cedeaza, merge prost si lesinat. Si mai cedeaza, in special cel cu forma dubioasa si antene. Parte din furtunurile "diverse" crapa. Idem punct anterior;
- exista si alte furtunuri si furtunase din compartimentul motor care ar fi mers oferite ca alternativa siliconata. Dar nu sunt oferite;
- furtunurile siliconice, chiar si cele ieftine, sunt foarte scumpe, cand faci totalul te ia varteju'. Alegerea e a fiecaruia;
- daca esti noob, mergi pe OEM, e mai ieftin, se potrivesc mai bine, exista orice reper necesita schimbare, si, mai ales, nu-ti toci marunt creierii cautand solutia cea mai buna a silicoanelor, pretul cel mai mic, transportul cel mai ieftin, defectele cele mai mari. Rezista in jur de 10 ani se pare.

E doar o parere mai sus, nu neaparat una buna.
WRX SW 2002

Răspuns: 2006 Forester XT - 220k km
« Reply #41 on: July 25, 2016, 11:35:47 AM »
A, dar nu comparam intre kitul de radiator si cel de intercooler. Cel de intercooler pe .com zice ca-i pentru Forester XT si pe .eu zicea ca-i pentru Subaru WRX. De aici confuzia.

Va multumesc pentru sfaturi. Eu am inlocuit la celalte masini pe care le-am avut, cu fiecare ocazie, furtunele OEM vechi cu siliconice. Asta la sfatul mecanicilor. Pentru că temperatură, flexibilitate, etc. Bine, nu le-am pus eu cu mânuța mea, doar le-am comandat. Altcineva și-a bătut pe urmă capul cu trimuială și fituială.

Aici văd că e mai complicat.

Răspuns: 2006 Forester XT - 220k km
« Reply #42 on: August 16, 2016, 20:10:57 PM »


Na poftim. Și-am și mers cu 120 azi.

Apropo, de ce după ce fac plinul îmi miroase a benzină în mașină de încep să văd dragoni roz?
« Last Edit: August 16, 2016, 20:14:01 PM by FatBoy »

andrei80

  • 1161
  • 7500rpm, no boost... No more. XT ftw!
Răspuns: 2006 Forester XT - 220k km
« Reply #43 on: August 16, 2016, 20:16:38 PM »
E de la cucuiul de pe capotă. Eu văd numai rațe verzi...
Ex Forester XS 2.0 2006 MT
Ex Forester XT 2007 MT
Forester XT 2003 AT

Răspuns: 2006 Forester XT - 220k km
« Reply #44 on: August 16, 2016, 20:31:24 PM »
Ai incercat sa vezi daca miroase si daca alimentezi doar 1/2 sau 3/4 din rezervor?
Cat timp miroase dupa ce alimentezi?

Rapid melcul, pana maine te depaseste ;)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: 2006 Forester XT - 220k km
« Reply #45 on: August 16, 2016, 21:02:36 PM »
Posibil gatul de umplere sa fie fisurat daca miroase a benzina in masina. Cam asa se manifesta la Impreza mai vechi si era problema comuna.

Răspuns: 2006 Forester XT - 220k km
« Reply #46 on: August 16, 2016, 21:39:11 PM »
Doar când e rezervorul plin. După ce fac 100 km (ish) nu mai miroase.

Muttley

  • 4920
Răspuns: 2006 Forester XT - 220k km
« Reply #47 on: August 16, 2016, 21:47:08 PM »
Confirm, la Impreza rugineste gatul de umplere. Cand mai ai chef de dragoni roz si-i faci plinul, arunca o privire in pasajul de roata de pe partea cu busonul, te uiti dupa umezeala. Evita sa faci lumina cu bricheta.
WRX SW 2002

Răspuns: 2006 Forester XT - 220k km
« Reply #48 on: October 15, 2016, 20:32:37 PM »
Mi-am recuperat mașina într-un final, vineri. M-am apucat de rodaj. Am fost puțin și pe la pădure.



Voi reveni cu informații detaliate cândva în săptămânile care vin, după ce terminăm reparațiile.




Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: 2006 Forester XT - 220k km
« Reply #49 on: October 15, 2016, 20:50:47 PM »
Splendid contrastul si mai ales compozitia.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Răspuns: 2006 Forester XT - 220k km
« Reply #50 on: October 16, 2016, 14:06:28 PM »
Mulțumesc :)

Nu mai funcționeaza telecomanda de la una din chei. Bateria e noua. Va rog ajutați-ma cu un sfat, până ajung la reprezentanta.

Cred că am apasat lock sau unlock de mai multe ori consecutiv.
« Last Edit: October 16, 2016, 14:08:32 PM by FatBoy »

Răspuns: 2006 Forester XT - 220k km
« Reply #51 on: October 26, 2016, 16:28:23 PM »
Weekendul trecut am ieșit cu mașina la drum lung și am testat reparațiile la motor (am schimbat aproape tot în afara de pistoane, arbore și bloc motor). Nu era chiar necesar din câte am înțeles, dar pitici pe creier. Promit din nou că revin cu detalii după ce termin TOATE reparațiile. Știu că nu prea interesează pe nimeni, dar am trecut de punctul în care am dublat valoarea (de achiziție) a mașinii.

Am condus cât s-a putut de sportiv, 580km făcuți cu aproape 2 plinuri. Petrom 100. Încep să mă bucur și eu cu adevărat de mașină.

Am rezolvat vâjâitul la viteze mari urmând indicațiile de aici. Easy fix, no more screaming.

Ce am observat după ce am montat brațele de rigidizare cumpărate de la Mihai: stabilitate mai bună pe asfalt vălurit și direcția pare mai precisă, nu trebuie să corectez atât de mult în curbe. Dezavantaj: dacă mă lovește careva în zona ranforsată (doamnefereșteșipăzește) risc să se îndoaie și caroseria la prinderi.
Urmează să pun și un strut bar, ca să fie tacâmul oarecum complet. Pe urmă mai vedem. Apropo, cumpăr strut bar pentru Forester :)

Cum nu se poate doar calde fără reci, nu îmi mai merg telecomenzile de pe chei după ce am preluat mașina din service. Deocamdata nici reprezentanța nu și-a dat seama de unde e buba. Va urma iar un sejur prelungit la ei.

Trebuie gume noi. Mașina am luat-o cu un set aproape nou de gume Imperial de iarnă (nu am observat pe moment ce marcă sunt), dar nu vreau să mă risc cu chinezării. N-am auzit în viața mea de Imperial.

Urmează revopsit total, să văd cum montez un adaptor bluetooth, poate antifonare pentru mai mult confort la drum lung, parbriz încălzit, cargo tray din plastic, etc. Apropo, cumpăr cargo tray din plastic pentru Forester.

Dacă totul merge bine, în Decembrie sper să plec cu ea în concediu la schi.


De când am luat cotețul cealaltă mașină ruginește în garaj. Nu e frumos din partea mea.


Răspuns: 2006 Forester XT - 220k km
« Reply #52 on: December 05, 2016, 08:42:29 AM »
Făcut drum Cluj - Bratislava - Viena - Budapesta - Cluj.

Lapoviță, spălat faruri & parbriz o dată la câteva minute, un far a făcut condens și s-a stins faza scurtă. Trebuie să investighez.

Vibrații în volan, deși am echilibrat roțile înainte să plec. Le-am mai echilibrat încă o dată în Bratislava, cei de acolo mi-au zis că am jantele strâmbe. Ciudat, pentru că nu vibrau cu anvelopele de vară. Trebuie să investighez.

Consum pe autostradă: 13l/100, la 131 km/h pe cruise. Benzină OMV 100. Mașina încărcată moderat, 4 persoane cu bagaje light. Trebuie să văd dacă acest consum e normal după engine rebuild. Asta în condițiile în care arde 15l/100 în oraș, trafic aglomerat.

Cred că trebuie să schimb și ambreiajul, ceva a început să scârțâie când apăs pedala.

---

Partea bună e ca ne-a dus și adus fără prea mari probleme, a dat căldurică, n-a luat foc. Până acum scorul e pozitiv.

Răspuns: 2006 Forester XT - 220k km
« Reply #53 on: January 03, 2017, 17:31:19 PM »
Felicitări! Să ai grijă de ea. Neveste cu așa opțiuni rare sunt greu de găsit. Totuși... am sentimente amestecate la gândul că nevasta ar sta toată ziua în garaj și eu aș fi responsabil cu prânzul.

Revenind la cofetărit: ați schimbat careva consola centrală (mă refer la cotieră, compartimentele de sub cotieră, plus sertarul din spate cu suporturile de pahare pentru pasageri)?

Am schimbat toate becurile arse sau leșinate. Mă rog, cele pe care le-am observat. Tot mi se pare prea întuneric, comparat cu cealaltă mașină (e46). Am spălat inclusiv socket-ul pentru becul din portbagaj (GASP!). Foarte murdar plasticul. Câh.

M-am interesat de becuri cu LED. Cică nu-i pont încă, au răcire precară și se cam topesc.


Ma FatBoy, ce dracul man, esti in IT, ai un forester 2.5XT si un e46 si stai in Cluj!?!?! Are you fucking kidding with me, eu la fel, dar exact la fel :)))) Trebuie sa ne vedem la o cafea :D

Răspuns: 2006 Forester XT - 220k km
« Reply #54 on: January 03, 2017, 18:05:35 PM »
Dă un PM și ne vedem. Deși, dacă e46-le e 325xi atunci e 100% glitch in the Matrix și ar fi mai bine să stăm departe unul de celălalt.

Dacă tot am poposit pe aici, ce am mai făcut între timp:
- schimbat ambreiaj
- schimbat discurile de frână existente pe față cu discuri perforate + plăcuțe noi. Pentru puntea spate nu s-au găsit deocamdată discuri mai .. uhm.. performance. Urmează să mai investesc în upgrade-uri la sistemul de frânare.

- schimbat unitatea multimedia de fabrică cu una Android + cameră pentru mers înapoi, antifonat portbagaj. Urmează antifonări portiere, podea și probabil upgrade difuzoare.
- reparat farul la reprezentanță, era perforat masticul care unește sticla de plastic (cred?) și izolează împotriva umezelii. Deocamdată pare a fi OK, doamne-ajută, fingers crossed.
- schimbat ulei la 3500km(ish) parcurși după reparațiile la motor.
 
- am aflat că e normal consumul de 13l/100 în regim de autostradă. Silly me.
- 3 jante erau ușor ovalizate. Le-am îndreptat. Vibrațiile au dispărut.



moguai

  • 2814
2006 Forester XT - 220k km
« Reply #55 on: January 03, 2017, 21:00:24 PM »
Din experimentele mele cu sti pe autostrada (fac des a2 buc-cta-buc) 160km/h in bord pe cruise consum intre 13.2 si 13.8%. La 130km/h tot in bord si tot pe cruise, consum 11.4-12%. La 120km/h am scos parca 11% nu mai retin exact. Asta i consum de pe cb, nu mai stau la pompa, unde de obicei e mai mare.
Ce unitate cu android ai montat? Ai avut nevoie de rama? Poti pastra comenzile de pe volan la astea cu android?
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: 2006 Forester XT - 220k km
« Reply #56 on: January 04, 2017, 10:27:44 AM »
Merci pentru informațiile despre consum.

Am montat un produs numit Edonav, construit de o companie din Turda, Edotec. Android 4.2.2. Modelul mi-a fost recomandat de cei care au făcut montajul. Au oferit garanție, suportul e prompt, totul e OK până acum. Nu e un produs matur, design-ul e puțin stângaci, încă are bug-urile specifice dar nimic major. Aștept cu interes viitoarele update-uri. Îmi place faptul că sunt un startup ambițios. Sunt cei care importă și Dynavin.

Nu am avut nevoie de ramă. Atelierul unde am făcut toate lucrările are experiență cu Subaru Forester și au știut ce și cum să ajusteze deși standardul spațiului din bord nu respectă 2DIN în totalitate.

Niște poze cu unitatea montată:





Comenzile de pe volan au fost păstrate în totalitate și pot fi reprogramate după pofta inimii. Momentan am Answer call în loc de Mute dar probabil voi schimba înapoi pentru că OCD-ul meu vrea ca funcția să corespundă iconiței. Simple stuff, really.

---


moguai

  • 2814
Răspuns: 2006 Forester XT - 220k km
« Reply #57 on: January 04, 2017, 12:29:04 PM »
Not bad, la ceva de genul ma uitam si eu, insa cred ca nu scap fara rama.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

laddu

  • 225
Răspuns: 2006 Forester XT - 220k km
« Reply #58 on: January 04, 2017, 12:57:41 PM »
Au vreo varianta cu android auto ?

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: 2006 Forester XT - 220k km
« Reply #59 on: January 04, 2017, 14:36:38 PM »
Au vreo varianta cu android auto ?

Te mananca pielea?
Daca tot nu ti s-au potrivit senzorii TPMS luati de la surse sigure (nici mie delatfel) incerci "imbunatatiri" la partea audio? Nu-i mai simplu sa iei cu tine niste lautari???  :D :) ;)
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!