2009 STI hatch
Subaru club Romania

2009 STI hatch

kkennyy

  • 1763
2009 STI hatch
« on: January 18, 2017, 09:49:22 AM »
Salut,

De 4 zile sunt mandrul posesor al unui STI de 2009, varianta hatch. Masina a fost luata la 49.000km, totul stock, verificari facute de @Muttley (pentru referinta in caz ca o sa crape ceva). Aparent totul in stare foarte buna, uzura minima si revizii facute la timp. Sper din suflet sa ma tina si sa nu ma vedeti pe aici cu topicuri de rebuild. In rest, ca impresii pana acum, pot sa spun fara ezitare ca m-a impresionat mai mult decat orice am condus pana acum, probabil cei care mi-au vazut zambetul pe fata atunci cand bagam pedala si-au dat seama ... la fel si eu cand i-am vazut pe altii care au condus-o. Experienta e unica.

Ce-am observat pana acum, ca un fel de referinta sa zicem fata de fosta masina (un focus ecoboost de 1.6 dus la 200cai).

Plusuri:
Motorul - duhhh! Doar pentru asta merita toti banii
Suspensia - chiar foarte faina, tare dar nu cat sa-ti rupa coloana, am facut 400km fara sa ma doara spatele, ramane de vazut la drumuri mai lungi dar momentan mi se pare chiar ok ca si confort, iar ca stabilitate nu mai zic.
Tractiunea - awd e genial, mai am pana ma familiarizez pe deplin dar imi place la nebunie. Si inca nu am facut o tura pe zapada serioasa!
Schimbatorul - cel mai fain feeling la schimbat viteze pe care l-am intalnit, fapt confirmat si de altii.
Sunetul la motor in ture - face (si citez) "ca un avion" :)
Probabil multe altele la care nu ma pot gandi acum.

Minusuri:
Consum - era clar, m-am pregatit psihic, dar spre surprinderea mea, diferenta nu e atat de grava. Facut cateva teste pe km suficienti, 9% la mers normal (poate chiar mai mic daca incerc), 11.5 pe sport, 15 pe sport sharp fara rezerve. E ok.
Zgomotul interior ceva mai mare. Rezonabil totusi.
Directia ceva mai imprecisa decat la focus, pare mai deconectat de sol. Aici vreau neaparat sa fac ceva cu diverse upgrade-uri.
Ceva dotari - faruri automate, brightness-ul la display-ul de dashboard (asta ma dispera ca nu are senzor de lumina si trebuie sa-l tot reglez ziua/noaptea), incalzire in parbriz ... chestii cu care ma voi obisnui, sunt sigur.
Spatiu ceva mai mic in portbagaj

Cam asta e pana acum. Poze n-am prea apucat sa fac, atat de entuziastmat am fost dupa ce am luat-o. Am bagat vreo 1000km in 3 zile ... clar trebuie sa-mi pregatesc buzunarul mai bine :D  

Overall, am intrat cred intr-o alta gama de masini, si imi place la nebunie! :)




« Last Edit: January 18, 2017, 16:00:16 PM by kkennyy »
Forester XT SJ 2018

Muttley

  • 4913
Răspuns: 2009 STI hatch
« Reply #1 on: January 18, 2017, 10:08:43 AM »
Quote
Directia ceva mai imprecisa decat la focus, pare mai deconectat de sol. Aici vreau neaparat sa fac ceva cu diverse upgrade-uri.
Ma asteapta pana incerci rotile ei. Acum ai roti de STI new-age, sigur ii dauneaza pe parte de directie, ai alta geometrie, alt flex al anvelopei.

Din nou, bine ai venit pe forum! ;)
WRX SW 2002

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: 2009 STI hatch
« Reply #2 on: January 18, 2017, 10:19:50 AM »
Fordul face (sau facea) directii misto si trebuie sa o recunoastem. Am condus mult 4 modele diferite de Ford si benzina si diesel si pot spune ca la toate directia este foarte faina. Este extrem de precisa, directa, iti da senzatia de legatura cu rotile. Am inteles ca de 3-4 ani au mai dat cu batul in balta cand au trecut la full electric si brake vectoring, desi pe Fiesta ST am inteles ca inca este misto.
Si la nici una nu s-a stricat caseta si nu a batut cum face la Subaru dupa 30k km. Cea mai longeviva este pe focusul tatalui meu care cred ca are in jur de 180.000km acum.

Primul pas este montarea unor bucsi de poliuretan care sa tina caseta mai bine. O sa simti vibratii in volan, o sa fie putin mai greu dar si raspunsul mai bun.

Bine ai venit!
« Last Edit: January 18, 2017, 10:22:55 AM by MihaiFlorescu »

kkennyy

  • 1763
Răspuns: Răspuns: 2009 STI hatch
« Reply #3 on: January 18, 2017, 10:26:39 AM »
Quote
Directia ceva mai imprecisa decat la focus, pare mai deconectat de sol. Aici vreau neaparat sa fac ceva cu diverse upgrade-uri.
Ma asteapta pana incerci rotile ei. Acum ai roti de STI new-age, sigur ii dauneaza pe parte de directie, ai alta geometrie, alt flex al anvelopei.

Din nou, bine ai venit pe forum! ;)
Da, nu ma hazardez deocamdata. Mersi :)

Fordul face (sau facea) directii misto si trebuie sa o recunoastem. Am condus mult 4 modele diferite de Ford si benzina si diesel si pot spune ca la toate directia este foarte faina. Este extrem de precisa, directa, iti da senzatia de legatura cu rotile. Am inteles ca de 3-4 ani au mai dat cu batul in balta cand au trecut la full electric si brake vectoring, desi pe Fiesta ST am inteles ca inca este misto.
Si la nici una nu s-a stricat caseta si nu a batut cum face la Subaru dupa 30k km. Cea mai longeviva este pe focusul tatalui meu care cred ca are in jur de 180.000km acum.

Primul pas este montarea unor bucsi de poliuretan care sa tina caseta mai bine. O sa simti vibratii in volan, o sa fie putin mai greu dar si raspunsul mai bun.

Bine ai venit!
Eu am avut 2, varianta 2008 cu hidraulica, excelenta, si varianta 2011 cu electrica, altfel, dar tot foarte buna. Am schimbat caseta la 120.000 pentru ca varianta mea avea ceva defect din fabricatie, au avut niste loturi cu probleme la servo, dar in rest am fost foarte multumit de cum se simte la tras de volan. Asta a fost principalul motiv pentru care am mers pe focus pana acum.
Forester XT SJ 2018

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: 2009 STI hatch
« Reply #4 on: January 18, 2017, 13:49:54 PM »
welcome ... si fun maxim cu masina !!!

KET

  • 3921
Răspuns: 2009 STI hatch
« Reply #5 on: January 18, 2017, 14:21:19 PM »
Bine ai venit! Sa te bucuri de ea!

kkennyy

  • 1763
Răspuns: 2009 STI hatch
« Reply #6 on: January 18, 2017, 16:00:46 PM »
Mersi! :)
Forester XT SJ 2018

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: 2009 STI hatch
« Reply #7 on: January 18, 2017, 16:22:24 PM »
sa te bucuri de masina si sa ai parte de ea.

on a side note, acum vazand nr masinii, sapt trecuta am trecut pe langa voi in Pipera, am incercat flash da erati prea ocupati in masina cred :)
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

kkennyy

  • 1763
Răspuns: 2009 STI hatch
« Reply #8 on: January 18, 2017, 16:51:41 PM »
Daca era seara si eram eu la volan, tocmai o luasem si eram terifiat :)
Forester XT SJ 2018

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: 2009 STI hatch
« Reply #9 on: January 18, 2017, 18:46:47 PM »
Bucuros s-o conduci ani multi si fara evenimente! De restul, adica upgrade-uri si modificari fundamentale, am certitudinea ca se va ocupa insufletita comunitatea de ingineri si pasionati de pe forum!
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

kkennyy

  • 1763
Răspuns: 2009 STI hatch
« Reply #10 on: January 18, 2017, 20:34:58 PM »
Mersi, asa sa fie! Referitor la upgrade-uri si modificari, in principiu vreau sa merg pe minimul necesar. Nu sunt pasionat de tuning, prefer ceva cat mai stock. Benzina si asflat bun sa fie :)
Forester XT SJ 2018

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: 2009 STI hatch
« Reply #11 on: January 18, 2017, 21:35:53 PM »
da daaa :) asa am zis toti la inceput....mai lasa sa treaca 6 luni bune :)

kkennyy

  • 1763
Răspuns: 2009 STI hatch
« Reply #12 on: January 18, 2017, 22:01:27 PM »
saracu buzunaru meu  :D
Forester XT SJ 2018

Muttley

  • 4913
Răspuns: 2009 STI hatch
« Reply #13 on: January 18, 2017, 22:04:44 PM »
Nici el nu crede ce spune. Nu vrea modificari, dar vrea putere. Doar a mai trecut prin asta.
Oricum, subiectul va fi reluat, garantat! Nu-i dau 6 luni pana i se pare lenta. Daca va face ceva in privinta asta, aia-i alta discutie.
WRX SW 2002

kkennyy

  • 1763
Răspuns: 2009 STI hatch
« Reply #14 on: January 18, 2017, 22:07:49 PM »
Om vedea. Deocamdata singurele upgrade-uri le-as face pe fiabilitate si manevrabilitate, in nici un caz putere. Nu neg ca e posibil sa se mai schime lucruri, dar sincer, sper sa ma abtin :P
Forester XT SJ 2018

Muttley

  • 4913
Răspuns: 2009 STI hatch
« Reply #15 on: January 18, 2017, 22:13:12 PM »
Upgrade pe fiabilitate, ti-am zis, AOS. Altfel, intretinere ca la nebuni, stii detaliile.
Iar primul upgrade pe longevitate l-ai facut astazi, cu presurile alea bestiale  :D
WRX SW 2002

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: 2009 STI hatch
« Reply #16 on: January 18, 2017, 22:40:55 PM »
un AOS, un radiator de ulei, un radiator de apa, un softuletz, niste bujiutze one step colder ... :) ... doar fiabilitate :) 

kkennyy

  • 1763
Răspuns: 2009 STI hatch
« Reply #17 on: January 18, 2017, 22:51:03 PM »
ok ok, am pus pe lista de cumparaturi :P
Forester XT SJ 2018

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: 2009 STI hatch
« Reply #18 on: January 18, 2017, 23:06:14 PM »
Asa incepe un drum pavat cu intentii bune. :)
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Muttley

  • 4913
Răspuns: 2009 STI hatch
« Reply #19 on: January 19, 2017, 08:03:18 AM »
Cu radiatorul de ulei e cu dus si-ntors. Daca nu e termostatat, mai mult rau faci. De exemplu acum, -15*C in Brasov. O sa stea uleiul ala mai rece mult si bine, ungere proasta.
Daca e termostatat, poate-n cativa ani se blocheaza termostatul pe deschis, nici n-ai sa afli vreodata, si ajungi in aceeasi situatie.
Ii vad rostul doar la motoare modificate masiv, unde uleiul e incalzit de nu se vede, sau in cazul in care se trage de masina constant si fara mila, ceea ce nu cred ca e cazul aici.
Un ceas de temperatura ulei, cu sonda aferenta, aia da, e obligatoriu, eventual si cu alerta de depasire a unei valori maxime, cum am vazut ca au unele. Daca pe autobahn in Germania incepe sa bipaie ala, cobori sub 250 la ora pana se raceste uleiul. Parerea mea.

De radiatorul de apa i-am zis si eu. Inclusiv sa nu se sprijine de el nici cu privirea, ca-i place sa plesneasca.

De "softuletz" i-am zis de s-a plictisit. In plus, cand a adus-o acasa, am setat pe Torque citirile de amestec (se pare ca la asta stie ECU sa le dea, la a mea nu), si sub 14:1 n-au coborat, chiar si la accelerare. Kkennyy, poate-ti amintesti pe autostrada, ti-am zis sa accelerezi usor. Si da, sigur ar merge o imbogatire pentru siguranta.

Pentru one step colder, coduri aici.
Quote
Denso Iridium IKH22 is the correct sized one step colder plug .
NGK iridum LFR7AIX, is the correct sized one step colder plug .
WRX SW 2002