Forester 2.0X tremur la relanti si parca nu are forta.
Subaru club Romania

Forester 2.0X tremur la relanti si parca nu are forta.

Forester 2.0X tremur la relanti si parca nu are forta.
« on: July 26, 2016, 17:10:44 PM »
Va salut. Sunt membru de mai multa vreme pe aici doar ca pana acum nu am scris. Imi place sa citesc :)

Am o problema cu padurarul meu din 2007 2.0x

primesc o eroare de MAF (care costa o galagie de bani) dar am tot primit sfatul, de la diversi cunoscatori ai modelului sa nu il schimb pana nu testez cu altul sa fiu sigur ca e bun.

Dupa cum stiti si voi, e greu sa gasesti mecanici competenti chiar si pe bani frumosi, si de multe ori esti nevoit sa faci asta singur. Vreau sa zic ca la Subaru Brasov AUTOKINO mi-am luat o m*** cu ambreiaju... in sensul ca m-am dus cu el in punga (set complet LUK) si zilele trecute cand am dat jos sa il schimb era un exedy tocit ca dracu... schimbarea s-a realizat in iarna si nu am facut mai mult de 5000km. in fine, asta e o alta poveste.

As avea nevoie daca e un posesor dragut pe aici de Forester sau alt ceva cu EJ204 sa testez debitmetru. Poate stiti, are o mufa si 2 suruburi si dureaza 5 minute.
N-as cam avea bani de aruncat pe un MAF nou...si sa nu se rezolve problema.

E cineva dispus in Bucuresti sa ma ajute cu asa ceva?

Multumesc anticipat!

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Forester 2.0X tremur la relanti si parca nu are forta.
« Reply #1 on: July 26, 2016, 20:08:33 PM »
Ai modificari la motor ? Totul este standard ?
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Forester 2.0X tremur la relanti si parca nu are forta.
« Reply #2 on: July 26, 2016, 21:05:48 PM »
DAIKIN EXEDY/LUK Corporation ?  ;D

adica LUK-ul tau din punga era de fapt exedy/luk/daikin adica acelasi lucru ?  


Thanks for your interest in LuK Clutches. LuK is the world's largest
original-equipment clutch manufacturer, and over 80% of the Clutch Kits
that we market are produced in one of our own manufacturing facilities.
However, in the rare instance where we are not the OE supplier, we do
obtain the Clutch Kits from the OE manufacturer.

In the case of the Subaru Clutches, that is exactly what happens. We are
not the OE manufacturer for any of the Subaru Clutches, so we do go to
Daikin for certain applications.

I hope that this settles this debate, and again, thank you for your
interest in LuK Clutches.


Tom Munley
Sales Manager - Branded Products

Schaeffler Group USA Inc.
Automotive Aftermarket
5370 Wegman Drive
Valley City, OH 44280
TEL: 330-558-5215 * FAX: 330-273-3522
Tom.Munley@Schaeffler.com


adica kit LUK cu componente exedy/daikin pentru subaru...adica nu ai luat nimic la bv :)
« Last Edit: July 26, 2016, 21:18:24 PM by andea79 »

Răspuns: Forester 2.0X tremur la relanti si parca nu are forta.
« Reply #3 on: July 27, 2016, 09:55:09 AM »
Ai modificari la motor ? Totul este standard ?


fara modificari, motorul este standard.

despre treaba aia cu LUK nu stiu ce sa zic. tocmai de aceea nu am facut valuri, am probleme mai importante de rezolvat acum...decat pe cea cu ambreiajul :)
pana la urma nici nu ma intereseaza prea tare...era vorba doar de producator. eu stiu ca am cumparat altceva :)

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Forester 2.0X tremur la relanti si parca nu are forta.
« Reply #4 on: July 27, 2016, 10:01:16 AM »
despre treaba aia cu LUK nu stiu ce sa zic. tocmai de aceea nu am facut valuri, am probleme mai importante de rezolvat acum...decat pe cea cu ambreiajul :)
pana la urma nici nu ma intereseaza prea tare...era vorba doar de producator. eu stiu ca am cumparat altceva :)
[/quote]
E posibil sa nu-ti fi luat nimic de la AK, ceea ce cred ca merita subliniat, cum de altfel a facut-o si Andea. Cu totii avem probleme mai importante de rezolvat, dar aici este vorba despre seriozitatea unei reprezentante pe care multi dintre noi o apreciaza si se bazeaza.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Răspuns: Forester 2.0X tremur la relanti si parca nu are forta.
« Reply #5 on: July 27, 2016, 10:17:14 AM »
Da, pana la proba contrarie...nu am ce zice. Si eu am fost doar la ei si nu am ce spune despre calitatea serviciilor. Tocmai de aceea i-am sunat le-am explicat situatia si au zis ca ma suna. Nu s-a mai intamplat asta. La preturi insa au de lucrat. Nu stiu daca e tocmai normal sa iti vanda o componenta cu de 2-3 ori pretul pietei si apoi adaugi si manopera de montaj. ASta doar pentru ca piesa cu care ai venit tu...nu se potrivea si erai cu masina sus. In fine...am sa revin si clarific aceasta situatie cand voi avea o certitudine. Pana atunci...nu luati in seama. Chiar si mie oamenii de la AK mi-au parut extraordinari.


Răspuns: Forester 2.0X tremur la relanti si parca nu are forta.
« Reply #6 on: July 27, 2016, 16:13:42 PM »
poate va vine o idee :) am uitat sa zic despre codul de eroare pe care il da masina acum P0103 si check engine blincane...

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Forester 2.0X tremur la relanti si parca nu are forta.
« Reply #7 on: July 27, 2016, 17:03:08 PM »
pai ideea aia este, testeaza cu un alt MAF , este un cod de eroare care apare de obicei cand se strica MAFul deci stick to the initial plan ...

Răspuns: Forester 2.0X tremur la relanti si parca nu are forta.
« Reply #8 on: July 27, 2016, 17:43:00 PM »
pai si daca se strica MAF-ul astea-s manifestarile? se balbaie la relanti si vibreaza dubios...chiar daca sunt si mai turat 2-3000RPM? Evident...si lipsa de putere

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Forester 2.0X tremur la relanti si parca nu are forta.
« Reply #9 on: July 27, 2016, 17:49:22 PM »
exact :)
maf-ul masoara aerul care intra si daca nu mai masoara corect ce crezi ca se intampla cu amestecul ?

puiu

  • 787
Răspuns: Forester 2.0X tremur la relanti si parca nu are forta.
« Reply #10 on: July 27, 2016, 21:29:38 PM »
Se duce in avarie la valori de amestec bogat ca sa fie safe? :D

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Forester 2.0X tremur la relanti si parca nu are forta.
« Reply #11 on: July 27, 2016, 21:33:47 PM »
probabil ca nici el nu mai stie unde se duce ... cert este ca se duce ... undeva :)

Sese

  • 468
Răspuns: Forester 2.0X tremur la relanti si parca nu are forta.
« Reply #12 on: July 28, 2016, 00:57:21 AM »
Recunosc ca nu stiam ca LUK e doar ambalator de ambreiaje pentru modelul asta.
In schimb stiam ca baietii din service nu s-ar fi apucat sa schimbe o piesa mai buna cu una mai proasta. Am avut reclamatii pentru cazuri de neatentie, multe situatii de lipsa de comunicare si chiar cateva intamplari legate de indisciplina unor angajati dar niciodata n-am avut in Auto Kino un caz de furt.

Experienta m-a invatat ca cele mai frustrante situatii de genul acesta sunt cele in care nu-ti poti proba nevinovatia. Stiti voi, cazul clasic cu " am avut niste ochelari de soare de firma in bord si dupa ce am luat masina din service am constatat ca lipsesc". In cazul de fata, multumita lui Andea, lucrurile s-au lamurit de la sine.

Am sa folosesc o sintagma pe care am mai auzit-o in situatia in care s-a dorit sa se caracterizeze activitatea proasta a unui service. Consider ca la fel de bine poate descrie si comportamentul unor clienti.
"In stil tipic romanesc" , in loc sa trimita si el un mail la Auto Kino ca s-a lamurit problema, ca "It was a misundestanding",ca seful ala de Politie din Moldova, el continua cu acuzele.

Acuma pe bune, chiar asta crezi ca facem la Auto Kino, sechestram masinile clientilor pe elevatoare si apoi ii santajam cu de doua-trei ori pretul?

E urat monser sa acuzi niste oameni pe care nici macar nu-i cunosti.

 

Răspuns: Forester 2.0X tremur la relanti si parca nu are forta.
« Reply #13 on: July 28, 2016, 10:13:54 AM »
Recunosc ca nu stiam ca LUK e doar ambalator de ambreiaje pentru modelul asta.
In schimb stiam ca baietii din service nu s-ar fi apucat sa schimbe o piesa mai buna cu una mai proasta. Am avut reclamatii pentru cazuri de neatentie, multe situatii de lipsa de comunicare si chiar cateva intamplari legate de indisciplina unor angajati dar niciodata n-am avut in Auto Kino un caz de furt.

Experienta m-a invatat ca cele mai frustrante situatii de genul acesta sunt cele in care nu-ti poti proba nevinovatia. Stiti voi, cazul clasic cu " am avut niste ochelari de soare de firma in bord si dupa ce am luat masina din service am constatat ca lipsesc". In cazul de fata, multumita lui Andea, lucrurile s-au lamurit de la sine.

Am sa folosesc o sintagma pe care am mai auzit-o in situatia in care s-a dorit sa se caracterizeze activitatea proasta a unui service. Consider ca la fel de bine poate descrie si comportamentul unor clienti.
"In stil tipic romanesc" , in loc sa trimita si el un mail la Auto Kino ca s-a lamurit problema, ca "It was a misundestanding",ca seful ala de Politie din Moldova, el continua cu acuzele.

Acuma pe bune, chiar asta crezi ca facem la Auto Kino, sechestram masinile clientilor pe elevatoare si apoi ii santajam cu de doua-trei ori pretul?

E urat monser sa acuzi niste oameni pe care nici macar nu-i cunosti.

 

pfuu....ce m-o fi mancat sa zic asa ceva pe aici. repet, daca eram sigur de aceasta intamplare faceam valuri. Drept urmare, daca va amintiti, am sunat si v-am povestit frumos situatia si nu am facut scandal ori alte romanisme. AM INTREBAT PENTRU CA AM CUMPARAT CEVA SI AM GASIT ALTCEVA PE MASINA! Insa am primit un raspuns simplu. "Va contactam noi!" Si pana la data in care am amintit in cu totul alta situatie, in nici un caz un topic despre furtisag eu nu am fost contactat sa mi se spuna care e situatia...ca unui client care nu stie si a intrebat.

Eu ce sa cred, nestiind despre situatie iar AK nu m-a sunat sa imi zica "bai baiete esti nebun?" sau orice altceva...
Ba chiar va rog sa recititi ce am zis, am fost foarte multumit de service si de prestatia celor de la AK. Deci despre ce vorbim? Daca voi nu stiati ca sunt doar ambalatori cei de la LUK, eu care ma intalnesc cu un disc de ambreiaj la 80 - 100k ce sa zic? Pune-te in locul meu, cumperi ceva, si apoi gasesti altceva pe masina...

Imi pare rau pentru neintelegere...si mai rau imi pare ca nici nu trebuia sa amintesc pe aici asa ceva. Va rog sa recititi sa vedeti ca imediat dupa "Amintirea respectiva a situatiei" mi-am exprimat clar multumirea fata de serviciile AK. Mai mult, alti membri ai forumului mi-au explicat situatia...

Cat despre treaba cu sechestratu'...nu stiu daca am lasat sa se inteleaga asta ori daca am folosit acest cuvant. Dar sustin in continuare faptul ca acea pompa de apa pe piata, noua costa 200-250 ron (cel putin la vremea aceea) nu 650 ca la AK. |Acum poate fi gasita cu 140RON FIX ACELASI PRODUCATOR SI MODEL. Dar asta este alta discutie si evident fiecare are ce adaos vrea.

Cat despre neglijenta mecanicilor...n-am ce zice decat ca asta e relativa. Atunci cand pui tu mana sa iti repari o faci ca pentru tine...fiind atent la fiecare detaliu. Cu totii sau aproape cu totii suntem angajati si stim ce inseamna demotivarea ori pur si simplu lipsa de chef intr-un anumit moment.

Daca am sifonat imaginea AK imi pare rau, si cred ca asta rezolva situatia prin clarificarea neintelegerii...
Credeti ca putem trece pe ste asta? Adica eu stiu clar ca nu am avut intentii rele...

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Forester 2.0X tremur la relanti si parca nu are forta.
« Reply #14 on: July 28, 2016, 10:50:44 AM »
Deci cand probezi un MAF? Google da aceleasi simptome si rezolvari pentru codul de eroare. Adica MAF prost sau O2 sensor.

Răspuns: Forester 2.0X tremur la relanti si parca nu are forta.
« Reply #15 on: July 28, 2016, 11:04:00 AM »
Pai el ar testa, ca asta si incearca aici, sa gaseasca un binevoitor sa i'l imprumute pe'al sau pentru teste, sa nu dea banii degeaba pe unul nou
Din diagnoza nu s'ar putea lamuri daca MAF lucreaza sau nu ok?

Răspuns: Forester 2.0X tremur la relanti si parca nu are forta.
« Reply #16 on: July 28, 2016, 11:09:51 AM »
Aproape ca nici nu ma mai intereseaza masina acum...si MAF-ul. Imi pare asa rau ca am scris despre incertitudinea mea aici, habar nu am ce m-a apucat...speram ca cineva rezoneaza cu faptul ca nu prea ai unde sa iti repari "misto" masina iar intamplarea cu ambreiajul era proaspata in mintea mea...de sambata mai exact si cred ca asa a ajuns tastata incertitudinea. Aia e...mai dam si cu capu'

Cat despre MAF as testa si azi...dar nu am MAF. Toti zic ca il aduc in 2-3 saptamani la preturi astronomice. Pe afara pretul e decent, la noi are adaos 400%
M-am gandit si la lambde(ca si eu am rascolit internetul pe toate partile si am vazut si aceasta posibilitate) insa doar le-am dat jos si aratau bine bine. Nu le-am luat prea tare in considerare pentru ca nu am eroare de de lambde. in plus am testat prima lambda intr-un mod mai neortodox asa si pare ca functioneaza.

Daca ar fi o bobina naspa, nu ar trebui sa primesc un miss fire? Mie imi pare ca merge in 3. Adica la cum vibreaza...gandul ma duce doar la asta.
« Last Edit: July 28, 2016, 11:11:38 AM by lucian1308 »

Răspuns: Forester 2.0X tremur la relanti si parca nu are forta.
« Reply #17 on: July 28, 2016, 11:33:57 AM »
Dar cu MAF-ul neconectat cum merge?
Legacy 3.0R

Răspuns: Forester 2.0X tremur la relanti si parca nu are forta.
« Reply #18 on: July 28, 2016, 11:36:20 AM »
tot asa. doar ca atunci cand il conectez la loc se tureaza putin apoi se subtureaza si se stabilizeaza undeva...
Am verificat firaraia care duce in ECM si e ok, am masurat tensiuni si sunt ok. Nu am osciloscop dar sunt pe cale sa achizitionez o jucarie (oricum as mai avea nevoie si pe la alte proiectele) ca sa vad mai bine semnalele MAF-ului si nu numai...

Din cate am inteles asta e digital nu analogic si variatia de tensiune pe el (daca stiti despre ce vorbesc) apare doar datorita mediei pe care voltmetrul o realizeaza (voltmetrul fiind destul de lent in masurare)
Pana la urma cumparam eu un MAF...dar nu sunt 100% sigur ca e defect. Am cititi valorile pe care le "Arunca" pe OBDII si sunt undeva la 3-5g/s la relanti - daca imi amintesc corect.
Daca accelerez cresc si aceste valori. De aici ma gandesc ca nu e defect. IAT functioneaza si el.

Prin urmare...sta in parcare!
« Last Edit: July 28, 2016, 11:43:22 AM by lucian1308 »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Forester 2.0X tremur la relanti si parca nu are forta.
« Reply #19 on: July 28, 2016, 11:38:03 AM »
Daca mergea in 3 aveai eroare de misfire. In mod normal se poate citi valoarea MAF si compara cu ce ar trebui sa arate el in mod normal.

Pe de alta parte la IACV ai intervenit? L-ai curatat?