2.5i CVT vs. 2.0D CVT
Subaru club Romania

2.5i CVT vs. 2.0D CVT

dann

  • 160
Răspuns: 2.5i CVT vs. 2.0D CVT
« Reply #40 on: January 21, 2017, 14:17:17 PM »
Cei care merg fara DPF, daca am trai intr-o tara normala ar trebui sa aibe dosar penal, parerea mea, datorita efectelor asupra sanatatii oamenilor.

Am condus 2.0d pe Outback si am 2.0i MY 2007 pe Forester. Da, e mai fasnet dieselul la reprize, dar per total tot acolo.

Cum sa ai probleme in depasiri? Sunt 175cp. Eu la 158cp la forester nu simt nevoie de mai mult. Imi place mult motorul. Poate Outback-ul sa fie ceva mai lenes ca Forester-ul, dar oricum suficient spun eu.
Acuma depinde de fiecare, desigur.

Dar condu un 2.0i de la Subaru. Pe orice masina, ca-ti dai seama daca se potriveste sau nu cu ce vrei tu.

Sese

  • 468
Răspuns: 2.5i CVT vs. 2.0D CVT
« Reply #41 on: January 21, 2017, 15:28:13 PM »
Cei care merg fara DPF, daca am trai intr-o tara normala ar trebui sa aibe dosar penal, parerea mea, datorita efectelor asupra sanatatii oamenilor.

Am condus 2.0d pe Outback si am 2.0i MY 2007 pe Forester. Da, e mai fasnet dieselul la reprize, dar per total tot acolo.

Cum sa ai probleme in depasiri? Sunt 175cp. Eu la 158cp la forester nu simt nevoie de mai mult. Imi place mult motorul. Poate Outback-ul sa fie ceva mai lenes ca Forester-ul, dar oricum suficient spun eu.
Acuma depinde de fiecare, desigur.

Dar condu un 2.0i de la Subaru. Pe orice masina, ca-ti dai seama daca se potriveste sau nu cu ce vrei tu.

+1! Mai ales la partea cu DPF-ul. Nu stiu de ce sunt atat de putini cei carora le pasa de emisiile poluante ale masinilor.

Forester

  • 3068
  • The other right!
Răspuns: 2.5i CVT vs. 2.0D CVT
« Reply #42 on: January 21, 2017, 16:50:32 PM »
Da, a fost o adevarata "placere" mirosul de dizal de la sol in perioada asta geroasa. E un fenomen pe care nu il mai observasem pana acum.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Muttley

  • 4920
Răspuns: 2.5i CVT vs. 2.0D CVT
« Reply #43 on: January 24, 2017, 20:01:05 PM »
Quote
Sunt realist, nu mă aștept la performanțe sportive dar sub nicio formă nu aș cumpăra o mașină de care să mă rog. De aceea, pe lângă aceste opinii sunt foarte interesat să aflu părerea celor care folosesc această mașină/motorizare. Este sau nu leneșă? Începi să te rogi de ea atunci când este încărcată?

Evident, răspunsurile cele mai bune (relevante pentru mine) le-aș obține în urma unui test drive, dar cum acest lucru nu este posibil, tot ce pot face este să aflu cât mai multe păreri/informații și să văd dacă converg spre o concluzie.

Pierzi timpul, parerea mea. Fara sa o conduci nu poti ajunge la nicio concluzie, risti sa o cumperi pe motiv ca "zice lumea ca e misca bine", si sa ti se para lesinata.
Si cum ti-a zis si rexkroki, depinde de experientele anterioare.

Na, daca tot contabilizezi opinii... am mers cu Forester XT, al altui coleg de forum, 2.0 benzina turbo, 250 cai, CVT. Nu stiu valoarea cuplului, caut-o tu si trece-o aici, preferabil insotita de valorile de cuplu ale variantelor tale. Deci masina e grea. Da, trage decent, insa nu te da pe spate. Repet, pentru ca grea. Si pentru ca CVT probabil. Diferenta data de S# ala nu e pe cum trage motorul, de aia te asigur, deci nu-ti mai pune sperantele in asta, parerea mea.

Fa testdrive! Cum ti-a propus altcineva, cu Impreza 2.0 cu CVT, ar trebui sa aiba dinamica f apropiata de a balenei cu 2.5. Aici poti compara niste reprize de accelerare documentate pe net, ar trebui sa gasesti.
WRX SW 2002

Răspuns: Răspuns: 2.5i CVT vs. 2.0D CVT
« Reply #44 on: January 24, 2017, 21:04:16 PM »
Pierzi timpul, parerea mea. Fara sa o conduci nu poti ajunge la nicio concluzie, risti sa o cumperi pe motiv ca "zice lumea ca e misca bine", si sa ti se para lesinata.
Dacă aș fi avut posibilitatea să fac test drive cu ambele motorizări, nici nu aș mai fi deschis acest topic. Sau l-aș fi deschis doar ca să prezint concluziile mele pentru cei care își vor pune aceeași întrebare: ce motor să aleg?

Acum sunt la faza de prospectare încercând să văd ce mărci/modele rămân în lista scurtă (Subaru Outback fiind încă pe listă). Nu mă văd dând 30.000€+ pe o mașină fără să fac test drive înainte. Dacă nu voi avea posibilitatea asta în România (și Subaru Outback va fi primul în shortlist), mai bine fac o excursie cu familia în Germania și aranjez și un test drive acolo.

Si cum ti-a zis si rexkroki, depinde de experientele anterioare.
Sunt conștient de asta. Totuși, dacă văd că opiniile "mașină leșinată" sunt majoritare, atunci nu cred că mai are sens să-mi pun problema de test drive. Totodată, voi privi cu rezerve opiniile care ar lăuda performanțele acestei mașini, tocmai pentru că se bazează foarte mult pe experiențele anterioare ale fiecăruia și pentru că datele din fișa tehnică nu indică o mașină cu profil sportiv.

Na, daca tot contabilizezi opinii... am mers cu Forester XT, al altui coleg de forum, 2.0 benzina turbo, 250 cai, CVT. Nu stiu valoarea cuplului, caut-o tu si trece-o aici, preferabil insotita de valorile de cuplu ale variantelor tale. Deci masina e grea. Da, trage decent, insa nu te da pe spate.
Mai jos am extras datele din fișele tehnice ale celor două modele:
Outback 2.5iForester XT
Putere (cp)
175
240
Cuplu (Nm)
235
350
Masă proprie (kg)
1,582
1,647
0 - 100km/h (s)
10.2
7.5
Raport putere/greutate
0.111
0.146


Repet, pentru ca grea. Si pentru ca CVT probabil. Diferenta data de S# ala nu e pe cum trage motorul, de aia te asigur, deci nu-ti mai pune sperantele in asta, parerea mea.
Ar trebui să fie totuși o diferență între modul Sport și Intelligent (economic), având în vedere cele două curbe:
- «Sport» mode
- «Intelligent» mode

Fa testdrive! Cum ti-a propus altcineva, cu Impreza 2.0 cu CVT, ar trebui sa aiba dinamica f apropiata de a balenei cu 2.5. Aici poti compara niste reprize de accelerare documentate pe net, ar trebui sa gasesti.
Am luat în calcul și varianta asta dar vorbim totuși de mașini diferite (altă clasă, altă motorizare, alt an) și atunci pot ajunge în aceeași situație: să-mi formez o impresie (greșită) și să iau decizia (ne)achiziționării. Desigur, situația neplăcută ar fi să-mi placă Impreza și apoi după ce cumpăr Outback-ul să văd că nu-mi place, că este altceva.

Voi face totuși un test drive cu 2.0D când va veni (în februarie) mașina de test la SMT și atunci îmi voi forma primele impresii personale.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: 2.5i CVT vs. 2.0D CVT
« Reply #45 on: January 24, 2017, 21:40:05 PM »
Nu cred ca ai inteles clar ce e cu acele grafice date de S si I. Motorul este acelasi, puterea si cuplul raman neschimbate.

Diferenta sta in turatia la care schimba cutia si la care tine motorul la o viteza constanta. Apoi modifica sensibilitatea pedalei de acceleratie.
Exemplu: pe I apesi acceleratia la jumate si iti da jumatate din putere. Pe S apesi acceleratia la jumate si se comporta ca si cand acceleratia ar fi la podea.
Nu stiu exact cum sunt procentele, dar pe i ai o acceleratie intarziata si liniara pentru a creste eficienta. Adica iti da putina putere in loc sa dea multa cand tu nu ai nevoie decat de un mic pas inainte. A se vedea mersul in coana cand trebuie sa inaintezi doar putin si incet fara smucituri cum ar face un WRX.

Asta strict in ceea ce priveste performantele.
« Last Edit: January 24, 2017, 21:45:01 PM by MihaiFlorescu »

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: 2.5i CVT vs. 2.0D CVT
« Reply #46 on: January 24, 2017, 22:02:08 PM »


poate te ajuta imaginea de mai sus sa intelegi mai bine diferenta principala dintre S(prima tabela in poza) si S#(a doua in poza) la un STI 2008 in exemplu, dar principiul este acelasi

practic se vede ca in functie de turatia motorului si % apasarii pedalei de acc cele 2 moduri au un "requested torque" diferit, acest requested torque controland practic deschiderea clapetei de acceleratie

altfel zis, ca exemplu simplu:
pe modul S apesi pedala 50% si clapeta este deschisa 30%
pe modul S apesi pedala 50% si clapeta este deschisa 50%
pe modul S apesi pedala 100% si clapeta este deschisa 100%

pe modul S# apesi pedala 50% si clapeta este deschisa 50%
pe modul S# apesi pedala 75% si clapeta este deschisa 100%
pe modul S# apesi pedala 100% si clapeta este deschisa 100%

practic se joaca cu sensibilitatea pedalei de acceleratie , dar in toate 3 modurile o pedala apasata 100% este acelasi lucru...

PTR

  • 570
Răspuns: 2.5i CVT vs. 2.0D CVT
« Reply #47 on: January 24, 2017, 22:46:39 PM »
 Eu as mai lua in calcul si coeficientul aerodinamic (Cx) si coeficientul aerodinamic la inaintare ( Cx inmultit cu suprafata frontala sau CxW).

Răspuns: 2.5i CVT vs. 2.0D CVT
« Reply #48 on: January 25, 2017, 17:01:13 PM »
Am scris în topicul în care se discută despre (Subaru Intelligent Drive - SI-Drive) un mesaj în care am inclus câteva informații pe această temă.

Răspuns: 2.5i CVT vs. 2.0D CVT
« Reply #49 on: February 04, 2017, 23:59:36 PM »
Acum câteva zile am reușit să fac un test drive cu 2.5i (echiparea Sport). Testul a avut ca scop principal aflarea răspunsului la întrebarea: este o mașină leșinată, de care te rogi sau nu? Trebuie să precizez că, pe baza a ceea ce auzisem, citisem și vizionasem până la test drive, mă așteptam să fie underpower, sluggish, not driver's car etc.

Încep direct cu concluziile:
- nu este o mașină cu care "dai foc asfaltului" dar sub nicio formă nu te rogi de ea (mai ales că erau patru adulți în mașină)
- deși aveam la dispoziție și motorul diesel, după test drive-ul cu benzinarul, nu m-a mai interesat dieselul
- chiar și fără kick-ul pe care ți-l dă turbo, accelerarea se simțea și îți dădea încredere (aș putea spune că alerga/accelera chiar mai bine decât Avensis-ul meu 2.2 D-4D 150cp/310Nm)
- este păcat că benzinarul nu este disponibil și în România pentru test drive (deoarece s-ar putea ca în urma test drive-ului să se "convertească" cei care sunt hotărâți pe diesel)
- luni plătesc factura.

Din punctul meu de vedere, test drive-ul s-a desfășurat în condiții optime:
- patru adulți în mașină
- au participat doi șoferi (eu la dus și un prieten la întors) cu stiluri de șofat similare (sportiv) și concluziile/impresiile au coincis
- zonă deluroasă similară Dealului Negru (mai puțin acele de păr): linii drepte pentru accelerare/depășiri (unde ajungeam repede la 120-140km/h), viraje de viteză, viraje strânse, alternanță zone ude - uscate (în funcție de cum cădeau razele soarelui)
- SI-Drive pe modul Sport
- anvelope de iarnă 225/60/R18
- miezul zilei (vizibilitate optimă)
- trafic moderat și variat (atât autoturisme, cât și camioane).

M-au impresionat:
- stabilitatea pe viraje (după ce am "tatonat" primul viraj și am văzut că nu "mișcă" nimic, a început distracția... pentru mine și "stresul" pentru reprezentanții dealer-ului)
- ruliul insesizabil, având în vedere garda la sol de 20cm
- suspensiile confortabile pe drum denivelat, iarăși, având în vedere garda la sol (pentru întoarcere am ieșit pe o bretea cu denivelări de zăpadă înghețată).

Mi-au plăcut:
- transmisia CVT Lineartronic - față de alte cutii automate cu care am mers, la această cutie lag-ul este insesizabil (răspunde imediat, nu stă să se "gândească", nici chiar dacă frânezi și accelerezi imediat), plus că, fiind benzină (plajă mare la turație), dacă ții pedala la podea, turația nu oscilează (cum ar face la schimbarea treptelor)
- sunetul motorului în plaja 4.000 - 6.000 (plaja de turația în care a stat motorul aproape pe toată durata testului, dealer-ul având sediul la marginea localității)
- accelerarea în reprizele de viteză (80-120km/h, 100-140km/h)
- poziția șoferului care nu este "cocoțată" ca la SUV-uri (cu scaunul coborât la maxim m-am simțit ca în Avensis, poate chiar mai jos)
- spațiul (șofer și pasageri față-spate)
- vizibilitatea
- confortul pe bancheta din spate (spațiul pentru picioare și pe înălțime, plus posibilitatea înclinării spătarului
- volumul portbagajului cu banchetele rabatate.

Au fost ușor deranjante:
- zgomotul resimțit de pasagerii din spate (dar probabil că asta este ceva specific oricărui wagon)
- alarmele audio și vizuale date de EyeSight (a "țipat" de multe ori pe durata testului) - dar poate că se pot scoate alarmele audio.

Nu am testat (nu m-au interesat):
- sistemul audio Harman/Kardon
- diferențele între modul Intelligent și Sport
- padelele (m-a interesat să văd comportamentul pe default)
- gadget-urile
- consumul.