Forester 2.0 benzina si gpl
Subaru club Romania

Forester 2.0 benzina si gpl

lazar

Re: Forester 2.0 benzina si gpl
« Reply #40 on: April 18, 2018, 17:58:04 PM »
salut,din fericire nu am avut baiuri cu gpl-u inca.am fost la unii considerati "doctori"in gpl( vernesti,buzau),oamenii mi-au dat urmatorul sfat:
cat timp nu te doare capu,nu te lega de el.cat timp nu imi face figuri masina,nu ma bag la gpl,avand in vedere ca nu e tocmai comun modelul care-l am de gpl
ce sfat iti pot da,afla cel mai bun loc de gpl din orasul unde stai si alimenteaza numa acolo.(in buzau e petromul de vis-a-vis de dedeman,si oradea statia gpl din velenta unde intorcea 2)
ca si consumuri,10-11 o sa manance afara gpl,14-cat vrea ea,mananca oras :))

Re: Forester 2.0 benzina si gpl
« Reply #41 on: April 26, 2018, 09:21:02 AM »
Salutare. Sunt si eu un proaspat posesor de Padurar cam cu aceleasi caracteristici ca al lui Lazar: Benzina+ GPL, 2.0, 2009, cutie automata. Masina am luat mai mult pe feeling. De cand "eram mic" visam la japoneza. Am facut pasul, cu cateva indoieli legate de fostul proprietar si istoricul masinii. Am fost atat de incantat de ea ca nu i-am facut niciun test si nici macar nu m-am uitat pe cartea de service; bineinteles ca , de fapt, nici nu are  >:( . Nu-mi ramane decat sa sper ca nu a avut probleme majore. Eventual, ma poate ajuta cineva sa aflu cum gasesc si eu informatii din service-urile facute? Masina a fost achizitionata prin leasing si ma gandesc ca, macar pentru acea perioada sa gasesc istoric.
In plus, Lazar, ceva probleme legate de GPL de cand o ai?
Salut

sa o folosesti fara probleme. Al meu e cu cutie manuala, dar sistemul GPL a fost instalat cand masina inca nici nu a implinit primul an, undeva pa la 7000 km. Le am prin hartiile primite de la proprietarul german. Eu am schimbat intreg sistemul GPL pentru ca aceam un singur service (cam neserios) in Timisoara (deci cam departe de mine). Asa ca la 104000 km am schimbat intreg sistemul. Acum am nitel peste 136000 km in bord. Fara probleme la sistemul propulsor. : )
Asa cum a scris lazar consumul cu GPL in afara localitatilor  10-11 l/100 km, in localitati cam 13-14 l/100 km iar pe autostrazi 14-15 l/100 km la viteze de 130-150 km/h.
Numai bine.
I'm driving my Subaru calmly : )

Re: Forester 2.0 benzina si gpl
« Reply #42 on: September 04, 2018, 22:56:24 PM »
Salut!
Cum se prezinta motorul cu GPL? Sper ca in continuare sa fie prezent sentimentul de multumire. Intreb pt ca am avut probleme anul trecut cu motorul cu gpl si de atunci... doar benzina
Spor!
Forester 2.0 X 2007

lazar

Re: Forester 2.0 benzina si gpl
« Reply #43 on: September 28, 2018, 10:46:45 AM »
Salut,din fericire nu am absolut nici o problema cu el
Are facuti aproape 20.000 de cand e in tara masina.Dupa ce am citit pe forum despre problemele cu GPL,am fost la cei de la Vernesti,Buzaupentru verificare si schimbat filtre daca e cazul.Oamenii si-au facut treaba si m-au anuntat ca am gpl de fabrica pus,si pana nu am probleme cu el sa nu schimb absolut nimic.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Forester 2.0 benzina si gpl
« Reply #44 on: September 28, 2018, 12:01:37 PM »
Oamenii si-au facut treaba si m-au anuntat ca am gpl de fabrica pus,si pana nu am probleme cu el sa nu schimb absolut nimic.

Si cand o sa ai probleme o sa schimbi motorul sau cum? :D

UXE

  • 1731
Re: Forester 2.0 benzina si gpl
« Reply #45 on: September 28, 2018, 12:32:12 PM »
Cata rautate  dom'le  :-X

lazar

Re: Forester 2.0 benzina si gpl
« Reply #46 on: March 15, 2020, 20:00:58 PM »
No sara buna
Sorry de absenta indelungata,am intrat sa va impartasesc experienta mea cu masina si sa va cer niste sfaturi
Am aproape 80.000 facuti cu masina,fara probleme.schimburile facute intre 8000-9000km
Am ajuns la momentul in care trebuie sa schimb distributia si ulei cutie.daca imi poate face un coleg ceva recomandari,dau o palinca buna.

lazar

Re: Forester 2.0 benzina si gpl
« Reply #47 on: July 01, 2021, 00:26:44 AM »
Update,aproape 100.000 facuti cu benzina+gpl si nu are treaba masina
ca o fi de la faptul ca e montat de fabrica si nu la noi,sau ca-s eu norocos,nu stiu.
pentru posesori de benzina+gpl,sfaturi in afara de a schimba ulei si filtre la 8000 aprox,nu prea stiu ce sa va spun.
5x30 ENEOS ulei

andea79

  • *
  • 4007
Re: Forester 2.0 benzina si gpl
« Reply #48 on: July 01, 2021, 13:27:58 PM »
nu exista gpl montat de fabrica ! :)

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Forester 2.0 benzina si gpl
« Reply #49 on: July 01, 2021, 14:23:57 PM »
Reluam episodul boxer+gpl= scaune supape? :laugh:
Sa vina și Dan cu cămășile.
« Last Edit: July 01, 2021, 14:27:55 PM by Xander »
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

lazar

Re: Forester 2.0 benzina si gpl
« Reply #50 on: July 02, 2021, 21:38:13 PM »
masina e adusa de la nemti,unde daca-ti doresti un smart for two cu evacuare dubla de nou,si esti dispus sa platesti pentru asta,asa-l primesti.de nou.la asta ma refeream cu"de fabrica"
ca o fi montat in garaj ,ma indoiesc,dar nu pot baga mana-n foc.
ca sa revin la gpl,a dreacu ca atunci cand am luat masina avea 110000 si din ce am citit aici,majoritatea lumii ma asigura  ca nu mai fac 50-60000 si imi va fi praf motorul,deja pusesem bani deoparte incetisor sa-mi mai iau unu.
a dreacu,cu schimburile facute la 8000 si masina birjalita in regim de oras majoritatea, merge ok si n-are nici pe dracu.

andea79

  • *
  • 4007
Re: Forester 2.0 benzina si gpl
« Reply #51 on: July 02, 2021, 22:58:46 PM »
masina e adusa de la nemti,unde daca-ti doresti un smart for two cu evacuare dubla de nou,si esti dispus sa platesti pentru asta,asa-l primesti.de nou.la asta ma refeream cu"de fabrica"

nemtii sunt nemti, japonezii nu sunt nemti :)
nu exista nici un subaru cu sistem gpl "de fabrica"  in sensul de montat la fabrica subaru chiar daca e plin de astfel de anunturi
exista doar sisteme gpl montate pe masina de importatorii/dealerii subaru din germania, italia, etc ... dar astia nu sunt fabrica
daca era de fabrica gaseai detalii despre sistemul gpl in manualul de service al masinii, piese/ansamble de schimb originale pt. aceste sisteme ... etc

in rest ... numai succese :)