Achizitie Subaru Outback SH >2015
Subaru club Romania

Achizitie Subaru Outback SH >2015

Achizitie Subaru Outback SH >2015
« on: April 08, 2018, 13:40:13 PM »
Salut!
De la inceputul anului acesta mi-am stabilit ca "target" ca la finalul anului, maxim inceputul anului viitor sa achizitionez un Subaru Outback pentru ca pare cel mai potrivit cerintelor mele.
Acum, cateva detalii si nelamuriri:
- buget maxim 25.000 euro (cu tot cu cheltuielile de drum in caz ca-l achizitionez din strainatate - foarte probabil avand in vedere oferta extrem de limitata din tara)
- am ales sa fie produs dupa 2015 (cred ca dupa martie 2015 mai exact) din cauza Eyesight-ului. Intamplator lucrez in domeniul acesta si nu am gasit plangeri pe net despre false-positive-uri la EBA, ceea ce este foarte apreciat de mine. Ar fi interesant daca stie cineva de cine e produsa camera stereo :)
- vreau sa aiba cutie automata
- fac undeva la 15-17 mii km/an si imi doresc sa o folosesc preponderent extraurban, dar bineinteles ca vor fi situatii in care va trebui sa ma deplasez cu ea si prin oras. Locuiesc cu familia in afara Timisoarei, iar pentru oras vom folosi o alta masina. De mers la lucru, merg in general fluent cu 60-80 km/h, rareori in coloana, job-ul fiind la periferia orasului (aproape 6 km din fata casei mele).
- pentru a nu fi stresat cu dieselul, imi doream modelul 2.5l benzina (chiar daca RCA-ul + impozitul sunt considerabil mai mari), insa momentan nu prea ma incadrez cu bugetul
- cum ziceam, de la inceputul anului verific aproape zilnic mobile.de si autoscout24. Din cate am vazut, sunt ceva oferte si din Italia. Sa uit totusi si sa ma axez pe Germania atunci cand caut?
- cea mai mare problema este gasirea mai multor oferte in aceeasi zona. In general, daca pun ochii pe o masina in Germania sa spunem, e singura varianta pe o raza de sute de km, deci cam trebuie sa merg la sigur.
- ce ma mai ingrijoreaza: reviziile. Unde le fac? N-am auzit pareri prea bune despre reprezentanta din Timisoara si ca multi din vestul tarii merg la Budapesta. E adevarat? Am si alte variante?
- costuri la revizii in reprezentante: stiti daca clientul poate veni cu piesele lui? Daca nu, atunci estimativ cat ma ajunge un schimb de ulei + filtre + manopera? Dar la un kit de distributie + manopera?
- am tot pus in balanta Forester si Outback si acesta din urma a avut castig de cauza din cauza spatiului interior si Eyesight-ului (cu care Forester vine abia la modele mai noi). Forester are garda mai mare la sol, insa daca m-am descurcat cu masina actuala (Ford Fusion), atunci sigur ma descurc si cu Outback.

Daca e ceva in neregula cu abordarea mea, va rog sa-mi spuneti. Iar in alta ordine de idei, orice sfat din partea voastra ar fi foarte apreciat.
Multumesc!

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Achizitie Subaru Outback SH >2015
« Reply #1 on: April 08, 2018, 15:30:26 PM »
Daca e ceva in neregula cu abordarea mea, va rog sa-mi spuneti.
Multumesc!

Din cele scrise de tine cred ca ar fi cazul sa te uiti la alte marci.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Re: Achizitie Subaru Outback SH >2015
« Reply #2 on: April 08, 2018, 15:42:47 PM »
Imi poti spune te rog cum ai concluzionat asta? Deja m-am uitat la alte marci si am ajuns la Subaru. Acum imi spui sa imi iau gandul fara nici o motivatie.

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Re: Achizitie Subaru Outback SH >2015
« Reply #3 on: April 08, 2018, 16:20:12 PM »
Bugetul pare consustent, eu zic ca esti in directia ceabuna. In TM nu stiu service insa garantat ai la Bv, Cj sau Buc sau probabil Ungaria. Benzinarul aspirat de 2.5 este ok, se pare ca va fi singura optiune pe viitor la Subaru. Sincer daca va fi sa iau o masina noua, va fi Outback.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Achizitie Subaru Outback SH >2015
« Reply #4 on: April 08, 2018, 17:30:40 PM »
Alegere potrivita. Doar sa găsești, ca nu prea am vazut multe pe benzina.

Re: Achizitie Subaru Outback SH >2015
« Reply #5 on: April 08, 2018, 18:08:22 PM »
Poate la finalul anului preturile vor fi mai scazute la cele pe benzina, insa sincer ma indoiesc. Plus ca cel mai probabil ocazia va fi pe undeva in strainatate, deci costuri in plus de a o aduce aici. Deocamdata nu vad alta varianta decat 2.0D la bugetul asta. Dar indiferent ce varianta ar fi, nelamuririle din prima postare raman valabile :)

leeloo

Re: Achizitie Subaru Outback SH >2015
« Reply #6 on: April 08, 2018, 20:10:55 PM »
reviziile nu sun chestii foarte complicate, deci si un service mai putin priceput ar trebui sa fie in stare sa schimbe un ulei etc...

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Achizitie Subaru Outback SH >2015
« Reply #7 on: April 08, 2018, 22:15:14 PM »
Vezi sectiunea forester ca este topic dedicat reviziilor. Te uiti la cei cu diesel si afli raspunsul.


marr

  • 2203
Re: Achizitie Subaru Outback SH >2015
« Reply #8 on: April 10, 2018, 10:00:00 AM »
Outback este o masina exceptionala si te felicit pentru alegere.
Ce trebuie totusi stiut:
- Subaru nu este o marca la care sa mergi tu cu piesele-n punga in service ( de aici si replica putin acida a colegului @Wrangler).
Nu ca nu ai putea gasi si tu piese, dar pentru asta ar trebui totusi sa ai ceva experienta cu marca si sa stii ce, cum si de unde.
Singurele "piese" cu care, eventual, ai putea merge tu sunt filtrele si uleiul ( dar si aici, doar daca stii exact ca cumperi si sunt calitativ peste ce ar fi disponibil la un service al marcii).

- Costurile reviziilor normale, in reprezentanta, sunt similare celor de la alte marci similare. Nimic spectaculos aici.

- Service bun in Romania gasesti la Bucuresti, Brasov si Cluj. Si la Sibiu, dar nu pentru modele mai noi de 2012 (deocamdata).
Pare-se totusi ca si la Timisoara e vorba sa reinvie reprezentanta Subaru.
Daca nu ma insel, mai aproape de tine, ar fi o reprezentanta Subaru la Szeged (parca avem un coleg ce si-a luat masina de acolo).

- La diesel, distrubutia este pe lant, deci nu ai a-ti face griji legate de costurile acestei operatiuni. La 2.5 benzina ... habar n-am !

- Garda la sol este identica la Forester si la Outback ( 22 cm). Foresterul sta mai bine doar la unghiurile de atac si degajare.
Outback-ul pluseaza la confort si spatiu interior.

Recomandarea mea - avand in vedere modul preconizat de utilizare - ar fi sa cauti totusi un 2.5 benzina.
Aaaa - si sa nu te grabesti !
Masinile bune apar greu (si se dau repede) !

Bafta !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Achizitie Subaru Outback SH >2015
« Reply #9 on: April 10, 2018, 15:04:50 PM »
...
Masinile bune apar greu (si se dau repede) !

Cred ca este deja o sintagma pentru masinile Subaru, in mod particular... ;D si nu in ultimul rand cred ca ar trebui sa devina si un motto  ;)
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

PTR

  • 570
Re: Achizitie Subaru Outback SH >2015
« Reply #10 on: April 10, 2018, 22:36:11 PM »
 @Heli - Doar ca exista si exceptii care confirma regula  :)

 Raportat la diferenta in plus pentru eyesight, costurile cu rca si impozit nici nu mai conteaza..
 O excursie din cand in cand pentru revizie la o reprezentanta unde oamenii isi dau interesul nu cred ca poate fi privita ca o problema, ai variante in tara dar luand in calcul infrastructura ajungi mai repede la Budapesta daca le vorbesti limba..
 Cand te duci in reprezentanta , e mai bine sa te duci fara punga cu piese... discutia e delicata, dar asta e cea mai buna optiune..
 Tara de unde o iei nu conteaza la fel de mult cat genul de proprietar care l-a avut si unde a stat masina in parc ( pe ciment sau pamant).
 Succes la cautare !