Subaru renunta la XV hybrid
Subaru club Romania

Subaru renunta la XV hybrid

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Subaru renunta la XV hybrid
« on: October 07, 2016, 12:16:43 PM »
Vanzarile mici ale modelului hibrid au dus la eliminarea acestuia din oferta. Economia de combustibil si cresterea distantei parcurse cu un plin de benzina au fost prea mici pentru a atrage cumparatori.

Ce bine ca nu le vin astfel idei marete sa extinda gama, cum fac cei de la Mitsubishi.

Muttley

  • 4919
Răspuns: Subaru renunta la XV hybrid
« Reply #1 on: October 07, 2016, 12:21:31 PM »
E o situatie de moment. Daca vor dori sa continue sa produca autoturisme, vor fi obligati sa continue pe directia hibridizarii.
Motivul: motorul cu ardere interna, oricat de performant, optimizat si accesorizat, in 2025 nu va mai fi capabil sa satisfaca normele de poluare previzionate. Nu e o supozitie, e o certitudine ;)

Probabil e chestie de strategie, inca stau potoliti cat contextul le-o permite, apoi, peste cativa ani, cand altii dezvolta tehnologiile, Subaru le adopta gata facute, verificate si demonstrate.
WRX SW 2002

Forester

  • 3068
  • The other right!
Răspuns: Subaru renunta la XV hybrid
« Reply #2 on: October 07, 2016, 12:33:30 PM »
Eu cred ca vor sa sparga piata cu primul motor boxer electric.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Sese

  • 468
Răspuns: Subaru renunta la XV hybrid
« Reply #3 on: October 07, 2016, 12:47:05 PM »
E o situatie de moment. Daca vor dori sa continue sa produca autoturisme, vor fi obligati sa continue pe directia hibridizarii.
Motivul: motorul cu ardere interna, oricat de performant, optimizat si accesorizat, in 2025 nu va mai fi capabil sa satisfaca normele de poluare previzionate. Nu e o supozitie, e o certitudine ;)

Probabil e chestie de strategie, inca stau potoliti cat contextul le-o permite, apoi, peste cativa ani, cand altii dezvolta tehnologiile, Subaru le adopta gata facute, verificate si demonstrate.

+1!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Subaru renunta la XV hybrid
« Reply #4 on: October 07, 2016, 13:34:04 PM »
De acord cu ceea ce afirma Muttley.
In completare, am inteles ca se lucreaza la o noua directiva in cadrul Comisiei Europene astfel incat producatorii de motoare Diesel sa fie taxati aditional cu 500 EUR pentru fiecare unitate livrata in Comunitate.

Olanda este prima tara comunitara care, incepand cu anul 2015 va fi foarte restricitiva in ceea ce priveste motorul cu ardere interna si probabil pionierul masinilor electrice:

https://electrek.co/2016/08/14/netherlands-ban-gas-powered-cars-likely-law-all-new-cars-electric-2025/

Cei care au aterizat anul acesta pe Schiphol pot confirma faptul ca peste 50% dintre taxiurile care vin la aeroport sunt Tesla.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Răspuns: Subaru renunta la XV hybrid
« Reply #5 on: October 07, 2016, 15:57:54 PM »
Eu cred ca vor sa sparga piata cu primul motor boxer electric.

 :D :D :D :D :D
Track: 2003 Impreza STI JDM
Off-Road&Daily: 2009 Forester 2.0 NA
Ex: 2001Impreza WRX wagon

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Subaru renunta la XV hybrid
« Reply #6 on: October 07, 2016, 16:01:58 PM »
Eu cred ca vor sa sparga piata cu primul motor boxer electric.

Sunt sigur ca vor exista cativa care vor incerca sa monteze GPL pe el, ca sa fie mai economic.

KET

  • 3921
Răspuns: Subaru renunta la XV hybrid
« Reply #7 on: October 11, 2016, 13:18:46 PM »
...

Cei care au aterizat anul acesta pe Schiphol pot confirma faptul ca peste 50% dintre taxiurile care vin la aeroport sunt Tesla.


Asa este, am fost si eu mirat de cat de multe taxi-uri  Tesla sunt in Olanda. Din cate am inteles, in Olanda primesti o subventie de 50% din pretul de achizitie al unei masini electrice. Deci ei sunt restrictivi, dar ofera si facilitati.  ;)

Răspuns: Subaru renunta la XV hybrid
« Reply #8 on: October 11, 2016, 15:26:12 PM »
Intr-adevar, in Amsterdam peste 50% din taxiuri sunt Tesla iar restul Mercedes-uri hibride sau alte natii de masini hibride. Am vazut un singur taxi "mai aparte", c63amg  :D. Dar cand statul iti subventioneaza 70% din pretul de achizitie al unui taxi electric parca iti vine sa te aliniezi la standarde  :)

KET

  • 3921
Răspuns: Subaru renunta la XV hybrid
« Reply #9 on: October 11, 2016, 15:28:18 PM »
70%? Si mai bine! Eu stiam ca 50%...

Răspuns: Subaru renunta la XV hybrid
« Reply #10 on: January 24, 2017, 16:23:52 PM »
Se pare ca nu a trecut mult si Subaru a revenit asupra deciziei de a renunta la XV hibrid...

...."a new hybrid powertrain is expected to be offered"....

Sursa: http://www.autocar.co.uk/car-news/motor-shows-geneva-motor-show/2017-subaru-xv-set-geneva-motor-show-debut

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Răspuns: Subaru renunta la XV hybrid
« Reply #11 on: January 24, 2017, 16:36:33 PM »
N-ai cum să renunți la viitor.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Subaru renunta la XV hybrid
« Reply #12 on: January 24, 2017, 16:44:21 PM »
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: Subaru renunta la XV hybrid
« Reply #13 on: January 24, 2017, 16:50:36 PM »
 @ Wrangler:   :D :D :D

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Răspuns: Subaru renunta la XV hybrid
« Reply #14 on: January 24, 2017, 17:34:37 PM »
Mie îmi place mult prima versiune de 4x4 permanent electric
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=212073788

PTR

  • 570
Răspuns: Subaru renunta la XV hybrid
« Reply #15 on: January 24, 2017, 22:36:35 PM »
Daca s-ar vrea , cu siguranta s-ar putea... cam ca aici https://m.youtube.com/watch?v=HltFaAZ9oDw  Cred ca as face asa ceva la un Subaru daca am avea ateliere specializate in tara...

In acelasi timp daca trecerea la auto electrice s-ar face prea repede , de exemplu printr-un pret bun, s-ar reduce capacitatea de productie pe tot lantul pieselor motoarelor clasice si implicit ar creste foarte mult numarul somerilor... doar o idee...
Trebuie vazut documentarul Who killed the electric car , mai ales dupa partea de la final se intelege ideea.