Transmisie STI
Subaru club Romania

Transmisie STI

Muttley

  • 4913
Răspuns: Transmisie STI
« Reply #40 on: November 09, 2016, 21:48:00 PM »
malakay, STI, ce stiti despre compatibilitatea cu wagonul a unei transmisii complete de Forester STI JDM? ma refer in special la lungimi de planetare.

Intreb pentru ca mi se pare pur si simplu perfecta cutia. Rapoartele impecabile, de fapt sunt fix aceleasi de pe Legacy Spec B, insa spre deosebire de Legacy, asta are autoblocant fata.

Cu google nu-mi da decat swapuri pe Forester, nu gasesc nimic pe WRX.
WRX SW 2002

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Transmisie STI
« Reply #41 on: November 09, 2016, 22:06:53 PM »
Pe bune? Una mai rara nu gaseai decat STI Forester de Japonia in editie limitata...

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Transmisie STI
« Reply #42 on: November 10, 2016, 01:08:22 AM »
din experienta mea mult info pe net nu este ok trecut despre transmisiile Subaru, pana nu verifici in sistem sa nu fii sigur, mai ales la rapoarte. nu zic baietii de pe nasioc unii s-au mai chinuit sa caute sa una alta dar unele chestii nu le-au prins toti, ca rapoarte sa stii ca treptele 1-4 sunt identice pt orice 6mt 2001-2006 si vasco si dccd, 5 si 6 difera doar intre marketuri (USDM si EDM aveau rapoartele mai lungi decat JDM). rapoartele incep sa difere de la 2007 cand au lungit putin rapoartele 1-4, 5 si 6 ramanand la fel ca EDM/USDM spec, si din 2008 le-au lungit iar, mai mult aceste rapoarte se aplica pt orice cutie 6mt europa/america/australia/iar in japonia au adoptat cutia vasco veche de STI ( 04 EDM ). iar asta nu o zic din citite pe net, am avut pe mana cutie 6mt '04 vasco cupla, cutie 6 mt 05 dccd, si rapoarte 2006 ra-r dccd. iar asta nu tine doar de rapoarte, am vazut in multe tabele diferentialele trecute prost sau splitul din central trecut gresit. ( daca esti foarte curios am pe canalul meu filmari din interior cu toate cutiile si pinioanele, dar dupa cum ziceam 1-4 nu difera la nici una )

in legatura cu transmisia de fozzy sti, nu are lsd fata, e aceeasi transmisie ca si sti 2001-2004 non dccd, vasco central, se potriveste la toate fara problema
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

Muttley

  • 4913
Răspuns: Transmisie STI
« Reply #43 on: November 10, 2016, 07:22:47 AM »
Spui de fapt ca tot ce-i aici e eronat...
https://www.rallispec.com/downloads/Transmission%20ID%20Chart_Public.pdf

Nu contest, asa o fi. Eu am sa insist totusi sa ma axez fie pe cutie de Leggy, fie de Fozzy, cum ii zici tu :)
WRX SW 2002

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Transmisie STI
« Reply #44 on: November 10, 2016, 08:41:09 AM »
man lista aia a fost copiata prin 2008 de pe nasioc, si cand m-am interesat sa imi fac swapul de cutie cu dccd am intrebat personal din acea lista mai multe coduri de cutii la RCM sa le verifice la fabrica in Japonia sa imi explice ce si cum, eu asta am primit ca raspuns, asta e opinia mea, si din toate cutiile care le-am avut pe mana si am mers aia am observat legat de rapoarte, la sf zilei poti crede sau nu eu doar am vrut sa te ajut cu niste info ;)
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

Muttley

  • 4913
Răspuns: Transmisie STI
« Reply #45 on: November 10, 2016, 08:43:48 AM »
Si-ti multumesc!  ;)
WRX SW 2002

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Transmisie STI
« Reply #46 on: November 10, 2016, 08:45:45 AM »
nici o problema
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!