Sg9 sti jdm
Subaru club Romania

Sg9 sti jdm

Re: Sg9 sti jdm
« Reply #80 on: January 22, 2018, 10:02:28 AM »
Mazda CX-7 sau CX-5
Nu am prieteni cu mazda:))

andrei80

  • 1161
  • 7500rpm, no boost... No more. XT ftw!
Re: Sg9 sti jdm
« Reply #81 on: January 22, 2018, 10:04:56 AM »
Pe zăpadă nu stresezi prea tare nici transmisia nici gumele. Dar, da...e adevărat că sunt aproape la fel de retarde ca burnout-urile..
Ex Forester XS 2.0 2006 MT
Ex Forester XT 2007 MT
Forester XT 2003 AT

Re: Sg9 sti jdm
« Reply #82 on: January 22, 2018, 10:43:12 AM »
...le pot face si pe asfalt ...

Tu ca ai STi....si restu' care au STi......
.....noi astia cu reductor nu avem za powa......

Asta cu gogosile pe zapada nu le inteleg

its fuuuuun!   :D 8)


Sg9 sti jdm
« Reply #83 on: January 22, 2018, 16:49:38 PM »
...
Lancruiserul si g classul aveau reductor .. dat pe low:)) la g class am dat la lopata 2 ore , landcruiserul si a facut vant de jos.
Eu prefer sa i dau a doua:))
Mazda CX-7 sau CX-5
Gasiti la mine pe post un filmulet cu XT vs Mazda CX-5 (2.0D manual) vs BMW X5 (3.0D automat)... :P sau mai bine zis cum nu a reusit X5 sa urce acolo unde se avanta vulturii (cam ca in filmul "Where Eagles Dare" dar filmat in 2016 prin Harghita)...  ;)
True,
Acolo unde CX 5,  CX 7, XYZ Class, Ford , Chevrolet, Toyota, Nissan, Landcruiser-ul si alte trompete de-astea cu aere de off-roadere nu au ajuns nici pana la jumatatea pantei,  eu am urcat fluierand  cu aspiratul meu automat cu CVT.  Si la coborare cu X-mode-ul activat imi beam lejer cafeaua din termos in timp ce ei faceau carcei la picioare f.......recand franele si ambreiajul.
Testul asta e foarte elocvent.  E valabil si pentru  iarna/zapada

Vorba unui clasic  (inca)  in viata :      ''unii au 4X4,  altii cred ca au  un 4X4''
« Last Edit: January 22, 2018, 17:05:56 PM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

UXE

  • 1731
Re: Sg9 sti jdm
« Reply #84 on: January 22, 2018, 16:55:52 PM »
Da , da .. stim ca SF-ul  automat are VDC. Dar un SG  XT ar putea face acelasi lucru?

Re: Sg9 sti jdm
« Reply #85 on: January 22, 2018, 17:11:03 PM »
Daca dozezi corect puterea la plecare de pe loc, de ce nu ar putea? Probabil ca ai avea ceva "wheel spin", dar n'ar trebui sa fie diferente mari intre auto si mt

Re: Sg9 sti jdm
« Reply #86 on: January 22, 2018, 17:29:29 PM »
Daca dozezi corect puterea la plecare de pe loc, de ce nu ar putea? Probabil ca ai avea ceva "wheel spin", dar n'ar trebui sa fie diferente mari intre auto si mt
Diferenta o face a treia pedala , cea din stanga,  plus greutatea talpii soferului.  :)
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

MihaiFlorescu

  • *
  • 13900
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sg9 sti jdm
« Reply #87 on: January 22, 2018, 17:39:26 PM »
In film diferenta o face o frana de mana coborata progresiv ca la cartea cartilor. Cel care a "testat" stia foarte bine cum sa plece de pe loc din panta.

Si asa ajungem la ce zice lik1god, adica sa laudam si soferul :)

Re: Sg9 sti jdm
« Reply #88 on: January 22, 2018, 20:30:41 PM »
In film diferenta o face o frana de mana coborata progresiv ca la cartea cartilor. Cel care a "testat" stia foarte bine cum sa plece de pe loc din panta.

Si asa ajungem la ce zice lik1god, adica sa laudam si soferul :)

Multumesc da nu e cazul. Frana de mana nu a fost folosita la nici o plecare.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13900
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sg9 sti jdm
« Reply #89 on: January 22, 2018, 20:35:02 PM »
Ziceam de filmuletul lui Adi.

Laudele vin si la tine indiferent de tehnica :D

Re: Sg9 sti jdm
« Reply #90 on: January 22, 2018, 21:35:03 PM »
Ziceam de filmuletul lui Adi.

Laudele vin si la tine indiferent de tehnica :D

Filmuletul care l-a postat adi este de prin 2009 si este facut de catre cei de la subaru. Daca cautati in lituania au facut teste iar foresterul 2008 in sus nu pleaca ca in film, nu pleaca cu doar o roata aderenta ca in celalat film facut de subaru si etc. Deci reclama:)

Re: Sg9 sti jdm
« Reply #91 on: January 23, 2018, 12:11:48 PM »

Muttley

  • 4922
Re: Sg9 sti jdm
« Reply #92 on: January 23, 2018, 12:18:04 PM »
Am vazut. Eu il astept pe urmatorul :D
WRX SW 2002

Re: Sg9 sti jdm
« Reply #93 on: January 23, 2018, 12:25:13 PM »
.
« Last Edit: January 23, 2018, 15:54:35 PM by like1god »

Sg9 sti jdm
« Reply #94 on: January 23, 2018, 15:55:04 PM »
....................................................................
Filmuletul care l-a postat adi este de prin 2009 si este facut de catre cei de la subaru. Daca cautati in lituania au facut teste iar foresterul 2008 in sus nu pleaca ca in film, nu pleaca cu doar o roata aderenta ca in celalat film facut de subaru si etc. Deci reclama:)

Nu stiu cine a facut filmuletzul,  poate ca este o reclama a celor de la Subaru,  dar nu este deloc departe de realitate,  si spun asta din experienta personala.  Am mers de mai multe ori cu subaristii   in teren accidentat  pe drumuri  cu portiuni ca cele din filmulet   si multe  din masinile  non-Subaru  nu urcau pe bucatile de drum  inclinate    si/sau   alunecoase.  Si nu era neaparat chestie de sofer sau cauciucuri.  Pur si simplu de comportau ca cele din filmulet,  patinau  cu 1-2 sau 3  roti  si pierdeau complet tractiunea si aderenta.
De aceea zic si afirm ................  unii au 4X4,  altii doar cred ca au  4X4  !  ;D
.................................  parerea mea !
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

cia

Re: Sg9 sti jdm
« Reply #95 on: January 23, 2018, 19:13:48 PM »
Foarte faina masina! Pacat ca pleaca, sper sa ramana macar pe forum daca nu in Iasi  ;D.

Imi pare rau ca n-am fost atent pe forum mai devreme, poate asa aveam partener pentru prima zapada  :D. Totusi, nu e prea tarziu. Am sa te caut la a doua, poate iesim la o tura inainte s-o vinzi :).
2009 STI

Re: Sg9 sti jdm
« Reply #96 on: January 24, 2018, 08:40:38 AM »
Foarte faina masina! Pacat ca pleaca, sper sa ramana macar pe forum daca nu in Iasi  ;D.

Imi pare rau ca n-am fost atent pe forum mai devreme, poate asa aveam partener pentru prima zapada  :D. Totusi, nu e prea tarziu. Am sa te caut la a doua, poate iesim la o tura inainte s-o vinzi :).

Sigur:)

Re: Sg9 sti jdm
« Reply #97 on: February 13, 2018, 09:42:43 AM »
am inceput pregatirile pentru 500+ hp. revenim cu detalii

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Re: Sg9 sti jdm
« Reply #98 on: February 13, 2018, 11:47:19 AM »
vf41 din ce stiu eu este single scroll, iar 6mt-ul vasco are blocant doar pe spate, fata si centralul sunt deschise, iar raportul din central scade odata cu cresterea in temp a uleiului din cutie...
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

Re: Sg9 sti jdm
« Reply #99 on: February 13, 2018, 14:56:11 PM »
vf41 din ce stiu eu este single scroll, iar 6mt-ul vasco are blocant doar pe spate, fata si centralul sunt deschise, iar raportul din central scade odata cu cresterea in temp a uleiului din cutie...
??????