Garnitura capac supape Forester
Subaru club Romania

Garnitura capac supape Forester

Garnitura capac supape Forester
« on: March 24, 2017, 22:54:25 PM »
Buna seara,

 Am o mare problema. La Foresterul meu 2.0 XT 130 kw fabricat in 2004, a cedat garnitura de la capacul de la supape si curge ulei. Au fost cumparate 2 garnituri pentru acest capac, luate dupa nr. de identificare al  autoturismului una de origine Subaru si una fabricata de  Ajusa, dar aceste garnituri nu se potrivesc. La toate magazinele la care am cautat si intrebat, se ofera garnitura pentru Subaru Forester 2.0 130 kw turbo dar nu pentu 2.0 XT care este diferita. Ce parere aveti, ce fel de garnitura trebuie sa cumpar? Pentru ce tip de motor?
Va multumesc.

Muttley

  • 4913
Răspuns: Garnitura capac supape Forester
« Reply #1 on: March 24, 2017, 22:59:27 PM »
Motorul cate axe cu came are? 2 sau 4? Probabil ai luat garnitura pentru motorul celalalt, diferit de al tau.
WRX SW 2002

Răspuns: Garnitura capac supape Forester
« Reply #2 on: March 25, 2017, 00:14:42 AM »
Nu m-a intrebat nimeni de axe cu came.Toti mi-au cerut seria sasiului.

UXE

  • 1731
Re: Garnitura capac supape Forester
« Reply #3 on: April 01, 2021, 21:13:50 PM »
Exista vreun confrate pe aici care este priceput si cu chef in a ma ajuta la XT-ul meu sa schimb garnitura de la capacul de chiulasa de pe partea soferului?

Am garnitura capacului + cele doua de la bobine  si sunt in cautare de "mecanic"   :)

Arturito

Re: Garnitura capac supape Forester
« Reply #4 on: April 01, 2021, 21:42:06 PM »
Pentru cine stie , asta e o gluma buna. Sau cum spunea un prieten mecanic , nici pentru cinzecidămilioane nu ma apuc de asta.
Acum sincer , tu nu ai un service unde sa faci asta ? De ce tot cauti sa o faci in spatele blocului ? Ca nu e Dacie...
« Last Edit: April 01, 2021, 21:42:42 PM by Arturito »

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Re: Garnitura capac supape Forester
« Reply #5 on: April 01, 2021, 22:26:57 PM »
La colegul WIM poate? Dar acolo e service in toata regula...
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Garnitura capac supape Forester
« Reply #6 on: April 01, 2021, 22:27:16 PM »
Vezi că și cele (parca) 6 șuruburi au garnituri. 6 sau 5. Nu mai știu câte erau... Daca acum sunt ok, după ce le dai jos și încerci să le pui la loc nu mai sunt ok. Deci comanda și acele șaibe cu garnitura.

UXE

  • 1731
Re: Garnitura capac supape Forester
« Reply #7 on: April 02, 2021, 12:58:20 PM »
Nu caut sa o fac in spatele blocului, dar mecanicul meu nu prea are timp..  la smt e cu cantec,  am deja piesele..  la bv e cam departe..

Ideea e sa gasesc o persoana care se pricepe si are disponibilitate sa ma ajute. 


Mersi Mihai de sfat, o sa comand si acele saibe cu garnituri..


WIM

  • 670
Re: Garnitura capac supape Forester
« Reply #8 on: April 02, 2021, 15:43:51 PM »
Vezi că și cele (parca) 6 șuruburi au garnituri. 6 sau 5. Nu mai știu câte erau... Daca acum sunt ok, după ce le dai jos și încerci să le pui la loc nu mai sunt ok. Deci comanda și acele șaibe cu garnitura.

Nu cred ca are nevoie de ele, sunt pentru motoarele de 2.5 aspirate, cu o axa cu came. Daca am retinut bine e vorba de un XT, nu?
Iar daca am retinut prost, astea sunt:



Sunt 10 bucati in total, daca le gasesti pe undeva comanda cu una in plus, te rog, ca am lichidat tot stocul de 9 de la AutoTotal  ;D

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Garnitura capac supape Forester
« Reply #9 on: April 02, 2021, 16:48:15 PM »
Nu caut sa o fac in spatele blocului, dar mecanicul meu nu prea are timp..  la smt e cu cantec,  am deja piesele..  la bv e cam departe..

Ce vremuri frumoase erau atunci cand SMT accepta clienti cu piese aduse de ei. Probabil au existat niste motive pentru care au renuntat la categoria care venea cu punga in portbagaj.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Garnitura capac supape Forester
« Reply #10 on: April 02, 2021, 17:50:10 PM »
Nu cred ca are nevoie de ele, sunt pentru motoarele de 2.5 aspirate, cu o axa cu came. Daca am retinut bine e vorba de un XT, nu?

Da, ne-am uitat si la XT 2.5 se pare ca nu sunt. Ramasesem cu impresia ca toate au, stiind ca eu am schimbat la aspiratele mele 2.0 si 2.5 si la turbo 2.0

Sa fie direct pe surub? Caz in care ar trebui schimbat surubul cu totul? Doar curiozitate, nu incerc sa il pun pe om sa mai cumpere piese.
« Last Edit: April 02, 2021, 17:51:03 PM by MihaiFlorescu »

Arturito

Re: Garnitura capac supape Forester
« Reply #11 on: April 02, 2021, 19:33:28 PM »
Atunci ai formulat gresit. La mine a rezonat cu " pentru cine se baga , dau o bere "