Loc de dat cu capul - vol. II
Subaru club Romania

Loc de dat cu capul - vol. II

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #200 on: March 18, 2019, 11:38:53 AM »
stiu ca sunt copil dar nu am ce face ...daca am zis am zis ... macar cateva zeci de postari trebuie sa moara - sunt textele mele si fac ce vreau cu ele :)
....

Hai sa faci un compromis, sa minimizam damage-urile. Mai scrie cateva zeci de posturi cu ce vrei tu, o litera, sau vj;alekjgrqpoir, sau 23465lkj5ga0902, sau ^^^^^^^, apoi sterge-le.  ::)
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #201 on: March 18, 2019, 11:39:05 AM »
Aia cu omul meu de incredere, mecanicul meu vs. mecanicul tau imi aduce aminte de discutiile din generala intre baieteii care se dadeau mari si tari cu iubitii mamelor lor divortate.
« Last Edit: March 18, 2019, 11:39:45 AM by MihaiFlorescu »

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #202 on: March 18, 2019, 11:41:05 AM »
Il stiu pe unul , care il stie pe unul care are numarul de telefon al unui mecanic smecher.
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

UXE

  • 1731
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #203 on: March 19, 2019, 14:39:58 PM »

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #204 on: March 19, 2019, 14:53:53 PM »
credeam ca eu sunt imaginea comunitatii Subaru RO :(
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #205 on: March 19, 2019, 14:57:57 PM »
Preluat de pe https://en.wikipedia.org/wiki/Subaru:

"Subaru is the Japanese name for the Pleiades star cluster M45, or the "Seven Sisters" (one of whom tradition says is invisible – hence only six stars in the Subaru logo), which in turn inspires the logo and alludes to the companies that merged to create FHI."

andea79

  • *
  • 4007
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #206 on: March 19, 2019, 15:07:31 PM »
credeam ca eu sunt imaginea comunitatii Subaru RO :(

ai fost, acum e marr cu 2cent :)

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #207 on: March 19, 2019, 15:15:52 PM »
aia e csf, sa iti fie lectie man sa nu lipsesti 1 an de pe forum :)))
« Last Edit: March 19, 2019, 15:16:27 PM by STI »
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #208 on: March 24, 2019, 19:25:29 PM »
   
Quote
Remarcabil mi se pare momentul in care SG-ul cu cutie manuala reuseste sa impinga un SJ/CVT folosindu-se de un cablu tare ca fularu'... ;D


inca o dovada ca SG rules!!! 8) 8) 8)



Muttley

  • 4920
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #209 on: March 25, 2019, 12:51:31 PM »
WRX SW 2002

dmp

  • *
  • 195
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #210 on: March 25, 2019, 13:17:08 PM »
:)))
Outback 2.5 i MY2008
Legacy GT MY2010

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #211 on: March 26, 2019, 10:23:14 AM »
https://www.autoblog.com/amp/2019/03/25/manual-transmission-technology-inattention/

O sa fac un topic despre sistemele de siguranta, ca merita o discutie dedicata, insa articolul de mai sus mi s-a parut foarte bun.

Ma regasesc. De cand am masina noua, si nu e de mult timp, cu diversi senzori si camere parchez o buburuza de 4m bazandu-ma pe niste bipaieli.
Inainte bagam outback-ul de 4,7m fara senzori, fara camera, cu fundul ridicat, folia cea mai neagra si nu am atins vreodata ceva.

Mai nasol e cand trec la fordul din 2006 fara nimic pe el si recunosc ca nu o data era sa dau cu spatele in zid...

marr

  • 2205
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #212 on: March 26, 2019, 11:14:16 AM »
Dupa cum spuneam ieri - sistemele astea sunt gandite sa ajute nu sa inlocuiasca soferul ! De aia le si spune ”sisteme de asistenta la .... ”
Un om atent prin definitie, este atnet indiferent daca are sau nu sisteme de asistenta.
Si in acest caz, sistemele alea chiar sunt utile si - cel putin pe mine - ma tin chiar mai alert decat eram in mod normal. Aduc doar un plus de siguranta in acele fractiuni de secunda cand - din varii motive - atentia iti este distrasa de la drum.
Unul cu capul in nori insa... va fi cu capul in nori tot timpul ! Iar, pentru acesta din urma, sistemele pot fi si inger si demon !

In ce priveste senzorii de parcare .... am avut masini si cu si fara asa ceva.
Sunt OK atat timp cat nu o iau razna !
Pateam frecvent sa dea alarme false (mai ales daca se intampla sa se depuna o pojgihță de gheață pe un senzor din ala, era jale) !
Din experienta mea, mi se pare mult mai OK din toate punctele de vedere camera de marche-arriere decat senzorii bipaitori. Asta atat timp cat nu-i super jegoasa !

Cat despre cutia manuala .... am condus vreme de 25 de ani masini cu cutie manuala. Nu-mi displace, dar mi-a ajuns !
Povestile cu ”simt masina”, ”controlez masina”, etc sunt doar asta ... povesti ! Sau provin din lipsa de experienta cu o cutie automata decenta.
Cam toate cutiile automate moderne schimba mai repede si mai eficient decat 99% dintre soferii obisnuiti.
Si pentru cei care vor sa fie mai ”implicati”, majoritatea ofera si mod manual de schimbare a treptelor de viteza.
Si atunci ce te face ”mai sofer” si mai implicat - apasarea ambreiajului ?

Dpmdv cutia manuala are sens doar la masinile sport. Pentru o masina de zi cu zi, cutia automata are mult mai multe avantaje decat cutia manuala.
Si, in opinia mea, in maximum 10 ani nu vor mai fi in oferta masini noi cu cutie manuala decat fie in cazul celor mai ieftine, fie in cazul celor super sport.

PS: Prevad ca va urma un iures imens si va fi generat un flame de zile mari !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #213 on: March 26, 2019, 11:37:55 AM »
Nu cred ca e cazul de o mare cearta pe subiectul asta. Nici nu cred ca o cutie automata inseamna musai progres. Probabil e vorba de viziunea fiecaruia pe care are despre masini, si aici intra subiectivismul.

Uite, eu, om care nu are nici pe departe 25 de ani de condus, inca se bucura de o cutie manuala. Ba chiar as spune ca pentru mine e chiar o forma de terapie, de a fi un pic mai prezent: la urma urmei si ambreiajul ala nu il apesi cand vrei, ci cand trebuie. Si cand trebuie? Ei bine, trebuie sa fii un pic atent la motor/viteza/sunet/etc. Eu cred ca despre asta e vorba in aceasta mare dezbatere, masini super tehnologizate vs. masini simple: unii vor sa nu mai aiba grija manipularii masinii, si sa mai aiba la dispozitie niste sisteme de siguranta(in aparenta eficace) - cazul lui marr, altii (inca) vor sa fie un pic mai legati de actul condusului.

Stau pe forumul asta de aproape un an, si ii admir in egala masura si pe baietii pasionati care pun super mult efort(financiar, si energie) in masina lor, masini din care probabil nu isi vor scoate toti banii pe care i-au bagat, dar si pe cei care vin aici si isi prezinta masinile cele mai noi,  si ne vorbesc despre avantajele/dezavantajele lor.

TLDR: Nu exista ceva 100% bun, si altceva 100% rau, fiindca altfel, dupa parerea mea, producatorii de masini s-ar axa doar pe acel 100% bun. Ei vor doar sa faca bani, nu au treaba cu pasiunile oamenilor, oricat de dur ar suna.

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #214 on: March 26, 2019, 12:05:45 PM »
Si atunci ce te face ”mai sofer” si mai implicat - apasarea ambreiajului ?
Nu, cum ii dai drumu' ;D ;D :D :D >:D

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #215 on: March 26, 2019, 12:18:57 PM »
 :laugh: :laugh: :laugh: ;D ;D ;D

marr

  • 2205
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #216 on: March 26, 2019, 14:14:44 PM »
Nu, cum ii dai drumu' ;D ;D :D :D >:D

Bravo !
Asta mi-a scapat !!  ;D ;D

Si da, @serb_costa are dreptate !
In domeniul auto - ca in toate domeniile dealtfel - nu exista cel mai bun (sau 100% bun / 100 % prost).
Exista doar ”ceva” care-i mai bun pentru cineva.
Si asta tine de preferinte, necesitati, costuri, etc.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #217 on: March 26, 2019, 15:26:31 PM »

Si, in opinia mea, in maximum 10 ani nu vor mai fi in oferta masini noi cu cutie manuala decat fie in cazul celor mai ieftine, fie in cazul celor super sport.

In 10 ani, or ajunge cu reostat toate masinutele... 8)

marr

  • 2205
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #218 on: March 26, 2019, 16:11:27 PM »
Implicit, nu o sa (mai) schimbi vitezele !  ;D
Deci, inteleg ca mi-ai dat dreptate ! 
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #219 on: March 28, 2019, 19:09:06 PM »
17 ani. Bine, taica-su a fost pilot, dar ce mai conteaza... :)