Prim drum expres din Romania
Subaru club Romania

Prim drum expres din Romania

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Prim drum expres din Romania
« on: October 30, 2021, 09:49:38 AM »
https://m.hotnews.ro/stire/25143537

Este probabil un tronson pe care īl voi folosi des.
Mă īncāntă enorm sa economisesc timp și nervi evitānd Balș și Slatina.
Īn același timp presimt că o să fie plin de accidente, flashuri și nebuni care cred că sunt pe autostrada in Germania. La cum arata filmările cred că 100-110km/h este mai mult decāt suficient.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Prim drum expres din Romania
« Reply #1 on: May 02, 2022, 17:04:59 PM »
Am circulat in weekendul de Paste pe prima sectiune deschisa, si anume o portiune de drum care ocoleste localitatea Bals.
Nu stiu cum sa explic... sa ocolesti Bals de Paste in 15 minute cu tot cu giratoriile care te scot si te baga la loc pe drumul clasic... e de neconceput. Pai faceam 25 minute cand era pustiu pe strazi. Anul trecut am avut nevoie de 45 min sa traversez localitatea bra la bara.

Acum am mers pe un drum cu asfalt fin, drept, pilot pe 100-110, consum mic, liniste in masina, doua benzi. Senzatie.

Urmatoare sectiune pare sa fie ocolirea localitatii Slatina si posibil legatura directa cu aceasta sectiune despre care am scris.

Si da, am avut dreptate. Eu mergeam cu 110, deci la limita amenzii si pe langa mine treceau cu 130-140. Nu zic ca nu se poate. Se poate, dar drumul este ingust, nu e autostrada si nu ai banda de urgenta. E o jumatate de banda spatiu cat sa opresti asa intr-o oarecare siguranta.