AMBREIAJ SUBARU !!!
Subaru club Romania

AMBREIAJ SUBARU !!!

NVG8

AMBREIAJ SUBARU !!!
« on: December 19, 2010, 09:17:30 AM »
Am auzit ca multi acuza uzura prematura a ambreiajului la Subaru.
Asa cum toti am remarcat prima data cand am condus un Subaru ambreiajul raspunde diferit decat la alte masini.
Haideti sa comentam despre modul corect in care se foloseste acest ambreiaj.
Multumesc!
Forester 2.0 x

Răspuns: AMBREIAJ SUBARU !!!
« Reply #1 on: December 19, 2010, 15:18:05 PM »
Ambreiaj SUBARU-"nu se pleaca patinat!
dupa ambreierea completa se accelereaza-in rest,fiecare cum stie sa mearga cu el-cum il simte!

celalalt

Răspuns: AMBREIAJ SUBARU !!!
« Reply #2 on: December 21, 2010, 16:36:45 PM »
Eu procedez in felul urmator.Am plecat chiar si un pic dupa loc,ambreiajul il las in pace.Am deja 100k si nu am probleme.Parca imi fluiera putin rulmentul,dar dupa ce se incalzeste ii trece.Nu trebuie sub nicio forma patinat,ca sa nu mai spun de boala incepatorului/instructorului.

Răspuns: AMBREIAJ SUBARU !!!
« Reply #3 on: December 30, 2010, 18:23:30 PM »
parerea mea. orice 4x4 permanent are problema mirosului de ambreaj patinat(am mers cu patru modele)din caoza ecologizarii,ferodourile,au alta compozitie de unde mirosul si trepidatiile. aderenta lor este mai buna ca la cele vechi(parerea mea) dar sunt fffff.influentate de umiditatea atmosferica si temperatura.am cumparat masina la 60.000km si patina ambreajul a doua zi,am mai mers 50.000 pana sa il schmb (fara probleme majore) . sfat: la plecari repetate si in rampa dau pe LO acelerez scurt (aprox. 2000 rpm) iar in secunda cat motorul incearca sa restabileasca relantiul debraiez usor si complect dupa care accelerez in functie de situatie.chiar daca miroase si patineaza (in special la rece ) NU  trebuie schimbat a doua zi.daca vreti sfaturi tehnice pt motorul 2.0 aspirat ,pot sa va ajut.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: AMBREIAJ SUBARU !!!
« Reply #4 on: January 05, 2011, 11:05:32 AM »
Eu dau drumul ambreiajului cam jumatate si masina pleaca de pe loc apoi accelerez usor de tot si dau drumul complet la ambreiaj. Incerc sa parchez cat mai repede din cat mai putine miscari, nu prea mai fac frana de motor asa des cum faceam la fosta masina. Voi vedea in timp daca procedez corect.

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Rspuns: AMBREIAJ SUBARU !!!
« Reply #5 on: January 05, 2011, 13:38:24 PM »
frana de motor nu are nimic de a face cu patinarea ambreajului, go for it :)
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

celalalt

Răspuns: AMBREIAJ SUBARU !!!
« Reply #6 on: January 06, 2011, 17:12:34 PM »
l afrana de motor f.... cutia in cel mai rau caz

Răspuns: AMBREIAJ SUBARU !!!
« Reply #7 on: February 03, 2011, 13:51:52 PM »
STi GRB - 35.000 Km cu ambreiaj stock, 25.000 Km cu peste 350 Hp ...si multe gushi  ;D

secretul? patineaza-l cat mai putin indiferent de situatie dar MAI ALES LA PLECARI DIN LIMITARE :)) !
Asigurari online - www.RCAperoti.ro - www.alexmirea.ro

Cristi

  • 190
Răspuns: AMBREIAJ SUBARU !!!
« Reply #8 on: May 23, 2011, 22:51:45 PM »
Stie cineva care este cuplul maxim la care rezista un disc de ambreiaj stock de impreza wrx/forester xt?
Subaru Forester 2,5xt

George

  • 757
Răspuns: AMBREIAJ SUBARU !!!
« Reply #9 on: May 24, 2011, 08:57:01 AM »
STi GRB - 35.000 Km cu ambreiaj stock, 25.000 Km cu peste 350 Hp ...si multe gushi  ;D

secretul? patineaza-l cat mai putin indiferent de situatie dar MAI ALES LA PLECARI DIN LIMITARE :)) !
+1 la mine are 20k si inca tine :)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: AMBREIAJ SUBARU !!!
« Reply #10 on: August 22, 2011, 16:44:48 PM »
La plecarile de pe loc mai rapide decat tipic batranicilor si cu ceva patinaj artistic de ambreiaj masina vibreaza si pana acum cateva minute eram ferm convins ca mi se duce ambreiajul, idiferent ca ar fi vorba de placa, rulment sau orice piesa din kitul de ambreiaj.

De ce spun ca pana acum cateva minute eram ferm convins?... Pentru ca tocmai am citit niste pareri pe un forum din afara despre faptul ca de fapt volanta nu a fost aliniata corect sau ceva de genul asta si ambreiajul nu ar avea de a face cu vibratiile...

Ce parere aveti?

Stiu ca in fiecare zi parca inventez probleme la masina, dar pana nu o fac eu sa mearga tipla, nu ma las!!!

celalalt

Răspuns: AMBREIAJ SUBARU !!!
« Reply #11 on: August 22, 2011, 17:48:01 PM »
Si eu stiu ca atunci cand vibreaza,e de la volanta.Aceeasi problema o am si eu dupa schimbarea ambreiajului.Maine ma duc sa schimb cate ceva la masina si il intreb pe master mecanic.Revin cu pareri.

Răspuns: AMBREIAJ SUBARU !!!
« Reply #12 on: October 20, 2011, 07:07:49 AM »
Ambreiajul este acoperit de garantie ?
Adica ti-l schimba in caz ca patineaza sau o baga pe aia ca s-a bulit din vina ta ?
Forester Diesel 2010

George

  • 757
Răspuns: AMBREIAJ SUBARU !!!
« Reply #13 on: October 20, 2011, 08:29:03 AM »
ambreiajul este consumabil. la fel ca si placutele de frana lucreaza prin frecare.
un ambreiaj poti sa il prajesti si in 300 de km daca vrei !

deci , dupa cum zici tu, ti-o baga pe aia ca e la fel ca placutele si ghici ce ? AU DREPTATE !

ma, sincer, nu inteleg cum eu pot sa conduc un sti zi de zi in bucuresti !!! cu 100cp peste stock, cu ambreiaj stock, si 2 iesiri pe circuit, nenumarate plecari de pe loc in forta, iar al meu ambreiaj sa aibe 24000km la zi si fara probleme !

celalalt

Răspuns: AMBREIAJ SUBARU !!!
« Reply #14 on: October 20, 2011, 09:15:57 AM »

ma, sincer, nu inteleg cum eu pot sa conduc un sti zi de zi in bucuresti !!! cu 100cp peste stock, cu ambreiaj stock, si 2 iesiri pe circuit, nenumarate plecari de pe loc in forta, iar al meu ambreiaj sa aibe 24000km la zi si fara probleme !
simplu... ;)

George

  • 757
Răspuns: AMBREIAJ SUBARU !!!
« Reply #15 on: October 20, 2011, 16:05:36 PM »
exact

2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Răspuns: AMBREIAJ SUBARU !!!
« Reply #16 on: October 20, 2011, 16:58:40 PM »
Un ambreiaj stock, poti sa-l prajesti si dintr-o singura plecare daca puterea este mare :) si patinajul artistic! al meu a tinut 70k
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!

George

  • 757
Răspuns: AMBREIAJ SUBARU !!!
« Reply #17 on: October 20, 2011, 16:59:43 PM »
deci se poate !

celalalt

Răspuns: AMBREIAJ SUBARU !!!
« Reply #18 on: October 21, 2011, 02:53:28 AM »
105k...Asta noua insa da semne ca pleaca repede dintre noi.Acum avem 122k  ???

Răspuns: AMBREIAJ SUBARU !!!
« Reply #19 on: October 27, 2011, 18:27:11 PM »
avem masina in service si tocmai ne-au anuntat ca au schimbat nu numai ambreiajul ci si volanta,cum ca au facut toate demersurile pt a obtine acest lucru in cadrul garantiei.as usually...marcelutza a plecat si raman eu-femeie blonda si paralela cu tehnica-sa ma conversez cu astia de pe la service.azi am stat pe net si am tot citit si am dat de destul de multi nemultumiti de ambreiajul subaru.ma gandesc ca n-or sta toti cu piciorul pe ambreiaj la stop sau in mers...nici noi nu am facut 30000km in Buc la stopuri si dupa o dacie forjata 5 ani si un tico care are 146000km(si cu care cred ca a cam sughitat ieri  al meu pana la aeroport ;D  ) la care nu am schimbat ambreiajul , m-as incumeta sa afirm ca stim sa conducem si sa protejam un ambreiaj.intr-un fel ii inteleg si pe producatori ca il considera consumabil pt ca ei nu stiu pe mana cui incape masina-un incepator,mai multi utilizatori.....intrebarea mea era - volanta e si ea consumabila?ca nu mai am rabdare sa caut pe net.sa-mi zica si mie cineva ceva de ea ca sa stie si mandea cum pune problema la service....v-am zis ca sunt blonda(unii ma stiu de la Bran si Transalpina).in acelasi timp un mic dracusor ma impinge sa cer piesele(ar trebui obligat sa mi le dea) si desi ma cam strange buzunarul as cere o
expertizare (nu stiu unde exact....dar ma documentez)si fctie de rezultat m-as adresa opc....incepe sa-mi scada din entuziasmul de la momentul cumpararii lui forestica cand oricum nu eram chiar in al saptelea cer avand in vedere ratele ce ne asteptau.de banii astia cred ca puteam lua 2 la mana a doua si vedeam la cine cedeaza ambreiajul intai....si n-aveam vorbe la partaj!!!! ;D