Cauciucuri de iarna
Subaru club Romania

Cauciucuri de iarna

Răspuns: Cauciucuri Subaru Forester (all seasons vs. AT vs. vara+iarna)
« Reply #100 on: March 01, 2016, 15:08:21 PM »
Experienta mea vasta imi spune fix ce te asteptai :)
Un mare nu la all-season. Si o spun fara rautate, dar pur si simplu alea sint cauciucuri cel mult de vara. Si cam atit. Iarna sau pe noroi nu cred ca o sa reusesti sa faci mare lucru.
Singurele care mi-au placut la un moment dat erau niste Debica care aveau un profil foarte misto si erau mai moi si initial am zis ca sint de iarna. Dar nici cind eram in galeata cu banii nu am luat asa ceva. Am avut, am ramas intr-o vale prin Busteni, rupt ambreiajul in doua, aia a fost.

Acu ca or exista de alea all season AT care pp ca e All Terain si sint decente, na. Dar sigur te limiteaza la viteza maxima. Si o sa conduci mega batrineste.

Parerea mea e simpla: iarna e iarna si trebuie cauciucuri bune de iarna. Vara e vara si eu am mers ceva ani si cu alea de iarna. A fost ok.

Pentru drumuri forestiere nu cred ca e cazul sa-ti faci probleme prea mari. Cita vreme e drum, e ok.  Problematic vad doar comnbinatia cauciuc de vara cu noroi adinc. Dar daca te bagi acolo, ai o problema :)

Poat are sens ce spun, poate nu. Dar am fost cu dacia pe virf de munte pe forestiere nu tocmai prietenoase si am reusit fara mari probleme. Depinde de tine unde vrei sa te bagi si cum abordezi anumite situatii.
da doamne sa cistig la loto?

cristibna

  • *
  • 723
  • FUN
Răspuns: Cauciucuri de iarna
« Reply #101 on: March 01, 2016, 15:46:43 PM »
Salut
Eu am de rezerva ( a se citi pt cand fac explozie :) la un cauciuc ) astea http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Dunlop/Grandtrek-AT3.htm. Iarna nu le recomand, desi sunt allseason. Vara am mers cu ele, dar investitia mea a fost redirectionata, si nu le-am schimbat ( nu era necesar, uzura era ok, erau toate 4 la fel :) si de asta nu m-am stresat imediat cu schimbatul)
Astea AllS. sunt un compromis de buget, dar nici vara nu ai aderenta dorita ( doar daca mergi batraneste) sunt zgomotoase, iar iarna ...doar pe uscat. Gandeste-te, cele de vara au o compozitie a trenului de rulare pentru aderenta, consum, etc, iar cele de iarna au alta compozitie. De aia alea de vara sunt opinci de plastic cand e frig, iar cele de iarna cand e caldura le lasi pe asfalt si masina are o aderenta dubioasa ( spre zero ) .
 Plus, astea de le am eu de rezerva, sunt mult mai grele si fata de alea de vara si fata de alea de iarna. Ceea ce dauneaza pe la articulatii
Grandtreku e bun pe noroi ( atat cat un Forestier permite ), nu extrem, dar te scoate din situatii dificile daca ai fi cu alte avelope.
Eu asa am luat masina , cu Grandtrek, dar pana in iarna am luat anvelope noi de iarna, si pe urma m-am invartit si de un set de vara.
Parerea mea : fa-ti un set de iesit pe campii cu ce avelope vrei si le pui pe masina cand ai nevoie. In rest, vara-i vara, iarna-i iarna. Desi la cum a fost iarna asta ... ;)
2018 Subaru XV 2.0
2016 Honda NC750x DCT
ex 2004 Subaru Forester 2.0X

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
« Last Edit: August 19, 2016, 09:58:59 AM by MihaiFlorescu »

Răspuns: Cauciucuri de iarna
« Reply #103 on: August 19, 2016, 10:39:41 AM »
Eu am luat Nokian anul trecut, dar fara XL. S-au comportat bine iarna trecuta.
Forester SH 2.0D 2011

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Cauciucuri de iarna
« Reply #104 on: August 19, 2016, 11:19:50 AM »
Bine insemnand? Eu vara vreau masina sa stea bine pe asfalt, de asta am luat acele Toyo de sosea dedicate.
Iarna vreau sa ma distrez si caut ceva bun pe zapada. Nu ma intereseaza zgomot.

BOXER

  • *
  • 2351
  • +
Răspuns: Cauciucuri de iarna
« Reply #105 on: August 19, 2016, 11:57:59 AM »
Multi ani s-a repetat numele Nokian pe forum dar eu nu am fost incantat de marca.
Gamele superioare de la Goodyear si Michelin s-au comportat mult mai bine decat Nokian.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: Cauciucuri de iarna
« Reply #106 on: August 19, 2016, 11:59:35 AM »
Si eu am mers toata iarna cu WR-D 4 si nu am ce le reprosa.

marr

  • 2202
Răspuns: Cauciucuri de iarna
« Reply #107 on: August 19, 2016, 12:37:21 PM »
Eu am folosit ani buni Dunlop WinterSport ( 3D). Super anvelope !
Anul trecut am incaltat atat Foresterul cat si Honda cu Michelin Alpin 5.
Recomand !
Extrem de eficiente pe zapada si chiar ghetus, se comporta excelent si pe ploaie si, un mare "+" ,  sunt si silentioase.

Ca atare, sunt in perfect acord cu @Wrangler !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

puiu

  • 787
Răspuns: Cauciucuri de iarna
« Reply #108 on: August 19, 2016, 12:43:35 PM »
Sunt fan conti TS850.

Răspuns: Cauciucuri de iarna
« Reply #109 on: August 19, 2016, 13:18:22 PM »
Si eu folosesc Nokian WR A3 de vreo doi sau trei ani. Comportament perfect la viteze destul de ridicate, recomand acest tip de anvelopa.
Legacy 3.0R

Muttley

  • 4916
Răspuns: Cauciucuri de iarna
« Reply #110 on: August 19, 2016, 13:22:08 PM »
Nokian, la fel ca Volkswagen si Coca Cola, a fost sfaraiala cand a aparut prima oara pe piata. Dup-aia s-a dus la vale, desi a ramas in general over-rated.
Am Nokian de iarna pe Swift, iar aderenta pe zapada mi se pare slaba. Alta data nu mai iau.
E doar o parere subiectiva.
WRX SW 2002

Răspuns: Cauciucuri de iarna
« Reply #111 on: August 19, 2016, 14:44:01 PM »
Bine insemnand? Eu vara vreau masina sa stea bine pe asfalt, de asta am luat acele Toyo de sosea dedicate.
Iarna vreau sa ma distrez si caut ceva bun pe zapada. Nu ma intereseaza zgomot.

Bine insemnand ca pe asfalt uscat, pe la vreo 15 grade, stateau mult mai bine decat Yokohamele all season. Dar compara Nokiane noi cu Yocohame vechi :D
Pe zapada, iarna trecuta, era funny in curbe, ma jucam cu masina in sensul ca daca calcam un pic acceleratia, aluneaca in lateral, controlabil. Dar asta cred ca tine mai mul de faptul ca trag toate rotile.
Bineinteles ca nu se compara cu Micheline Alpin, din care am avut pe Fiat muuuulti ani.
Forester SH 2.0D 2011

moguai

  • 2814
Răspuns: Cauciucuri de iarna
« Reply #112 on: August 19, 2016, 14:54:36 PM »
si eu zic sa arunci un ochi spre conti, michelin, GY .. vezi daca poti gasi ceva in bugetul tau.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Cauciucuri de iarna
« Reply #113 on: August 19, 2016, 15:33:33 PM »
si eu am Dunlop WinterSport (3D) , nu am testat alte gume de iarna pe masina mea sa stiu cum se simt , sunt ok pe zapada/apa/mazga dar pe asfalt uscat iarna ma termina psihic :) in sensul ca aluneca si da din fund in toate partile ...

Răspuns: Cauciucuri de iarna
« Reply #114 on: August 20, 2016, 15:48:02 PM »
eu iti recomand Nokian-ul. WRD4 am luat si eu iarna trecuta la Forester si am dat jos un set de Dunlop-uri SJ6 cu 8 mm de profil ramas.
Kumho are destule modele ce vin din China. De Fulda nu stiu.
Ce am mai folosit la masina de servivciu sunt Michelin Alpin si sunt bune.
Forester my09 4Q

Razvanos

  • 40
  • Subaru Forester 2L Diesel - 2009
    • Tu ce mananci?
Răspuns: Cauciucuri de iarna
« Reply #115 on: January 05, 2017, 16:04:44 PM »
Salutare.
Revin pe topic cu un mic review la Michelin Crossclimate - all seasons -  le-am luat la o "promotie" si le-am folosit toata vara. Am zis sa vad cum e si iarna cu ele si ideea este asa:
- vara pe uscat sunt lipite de asfalt - in curbe, la frane, se comporta exceptional. Nu conduc incet si mai ales pe curbe largi am tendinta " sa ma dau". Nu am patinat niciodata cu ele, nu au scartait niciodata.
- vara pe carosabil umed - am avut o acvaplanare la un moment dat, dar afara turna cu galeata si eu nu aveam chiar viteza optima. Nu a fost vina lor. In rest, nu am avut probleme
- Noroi - nu are sens sa discut despre asta - daca intrii in noroi cu ele, nu mai iesi. Am ramas intr-o baltoaca in delta si am iesit tractat. Ce-I drept, noroiul era destul de mare. In mod clar nu sunt cauciucuri de noroi deci nu are sens discutia.
- Iarna pe uscat - sunt ca vara, fara surprize, la orice viteza, la orice curba
- Iarna pe zapada - DEZASTRU :) - desi ma asteptam sa fie proaste, am urcat iarna asta pantele de la Sfanta Ana (Jud. Covasna) aproape in lateral. Zici ca sunt facute special pentru drift-uri :). Chiar si pe zapada fleoscaita (a nins putin in Brasov) la prima frana s-a dus sanie (aveam mai putin de 20 km/h).

Ca si concluzie - foarte bune de vara, dezastruase de iarna sau pe noroi. Poate fi o combinatie pentru a nu te lua iarna pe neasteptate, dar in nici un caz nu reprezinta o solutie pentru mersul pe zapada.

Muttley

  • 4916
Răspuns: Cauciucuri de iarna
« Reply #116 on: January 05, 2017, 16:28:45 PM »
Multumim, chiar ma tentau ca solutie all-season. Insa probabil voi merge in continuare pe varianta unor cauciucuri exclusiv de iarna cu profil mai "bland" tot anul.
Nu e vorba de Subaru  :)
WRX SW 2002

moguai

  • 2814
Răspuns: Cauciucuri de iarna
« Reply #117 on: January 05, 2017, 19:31:25 PM »
Sunt niste nokian all season care sunt la fel de bune iarna ca modele mai ieftine dedicate de iarna insa vara sunt slabute
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #118 on: November 15, 2017, 10:30:20 AM »
Ca tot se apropie alta iarna, mai actualizam putin topicul:


Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #119 on: November 28, 2017, 11:46:00 AM »
Cu cat stie un om mai mult despre un subiect, cu atat va vorbi mai entuziasmat. Iar omul asta pare ca stie multe despre gume. Multumim pentru video.
Impreza 2006 Wagon 2.0 n/a