Forester XT 2018 sau Forester 2019 sau Outback 2019 sau... ?
Subaru club Romania

Forester XT 2018 sau Forester 2019 sau Outback 2019 sau... ?

Keyser Soze

Forester XT 2018 sau Forester 2019 sau Outback 2019 sau... ?
« on: January 07, 2019, 14:49:07 PM »
Salut,

Aproape tot anul am stat cu gândul la Forester XT, dar când am ajuns să pot să-l cumpăr, a dispărut din oferta dealer-ilor din România

Dacă îl cumpăr de afară, apar dezavantajele legate de garanție -  aș avea 3 ani garanție clasică, globală, iar ceilalți doi ani până la 5 ar fi-n neclaritate. Adică pot fi contestați în rețeaua locală și n-am chef de probleme.

Prin urmare, am început să urmăresc ce-ar însemna Outback și noul Forester care ar trebui să ajungă în România prin primăvară (martie - aprilie).

Concret, în orice review al acestor ultime două variante, se menționează faptul că au un motor fiabil, dar leneș.

M-am gândit că americanii-s obișnuiți cu motoare mari și de asta consideră că un motor precum cel de pe Outback (2.5 L, 175 hp) e insuficient pentru o mașină atât de mare. Dar prea se repetă iar și iar această idee.

Pe noul Forester, dacă vor păstra motorul din SUA, ar urma să fie un motor de 2.5 L și 182 hp. Deci cam același lucru, chiar dacă-nțeleg că acest motor este în proporție de 80% nou.

Îmi place mult la Outback faptul că e o mașină cu un indice foarte bun de securitate (5 stele plus - institutul american de testare) și-mi plac dotările de confort pe care nu le găsești pe XT.

Îmi place la noul Forester cam aceleași lucru, plus faptul că fiind ceva mai scurt, îl pot strecura ceva mai ușor prin București.

Înțeleg că-i posibil ca noul Outback, care va fi și el produs pe acea platformă globală-n care au intrat Forester-ul și XV-ul, ar putea să primească un motor Turbo. Totuși, e doar o simplă bănuială și-ar putea fi un fel de speranță pe care o au cei care regretă dispariția XT-ului.

În concluzie, dacă cineva vede ceva-n plus legat de această trilemă, să-mi spună și mie.

Dacă nu, să-mi spună orice-i trece prin minte și crede că-i util cât de cât pentru ce mă preocupă pe mine sau i-ar putea preocupa pe cei care citesc pe aici.

Mersi fain!
« Last Edit: January 07, 2019, 14:50:31 PM by Keyser Soze »

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Forester XT 2018 sau Forester 2019 sau Outback 2019 sau... ?
« Reply #1 on: January 07, 2019, 15:01:43 PM »
« Last Edit: January 07, 2019, 15:02:41 PM by Forester »
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Keyser Soze

Re: Forester XT 2018 sau Forester 2019 sau Outback 2019 sau... ?
« Reply #2 on: January 07, 2019, 15:10:12 PM »
Te salveaza nemtii;D


Problema cu nemții este cea pe care am spus-o-n text - garanție 3 ani sigură, restul de 2 ani sunt cumva în ceață. Din ce-am înțeles eu, dacă după 3 ani de la achiziționarea unei mașini de la un dealer de afară am vreo problemă care ar intra-n protecția celor 5 ani oferiți garanție de vânzător, atunci am două variante:

1. să fac totul pe banii mei și să-l conving pe dealer-ul străin să deconteze costurile respective în baza facturii oferite de service-ul local.

2. să insist în fel și chip că garanția de 5 ani ar trebui onorată și-n rețeaua locală Subaru. Ceea ce e o pierdere de timp și energie posibil inutilă dacă acei doi ani peste cei 3 clasici sunt efectiv un angajament al dealer-ului străin.

Oricare dintre variante mi se pare neplăcută și greoaie.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13900
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Forester XT 2018 sau Forester 2019 sau Outback 2019 sau... ?
« Reply #3 on: January 07, 2019, 15:46:55 PM »
Daca ai peste 1.85 inaltime iei forester si gata.
Lenese sunt amandoua, mai putin XT-ul. Si nu e dupa nici o mentalitate americana. Chiar te astepti la mai mult de la motoare de capacitatea respectiva si valorile declarate de putere si cuplu.

Cat despre dimensiuni, revin, Forester daca esti inalt. Outback-ul este mai lung si mai confortabil + portbagaj ceva mai mare ca suprafata. Am condus ambele masini existente la vanzare si sincer iti spun ca in Bucuresti m-am simtit mai confortabil cu Outback-ul. Pentru ca botul ascutit si putin mai aerodinamic il vezi/simti mai bine decat botul patrat de Forester. Asta este impresia lasata. Eram tot timpul ingrijorat sa nu ating cu fata dreapta la Forester, pe cand Outback-ul imi venea manusa.

Confortul mi s-a parut mai ok in Outback. Cat despre calitatea perceputa a materialelor nu incape discutie. Outback e 2 clase peste Forester.
« Last Edit: January 07, 2019, 15:50:07 PM by MihaiFlorescu »

marr

  • 2208
Re: Forester XT 2018 sau Forester 2019 sau Outback 2019 sau... ?
« Reply #4 on: January 07, 2019, 16:46:10 PM »
Hai sa zic si eu ceva, ca tot sunt in faza de analiza a viitoarei achizitii:
1. XT-ul este de departe cel mai dinamic. Da, exista inconvenientul cu garantia suplimentara daca-l iei direct din Germania.
Ai intrebat (si) la Auto Kino daca nu mai gasesc vre-un XT ”uitat” pe undeva ?

2. Foresterul nou, daca te referi la MY2019 lansat anul trecut in America de Nord, Asia, Australia ... mai putin Europa, am doua vesti mai putin placute:
- Va ajunge la noi abia prin toamna. In primavara va veni (ma rog, reveni) modelul actual cu ceva dotari suplimentare (Eyesight gen II, posibil Apple Car Play - chestii de genul asta) dar va fi prezentat ca Forester 2019.
- Foresterul MY2019 nu va veni in Europa cu motorul de 2.5 ci cu cel de 2.0 care-l gasim si pe XV. Si, probabil, in versiunea hybrid.
Cel putin asta-i stiu eu la acest moment.
Am pus pe undeva pe-aici un link spre siteul Subaru Rusia. Acolo au ambele variante de motorizare cu date tehnice cu tot. Te poti uita sa-ti faci o idee. Noul Forester cu 2.0 este mai lent decat cel de 2.5 (logic !) dar mai rapid decat actualul 2.0 NA.

3. Outback-ul nu va primi in acest an o noua versiune - cel putin nu in Europa. Se asteapta anul acesta lansarea noului model pe noua platforma Subaru, dar  nu este anuntata oficial nici macar data lansarii, ca sa nu mai vorbim despre specificatii, motorizari & stuff.

Eu unul, intre actualul Forester 2.0 NA CVT si Outback 2.5 as merge fara ezitare pe Outback.
Pe langa confort, spatiu si calitatea interiorului, masina se misca mai bine decat Foresterul. In plus, actualul 2.5 de pe Otback respecta noile cerinte Euro 6d temp si NU este cu injectia directa - ca atare, NU are filtru de particule.
In ce priveste dinamica, chiar zilele astea am discutat cu un prieten ce si-a achizitionat acum 1 an un Outback 2.5 si-mi spunea acelasi lucru - in urma multitudinii de review-uri studiate a avut emotii in ce priveste dinamica masinii. Acum, dupa 1 an de utilizare si 15-20k km (sau chiar mai mult), este foarte multumit de modul in care se misca masina.
Cauta la sectiunea dedicata de prezentare a masinilor si vezi ce zic proprietarii. Eventual, contacteaza-i si prin PM pentru detalii suplimentare.

Succes !

ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Forester XT 2018 sau Forester 2019 sau Outback 2019 sau... ?
« Reply #5 on: January 07, 2019, 17:11:21 PM »
Eu am condus noul Forester in ambele variante de motorizare: Hibrid (e-Forester, 2,0 litri) si Premium (2,5 litri) in oras, autostrada si off-road.
Nu am condus Outback deci nu pot exprima judecati de valoare.

Ceea ce mi-a atras atentia comparand MY19 Premium vs MY15 Premium XT sunt urmatoarele:

1. Spatiu mai generos pe ambele scaune si bancheta
2. Sonorizare Hi-Fi Nagamichi
3. La interior sunt finisaje de o calitate superioara (apropiata de masini europene cu staif)
4. Cele mai noi sisteme de siguranta in standard (Eye-Sight, Pre-collision, Lane-Assist si Cruise Control Adaptativ)
5. Vizibilitatea mi s-a parut mai buna sau am fost eu mai atent din cauza ca circulatia se facea pe partea stanga
6. Sistem DUAL-MODE pentru X-MODE
7. Start-stop
8. Volum mai mare in porbagaj sau mi s-a parut mie caci este mai ergonomic/functional.

Probabil ca mai sunt si alte tehnologii sau decoratiuni care fac diferenta insa ca o concluzie, noul Forester nu are nimic in comun cu specificatiile pentru off-road care au definit generatiile anterioare, in schimb te simti in el ca intr-un SUV european din clasa premium.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Keyser Soze

Re: Forester XT 2018 sau Forester 2019 sau Outback 2019 sau... ?
« Reply #6 on: January 07, 2019, 18:48:56 PM »
Daca ai peste 1.85 inaltime iei forester si gata.
Lenese sunt amandoua, mai putin XT-ul. Si nu e dupa nici o mentalitate americana. Chiar te astepti la mai mult de la motoare de capacitatea respectiva si valorile declarate de putere si cuplu.

Cat despre dimensiuni, revin, Forester daca esti inalt. Outback-ul este mai lung si mai confortabil + portbagaj ceva mai mare ca suprafata. Am condus ambele masini existente la vanzare si sincer iti spun ca in Bucuresti m-am simtit mai confortabil cu Outback-ul. Pentru ca botul ascutit si putin mai aerodinamic il vezi/simti mai bine decat botul patrat de Forester. Asta este impresia lasata. Eram tot timpul ingrijorat sa nu ating cu fata dreapta la Forester, pe cand Outback-ul imi venea manusa.

Confortul mi s-a parut mai ok in Outback. Cat despre calitatea perceputa a materialelor nu incape discutie. Outback e 2 clase peste Forester.

Chiar e de ajutor să aud o părere a cuiva care le-a condus pe ambele-n București. Mulțumesc, Mihai!

Keyser Soze

Re: Forester XT 2018 sau Forester 2019 sau Outback 2019 sau... ?
« Reply #7 on: January 07, 2019, 18:54:52 PM »
Hai sa zic si eu ceva, ca tot sunt in faza de analiza a viitoarei achizitii:
1. XT-ul este de departe cel mai dinamic. Da, exista inconvenientul cu garantia suplimentara daca-l iei direct din Germania.
Ai intrebat (si) la Auto Kino daca nu mai gasesc vre-un XT ”uitat” pe undeva ?

2. Foresterul nou, daca te referi la MY2019 lansat anul trecut in America de Nord, Asia, Australia ... mai putin Europa, am doua vesti mai putin placute:
- Va ajunge la noi abia prin toamna. In primavara va veni (ma rog, reveni) modelul actual cu ceva dotari suplimentare (Eyesight gen II, posibil Apple Car Play - chestii de genul asta) dar va fi prezentat ca Forester 2019.
- Foresterul MY2019 nu va veni in Europa cu motorul de 2.5 ci cu cel de 2.0 care-l gasim si pe XV. Si, probabil, in versiunea hybrid.
Cel putin asta-i stiu eu la acest moment.
Am pus pe undeva pe-aici un link spre siteul Subaru Rusia. Acolo au ambele variante de motorizare cu date tehnice cu tot. Te poti uita sa-ti faci o idee. Noul Forester cu 2.0 este mai lent decat cel de 2.5 (logic !) dar mai rapid decat actualul 2.0 NA.

3. Outback-ul nu va primi in acest an o noua versiune - cel putin nu in Europa. Se asteapta anul acesta lansarea noului model pe noua platforma Subaru, dar  nu este anuntata oficial nici macar data lansarii, ca sa nu mai vorbim despre specificatii, motorizari & stuff.

Eu unul, intre actualul Forester 2.0 NA CVT si Outback 2.5 as merge fara ezitare pe Outback.
Pe langa confort, spatiu si calitatea interiorului, masina se misca mai bine decat Foresterul. In plus, actualul 2.5 de pe Otback respecta noile cerinte Euro 6d temp si NU este cu injectia directa - ca atare, NU are filtru de particule.
In ce priveste dinamica, chiar zilele astea am discutat cu un prieten ce si-a achizitionat acum 1 an un Outback 2.5 si-mi spunea acelasi lucru - in urma multitudinii de review-uri studiate a avut emotii in ce priveste dinamica masinii. Acum, dupa 1 an de utilizare si 15-20k km (sau chiar mai mult), este foarte multumit de modul in care se misca masina.
Cauta la sectiunea dedicata de prezentare a masinilor si vezi ce zic proprietarii. Eventual, contacteaza-i si prin PM pentru detalii suplimentare.

Succes !

Am întrebat la Auto Kino și nu au. Nici nu aduc de la un dealer de afară și să revândă aici cu un adaos. Probabil c-aș fi fost interesat chiar și-n condițiile astea dacă-mi ofereau acea garanție întreagă.

Am bănuit că e posibil să pună pe noul Forester un motor de 2.0, dar cumva, pe drum, m-am luat cu motorul din SUA și-am rămas blocat la el. Prea multe review-uri de pe-afară în care se repetă aceeași motorizare, probabil.

Nu aș cumpăra decât ceva pe benzină de la Subaru. Cred că și-n general, tot la benzină m-aș limita.

Am să mă uit mai în amănunt la secțiunea dedicată. Mersi fain pentru răspuns!

Keyser Soze

Re: Forester XT 2018 sau Forester 2019 sau Outback 2019 sau... ?
« Reply #8 on: January 07, 2019, 18:57:37 PM »
Eu am condus noul Forester in ambele variante de motorizare: Hibrid (e-Forester, 2,0 litri) si Premium (2,5 litri) in oras, autostrada si off-road.
Nu am condus Outback deci nu pot exprima judecati de valoare.

Ceea ce mi-a atras atentia comparand MY19 Premium vs MY15 Premium XT sunt urmatoarele:

1. Spatiu mai generos pe ambele scaune si bancheta
2. Sonorizare Hi-Fi Nagamichi
3. La interior sunt finisaje de o calitate superioara (apropiata de masini europene cu staif)
4. Cele mai noi sisteme de siguranta in standard (Eye-Sight, Pre-collision, Lane-Assist si Cruise Control Adaptativ)
5. Vizibilitatea mi s-a parut mai buna sau am fost eu mai atent din cauza ca circulatia se facea pe partea stanga
6. Sistem DUAL-MODE pentru X-MODE
7. Start-stop
8. Volum mai mare in porbagaj sau mi s-a parut mie caci este mai ergonomic/functional.

Probabil ca mai sunt si alte tehnologii sau decoratiuni care fac diferenta insa ca o concluzie, noul Forester nu are nimic in comun cu specificatiile pentru off-road care au definit generatiile anterioare, in schimb te simti in el ca intr-un SUV european din clasa premium.

Uitându-mă la review-uri (foarte multe), asta a fost și impresia mea - că Subaru a făcut eforturi să fie-n mod evident pentru oricine o mașină cu un confort mai bun decât în trecut.

Pentru c-am petrecut mult timp uitându-mă la prezentări, impresia mea este că e un constructor cu multă logică în tot felul de privințe. Mașina a fost mereu una spre premium (chiar dacă nu prin estetică populară). Cred că e una dintre cele mai corecte mașini din perspectiva prețului.

Mersi fain pentru răspuns!
« Last Edit: January 07, 2019, 18:58:30 PM by Keyser Soze »

marr

  • 2208
Re: Forester XT 2018 sau Forester 2019 sau Outback 2019 sau... ?
« Reply #9 on: January 08, 2019, 12:03:14 PM »
Daca ai peste 1.85 inaltime iei forester si gata.
Lenese sunt amandoua, ....

Cat despre dimensiuni, revin, Forester daca esti inalt. Outback-ul este mai lung si mai confortabil ....

Da-mi voie sa completez in calitate de OM mare - 1.90 m si 100 kile !
Eu unul stau la fel de confortabil in ambele modele - cu un plus de confort pentru Outback datorita spatiului pe latime si a scaunelor si un plus pentru Forester datorita pozitiei mai inalte.
Dealtfel, datorita pozitiei mai inalte la volan si a dimensiunilor mai ”compacte” pe lungime/latime prefer Foresterul.

PS: Dupa ce am condus mai mult Impreza sotiei (2.0 CVT) am ajuns la concluzia ca lenese nu-s, doar ca nu-s niste masini rapide ce se preteaza unui condus sportiv.
Nota bene - cel putin in generatia curenta - Outback-ul este ceva mai rapid decat Foresterul NA.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

MihaiFlorescu

  • *
  • 13900
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Forester XT 2018 sau Forester 2019 sau Outback 2019 sau... ?
« Reply #10 on: January 08, 2019, 13:46:26 PM »
Foresterul 2018 e diferit fata de cel 2008 al tau. Are botul foarte inalt si mai patratos, dar bara fata e mai proeminenta. E greu sa estimezi unde este bara fata in relatie cu capota. Si nu prea vezi marginea capotei. La outback vezi marginea mai bine, are botul mai turtit. Nu stiu, asta am experimentat eu. De notat, la outback am stat cu scaunul la minim jos, iar la Forester l-am ridicat putin.

Keyser Soze

Re: Forester XT 2018 sau Forester 2019 sau Outback 2019 sau... ?
« Reply #11 on: January 08, 2019, 15:42:56 PM »
Am 1,71 m și 67 kg. Ochi căprui, păr scurt... Glumesc.

Prin urmare, toate mașinile mă cuprind. Va trebui să fiu un șofer bun în ceea ce privește parcarea orice alegerea aș face. Acum, înclin spre Outback. Înainte să intru aici, am făcut un fel de evaluare a variantelor pe care le-am luat în calcul.

În ceea ce privește unele aspecte analizate, am dat și niște note (subiective).  Mediile fac referire doar la aspectele notate, nu și la cele evaluate altfel. De asta, mașina cu cea mai mare medie nu va fi alegerea mea (riscurile de achiziție + lipsa garanției atârnă mai greu decât aspectele notate în rest).

"Plăcere condus" se referă la motorizare, nu la experiența pe care aș fi avut-o eu conducând mașinile-n cauză.

https://imgur.com/a/xX54ECS

« Last Edit: January 08, 2019, 15:44:36 PM by Keyser Soze »

Keyser Soze

Re: Forester XT 2018 sau Forester 2019 sau Outback 2019 sau... ?
« Reply #12 on: March 05, 2019, 15:23:13 PM »
Forumul acesta este foarte convingător măcar într-o privință: cu greu poți să te mai gândești la alte variante în afară de Subaru după ce petreci ceva vreme citind postările de pe aici.

Am ajuns în situația de a alege între un Forester XT produs în 2018, care a fost folosită ca mașină de drive test pentru un dealer din Germania și care are 10.000 Km la bord (probabil a fost utilizată și obișnut, nu doar drive test) și un Outback nou.

Culmea este că nu-mi aduc aminte ca vreodată să fi ezitat apropo de o alegere în legătură cu ceva ce mă interesa în mod real.

Când credeam că balanța înclină spre Outback, am luat în calcul faptul că-n București, probabil că XT-ul se conduce mult mai ușor.

Așa că am revenit în punctul în care chiar dacă mașinile acestea par să exceleze prin niște caracteristici un pic diferite, se află cumva într-un echilibru aproape perfect când tragi linie.

De asta e și greu să aleg.

A, să nu uit... Felul în care Heliotropus a scris despre XT-ul său cred că a dus și el la reechilibrare și la reconsiderarea Foresterului.

În fine, știu că orice aș alege, voi alege o mașină bună și știu că e vorba de ceva personal până la urmă, ce ține în bună măsură de felul de-a fi al fiecăruia.

Oricum, voiam să vă mulțumesc pentru ceea ce faceți pe forumul acesta și pentru faptul că vă exprimați pasiunea de maniera aceasta.
« Last Edit: March 05, 2019, 15:38:33 PM by Keyser Soze »

marr

  • 2208
Re: Forester XT 2018 sau Forester 2019 sau Outback 2019 sau... ?
« Reply #13 on: March 05, 2019, 15:42:37 PM »
XT-ul 2018 are toate sansele sa devina o masina ... de colectie, ca ultima generatie a versiunii XT.
Outback-ul insa este mult mai confortabila, mai bine dotata (atat pe ce tine de confort cat mai ales pe partea de siguranta activa).
Tine cont ca pe XT nu o sa ai EyeSight (cu tot ce inseamna asta - pilot automat adaptiv, franare automata, etc), nu ai rear cross-trafic alert, nu ai franare automata la mersul cu spatele - sunt o multime de elemente de siguranta activa care-si au rostul in ziua de azi.
Da, stiu, toti suntem soferi buni, toti suntem atenti si cu ochii-n paispe in trafic .... dar Doamne Fereste de ceasul rau, pisica 13 !
Ca sa nu mai vorbim ca poate ti-ai dori si un Apple Car Play / Android Auto.

Depinde foarte mult care-s prioritatile tale - confort si siguranta vs. performanta.
Un lucru e clar - orice ai sa alegi o sa fii super incantat !
Tine-ne la curent cu desfasurarea ”ostilitatilor” si neaparat sa ne prezinti noua achizitie asa cum se cuvine !

PS: Vezi ca azi, la Geneva, au anuntat si Forester MY2019 in Europa.
Nu mi-e clar insa daca este exclusiv in versiunea hybrid ...
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Keyser Soze

Re: Forester XT 2018 sau Forester 2019 sau Outback 2019 sau... ?
« Reply #14 on: March 05, 2019, 15:50:17 PM »
Da, Marr, tocmai de asta este și grea alegerea - Outback-ul îți oferă un super confort, iar XT-ul este una dintre ultimele mașini real conduse de oameni. Clar că motorul și dinamica sunt caracteristici care contează mult în plăcerea noastră de-a conduce.

Ar fi fost mult mai ușor pentru mine să fi fost motorul de 2.4 Turbo care-i pe Ascent pe acest Outback :)

Știu că și tu ești în căutare, așa că probabil că înțelegi bine dilema mea.

Cât despre noul Forester, dacă s-a lansat acum, va fi la vânzare mai spre finalul anului.
« Last Edit: March 05, 2019, 15:51:43 PM by Keyser Soze »

marr

  • 2208
Re: Forester XT 2018 sau Forester 2019 sau Outback 2019 sau... ?
« Reply #15 on: March 05, 2019, 16:02:20 PM »
......
Știu că și tu ești în căutare, așa că probabil că înțelegi bine dilema mea.
...

Am fost, am studiat/analiza/comparat/calculat si, dintre cele doua ... a iesit al treilea !
De trei zile sunt fericitul posesor al unui superb Subaru XV 2018 !

Legat de motorizari ... din cate am inteles, pare-se ca din vara Outback-ul va primi un nou motor de 1.8 Turbo.
Mai multe detalii nu cunosc, dar ceva-ceva este data fiind ”penuria” de Outback-uri noi ...
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Keyser Soze

Re: Forester XT 2018 sau Forester 2019 sau Outback 2019 sau... ?
« Reply #16 on: March 05, 2019, 16:09:57 PM »
Felicitări pentru achiziție, Marr! 

Am văzut câteva review-uri de-afară pentru XV și e o mașină faină.

Eu nu am mai luat-o la un moment dat în calcul pentru că îmi trebuie un portbagaj puțin mai mare. Oricum, din perspectiva design-ului este o mașină care arată într-un mare fel (are personalitate).

Să o conduci sănătos!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Forester XT 2018 sau Forester 2019 sau Outback 2019 sau... ?
« Reply #17 on: March 06, 2019, 17:25:37 PM »
@Keyser Soze: dupa ce am condus doua modele Forester parca as experimenta si un Outback intrucat reprezinta nava amiral a producatorului nipon de unde rezulta doua mari avantaje:
1. Confort mai mare
2. Parte de securitate mult mai eficienta si in linie cu provocarile actuale din trafic.

Momentan conduc un Plug-In Hybrid si zau ca nu am motive de a reveni la modelele clasice decat in momentul in care producatorul SUBARU va pune la dispozitia clientilor sai un PHEV. Este clar un adagiu scolastic personal de tip De gustibus et coloribus non disputandum

Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Forester XT 2018 sau Forester 2019 sau Outback 2019 sau... ?
« Reply #18 on: March 06, 2019, 20:34:49 PM »
Cred ca Ascentul e nava amiral...
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Keyser Soze

Re: Forester XT 2018 sau Forester 2019 sau Outback 2019 sau... ?
« Reply #19 on: March 06, 2019, 20:52:35 PM »
@Heliotropus: Dacă n-ai fi condus Foresterul înainte, ai fi început relația cu Subaru luând Outback-ul? Se poate spune că tu ești mai înaintat în proiect decât mine, ai trecut prin niște etape.

@make the forum greatagain: nu cred că vom avea prea curând Ascentul în Europa - SUV cu 8 locuri... Măcar motorul acela de 2.4 turbo să-l pună pe Outback.