Upgrade bara stabilizatoare Forester SG
Subaru club Romania

Upgrade bara stabilizatoare Forester SG

Upgrade bara stabilizatoare Forester SG
« on: April 07, 2017, 17:58:36 PM »
Exista vreo solutie rapida de upgrade a barii stabilizatoare spate pentru al meu SG XT?
Prin rapida ma refer la a procura piesele in maxim 10 zile (bara/bucse si ce'o mai fi nevoie).

Pe alte forumuri gasisem ca ar fi o solutie bara de STI My07 - cod 20451FE300 si p'asta probabil sa o pot avea in termen. Merita acest upgrade sau mai degraba las pe alta data?
Sau daca aveti alte sugestii, nu va sfiiti!

andrei80

  • 1161
  • 7500rpm, no boost... No more. XT ftw!
Răspuns: Upgrade bara stabilizatoare Forester SG
« Reply #1 on: April 09, 2017, 12:14:02 PM »
Am tot citit pe forumuri că ar fi un upgrade cu rezultate foarte bune pentru handling. Eu nu l-am incercat pentru că logica îmi spune că stabilitatea câștigată pe șosea rezultă în comportament mai prost pe hârtoape (roată suspendată)
Ex Forester XS 2.0 2006 MT
Ex Forester XT 2007 MT
Forester XT 2003 AT

Răspuns:
« Reply #2 on: April 10, 2017, 07:45:48 AM »
Daca stai mai mult pe asfalt merita , oarecum , acel mic discomfort.....Daca mai ieși de pe asfalt las-o cum e

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Upgrade bara stabilizatoare Forester SG
« Reply #3 on: April 10, 2017, 09:57:21 AM »
Daca ai bielete antiruliu de plastic e posibil sa le rupi cu o cu o bara mai groasa.

Pe asfalt ar trebui sa fie ok, pe hartoape nu cred ca iesi, iar pe zapada este posibil sa pierzi putin din alunecarea progresiva si spatele sa tina initial mai mult (pentru ca mentine doua roti in contact mai mult timp), dar apoi sa fuga in exterior mai brusc decat o face acum. Cam de asta stau si eu in dubii cu bara antiruliu la mine. Iarna asta mi-a placut maxim. Acum, pe uscat parca as vrea ceva mai stabil sasiul pe spate.

Bara de STi posibil sa fie usor diferita si sa ai nevoie de bielete antiruliu tot de STi. Cel mai bine comenzi ceva aftermarket dedicat.

Forester

  • 3068
  • The other right!
Răspuns: Upgrade bara stabilizatoare Forester SG
« Reply #4 on: April 10, 2017, 10:14:08 AM »
Suntem subaristi, deci odata cu iarna schimbam anvelope, ulei, bara stabilizatoare... you name it!  :D :D
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Upgrade bara stabilizatoare Forester SG
« Reply #5 on: April 10, 2017, 10:15:17 AM »
La ceva de genul asta ma gandeam si eu :))))

andrei80

  • 1161
  • 7500rpm, no boost... No more. XT ftw!
Răspuns: Upgrade bara stabilizatoare Forester SG
« Reply #6 on: April 10, 2017, 10:54:17 AM »
Eu prefer sa schimb doar cauciucurile si sa ma bucur de caracterul "bun la toate" :)
Ex Forester XS 2.0 2006 MT
Ex Forester XT 2007 MT
Forester XT 2003 AT

Răspuns: Răspuns: Upgrade bara stabilizatoare Forester SG
« Reply #7 on: April 10, 2017, 12:14:27 PM »
Bara de STi posibil sa fie usor diferita si sa ai nevoie de bielete antiruliu tot de STi. Cel mai bine comenzi ceva aftermarket dedicat.

De asta mi'era si mie teama si zilele astea nu am timp sa studiez problema, iar pe 24 deja trebuie sa fiu la AK. Cel mai probabil va ramane de studiat ptr urmatoarea vizita la Bv