Rezervor Forester SH 2.0 boxer
Subaru club Romania

Rezervor Forester SH 2.0 boxer

Rezervor Forester SH 2.0 boxer
« on: June 04, 2017, 09:11:28 AM »
Va salut,

Sunt un proaspăt posesor al unui Forester din 2012, motor de 2.0 diesel, 147 HP. Din ce am văzut pe internet la noi īn Romānia nu prea exista multe informații și tutoriale  legate de aceasta mașina, asa ca o sa va īntreb pe voi despre problema mea. Ieri am alimentat la Petrom cu 22 de litrii de benzina, īn loc de motorina. Menționez ca īn rezervor mai erau aproximativ 25 de litrii motorina. Voi știți cumva pe unde se poate scoate combustibilul din ea? Pe la gaura pe unde alimentezi nu se poate ca nu īntra nici un furtun pe acolo. Pana la urma am ridicat bancheta din spate și acolo unde e pompa de motorina, am desfăcut cele 3 conducte (care nu știu de ce sunt 3 in loc de 2) și am īncercat sa scot pe acolo combustibilul. Problema este ca nu a ieșit tot, ci doar vreo 25 de litri. Are cineva idee dacă este cumva compartimentat rezervorul și trebuiască mai umblu și prin alea părți?
Vă mulțumesc anticipat.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Rezervor Forester SH 2.0 boxer
« Reply #1 on: June 04, 2017, 10:05:00 AM »
Ai dop sub masina.

Exista firme specializate pe asa ceva.

Re: Rezervor Forester SH 2.0 boxer
« Reply #2 on: June 04, 2017, 10:10:09 AM »
Ai dop sub masina.

Exista firme specializate pe asa ceva.

Mulțumesc pentru răspuns. Totul s-a desfășurat īn benzinărie. Adică acolo s-a scos combustibilul de către un angajat de la Petrom. Din ce am citit pe un forum din State, dopul despre care spui tu era la modele anterioare de forester și ca modelul SH nu ar mai avea, dar nu m-am băgat sub mașina ca să verific informația...