AMBREIAJ SUBARU !!!
Subaru club Romania

AMBREIAJ SUBARU !!!

Răspuns: AMBREIAJ SUBARU !!!
« Reply #80 on: June 11, 2015, 17:11:28 PM »
Chiar l-am intrebat pe Serban de la Departamentul Vanzari si mi-a spus ca in kit nu este inclusa tija si nici nu ar avea de unde sa-mi dea una! Iar kit ul mi-a venit fara rulment deoarece nu era pe stoc!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: AMBREIAJ SUBARU !!!
« Reply #81 on: June 11, 2015, 19:11:32 PM »
Mergi la alt service. Daca nu sunt in stare sa schimbe un ambreiaj...

Răspuns: AMBREIAJ SUBARU !!!
« Reply #82 on: June 11, 2015, 19:19:14 PM »
Nu e vorba ca nu stiu, eu sunt putin mai pretentios si solicit perfectiune [am vizionat o groaza de filmulete pe youtube si am citit aproape tot manualul de instructiuni al masinii, asa ca chiar daca n-ar sti ce sa faca mecanicul, ii pot spune eu pas cu pas :))], deoarece nu avea tija respectiva mecanicul vrea sa improvizeze una, din tija unei alte marci; am mai dicutat si cu alti mecanici care tot asa procedeaza, improvizeaza! Oricum cutia e data jos, doar astept rulmentul de presiune sa ne apucam de treaba!

Răspuns: AMBREIAJ SUBARU !!!
« Reply #83 on: August 12, 2015, 15:43:01 PM »
La cati km trebuie shimbat lichidul de ambreiaj si cam ce cantitate intra ? La mine in carte nu scrie nici una nici alta. Sau cand se recomanda schimbarea? Cazul meu un Legacy 2.0 R din 2007.

UXE

  • 1731
Răspuns: AMBREIAJ SUBARU !!!
« Reply #84 on: August 12, 2015, 16:00:49 PM »
La forester scrie ca trebuie schimbat la 2 ani.  E acelasi ca lichidul de frana.

Răspuns: AMBREIAJ SUBARU !!!
« Reply #85 on: August 12, 2015, 16:14:30 PM »
La forester scrie ca trebuie schimbat la 2 ani.  E acelasi ca lichidul de frana.
Si cam ce cantitate ar intra ?Sa stiu cat sa cumpar ? Multumesc !

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: AMBREIAJ SUBARU !!!
« Reply #86 on: August 12, 2015, 16:36:24 PM »
0.5 L
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

celalalt

Răspuns: AMBREIAJ SUBARU !!!
« Reply #87 on: August 12, 2015, 18:14:17 PM »
Se schimba?Habar n-aveam...

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: AMBREIAJ SUBARU !!!
« Reply #88 on: August 12, 2015, 21:51:44 PM »
normal ca se schimba ... este acelasi lichid de frana... eu cand schimb lichidu la frane schimb si la ambreaj.. ca tot sunt prin zona :D
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

bandi

Răspuns: AMBREIAJ SUBARU !!!
« Reply #89 on: August 01, 2016, 11:42:30 AM »
deci am comis-o si eu, dupa 168,000 km am scos cu forestrelu' vreo doua masini din nisip si a treia, un bmw x5, mi-a venit de hac: fum de-am crezut ca ia foc masina. pe drumul de intoarcere am mers usor, fara accelerari bruste - daca apasam putin mai vioi masina se comporta ca pe gheata, fugea turatia dar nu se accelera

asa ca ma pregatesc de schimb de ambreiaj, vad ca un kit e in jur de 1,400  :'(
Subaru Forester 2.0X, 2005, manual

puiu

  • 787
Răspuns: AMBREIAJ SUBARU !!!
« Reply #90 on: November 22, 2016, 06:56:55 AM »
normal ca se schimba ... este acelasi lichid de frana... eu cand schimb lichidu la frane schimb si la ambreaj.. ca tot sunt prin zona :D

Daca nu va e cu suparare domnu' sa imi spuneti pe larg care ar fi procedura de schimb pentru lichidul de ambreiaj?
Am facut vineri la frane si m-a luat groaza ce am scos... Pentru ca mecanici lenesi. Oricum il mai schimb o data si pe ala de frana sa se curete toti mucii.
Am incercat si la ambreiaj dar curge prea prea putin... Ma gandesc poate e vreo schema, ceva sa mearga treaba unsa.