Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
Subaru club Romania

Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester

Bert

Re: Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« Reply #20 on: March 20, 2018, 03:22:20 AM »
  @Mihai Florescu!

  Am citit povestea Outback-ului tau, de cand ai luat masina si pana cand te-ai gandit sa o vinzi! Jos palaria, tu chiar esti pasionat! Sper sa o vinzi cuiva care sa aprecieze eforturile tale! Sa stii ca am retinut si nu-mi voi lua Subaru la 5000euro. :P  Cateva seri la rand am citit pe forum, fiind motivat sa aflu cat mai multe despre aceste doua modele si sunt increzator ca as putea gasi intre 6500-7000euro, una pe care sa ma pot baza. Macar pentru un an, timp in care as prefera sa strang bani si apoi sa cumpar un model mai nou de masina, poate chiar Subaru, ramane de vazut. Cel putin pana acum asa am facut cu cele doua masini SH pe care le-am avut. De fapt, pe a doua, o am inca si sper sa o vand cat mai curand! ::)  Desi o ador, i-a cam venit timpul si are si ea limitele ei, tocmai de aceea am nevoie de un Outback. O seara buna!
« Last Edit: March 20, 2018, 04:17:36 AM by Bert »

Bert

Re: Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« Reply #21 on: March 20, 2018, 04:02:53 AM »
 Merci Wrangler pentru raspuns! Nu cred ca as cumpara un Subaru la 7000euro fara istoric. Nu sunt multi bani, dar nici putini, pentru o masina destul de veche, sa spunem, din 2008 fie Outback sau Forester. Uite, spre exemplu acest anunt:

https://www.olx.ro/oferta/subaru-outback-2-5-i-2008-IDazU4d.html#5206538972

Am vorbit ieri la telefon, din curiozitate, iar omul mi-a spus ca are istoricul masinii.

marr

  • 2205
Re: Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« Reply #22 on: March 20, 2018, 09:25:50 AM »
Asta din ultimul anunt postat, ar putea fi OK daca este intr-adevar primul proprietar si istoricul masinii este verificabil in reteaua autorizata.
Nu vreau sa se supere cineva pe mine, dar nu as fi extrem de linistit sa dau banii pe o masina servisata la nea Gigi. Chiar daca "nea Gigi" este un super meserias, priceput si meticulos. In cazul Subaru, este vorba totusi despre niste masini cu anumite particularitati constructive si, in opinia mea, este necesara o oarecare scolarizare pentru a sti ce si cum.
Ce se aplica fara dubii la VW, Ford sau Opel, este posibil sa fie diferit la Subaru si, fara sa vrea, un bun mecanic de VAG poate sa dea gherle la un Subaru.

Pretul redus din anuntul de mai sus, poate avea doua explicatii:
1. Masina are probleme tehnice ( poate inca nu sunt grave) si omul vrea sa scape de ea pana nu incepe sa pape bani;
2. Masina este OK, omul de buna credinta, dar se vinde la pret mic pentru ca Romania, VAG si TDI. Iar un 2.5 benzina il vinzi greu pentru ca taxe si pentru ca, consum - chiar daca, de regula, este vorba despre folclor.

Ca idee de preturi "corecte" - eu am dat anul trecut un Forester 2008 cu aproape 200k km la bord cu 8000 de euro la buy-back.
Masina s-a vandut intr-o saptamana, cu mai mult ( nu stiu cu cat si nici nu m-a interesat).
Dar, masina avea istoricul de service complet in reteaua autorizata Subaru. Si, mai mult decat atat, era diesel si avea motor nou ( cu ~16k km la bord).

In aceste conditii, un Outback din acelasi an, cu semnificativ mai putini km la 7k Euro mi se pare ieftin. Desi, daca ne uitam la particularitatile pietei auto de la noi, daca proprietarul are nevoie urgenta de bani, este posibil sa fie OK.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« Reply #23 on: March 20, 2018, 09:56:57 AM »
Am incredere ca @Bert acum fiind trecut prin jurnalul meu de bord stie la ce sa se uite cand va vedea masina respectiva. Desi cutia automata ii ofera un alt comportament dinamic.

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« Reply #24 on: March 20, 2018, 10:08:12 AM »
Citesc cu regularitate comentarii pertinente venite de la colegi de forum cu multa experienta in domeniul evaluarii si reparatiilor oricarui model SUBARU.

Imi exprim propunerea formarii unor nuclee regionale de colegi cu experienta care sa ii indrume pe cei care doresc sa isi cumpere SUBARU si nu cunosc marca dar nici particularitatile ei.
Mai exact, un inimos coleg apartinand acestui grup de altruisti ar putea, la rugamintea noului aspirant, sa il consilieze pentru a deveni proprietar al modelului Outback, Forester, Impreza etc. Este vorba despre voluntariat, ca sa nu las loc de interpretari.

Masinile promovate pe acest forum am certitudinea ca sunt corect intretinute de catre actualii proprietari, cel putin de catre cei care reprezinta forma deplina a exprimarii desavarsite a pasiunii pentru SUBARU, fiind totodata generosi si severi cand isi ingrijesc autovehiculele.
Daca m-as gandi sa imi cumpar un SUBARU rulat prima optiune ar fi ofertele de pe forum.

 
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Muttley

  • 4919
Re: Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« Reply #25 on: March 20, 2018, 10:16:44 AM »
Heli, daca tu crezi ca-i ok sa-ti iei asupra-ti responsabilitatea pentru o masina care ulterior demonstreaza ca are o hiba... Foarte bine ;)
WRX SW 2002

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« Reply #26 on: March 20, 2018, 11:32:59 AM »
@Muttley: intentia mea de a se forma un grup de cunoscatori cu abilitati tehnice si disponibilitate de consiliere are radacini strict sanatoase si onorabile.

De exemplu, daca as gasi de vanzare un Subau Baja la Falticeni m-as adresa colegului X sau Y rugandu-l sa ma insoteasca pana la localitatea in cauza in vederea evaluarii autovehiculului.
Procesul de evaluare se va incheia, in umila mea opinie, cu doua rezolutii:

1. Masina isi justifica pretul de 9,350 EUR (pret pur ipotetic) insa te poti astepta la urmatoarele incidente tehnice: a, b, c, d care pot costa in jur de 2.500 EUR. De asemenea, dupa ce o cumperi va trebui sa ii inlocuiesti urmatoarele: ulei, placute de frana etc. care te vor costa in jur de 1.500 EUR cu tot cu manopera. Daca iti asumi costurile iti recomand achizitia acestei masini.

2. Masina prezinta un risc tehnic major ceea ce va implica resurse financiare consistente (+8.000 EUR e.g.) pentru a o face functionala si totodata te poti astepta ca dupa RK sa apara si urmatoarele incidente tehnice: a, b, c, d. In consecinta, nu recomand achizitionarea acestei masini.

Ceea ce am descris mai sus constituie un ipotetic exemplu pe care mi l-as dori functional in realitate intrucat dupa ce ma voi linisti cu constructiile doresc sa imi cumpar o masina stock, pe care sa o mentin stock si cu care sa iesim sambata ori duminica la promenada, pana la Snagov de exemplu, unde sa ma pot rasfata cu un dejun pe cinste intr-o atmosfera cordiala alaturi de altii ca mine.

Cum crezi ca as putea alege o astfel de masina fara ajutorul unuia dintre voi?

« Last Edit: March 20, 2018, 11:39:07 AM by Heliotropus »
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Re: Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« Reply #27 on: March 20, 2018, 11:36:39 AM »
alaturi de altii ca mine.
Mai sunt si altii?  :D ::)

Muttley

  • 4919
Re: Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« Reply #28 on: March 20, 2018, 11:42:14 AM »
Cum crezi ca as putea alege o astfel de masina fara ajutorul unuia dintre voi?

Amesteci lucrurile.
Pe tine te-as ajuta cu mare drag si fara retineri daca as putea, ca am mancat din aceeasi farfurie.
Daca m-ar solicita un strain, as refuza politicos.
Deci le amesteci.
WRX SW 2002

PTR

  • 570
Re: Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« Reply #29 on: March 20, 2018, 12:14:35 PM »
 Valoarea de 5000E este o metafora.. De exemplu , daca ai un Forester 2.0 versiune de baza din 2003 cu multe treburi grele schimbate si service numai la o reprezentanta cu renume bun la 5000E si un Outback 2.5 versiunea de top din 2008 cu istoric facut la 100 de serviceuri  la 7000E  ce ai alege ?

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« Reply #30 on: March 20, 2018, 12:56:48 PM »
Pai omul vrea Outback 2.5 sau 3.0 sau Forester XT.

Asa poti sa gasesti si Impreza sub 5k in stare ok. Vezi impreza mea aspirata. Inca nu am ajuns la 5k cost total.. sau sunt pe acolo probabil.

UXE

  • 1731
Re: Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« Reply #31 on: March 20, 2018, 13:25:45 PM »
Forester e mai fiabil decat Outback  ;D.

PTR

  • 570
Re: Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« Reply #32 on: March 20, 2018, 14:12:14 PM »
 @ Mihai - nu intelesesem foarte clar care este targetul. Oricum capacitatea mare este penalizata la vanzare de mentalitatea autohtona. Trebuie vazuta masina indiferent de pret...
 UXE, un exemplu de Forester care la 200k km are inca amortizoarele spate originale fara sa stea racheta ?  ;D  Asta si pretul la bucsele pe fata le consider singurul dezavantaj ca pret intretinere..

UXE

  • 1731
Re: Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« Reply #33 on: March 20, 2018, 14:46:52 PM »
Pai fiabilitatea nu e relevanta  numai din amortizoare  ;D , dar daca ne axam pe acest detaliu stiu ca la a mea s-au schimbat doar o singura data in 200k  de km.  Plus ca la orice masina de serie cred ca se schimba cel putin o data toate amortizoarele  pana in 200k,  mai ales daca mergi cu ea pe drumuri forestiere sau prin Bucuresti :)  .  Daca mergi cu ea numai pe autostrada poate nu trebuie, Dar mai conteaza si cu ce incarcatura mergi si cat timp, nu conteaza numai drumurile.  Si mai conteaza si cata perioada de timp mai si tractezi, daca. 


Nu mai tin minte cat au costat bucsele la a mea, dar in 60k le-am schimbat o singura data si momentan se prezinta bine.

« Last Edit: March 20, 2018, 14:48:07 PM by UXE »

Re: Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« Reply #34 on: March 20, 2018, 15:13:13 PM »
..........................................................................................
Cum crezi ca as putea alege o astfel de masina fara ajutorul unuia dintre voi?

Simplu.  Te duci la AK.  si iti iei alta noua,  cum dealtfel sant sigur ca ai sa faci  !    ;D
Singura dilema  ramane  ce va fi ?    XV  sau Forester ??    :D
« Last Edit: March 20, 2018, 15:15:17 PM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

PTR

  • 570
Re: Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« Reply #35 on: March 20, 2018, 15:24:28 PM »
 Outback-ul nu are vestita pompa aer... Eu am prezentat doar piese cu procent mai mare de defect sau pret mai mare care in final le-am luat in considerare cand am luat Outback-ul, mai mult al doilea... ca la primul nu eram prea informat ... :)
 Nu cred ca este relevant kilometrajul pentru amortizoare cat consider ca este necesar sa lucreze pentru a se mentine in forma cat mai mult. Cu suspensia originala , doar bara antiruliu mai groasa pe spate , m-am tinut dupa un Golf 6 cand m-am intors de la vizionarea sorei mai mari intre Tg Mures si Sighisoara pana a renuntat cand a vazut ca nu se departeaza pe curbe.... viteza era suficienta pentru a putea face aceasta comparatie.. si din pacate la Sighisoara am luat-o pe drumuri diferite...
 In final cel mai bine e sa aleaga un model care considera ca i se potriveste si care sa ii placa in primul rand lui...

Bert

Re: Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« Reply #36 on: March 20, 2018, 20:16:59 PM »
Salut,

Va multumesc tuturor pentru informatii! Imi vor fi total de ajutor! Ramane sa mai comunicam pe forum in momentul in care voi vinde masina. Nu as vrea sa va stresez acum cu tot soiul de intrebari. Wish me luck!

Seara buna!
« Last Edit: March 20, 2018, 20:20:57 PM by Bert »

marr

  • 2205
Re: Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« Reply #37 on: March 21, 2018, 14:15:27 PM »
... Ramane sa mai comunicam pe forum in momentul in care voi vinde masina. Nu as vrea sa va stresez acum cu tot soiul de intrebari. Wish me luck!
....

Good luck !

Si, daca accepti un sfat de la unul trecut prin viata si .... ceva masini: decat sa dau 7000 Euro pe o masina necunoscuta, mai bine strang din dinti si dau 8-9000 pe una cu istoric cunoscut, intretinuta exemplar si in care s-au investit timp, pasiune si bani.
Altfel, sunt mari sanse sa faci o falsa economie - sau, cum zice romanul "ce iei pe mere, dai pe pere" / "scump la tarate si ieftin la faina", etc.
Dupa cum s-a tot spus pe aici, un Subaru neintretinut corespunzator va fi extrem de scump pe termen mediu si lung.
Iar un Subaru bine intretinut, nu va fi ieftin la achizitie.
Acu; fiecare face cum stie - da 1-2k euro in plus la achizitie da' sta linistit si se bucura de masina, sau da 1-2k Euro mai putin la achizitie si .... cu i-o fi norocul !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

sco

  • 736
Re: Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« Reply #38 on: March 21, 2018, 14:25:42 PM »
Ramane sa mai comunicam pe forum in momentul in care voi vinde masina

Nu vrei sa o cumperi inainte? :)

Bert

Re: Sfaturi achizitionare Subaru OUTBACK sau Forester
« Reply #39 on: March 21, 2018, 14:36:22 PM »
@sco

Dupa cum am scris si mai sus, ca sa-mi cumpar un Subaru trebuie sa-mi vand masina actuala!