Sfat achizitie Subaru
Subaru club Romania

Sfat achizitie Subaru

marr

  • 2205
Re: Sfat achizitie Subaru
« Reply #20 on: March 12, 2019, 12:51:05 PM »
Legat de impresii de la posesori - ti-am recomandat sa te uiti la sectiunea dedicata prezentarii masinilor: https://www.subarufanclub.ro/forum/index.php/board,58.0.html

L-am rugat pe Vladislav sa intre pe aici si sa-ti impartaseasca din experienta lui cu Outback-ul. Probabil va intra pe seara, cand ajunge acasa de la job (daca nu o fi de garda azi).
Eventual, poti sa-i trimiti un PM cu intrebarile tale si sa discutati direct. E cel mai bine sa-ti iei informatia ”de la sursa”.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

wdec

Re: Sfat achizitie Subaru
« Reply #21 on: March 12, 2019, 13:05:28 PM »
Merci pentru ajutor!

marr

  • 2205
Re: Sfat achizitie Subaru
« Reply #22 on: March 12, 2019, 15:01:41 PM »
Sper sa-ti fie de ajutor si sa te lamuresti (atat cat se poate) !
Stiu cat e de dificil sa gasesti informatie utila ...
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Sfat achizitie Subaru
« Reply #23 on: March 12, 2019, 20:50:35 PM »
Dupa ce am citit pana aici,  pentru mine lucrurile sant simple.
1-Obk   3,6
2-Obk  2,5
3-Frs  2,5
4-Frs  2,0
Nu e recomandabil  turbo,  prea multe piese in plus=probleme suplimentare ce pot sa apara
Un Subaru nou si intretinut  ca la carte  te duce peste  300.000  km  fara probleme,   si  500.000   cu ceva reparatii normale.
Cei care iti spun ca  CVTul nu e bun  sant  cei care nu au CVT.  Daca ai intrebari  privind  CVTul,  intreaba-i pe cei care au   asa ceva si asa ai sa iti formezi o parere mai  apropiata de adevar  (..........................  parerea mea  de  0,02 $ )
Stiu ca  in Romania nu se gaseste  Frs  de 2,5  , ci numai cel de 2.0.  Obk ul   de 3,6  nu stiu  daca se gaseste in Ro.    Dar ziceai ca ai niste prieteni  in Canada.  Daca poti si vrei,   ii poti ruga sa ti-l  cumpere de acolo  masina pe care ti-o  doresti  cu motorul cel mai mare si sa  ti-o   trimita pe conteiner.  Transportul  te -ar mai costa   1500-2000  $  pana la un port  din Europa,  de preferinta Germania, si de acolo o aduci pe roti si in acelasi timp ii faci si rodajul.    Singura problema  aici e ca  trebuie sa cumperi masina cu banii jos  (si ochii la usa.). Iar in Ro  ceva alergatura  cu  omologarea si inmatricularea.  Asta tu stii   cum e mai bine  ptr   tine........
Aici vad  tot   mii de  FRSuri   noi cu  CVT  care tracteaza rulote si remorcute  cu barci, motociclete  sau  ski-doo  uri ,  asa ca in locul tau nu mi-as face griji ca  un  CVT  ar pune probleme la tractarea   unei remorci  (aici vorbesc   de FRSurile de 2,5   care circula pe  soselele nationale  canadeze).
Cei care te trimit la alte  marci  gen Toyota,  VW  sau Dacia  inseamna ca ori nu  stiu de ce e capabil un Subaru cu AWD,  ori au actiuni  la  firmele respective.
...........................................  aceiasi  2 centi ai mei     :angel:
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

kkennyy

  • 1763
Re: Sfat achizitie Subaru
« Reply #24 on: March 12, 2019, 21:34:49 PM »
Doar Fyi, in caz ca nu stiati deja, impozitul pentru 3.6 este de aproximativ 6000 lei pe an. Mi-ar placea si mie un obk 3.6, dar sa fim seriosi ...
Forester XT SJ 2018

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Sfat achizitie Subaru
« Reply #25 on: March 12, 2019, 21:43:23 PM »
Adi , iar vorbesti din propriul portofel. Intra si tu pe subarumotors.ro si vezi cam ce oferta e in romania. Vezi cam cum se promoveaza masinile astea noi si daca poti , compara le cu alea vechi. Vis a vis de permormante evident. Nu de tehnologie si alte acareturi. Ai avut ceva mai vechi ? Pre SH adica ?
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Re: Sfat achizitie Subaru
« Reply #26 on: March 12, 2019, 21:53:00 PM »
WDEC   a spus ca vrea doar masini noi  si capabile  sa traga o remorca.
Nu e vorba aici  de portofelul meu,  ci mai repede de al  lui.   Daca poate si vrea  sa aleaga una din optiunile  disponibile.
 Ce va mai place sa sariti  la jugulara  mea  !!    :o
« Last Edit: March 12, 2019, 21:53:39 PM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Sfat achizitie Subaru
« Reply #27 on: March 12, 2019, 22:09:09 PM »
Nu e vorba de jugulara ta. Dar eu pot sa concluzionez ca acest forum a fost onest cu el. Nu e ca la discutia aia in care se spune ca awd e inutil samd. Doar ca am cam inteles ce isi doreste , ce crezi , ne am si dat seama ca isi permite , dar nu prea ai ce sa ii recomanzi. Din pacate inportatorii / dealer ii nu isi permit sa aduca nici pe comanda ceva altceva decat e in oferta de baza. Si cum sa i te adresezi unui client cu bani , care iti vrea brandul si nu il lasi sa te pocneasca cu banii peste fata ? N ai cum. Cu 1.6 akspirat si CVT ? Sau 1.6 turbo ? Orice cunoscator stie ca motor mic suprasolicitat e problema. Sau orice om ii e frica de motoare mici in zilele astea. Ca sa fim mai pe 20 19 asa.
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat achizitie Subaru
« Reply #28 on: March 12, 2019, 22:54:12 PM »
Acum ceva timp, mai exact la ultima discuție de genul acesta, noii membri in cautare de masina ne mulțumeau ca suntem sinceri, realisti si obiectivi, dar mai ales cunoscatori ai marcii in cauza. Nu ca altii care spuneau ca a lor e cea mai cea, ca nu exista mai buna pe lumea asta.

Mi-ar placea sa ramanem asa.

Toti ne bucuram de venirea sau convertirea la Subaru a unui nou membru, dar parca incepeti ca la piata. Cauti cartofi romanesti si lumea striga la tine "hai nu-ti dau un ananas?"
« Last Edit: March 12, 2019, 22:55:14 PM by MihaiFlorescu »

wdec

Re: Sfat achizitie Subaru
« Reply #29 on: March 12, 2019, 23:17:52 PM »
In ce priveste banii chiar nu îmi place să ii arunc dar in acest caz masina va fi luată pe firma si cu o anumita formă de finanțareasa ca nu banii sunt impedimentul principal. Eu sunt chiar recunoscător tuturor celor care se străduiesc să mă lumineze ce ar fi mai potrivit pentru mine. Si apreciez și civilizația discuțiilor. Acuma in ce priveste impozitul, la un motor peste 3000, el ii chiar deranjant. Tocmai aici era avantajul unei camionetă americane care pe langa faptul ca are si varianta pe gaz se și inmatriculeaza ca si utilitară și la un motor de 3500, spre exemplu, impozitul ii de 300 și ceva de lei. Oricum nu am ce face ca nu am cum sa o lămuresc pe consoarta și nu vreau sa dezvolt aici ideia pentru ca aici discutăm de Subaru. Probabil ca voi incerca u  drive test cu un Outback de 2.5 si ceea ce o sa vad pe viu ma va lamuri mai mult decât orice.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat achizitie Subaru
« Reply #30 on: March 12, 2019, 23:39:24 PM »
Pai succes si sa ne spui si unde gasesti de drive test si cum ti se pare sau ce decizie iei.

Poate il testeaza si cei care nu cred ca e suficient de potent.
« Last Edit: March 12, 2019, 23:40:55 PM by MihaiFlorescu »

wdec

Re: Sfat achizitie Subaru
« Reply #31 on: March 13, 2019, 00:22:06 AM »
Nu m-am interesat unde și dacă este vre-un exemplar de drive test. Dacă nu găsesc atunci poate afara. In mai cred ca ajung in Austria si incerc acolo sa programez un test.

Sfat achizitie Subaru
« Reply #32 on: March 13, 2019, 19:08:07 PM »
Nu e vorba de jugulara ta. Dar eu pot sa concluzionez ca acest forum a fost onest cu el. Nu e ca la discutia aia in care se spune ca awd e inutil samd. Doar ca am cam inteles ce isi doreste , ce crezi , ne am si dat seama ca isi permite , dar nu prea ai ce sa ii recomanzi. Din pacate inportatorii / dealer ii nu isi permit sa aduca nici pe comanda ceva altceva decat e in oferta de baza. Si cum sa i te adresezi unui client cu bani , care iti vrea brandul si nu il lasi sa te pocneasca cu banii peste fata ? N ai cum. Cu 1.6 akspirat si CVT ? Sau 1.6 turbo ? Orice cunoscator stie ca motor mic suprasolicitat e problema. Sau orice om ii e frica de motoare mici in zilele astea. Ca sa fim mai pe 20 19 asa.

Eu nu am zis  nimic de 1,6L , dimpotriva,  am fost onest  asa ca altii si i-am recomandat motoarele cele mai mari de la Subaru.  Daca asta  e parerea mea,  de ce dati cu pietre ? 
Precum am zis deja,  nu cunosc prea bine oferta romaneasca de la Subaru,  dar mai exista  varianta importului de peste ocean  daca  WDEC  tine neaparat  sa aibe  un Subaru cu motor mare. Am priceput ca motoarele peste  3L  sant impozitate nesimtit de mult in Romania,  asa ca ramane varianta motoarelor de 2,5  (daca sant de gasit)  sau 2 L.
Chestia  cu jugulara  nu ma mai mira, m-am obisnuit   :-\
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Sfat achizitie Subaru
« Reply #33 on: March 13, 2019, 19:12:03 PM »
Hai puiu nu te supara. Oricine isi poate lua lejer o masina din Canada. Sau US of A. E colea. Treci pe la Ruse , faci stanga spre Rotterdam si mai iei feribotul o leaca...
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat achizitie Subaru
« Reply #34 on: March 13, 2019, 19:52:56 PM »
Adi, no offence, esti rupt de realitatea din Europa. Nu se mai inmatriculeaza ce vrei cum vrei etc. Cine ii face service la un 3.6? sau la 2.5 de America? Cine stie care sunt diferentele de constructie fata de modelele europene si ce piese difera ca sa ii comande corect si de unde le comanda? La ce norma de poluare o incadreaza? Si toate astea pentru ce? Si la ce cost?

Adica eu apreciez ce spui si ce ne arati la tine, dar te rog nu mai da sfaturi care nu au nici o legatura cu ce se poate realiza in Romania.
« Last Edit: March 13, 2019, 19:54:31 PM by MihaiFlorescu »

Re: Sfat achizitie Subaru
« Reply #35 on: March 13, 2019, 20:16:33 PM »
Adi, no offence, esti rupt de realitatea din Europa. Nu se mai inmatriculeaza ce vrei cum vrei etc. Cine ii face service la un 3.6? sau la 2.5 de America? Cine stie care sunt diferentele de constructie fata de modelele europene si ce piese difera ca sa ii comande corect si de unde le comanda? La ce norma de poluare o incadreaza? Si toate astea pentru ce? Si la ce cost?

Adica eu apreciez ce spui si ce ne arati la tine, dar te rog nu mai da sfaturi care nu au nici o legatura cu ce se poate realiza in Romania.

Stiu foarte bine ca sant rupt de realitatea din Europa  , tocmai de aceea eu nu dau sfaturi  ci doar imi dau cu parerea.  Cine vrea sa tina cont de ea bine,  cine nu   si mai bine.  :angel:  . E totusi o tara  libera internetul asta.
Tocmai de aceea eu insumi myself  moi-męme  afirm de fiecare data ca parerea mea  e de 2 centi. 
« Last Edit: March 13, 2019, 20:17:31 PM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat achizitie Subaru
« Reply #36 on: March 13, 2019, 20:25:49 PM »
Ok

Muttley

  • 4913
Re: Sfat achizitie Subaru
« Reply #37 on: March 13, 2019, 20:27:39 PM »
3.6, asa, la ureche, cred ca ar fi p-acolo ca putere. Dar impozit, chestii...
2.5 aspirat, pe outback, fara suparare, e ochiu' mortului fata de 1.8 turbo pe masina mica.
WRX SW 2002

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Sfat achizitie Subaru
« Reply #38 on: March 13, 2019, 20:28:42 PM »
Fa o si tu mai scumpa de 2 centi. Baga si tu macar de 10 parai. Pe sarakie nu prea iese. E forum de bogati boss ce raq !?
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

wdec

Re: Sfat achizitie Subaru
« Reply #39 on: March 13, 2019, 20:32:43 PM »
Cele aduse de pe continentul Nord American in primul rand trebuiesc omologate individual și asta poate dura și 3-4 luni. Sigur diferă culorile la stopuri și poate semnalizarea din faruri și până când nu sunt conforme cu standardele europene nu treci RAR-ul orice ai face. In ce priveste service-ul sigur nu este o problemă. Costul și mai ales timpul pierdut cu adusul, omologatul și inmatriculatul pe mine nu ma tentează deloc. Ce nu inteleg eu ii de ce daca americanii, australieni, arabii etc. pot mânca un căcat noi nu putem? De ce ei pot merge la reprezentanta și pot cumpara o masina de oras cu motor de 4-5000 si care mai și tine între 500000 și 1 000 000 km noi europenii nu avem voie? De ce trebuie să căutăm artificii sau metode de a ocoli legea pentru asta? Si sa cheltuim dublu.