Diferential fatza
Subaru club Romania

Diferential fatza

Diferential fatza
« on: March 07, 2018, 21:53:03 PM »
In primul rand buna ziua tuturor memrilor si multumesc pentru accept.
Domnilor, am un subaru legacy outback din 2008 si recent am descoperit o problema la diferentialul fata, mai exact axul si coroana acestuia s-au stricat, fapt pentru care a trebuit sa caut piesa, sa o cumpar si evident zilele astea sa o schimb. Intrebarea mea este daca cineva a mai avut o astfel de problema imi poate spune care este/poate fi cauza? Mentionez ca masina este luata SH la 107 000 km iar acum are 149000 km. Nu am "dat in ea" ca inecatul (adica nu am facut "offroad" )doar sosea si din cand in cand autostrada 130 -140 km/h. Iubesc masina asta si nu vreau sa o vand.
Va multumesc.
Mircea

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Diferential fatza
« Reply #1 on: March 07, 2018, 22:09:26 PM »
In cazul unui subaru 90% din cei care "dau in ea" de fapt au grija mai multa de masina fiind atenti la piesele schimbate, consumabile si frecventa inlocuirii.

Cauze pot fi multe: uleiul neschimbat sau de slaba calitate, anvelope diferite intre ele, suporti de cutie motor etc slabiti ce permit joc mai mare decat normal, geometrie proasta pe fata si poate cel dinaintea ta a mers altfel decat tine...

Muttley

  • 4920
Re: Diferential fatza
« Reply #2 on: March 07, 2018, 22:20:27 PM »
Responsabil ar putea fi un reglaj prost al piulitelor crenelate de pe carcasa. Sau defect de fabricatie.
Cand pinionul de atac nu calca perfect pe coroana, se distrug.
WRX SW 2002

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Diferential fatza
« Reply #3 on: March 08, 2018, 00:30:21 AM »
In primul rand buna ziua tuturor memrilor si multumesc pentru accept.
Domnilor, am un subaru legacy outback din 2008 si recent am descoperit o problema la diferentialul fata, mai exact axul si coroana acestuia s-au stricat, fapt pentru care a trebuit sa caut piesa, sa o cumpar si evident zilele astea sa o schimb. Intrebarea mea este daca cineva a mai avut o astfel de problema imi poate spune care este/poate fi cauza? Mentionez ca masina este luata SH la 107 000 km iar acum are 149000 km. Nu am "dat in ea" ca inecatul (adica nu am facut "offroad" )doar sosea si din cand in cand autostrada 130 -140 km/h. Iubesc masina asta si nu vreau sa o vand.
Va multumesc.
Mircea

Cei care o repara ar trebui sa stie cauza problemei.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.