Lumini din fabrica sau aftermarket - Forester SH
Subaru club Romania

Lumini din fabrica sau aftermarket - Forester SH

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Lumini din fabrica sau aftermarket - Forester SH
« Reply #20 on: December 21, 2018, 20:15:12 PM »
In cel mai rau caz vei cumpara o bara noua si o vei vopsi dar nu cred ca se va ajunge la asa ceva.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Lumini din fabrica sau aftermarket - Forester SH
« Reply #21 on: December 21, 2018, 21:42:20 PM »
Nici vorba sa te ia la rost.

Simt cum urla invidia in unii colegi LEDofili cand constata ca la competite exista o exprimare tehnologica mai complexa  :o

P.S.: zilele trecute m-a oprit politia si mi-a recomandat sa demontez bara de LED-uri de pe plafonul masinii sau sa o acopar cu o husa. Ideea este ca nu folosesc bara de lumini decat in cazuri exceptionale si cand suntem la cabana.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Lumini din fabrica sau aftermarket - Forester SH
« Reply #22 on: December 21, 2018, 22:08:09 PM »
P.S.: zilele trecute m-a oprit politia si mi-a recomandat sa demontez bara de LED-uri de pe plafonul masinii sau sa o acopar cu o husa. Ideea este ca nu folosesc bara de lumini decat in cazuri exceptionale si cand suntem la cabana.

Mno, sa speram ca nu le vor considera asa periculoase pe astea  :).

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Lumini din fabrica sau aftermarket - Forester SH
« Reply #23 on: December 22, 2018, 10:10:14 AM »
Daca reprezentanta din Ro ti-a spus ca se pot comanda si monta pe cale oficiala, ai primit si pret etc. Ce mai e de discutat? Mergi cu tupeu inainte si daca indraznesc sa zica ceva ii pui sa caute dansii.

Hai ca mai am putin si ii dau cheia electronica lui mtfga.
« Last Edit: December 22, 2018, 10:11:14 AM by MihaiFlorescu »

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Lumini din fabrica sau aftermarket - Forester SH
« Reply #24 on: December 22, 2018, 11:35:10 AM »
:)))))
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Lumini din fabrica sau aftermarket - Forester SH
« Reply #25 on: December 22, 2018, 16:20:42 PM »
Usor usor invat rolul fiecaruia de pe forumul asta. :))

Muttley

  • 4919
Re: Lumini din fabrica sau aftermarket - Forester SH
« Reply #26 on: December 22, 2018, 18:37:41 PM »
M-am dus eu cu DRL Philips si nici nu le-a pasat.
Iar cu Subaru m-am dus cu proiectoarele montate invers/rotite 90 de grade (habar n-aveam). Iar cand le-a aprins ala din masina, cel de afara a orbit instantaneu, cu ceafa luminata. Daca imi ziceau, poate nu ma chinuiam sa aflu de ce imi bateau proiectoarele de ceata efectiv in copaci. Dar, ca sa vezi, n-au zis nimic.

Deci chill.
WRX SW 2002

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Lumini din fabrica sau aftermarket - Forester SH
« Reply #27 on: December 22, 2018, 19:18:32 PM »
Deci Ruie M.A.R
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Lumini din fabrica sau aftermarket - Forester SH
« Reply #28 on: December 24, 2018, 09:03:37 AM »
M-am dus eu cu DRL Philips si nici nu le-a pasat.
Iar cu Subaru m-am dus cu proiectoarele montate invers/rotite 90 de grade (habar n-aveam). Iar cand le-a aprins ala din masina, cel de afara a orbit instantaneu, cu ceafa luminata. Daca imi ziceau, poate nu ma chinuiam sa aflu de ce imi bateau proiectoarele de ceata efectiv in copaci. Dar, ca sa vezi, n-au zis nimic.

Am ras cu pofta :)))

Re: Lumini din fabrica sau aftermarket - Forester SH
« Reply #29 on: January 09, 2019, 09:15:48 AM »
M-am uitat un pic mai bine pe luminile alea, si vad ca au doua inscriptii E marking: E6(Belgia) si E24(Irlanda). Din ce am citit prin directiva asta: https://www.unece.org/fileadmin/DAM/trans/main/wp29/wp29regs/r087r2e.pdf , reprezinta tarile care in care luminile au primit omologare. Nu stiu daca asta inseamna ca numai acolo pot fi folosite. Articolul de aici zice ca pot fi folosite pe intreg teritoriul UE: https://www.4tuning.ro/ghidul-soferului/secretele-farurilor-auto-ce-inseamna-fiecare-simbol-in-parte-23492.html


Salut !
Te pot asigura ca x din Ex (unde x este un indice diferit atribuit fiecarei tari europene) reprezinta doar locatia unde se afla organismult de omologare care a emis un certificat respectivului produs prin care se atesta ca respecta anumite regulamente europene de siguranta si implicit acest produs se poate comercializa pe teritoriul europei.

Poti vedea acest Ex pe toate componentele din masina (geamuri, centuri de siguranta, etc).
SIngura necunoscuta este de ce in cazul tau apar doua Ex-uri, de obicei omologarea se face o singura data intr-un singur loc.
Subaru Impreza 1.5R 2008

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Lumini din fabrica sau aftermarket - Forester SH
« Reply #30 on: January 09, 2019, 09:30:55 AM »
E posibil sa zic o mare prostie, dar poate are legatura cu partea pe care se merge. Fiind sistem de iluminare, vrei sa fii sigur ca e ok si pentru aia cu volan pe stanga(Belgia, si restul tarilor cu volan pe stanga), si cei cu volan pe dreapta(Irlanda, si restul tarilor cu volan pe dreapta).
Dar din nou, poate fi o naiva intuitie. :)

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Lumini din fabrica sau aftermarket - Forester SH
« Reply #31 on: February 13, 2019, 12:07:28 PM »
Short update - RAR OK.