Masini pe abonament
Subaru club Romania

Masini pe abonament

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Masini pe abonament
« on: June 29, 2018, 10:09:10 AM »
Cadillac a lansat un program prin care iti rezervi ce model vrei tu si il primesti cu plinul facut, toate taxele si reviziile incluse in baza unor taxe lunare si a unei taxe de inceput de contract. Nu esti limitat la un numar minim de luni de contract. Poti schimba masina cand doresti si nu ai limita de km.

Volvo anunta ca vrea in joc si isi propune ca 50% din masini sa fie vandute/utilizate prin metoda car sharing. Utilizatorul scapa de grija asigurarilor, a taxelor de drum, a reviziilor, a reparatiilor si a curateniei.

Atractiv, dar oare acesta este viitorul? Evident, in momentul de fata un astfel de abonament pentru Cadillac costa 1500$ pe luna si taxa de "intrare in program" de 500$ platita o singura data. Deci, nu este deloc ieftin.

Clar nu este pentru oricine, dar oare companiile care ofera masina ca beneficiu managementului/executivului se va muta spre acest tip de contract, in detrimentul leasingului?
« Last Edit: June 29, 2018, 10:11:04 AM by MihaiFlorescu »

leeloo

Re: Masini pe abonament
« Reply #1 on: June 29, 2018, 13:32:49 PM »
Cu porcaria asta de "gig economy"  toti se muta si se fac freelanceri si in US si in Europa,  asa ca o sa mearga.
Cum boala sa faci leasing sau imprumut sa cumperi o masina pe 3-5 ani     cand tu ai contract din 6 in 6 luni    si cateodata si cu pauze, si te mai si muti des.   Am multi colegi care lucreaza asa.  Fac foarte multi bani dar niciodata nu  stii cat si unde vei lucra la anul.    Clar ca financiar e mult mai scump, dar cum sa te bagi   la leasing/credit  pe 5 ani cand tu ai contracte pe 6 luni.  In tari cu taxare mare, sigur e interesant, ca deduci la cheltuieli...
« Last Edit: June 29, 2018, 13:33:29 PM by leeloo »