Lumini din fabrica sau aftermarket - Forester SH
Subaru club Romania

Lumini din fabrica sau aftermarket - Forester SH

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Lumini din fabrica sau aftermarket - Forester SH
« on: December 14, 2018, 18:08:00 PM »
Salut,

Tot rascolind dupa anunturi, mai dau din cand in cand dupa Forester-uri care au un led band sub faruri. Am gasit vreo 4 - 5 anunturi, si toate au acelasi format. Am tot cautat sa vad daca a oferit vreodata Subaru asa ceva pe modelele din fabrica dar nu am gasit cine stie ce informatii. Or fi ceva aftermarket? Par foarte bine facute, si arata absolut identic in toate anunturile pe care le-am gasit.


Muttley

  • 4913
Re: Lumini din fabrica sau aftermarket - Forester SH
« Reply #1 on: December 14, 2018, 18:58:26 PM »
Cele din poza par montate invers.
WRX SW 2002

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Lumini din fabrica sau aftermarket - Forester SH
« Reply #2 on: December 14, 2018, 19:23:27 PM »
Treci RAR-ul cu asa ceva pe masina?

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Lumini din fabrica sau aftermarket - Forester SH
« Reply #3 on: December 14, 2018, 21:12:38 PM »
Erau accesorii originale montate la reprezentanta din cate stiu eu.
Parca apar in catalogul de accesorii. Trebuie sa verific.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Lumini din fabrica sau aftermarket - Forester SH
« Reply #4 on: December 14, 2018, 21:55:01 PM »
In Franta erau oferite ca optionale originale Subaru. Se montau ulterior.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Lumini din fabrica sau aftermarket - Forester SH
« Reply #5 on: December 15, 2018, 20:22:03 PM »
Pot sa intreb unde gasiti astfel de informatii? Presupun ca nu simplu Google, fiindca am rascolit peste tot si nu prea am avut succes. Sau poate nu caut ce trebuie.
De asemenea, aveti la indemana vreo brosura cu astfel de accesorii?

Sese

  • 468
Re: Lumini din fabrica sau aftermarket - Forester SH
« Reply #6 on: December 17, 2018, 14:14:35 PM »
Pot sa intreb unde gasiti astfel de informatii? Presupun ca nu simplu Google, fiindca am rascolit peste tot si nu prea am avut succes. Sau poate nu caut ce trebuie.
De asemenea, aveti la indemana vreo brosura cu astfel de accesorii?

Salutare.
Sunt in catalogul de accesorii Subaru. Sunt doua lampi, doua carcase grunduite, releu, cablaj si sablon pentru decupat bara.
Nu le avem in stoc pentru ca sunt relativ scumpe, vreo 2500 lei cu TVA.

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Lumini din fabrica sau aftermarket - Forester SH
« Reply #7 on: December 17, 2018, 19:02:44 PM »
Eftin. De banii astia punem banda led de bucatarii  ;D si mai raman 2000 de lei.
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Lumini din fabrica sau aftermarket - Forester SH
« Reply #8 on: December 18, 2018, 00:32:56 AM »
Duc eu provocarea mai departe. Lumini de brad fabricate in China, 10Lei.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Dan_XV

  • *
  • 134
Re: Lumini din fabrica sau aftermarket - Forester SH
« Reply #9 on: December 18, 2018, 16:26:21 PM »
Salutare.
Sunt in catalogul de accesorii Subaru. Sunt doua lampi, doua carcase grunduite, releu, cablaj si sablon pentru decupat bara.
Nu le avem in stoc pentru ca sunt relativ scumpe, vreo 2500 lei cu TVA.

Salut Sese,
Avati cumva prin cataloagele voastre de accesorii asa ceva si pentru XV-ul meu, ca m-ar cam interesa sa scap de imaginea de conational care merge cu proiectoarele de ceata aprinse.
XV 2.0 CVT MY2016

Sese

  • 468
Re: Lumini din fabrica sau aftermarket - Forester SH
« Reply #10 on: December 19, 2018, 08:32:10 AM »
Salutare.
Sunt in catalogul de accesorii Subaru. Sunt doua lampi, doua carcase grunduite, releu, cablaj si sablon pentru decupat bara.
Nu le avem in stoc pentru ca sunt relativ scumpe, vreo 2500 lei cu TVA.

Salut Sese,
Avati cumva prin cataloagele voastre de accesorii asa ceva si pentru XV-ul meu, ca m-ar cam interesa sa scap de imaginea de conational care merge cu proiectoarele de ceata aprinse.

Salut,

Din pacate, pentru XV nu exista Tagfahrlicht ca pentru Forester.
Am catalog, daca vrei ti-l trimit, dar nu ai posibilitatea sa schimbi nimic la lumini.

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Lumini din fabrica sau aftermarket - Forester SH
« Reply #11 on: December 19, 2018, 09:18:02 AM »
Salutare.
Sunt in catalogul de accesorii Subaru. Sunt doua lampi, doua carcase grunduite, releu, cablaj si sablon pentru decupat bara.
Nu le avem in stoc pentru ca sunt relativ scumpe, vreo 2500 lei cu TVA.

Salut Sese,
Avati cumva prin cataloagele voastre de accesorii asa ceva si pentru XV-ul meu, ca m-ar cam interesa sa scap de imaginea de conational care merge cu proiectoarele de ceata aprinse.
Eu sunt de parere ca esti mai vizibil cu farurile aprinse decat proiectoare. Poti induce in eroare un sofer din contrasens si nu iti apreciaza distanta. Mergi mai sanatos cu farurile aprinse. Eu am farurile aprinse de cand am luat masina. O singura data le-am stins(stiu bajetii , la prima intalnire ) si am luat 500 amenda de la un mojic in Comarnic. Ma rog , ala a amendat-o si pe ma-sa ca a traversat prin loc nepermis....
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

marr

  • 2203
Re: Lumini din fabrica sau aftermarket - Forester SH
« Reply #12 on: December 19, 2018, 09:32:06 AM »
Idem !
Nici eu nu sting farurile nicodata - si de-aia mi s-a mai intamplat sa am ”surprize” dupa ce duc masina in service si baietii se gandesc sa protejeze bateria ...
Mi se pare ca tine de siguranta sa fiu cat mai vizibil pe drum.
Cu atat mai mult merg cu farurile aprinse cu cat pozitionarea  luminilor de zi la XV (si Impreza MY2016) in proiectoarele de ceata este cel putin idioata - in special din punct de vedere al vizibilitatii. Ca sa nu mai spun ca la mersul cu luminile de zi nu ai nimic aprins in spate si se mai intampla sa fie zile cu vizibilitate redusa (ceata, ploaie, etc).
Ca atare, domnu' Dan, nu mai face economie la becuri si aprinde-ti farurile !
E mai safe !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Sese

  • 468
Re: Lumini din fabrica sau aftermarket - Forester SH
« Reply #13 on: December 19, 2018, 10:15:49 AM »
Mai exista un cod pentru XV, SENOFJ3000, care se monteaza in partea neagra a barii de fata si arata destul de profi.
Costa 2600 lei.

Pentru ca nu stiu sa incarc poza, baga codul in google si uita-te cum arata.

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Lumini din fabrica sau aftermarket - Forester SH
« Reply #14 on: December 19, 2018, 10:57:00 AM »
Cautand pe Google dupa codul ala am gasit codul si pentru luminile de Forester: SENOSC3000.

In alta ordine de idei, se pare ca pe padurarul meu(pe care vi-l voi prezenta probabil zilele ce urmeaza) sunt niste lumini de la alt producator - DM Design, din Austria. Dupa un pic de research am gasit fisa tehnica pentru cele de Outback, dar nimic despre cele de Forester, asa ca i-am contactat direct pe ei. Foarte prompt mi-au trimis si fisa tehnica pentru cele de Forester.

Am avut nevoie de asa ceva fiindca as fi vrut sa stiu exact ce s-a modificat pe la sistemul electric al masinii ca sa poata fi atasate, in cazul in care va fi nevoie sa le scot.

Am atasat o arhiva cu ambele fisiere la acest link:
http://s000.tinyupload.com/?file_id=09687864824580896121

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Lumini din fabrica sau aftermarket - Forester SH
« Reply #15 on: December 21, 2018, 15:54:11 PM »
Revin totusi cu o intrebare:
La RAR m-ar putea lua la rost pentru luminile de genul? Masina a venit cu ele, chiar nu mi-a trecut prin cap sa ma intreb mai multe despre dansele.
O poza cu respectivul:

Muttley

  • 4913
Re: Lumini din fabrica sau aftermarket - Forester SH
« Reply #16 on: December 21, 2018, 18:39:19 PM »
Nici vorba sa te ia la rost.
WRX SW 2002

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Lumini din fabrica sau aftermarket - Forester SH
« Reply #17 on: December 21, 2018, 19:40:21 PM »
M-am uitat un pic mai bine pe luminile alea, si vad ca au doua inscriptii E marking: E6(Belgia) si E24(Irlanda). Din ce am citit prin directiva asta: https://www.unece.org/fileadmin/DAM/trans/main/wp29/wp29regs/r087r2e.pdf , reprezinta tarile care in care luminile au primit omologare. Nu stiu daca asta inseamna ca numai acolo pot fi folosite. Articolul de aici zice ca pot fi folosite pe intreg teritoriul UE: https://www.4tuning.ro/ghidul-soferului/secretele-farurilor-auto-ce-inseamna-fiecare-simbol-in-parte-23492.html

Alt articol util: https://www.hansen-styling-parts.de/Daytime-running-lights-with-fog-ligh

De asemenea, din ce stiu, poti pune si altfel de lumini decat cele cu care a venit masina doar daca producatorul ofera posibilitatea sa pui acel fel de lumini. Vazand brosura Subaru pentru accesorii, ei ofera lumini DRL: https://subaru.pl/docs/accessories/12MY_forester_acc.pdf . Acum nu stiu daca asta inseamna ca masina are omologare RAR pentru asa ceva(presupun ca oamenii de acolo ar trebui sa aiba in baza lor de date ca se pot pune).

DAR:

Daca imi zic oamenii sa le arat niste documente despre cat de valida a fost lucrarea care a fost facuta cand au fost atasate la masina? In afara de fisa tehnica, ce cuprinde instructiunile, nu am nimic.  :)

Edit: Am modificat E2(Franta) cu E6(Belgia).
« Last Edit: December 21, 2018, 20:03:50 PM by serb_costa »

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Lumini din fabrica sau aftermarket - Forester SH
« Reply #18 on: December 21, 2018, 19:44:00 PM »
Este echipament original Subaru. Nu ar trebui sa fie nici o problema.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Lumini din fabrica sau aftermarket - Forester SH
« Reply #19 on: December 21, 2018, 19:56:46 PM »
Ce am eu pe masina nu este echipament original Subaru, asta incerc sa spun.