Impreza vs. Golf vs. Civic vs. Mazda 3
Subaru club Romania

Impreza vs. Golf vs. Civic vs. Mazda 3

« Last Edit: March 27, 2019, 10:57:02 AM by MihaiFlorescu »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Impreza vs. Golf vs. Civic
« Reply #1 on: August 13, 2018, 10:12:27 AM »
Am fost intr-un showroom Honda saptamana trecuta. Mi-ar fi rusine sa pun Impreza langa Civic.  Pozitia la volan este race/rally, cutia (manuala) este ca cea de STi doar ca ii lipsesc doua diferentiale si un cardan, scaune cu suport lateral superb/perfect, dotari, spatiu interior si portbagaj, pret etc. nu suporta comparatie.  E doua clase peste Impreza.

Impreza este la dotari, performanta si spatiu la nivel de Toyota Yaris, doar ca aia costa 12k si are volan si schimbator imbracate in piele si jante de aliaj, nu 22+ doar cu plastice si table cu capace. Sa nu mai spun ca atat Honda cat si Toyota reusesc sa puna sistemele de siguranta gen active braking, lane keep si Road Sign Recognition alaturi de transmisii manuale fara probleme, in timp ce Subaru se scuza ca nu merg decat cu CVT... aha.. sigur...
« Last Edit: August 13, 2018, 10:19:01 AM by MihaiFlorescu »

marr

  • 2205
Re: Impreza vs. Golf vs. Civic
« Reply #2 on: August 13, 2018, 17:48:55 PM »
Civicul a fost dintodeauna o masina faina. Am avut una din precedenta generatia si mi-a placut mult.
Si daca precedenta generatie de Impreza putea sta cu greu alaturi de Civic avand motorizari oarecum echivalente ( cun un + la Impreza pentru AWD, si o serie de +uri pentru Civic pentru economie si confort), la generatiile actule, exceptand AWD-ul (care, sinceri sa fim, la un hatch compact fara valente sportive nu-i un must have), Civicul - din pacate pentru noi - este peste Impreza.
Atat ca si motorizari, cat si ca spatiu interior + portbagaj, confort, finisaje, you name it !
Dealtfel, daca ne uitam la cat a crescut in dimensiuni actualul Civic, o sa vedem ca acum este pozitionat mai aproape de vechiul Acord decat de vechiul Civic.

Daca insa ne uitam la vanzari, vedem ca actualmente Impreza e mai mault ca sa iasa la numarul de modele comercializate.
Din punct de vedere al vazarilor, Impreza (cel putin in America de Nord si Europa), nu prea conteaza. Vanzarile sunt date de Forester, Outback si XV/Crosstrek.
Si daca mergem la gama SUV, CR-V-ul "nu sufla" in fata Foresterului. Cel putin la noi,  din punct de vedere tehnic CR-V-ul este sub Forester ( pluseaza putin la finisaje, dar pierde detasat la motorizari, garda la sol, tinuta de drum si bineinteles, sistem AWD).
Acu' ramane de vazut ca va fi cu noua generatie de CR-V vs noul Forester ...

LE:
Mda ... spre deosebire de Subaru, cei de la Honda-s mai destepti !
Pe langa motorul aspirat de 2.0 - 2.4 l, au pus pe noul CR-V si motorul de 1.5 turbo 180 CP de pe Civic.
Subaru tine 1.6-le DIT de pe Levorg sa se prafuiasaca in depozite ...
« Last Edit: August 13, 2018, 17:53:06 PM by marr »
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Impreza vs. Golf vs. Civic
« Reply #3 on: August 13, 2018, 18:05:41 PM »
Incepe sa miroase a tradare pe aici     >:(  >:(  >:(
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Impreza vs. Golf vs. Civic
« Reply #4 on: August 13, 2018, 18:09:08 PM »
Mda, am zis eu de CR-V modelul vechi ca nu e ce trebuie, dar vorbim de compacte aici. Iar impreza eu cred ca se vinde slab nu pentru ca nu se mai cauta compacte, ci pentru ca nu este atractiva in alte tari decat Scandinavia, unde se pare ca se face cald :D Nici britanicii nu o mai cumpara.
« Last Edit: August 13, 2018, 18:10:02 PM by MihaiFlorescu »

Re: Impreza vs. Golf vs. Civic
« Reply #5 on: August 13, 2018, 18:46:59 PM »
Impreza a vandut mai multe unitati decat Golf in 2017, ceea ce nu'i de colo. Comparand insa cu Civic, sunt f departe

Impreza vs. Golf vs. Civic
« Reply #6 on: August 13, 2018, 19:20:38 PM »
Si  Trabant  si Dacia se videau de 100 de ori mai bine decat  Subaru.  Dar asta nu inseamna ca erau mai bune.
.......................................................  my 2 centi.  :angel:
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Re: Impreza vs. Golf vs. Civic
« Reply #7 on: August 13, 2018, 20:27:03 PM »
Cand la acelasi pret un produs se vinde de 5 ori mai mult decat un altul, cam greu sa spui sa al doilea e mai bun. Cine nu are nevoie de AWD nu prea gaseste nimic special la noile Subaru

Re: Impreza vs. Golf vs. Civic
« Reply #8 on: August 14, 2018, 16:29:55 PM »
Dacia  se vinde de 100 de ori mai mult decat  Ferrari,  Lamborghini  Lotus si Rols Royce   la un loc. Dar nu cred ca putem spune ca e mai buna.
.........................................................................   my  2 copeici   :angel:
« Last Edit: August 14, 2018, 16:51:36 PM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Muttley

  • 4913
Re: Impreza vs. Golf vs. Civic
« Reply #9 on: August 14, 2018, 16:52:11 PM »
Sa compari Ferrari, Lambo si Rolzu' cu o basina de Impreza aspirata si automata deja e cam mult.
WRX SW 2002

marr

  • 2205
Re: Impreza vs. Golf vs. Civic
« Reply #10 on: August 14, 2018, 17:03:56 PM »
.....  Cine nu are nevoie de AWD nu prea gaseste nimic special la noile Subaru

Povestea e mai lunga si nu chiar atat de simplista ...
Vorbind strict despre Subaru - in gama autoturismelor compacte si medii (Impreza, Legacy) singurul lucru prin care se poate diferentia de concurenta este exact sistemul AWD.
Sunt singurii ce ofera asa ceva standard pe masini din clasa asta.
Fac asta (in opinia mea) din cel putin doua motive:
1. Imagine de marca si traditie - japonezii gandesc putin altfel decat noi. La ei este vorba despre o chestiune de onoare sa mentina sistemul motor boxer + S-AWD;
2. Fiind o firma mica si nevand posibilitati sa investeasca in dezvoltarea unei multitudini de motorizari (nota bene - trebuie sa fie in configuratie boxer), sistemul AWD  constituie singurul lor atu.
Altfel, cine ar cumpara o Impreza 1.6 NA sau 2.0 NA ... FWD cand la acelasi pret gasesti o multime de masini mai rapide / mai economice / mai dotate / you name it ?

La fel si la SUV/Crossover : puncteaza in special la sistemul AWD - sunt multi alti producatori ce ofera motorizari mai "semechere" / preturi mai mici / motoare mai puternice sau mai economice.

Da, suntem cu totii de acord ca ar fi minunat sa avem o gama mai mare de motorizari disponibile / dotari mai multe / materiale mai mishto la interior ... dar toate astea vin cu un pret.
Si pare-se ca marea majoritate a clientilor Subaru pun mai mult pret pe cat de singure si de capabile sunt masinile acestea decat pe putere / gadgeturi/ finisaje.
Si cum marea majoritate a clientilor de Subaru nu sunt din Europa, masinile sunt gandite pe alte considerente decat cele pe care noi le consideram "normale". Probabil ca daca piata europeana ar insemna mult mai mult decat 5 % din cea Nord Americana, Subaru s-ar stradui mai mult sa ne  ofera masini pe gustul nostru.
Si aici se intra intr-un cerc vicios: se vand putine Subaru in Europa deoarece nu-s chiar pe gustul "nostru", nu primim masini pe gustul "nostru" pentru ca se vand prea putine ...
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Impreza vs. Golf vs. Civic
« Reply #11 on: August 14, 2018, 17:30:14 PM »
Sa compari Ferrari, Lambo si Rolzu' cu o basina de Impreza aspirata si automata deja e cam mult.

Rectific:    cand am scris asta :
Dacia  se vinde de 100 de ori mai mult decat  Ferrari,  Lamborghini  Lotus si Rols Royce   la un loc. Dar nu cred ca putem spune ca e mai buna.
.........................................................................   my  2 copeici   :angel:

..............................  ma refeream strict la afirmatia :
Cand la acelasi pret un produs se vinde de 5 ori mai mult decat un altul, cam greu sa spui sa al doilea e mai bun. Cine nu are nevoie de AWD nu prea gaseste nimic special la noile Subaru
............................................ parerea mea de 2  centi   :angel:
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

andea79

  • *
  • 4007
Re: Impreza vs. Golf vs. Civic
« Reply #12 on: August 14, 2018, 18:04:29 PM »
.....  Cine nu are nevoie de AWD nu prea gaseste nimic special la noile Subaru

Povestea e mai lunga si nu chiar atat de simplista ...
Vorbind strict despre Subaru - in gama autoturismelor compacte si medii (Impreza, Legacy) singurul lucru prin care se poate diferentia de concurenta este exact sistemul AWD.
Sunt singurii ce ofera asa ceva standard pe masini din clasa asta.
Fac asta (in opinia mea) din cel putin doua motive:
1. Imagine de marca si traditie - japonezii gandesc putin altfel decat noi. La ei este vorba despre o chestiune de onoare sa mentina sistemul motor boxer + S-AWD;
2. Fiind o firma mica si nevand posibilitati sa investeasca in dezvoltarea unei multitudini de motorizari (nota bene - trebuie sa fie in configuratie boxer), sistemul AWD  constituie singurul lor atu.
Altfel, cine ar cumpara o Impreza 1.6 NA sau 2.0 NA ... FWD cand la acelasi pret gasesti o multime de masini mai rapide / mai economice / mai dotate / you name it ?

La fel si la SUV/Crossover : puncteaza in special la sistemul AWD - sunt multi alti producatori ce ofera motorizari mai "semechere" / preturi mai mici / motoare mai puternice sau mai economice.

Da, suntem cu totii de acord ca ar fi minunat sa avem o gama mai mare de motorizari disponibile / dotari mai multe / materiale mai mishto la interior ... dar toate astea vin cu un pret.
Si pare-se ca marea majoritate a clientilor Subaru pun mai mult pret pe cat de singure si de capabile sunt masinile acestea decat pe putere / gadgeturi/ finisaje.
Si cum marea majoritate a clientilor de Subaru nu sunt din Europa, masinile sunt gandite pe alte considerente decat cele pe care noi le consideram "normale". Probabil ca daca piata europeana ar insemna mult mai mult decat 5 % din cea Nord Americana, Subaru s-ar stradui mai mult sa ne  ofera masini pe gustul nostru.
Si aici se intra intr-un cerc vicios: se vand putine Subaru in Europa deoarece nu-s chiar pe gustul "nostru", nu primim masini pe gustul "nostru" pentru ca se vand prea putine ...

adica impreza na e pe gustul americanilor sau a cuiva de pe lumea asta? :)

Re: Impreza vs. Golf vs. Civic
« Reply #13 on: August 14, 2018, 18:33:12 PM »
Sa compari Ferrari, Lambo si Rolzu' cu o basina de Impreza aspirata si automata deja e cam mult.

Rectific:    cand am scris asta :
Dacia  se vinde de 100 de ori mai mult decat  Ferrari,  Lamborghini  Lotus si Rols Royce   la un loc. Dar nu cred ca putem spune ca e mai buna.
.........................................................................   my  2 copeici   :angel:

..............................  ma refeream strict la afirmatia :
Cand la acelasi pret un produs se vinde de 5 ori mai mult decat un altul, cam greu sa spui sa al doilea e mai bun. Cine nu are nevoie de AWD nu prea gaseste nimic special la noile Subaru
............................................ parerea mea de 2  centi   :angel:

Eu am comparat fix masini din aceeasi clasa, la acelasi pret (mai precis modelele din titlul topicului), nu aberez cu Lambo si Ferrari vs Dacia doar ca sa am ceva de zis

marr

  • 2205
Re: Impreza vs. Golf vs. Civic
« Reply #14 on: August 14, 2018, 20:25:17 PM »

adica impreza na e pe gustul americanilor sau a cuiva de pe lumea asta? :)

Dacă anul trecut s-au vāndut in State peste 86.000 de Impreza si "doar"  ~ 69.000 de Golfuri, tu ce zici ?
O fi fost pe gustul cuiva ?
Sau le-au luat doar ca sa le facă de rusine ?
« Last Edit: August 14, 2018, 20:26:23 PM by marr »
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

andea79

  • *
  • 4007
Re: Impreza vs. Golf vs. Civic
« Reply #15 on: August 14, 2018, 20:59:39 PM »
:) da, sa se faca de rusine :)
trista realitate... toti avem subaru pe aici dar nu ne pica stelele daca recunoastem ca oferta actuala subaru si impreza na in special sucks.. asta e... big deal

Re: Impreza vs. Golf vs. Civic
« Reply #16 on: August 14, 2018, 21:41:24 PM »
..................................................................................
Eu am comparat fix masini din aceeasi clasa, la acelasi pret (mai precis modelele din titlul topicului), nu aberez cu Lambo si Ferrari vs Dacia doar ca sa am ceva de zis

Bine.   O sa aberez pe  forumurile  de la Lambo, Ferrari, Civic si Golf    si am sa le spun ca  Impreza  e mai buna  decat raciurile lor de masini    :(
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Re: Impreza vs. Golf vs. Civic
« Reply #17 on: August 15, 2018, 13:46:56 PM »
[...]
Bine.   O sa aberez pe  forumurile  de la Lambo, Ferrari, Civic si Golf    si am sa le spun ca  Impreza  e mai buna  decat raciurile lor de masini    :(

 ... sa ne spui la al cātelea post iți iei ban! :)
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

burtal

  • 444
Re: Impreza vs. Golf vs. Civic
« Reply #18 on: August 15, 2018, 14:36:46 PM »
pe langa faptul ca bagam in comparatie nise deosebite de masini

da, dacia e de 100 de ori mai buna decat orice lambo sau ferrari sau whatever daca o folosesti pentru ce a fost gandita  si iei in consideratie raportul performata pret.

ia tu un lambo pune 4-5 saci de cartofi sau pune scaun de copil (daca ai unde)sau whatever si du-te cu el la bunica la dracu in praznic pe un drum de tara (in romania s-ar putea nici sa nu ajungi la inceputul durumul ala de tara daca iesi de pe drumurile europene ca ramai dracu fara juma de masina).

ajungi cu dacia (chiar logan sau sandero) din punctul a in punctul b si inapoi, locuri in care nu poti ajunge cu lambo  ?  ajungi => dacia de un miliard de ori mai buna decat un lambo mambo.

Si asta se aplica ca la orice masina care nu e supercar (e funny numele asta de super car  cand defapt sunt doar one trick poneys )

reversul se aplica pe circuit .... unde lambo e de un miliard de ori mai buna (desi poti merge si cu dacia pe circuit, dar cu lambo nu pe drum de tara )

raportul calitate pret face diferenta  si scopul in care e folosita masina   de aia se vand de x ori mai multe masini de felul   de aiai e mai buna ...
« Last Edit: August 15, 2018, 14:39:06 PM by burtal »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Impreza vs. Golf vs. Civic vs. Mazda 3
« Reply #19 on: March 27, 2019, 11:00:18 AM »
Impreza sau Mazda 3? Abia pe la sfarsit vorbesc baietii despre alegeri.