Cauciucuri de iarna
Subaru club Romania

Cauciucuri de iarna

Muttley

  • 4920
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #120 on: December 13, 2017, 18:22:39 PM »
Bun...

Maxxis nujdecare, luate la repezeala in 2015, cand am cumparat troaca. Eram bucuros ca e producator de renume (desi nu-l stie lumea pe la noi, mare rusine) si au costat toate 4 cam 1000 de lei. Sunt la a 3-a iarna, desi cine stie ce rulaj n-au, ca am folosit alta masina iernile trecute.

C-o fi de vina vechimea, calitatea, dunno, dar... Derapeaza de nu e adevarat!  :o
Intru-n giratoriu ca melcul adineauri, in 2, o calc la iesire, scartz dreapta spate.
In urmatorul giratoriu, putin flic de scandinavia, m-am cit-ciat pe mine, eram gramada pe parapeti. Nimic deosebit, nu viteza mare.
Portiune dreapta, cat de cat viteza, calc frana blana, sa vad cum face. Eu frane nu prea am stralucite, si a intrat ABS-ul instantaneu.
Temperatura exterioara 1 grad conf bord, umed pe jos ca ceata, jeg, ma rog.
Sunt cat de cat calibrat (zic eu) pe aderenta masinii/masinilor, insa acum, la asta... a cam disparut!!!

Clar nu-mi iau anvelope acum, ca e varf de sezon, insa la primavara/vara ma arunc la un set.
Dupa cat am investit in masina, financiar, uman si emotional, urmeaza sa iau cele mai bune anvelope de iarna pe care le-a zamislit umanitatea in economia de piata.
Numa' spuneti-mi... care-s alea???  :-\
Sar'na!

PS, important: NU ma intereseaza comportamentul pe zapada, aia-i fantezie. Vreau comportament extraordinar pe ASFALT umed, conditii normale de mers, iarna.
« Last Edit: December 13, 2017, 18:24:08 PM by Muttley »
WRX SW 2002

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #121 on: December 13, 2017, 18:39:39 PM »
Pretul este un indicator important. Cauta unele pe la 800Lei/buc.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #122 on: December 13, 2017, 18:52:25 PM »
...
Clar nu-mi iau anvelope acum, ca e varf de sezon, insa la primavara/vara ma arunc la un set.
Dupa cat am investit in masina, financiar, uman si emotional, urmeaza sa iau cele mai bune anvelope de iarna pe care le-a zamislit umanitatea in economia de piata.
Numa' spuneti-mi... care-s alea???  :-\
Sar'na!
...

Ti-am pregatit cateva mostre care deja sunt in drum spre tine asa ca "Deschide usa, Crestine!"...  ;D


 

PS: dupa ce le testezi pe fiecare in parte te rog sa ne surprinzi cu cate o fisa tehnica, extrem de detaliata, asa cum doar pedagogul din tine o poate face :-)
« Last Edit: December 13, 2017, 18:54:22 PM by Heliotropus »
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #123 on: December 13, 2017, 19:00:27 PM »
Eu am luat in octombrie pentru WRX,  Bridgestone Blizzak LM-32 (la recomandarea lui Tom). Pana acum nu ma am de ce ma plange, astept zapezi mai serioase ca sa le pot folosi cum se cuvine.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Muttley

  • 4920
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #124 on: December 13, 2017, 19:01:53 PM »
Heli, bataie!

Cauta unele pe la 800Lei/buc.

Bajti!  >:(
Ala-i pret de slicuri de vara, ce naiba.
Tre' sa fie ceva incredibil de bun si la 400 lei bucata  ^-^

Musiu, repet, nu ma intereseaza zapada, circulam in lumea reala, cu asfalt umed. Am sa ma uit la recomandarea lui Tom, mersi ;)



Dap, profilul e neagresiv, nu-s hardcore de zapada. De luat in seama!
« Last Edit: December 13, 2017, 19:06:05 PM by Muttley »
WRX SW 2002

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #125 on: December 13, 2017, 19:11:05 PM »
400 lei / buc
Astept zapada ca sa vad cum se comporta si pe zapada, pe asfalt umed, mazga, jeg n-am avut nici o surpriza.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #126 on: December 13, 2017, 19:25:59 PM »
Daca vorbim despre 205/55R16 (imi dau cu presupusul), atunci eu as cauta anvelope care au indicele de franare pe umed cat mai bun, ideal clasa A, in cel mai rau caz clasa B. Stiu ca unii or sa zica despre acesti indici ca sunt doar marketing, dar alte indicii mai bune nu am. Decat evident pretul, dar ala e doar orientativ. De ex am o parere proasta despre Pirelli desi nu sunt eftine.

La o privire rapida, A am gasit doar Nokian WR D4. Nici despre astia n-am o parere stralucita, dar pretul este sub 400 bucata.
In rest gasim clasa B, pe la Continental, Michelin, d-astea.
Eu am luat Falken HS01 de exemplu, nu am avut pana acum informatii despre ei, experimentez acu. Au profil ceva mai agresiv dar par bune pana acum.

Ce descrii tu Muttley nu e nimic anormal, se cheama mîzga ce vedeai tu pe jos si este foarte foarte afurisita. Probabil nici gumele nu (mai) stralucesc, reteta de succes pentru aderenta scazuta.

Dar oricum, nu uitam ca iarna nu-i ca vara pentru ca ne surprinde. Nepregatiti. Uhm, nu... asta era pentru primarie...  ;D ;D
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Muttley

  • 4920
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #127 on: December 13, 2017, 19:27:26 PM »
Mvai, ce uameni, 600 lei acum  ;D

Sa vedem prin mai-iunie. Pana atunci, pensionar incurca-lume aici  ^-^

215/45/17 la vereicsu' cu ochi bulbucati.

Edit: WR D4 sunt foarte laudate, dar par orientate spre zapada, iar asta vine cu o serie de neajunsuri (confort, zgomot, uzura pe mecanica) la mersul pe asfalt. Mai degraba WR A4 de la Nokian mi-ar parea interesante.
« Last Edit: December 13, 2017, 19:40:30 PM by Muttley »
WRX SW 2002

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #128 on: December 13, 2017, 19:51:54 PM »
Am  studiat problema saptamanile trecute.
Am ajuns la niște teste prin nemtia in care desemnau castigatoare anvelopa cu suma cea mai mica dintre distanta de  franari pe ud si franari pe zapada.

Ce sa vezi, castigatorul era bun rau la zapada, dar pe la medie cu udul.
Cel mai bun ud, adica cea mai scurta distanta este de la pirelli, dar pe zapada sunt undeva pe 7 ca distanta de franare.

Pe zapada cele mai bune bridgestone de care s-a vorbit mai sus, continental ceva 860, michelin alpin A5 avand franari decente si pe ud, nu cu mult sub pirelli.

Strict pentru zapada sunt excelente toate celelalte, de la wrd4, la semperit, fulda, debica, kumho si chiar surpriza bf goodridge care are franari decente si pe ud, spre deosebire de resul care sunt ca maxis ale tale.

Falken de pe outback sunt ff ok pe uscat, gheata si zapada, dar nu excelente pe apa. Dar am stiut ca cel mai frica imi e de petele de gheata intre zonele uscate de asfalt.

Anvelopa buna este cea potrivita conditiilor. Daca stai in Norvegia clar vrei anvelope de zapada mare. Daca esti in UK te uiti mai mult la cum sta pe apa si inghet.
Nu neaparat cea mai buna de iarna o sa fie cea mai buna pentru tine cum nici cea mai proasta nu o sa fie neaparat slaba in anumite situații.
« Last Edit: December 13, 2017, 19:58:55 PM by MihaiFlorescu »

PTR

  • 570
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #129 on: December 13, 2017, 21:49:29 PM »
 Nu cred ca asfaltul din teste se compara cu cel din viata zilnica in oras. Diferenta o face cam ce scrie aici http://blog.oregonlive.com/commuting/2012/10/oregon_commuters_get_ready_fir.html

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #130 on: December 14, 2017, 07:51:45 AM »
...
215/45/17 la vereicsu' cu ochi bulbucati.
...

Iti este clar sper ca pana in 400 de lei pe dimensiunea aia vei gasi numa zgârciuri, nu?
Nu uita totusi ca gumele sunt cele care te tin cu picioarele pe pamant... ca sa zic asa. Fie uiti complet de ideea de vereics pana infloreste liliacu', fie marci banu gros.
Btw, mergi asa de tare iarna incat ai simtit nevoia de aceasta dimensiune?  ???
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Muttley

  • 4920
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #131 on: December 14, 2017, 08:23:02 AM »
Pai aici e alta discutie. Acum am 205/50/17, ca mi s-a parut mie idee buna. Si chiar este, masina putin mai inalta, confort mai bun... Doar ca e varza la stabilitate, franare slabuta si... mai si freaca in carenajele spate  ^-^
Insa doar faptul ca sufera stabilitatea si franarea cu ele, din cauza flexului lateral suplimentar si a latimii mici, ma determina sa trec la dimensiunea standard.

Oricum am "uitat" de ideea de vereics pana la primavara, e asumata treaba. Iar preturile vor scadea garantat cand sare termometrul la +20 grade.

WRX SW 2002

UXE

  • 1731
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #132 on: December 14, 2017, 10:00:04 AM »
A am gasit doar Nokian WR D4. Nici despre astia n-am o parere stralucita, dar pretul este sub 400 bucata.

Eu am WR D4 , am facut o iarna trecuta cu ele si sunt multumit de ele. Dupa ce le uzez o sa incerc si Continental.

Avand in vedere ca nu am VDC, trebuie sa compensez din cauciucuri.  ;D
« Last Edit: December 14, 2017, 10:00:36 AM by UXE »

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #133 on: December 14, 2017, 18:07:22 PM »
Raportat la cerinta, de iarna bune pe asfalt, te incadrezi la premium bridgestone blizark, continental ts, goodyear gen1.
Daca mai lasi la pretentii si mergi pe midrange , adica mai galagioase pe asfalt si mai imprecise pe uscat dar bune pe zapada si pe gheata ai yokohama, nokian, hankook, kumho.
Succes!
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #134 on: January 16, 2018, 16:09:56 PM »
Fac o interventie care as dori sa fie tratata doar cu titlu informativ. Asadar, prin noiembrie, am echipat masina ( Legacy 2.0, 4EAT ) cu anvelope de iarna noi. Alegerea a ramas in favoarea  Nordman WR – 205/55 R 16  91H. Clasele de specificatii sunt C la consum, C la comportament pe suprafete ude si 72 dBA la zgomot. Sunt, se pare, marca de buget a Nokian, fabricate in Rusia, in fabrica detinatorului marcii, Nokian. Profilul este acelasi cu Nokian – Nordman WR SUV, vandute ca “all weather” in SUA si Canada. Am stat putin crispat din acest motiv, chiar daca ale mele sunt dedicate pentru iarna ( probabil sunt retete diferite in compozitie ). Dupa 2000 km facuti, pot trage concluzii. Astfel, in doua cazuri am simtit alunecare laterala in viraj si o singura data s-a activat ABS-ul. Aceste situatii s-au petrecut pe ploaie (si intuneric ), in conditii de circulatie care nu ar fi presupus asta. Intamplandu-se in zile consecutive, mai degraba as banui vreo mazga ca fiind vinovata. In rest, comportamentul a fost corect pe uscat sau ud, la viteze de E85 si neasteptat de silentioase. Acum a venit zapada si frigul. Am facut cateva iesiri prin imprejurimi pentru a testa anvelopele in toate conditiile de iarna. Exista oarecare alunecare laterala la fortare in viraj (nu accentuata), dar tractiunea si franarea au fost cu mult peste asteptari. Pe total, sunt multumit, iar pretul de 275 lei/buc ma face abia acum sa zambesc. Rulam in continuare….

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #135 on: November 19, 2018, 12:28:29 PM »
"Blestemul" meu: masina si setul de anvelope sau Subaru si ambreiajul:
WRX - set anvelope vara, anvelope iarna si ambreiaj
Outback - set anvelope vara, set roti iarna si 2x ambreiaj
Impreza - set anvelope iarna, set roti vara si ambreiaj

In cazul acesta e bicicleta si anvelopele de iarna. Daca la tot ce a fost Subaru am mers pe japoneze (mai putin de iarna la WRX, acum la Dragos pe masina) acum am decis sa merg pe Nokian WRD4.
Sincer am ramas placut impresionat. Si scurta introducere a fost pentru a arata ca am ceva experiente cu seturi de anvelope noi de la diferite marci.
Pe uscat nokianurile se comporta ca cele de vara (pirelli p7000) si pe ce a fost de dimineata prima zapada/fleashca/apa s-au comportat ca si cand nu ar fi existat.  Momentan putini km cu ele, dar surprinzatoare in sensul bun. Revin cu update la prima zapada mai mare.
« Last Edit: November 19, 2018, 12:29:57 PM by MihaiFlorescu »

kkennyy

  • 1763
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #136 on: November 19, 2018, 14:31:09 PM »
Nokian WR D4 am avut si eu si sunt excelente, discutabil cea mai buna optiune pentru sectiunea de preturi medii.

Azi la prima zapada am facut si eu un test comparativ intre anvelopele de pe sti cu cele de pe forester. Bridgestone Blizzak (rulate un sezon) pe sti si Hankook winter icept rs2 pe forester (noi). Parerea per ansamblu a fost ca hankook-urile rulz. E drept ca la ora la care am iesit cu foresterul s-a mai fleoscait putin, dar s-au comportat excelent sub acceleratie si franare, n-au schitat nimic dubios in curbe. Bridgestone-urile in schimb au fugit putin de dimineata (ce-i drept pe un ghetus frumos) usor de corectat insa. Se descurca bine, dar nu cred ca as mai lua a doua oara.

Desigur, comparatia nu prea e mere la mere, dat fiind uzura si dimensiunile diferite, dar asa ca idee ...
Forester XT SJ 2018

Muttley

  • 4920
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #137 on: November 19, 2018, 15:56:32 PM »
Si cuplul difera.
Da, si eu, din intamplare, tot cu Hankook Incest in dimineata asta, pe FWD-ul isteric. Impresionat (serios) de franare. Era polei veritabil, ar fi trebuit sa ma duc ca si cum n-as atinge pedala, insa chiar se oprea.
WRX SW 2002

Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #138 on: November 19, 2018, 16:02:29 PM »
salutare!
Deci eu pe Outbackul meu ce cauciucuri de iarna pun? Astea de vara sunt michelin. As prefera ceva un pic mai ieftin dar comparabil in calitate. Exista?  ;D
« Last Edit: November 19, 2018, 16:04:38 PM by maddox »
outback 2.0D '09

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #139 on: November 19, 2018, 16:42:01 PM »
Pai mid-range ai ca variante  Nokian, Hankook, la limita superioara un Dunlop. Falken au scos modelul nou a ceea ce am avut eu pe outback si au trecut de la clasa de franare C la B iar ca pret sunt poate chiar mai ieftine ca Nokian.
Depinde de dimensiuni si de furnizor. In unele cazuri am vazut si Dunlop mai ieftin ca Hankook.

In zona gri, cu pareri si pro si contra mai ai Fulda, Kleber si Semperit. Sunt utilizatori care au avut si au fost multumiti, dar si altii care au zis ca au fost doar ok si ca desi nu au avut probleme prefera sa cumpere ceva premium.

Din pacate vad ca preturile au cam explodat fata de ce stiam eu ca ar fi ok pentru dimensiune de Outback... posibil sa fie si prima zapada de vina.