Primul Forester, prima mașina
Subaru club Romania

Primul Forester, prima mașina

Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #420 on: March 25, 2019, 11:35:01 AM »
@Mariansro sumele enumerate mai sus sunt necesare pentru a aduce o masina second-hand la stadiul de normalitate.
Cele mai multe masini convenabile oferite la vanzare sunt folosite de "toti banii".
Noul cumparator va descoperi uzuri la toate reperele si va trebui sa investeasca mult.

Vine greu de crezut pentru ca Subaru este comparat cu masini FWD, simple, ale producatorilor europeni de volum.

N-am spus ca e greu de crezut.clar intretinerea la un 4x4 e mai scumpa.la.subaru si mai scumpa.
Dar sa arunci niste sume fara macar sa detaliezi un pic, mai ales ca exista experienta, nu vad unde-i ajutorul. Ca totusi e un forum.Se presupune ca aici gasesti ceva ajutor. E simplu sa spui arunc-o ca tre sa bagi 10-20 k in ea.


andea79

  • *
  • 4007
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #421 on: March 25, 2019, 11:37:33 AM »
N-am spus ca e greu de crezut.clar intretinerea la un 4x4 e mai scumpa.la.subaru si mai scumpa.
Dar sa arunci niste sume fara macar sa detaliezi un pic, mai ales ca exista experienta, nu vad unde-i ajutorul. Ca totusi e un forum.Se presupune ca aici gasesti ceva ajutor. E simplu sa spui arunc-o ca tre sa bagi 10-20 k in ea.

https://www.subarufanclub.ro/forum/index.php/topic,3368.360.html

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #422 on: March 25, 2019, 11:43:20 AM »
Forumul nu reprezinta decat un ghid, nu este locul in care se ofera proiecte si solutii la cheie.
Cativa useri au incercat sa ofere detalii si la scurt timp au obtinut efecte, reprezentanta nu mai efectueaza reparatii cu piesele clientilor.
Cei care cauta solutia completa merg in retea, platesc verificarea completa, platesc devizul si apoi merg pe drumul bun.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #423 on: March 25, 2019, 11:44:07 AM »
Orice masina nu este o investitie.

Cu permisiunea voastra am sa merg pe ideea ca exista si exceptii in care discutam despre pasionati si oameni de afaceri (Ion Tiriac de exemplu, de fapt singurul pe care il cunosc).






sau modele construite la noi:





Concluzionand, cred ca pretul unei astfel de masini il intrece cu mult pe cel al uneia noi iar compartimentul motorului arata ca o farmacie.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #424 on: March 25, 2019, 11:50:36 AM »
https://www.subarufanclub.ro/forum/index.php/topic,3368.360.html

Ai fost singurul.tot respectul.

@boxer nu cred ca de aia Smt nu mai face reparatii cu piesele clientilor.daca totusi asta-i motivul mi se pare o idiotenie.probabil au prea multi bani.sau e mai simplu sa gaseasca un motiv sa refuze clientii cu masini mai vechi.Intr-o tara normala reprezentantele ar trebui sa fie prieteni cu forumurile.

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #425 on: March 25, 2019, 11:59:33 AM »
Chiar. Ce mai face dnl Tiriac? N-am mai vorbit cu dansul din '44...sau'65 cand ne-am intalnit in Indonezia la o clatita cu dulceata. Avea mustata plina de gem  ;D . Ce vremuri....
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #426 on: March 25, 2019, 13:12:28 PM »
@Mariansro: Teo a fost la intalnirea nationala. Au fost discutii si acolo. Poate de asta ti se pare conversatia de aici lipsita de amanunte. Eu cel putin aceeasi prezentare cu pro si contra, costuri si exemple tin minte ca i-am dat-o si acolo pe balcon la o tigara.

PS: Nu are treaba reprezentanta cu forumul si nici nu exista o reactie la ceva ce a inceput aici. E doar problema celor din Bucuresti si politica lor.
« Last Edit: March 25, 2019, 13:14:36 PM by MihaiFlorescu »

Muttley

  • 4919
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #427 on: September 17, 2019, 09:27:47 AM »
Teofil, cam liniste pe aici.
WRX SW 2002

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #428 on: September 17, 2019, 14:03:56 PM »
Am recitit ultimele postări. Mare lucru dacă nu a vândut mașina.   ^-^
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #429 on: September 17, 2019, 15:43:18 PM »
@Muttley & Xander: hienelor!  :P

P.S.: lasati copilul in pace caci de-o fi ceva interesant ne va spune el!  ;)
« Last Edit: September 17, 2019, 15:57:52 PM by Heliotropus »
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #430 on: September 23, 2019, 22:51:15 PM »
Chiar eram curios daca mai e careva interesat de ce se întâmpla prin vest și m-am bucurat sa văd activitate aici și in absenta mea...ca sa va liniștesc, nu am vândut mașina și nici nu am de gând (doar dacă iese cu vre-un avantaj și poate un Forester mai nouț  ;D) in rest după destule așteptări operația a fost reușită și pacientul e in recuperare. Deja avem ~700 km cu mașina și se simte bine și suna bine (din păcate doar sănătos ca evacuarea e tot stock). In rest ce sa mai zic, detalii pot sa dau la o cafea/suc/ceai/ciocolata calda (ca vine frigul).
Am pus și o folie galbena pe farurile de ceata și îmi place mult cum arată, doar putina înălțime in plus o poate face mai frumoasa.
Jantele le-am dus pana la urma la un nene cu vreme și sper sa fie gata pe când va veni vremea de cauciucuri de vara.
Alte chestii:
-nu mai îmi merge pompa de apa la parbriz (dar am găsit soluția provizorie de a folosi spalatoarele de faruri când e nevoie)
-a picat o litera din nume de pe haion, trebuie sa o lipesc, ceva sugestii de lipire?
-materialul care l-am pus sub numărul din spate ca sa nu vibreze aproape ca a picat de tot, trebuie înlocuit.
-restul de lucruri s-au mai amânat dar speram sa le facem pana la urma.

PS. E foarte util sa ai ceasuri care sa îți indice parametrii de funcționare al motorului, mai trebuie sa finalizez modul de fixare permanenta al acestora.
Salutari și sănătate tuturor 8)






kkennyy

  • 1763
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #431 on: September 24, 2019, 08:45:11 AM »
Felicitari pentru perseverenta :)


ps. pentru pompa de spalator faruri exista o alternativa la chinezi, extrem de ieftina, daca nu vrei oem.
Forester XT SJ 2018

andrei80

  • 1161
  • 7500rpm, no boost... No more. XT ftw!
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #432 on: September 24, 2019, 09:01:40 AM »
Aia e buna. Cea de parbriz e in concediu
Ex Forester XS 2.0 2006 MT
Ex Forester XT 2007 MT
Forester XT 2003 AT

kkennyy

  • 1763
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #433 on: September 24, 2019, 09:25:45 AM »
La sh e aceeasi pompa pentru parbriz si faruri, nu stiu cum e la el, dar oricum, exista de toate la chinezi si sunt vreo 3 usd bucata  ;D
Forester XT SJ 2018

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #434 on: September 24, 2019, 09:52:51 AM »
Poate se face un thread(daca nu exista deja) cu unele piese si corespondentele(mai ieftine) chinezesti.
Nu mi-as lua piese vitale de la ei, dar o cu o pompa din asta de parbriz/faruri de la ei cred ca se poate trai.

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #435 on: September 24, 2019, 10:01:13 AM »
N-ar fi rău un astfel de thread. Când va referiți la chinezi, adică pe eBay? Ca chinezii sunt mulți  ;D

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #436 on: September 24, 2019, 11:08:06 AM »
Exista ceva cu corespondente. Mutli a tot scris acolo din ce imi amintesc.
Teo , spune-ne despre reparatie. Ce, cum, cat, unde si ce....
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #437 on: September 24, 2019, 11:48:55 AM »
Pai ce sa spun...
A fost desfăcut motorul, curatat și planat și alezat și ce se mai face pentru a fi readuse toate in specificații utilizabile. A fost schimbat un AVCS care lucra cu întârziere și motorasul care controlează relantiul.
Piese noi: Pistoane forjate, segmenti, cuzineți, set complet garnituri, simeringuri, furtune de apa, benzina, ulei, vacuum (pe unde a trebuit), pompa ulei de 11mm, ambreiaj cu rulment, șurub magnetic baie ulei, pompa de benzina walbro 255lph.
Ceasuri pentru presiune și temperatura ulei și pentru boost.
Pentru unde: la Arad
Pentru cu cât: mai puțin decât s-a zis pe aici.
Și pentru ultimul ce: probabil ca mai urmează și altele candva pentru ca unele lucruri care le-am făcut acum nu prea au rost dacă rămân singure :o













kkennyy

  • 1763
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #438 on: September 24, 2019, 12:01:06 PM »
Poate se face un thread(daca nu exista deja) cu unele piese si corespondentele(mai ieftine) chinezesti.
Nu mi-as lua piese vitale de la ei, dar o cu o pompa din asta de parbriz/faruri de la ei cred ca se poate trai.
Eu bag pe ebay fie masina fie codul de piesa direct si de obicei gasesc ce trebuie. Pentru chestii electronice de importanta non-vitala poti sa mergi linistit, in majoritatea cazurilor e aceeasi piesa, iar pretul este care este, ca la chinezi ...
Forester XT SJ 2018

Muttley

  • 4919
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #439 on: September 24, 2019, 12:03:34 PM »
Salata aia de ai scos-o cu deshtu' prin gaurica baii de ulei, de unde venea?
WRX SW 2002