Revizii Impreza
Subaru club Romania

Revizii Impreza

Fab

  • 794
Răspuns: Revizii Impreza
« Reply #20 on: October 14, 2012, 19:08:37 PM »
Deci trebuie sa schimb uleiul. Pe spate stiu sigur ca diferentialul este LSD, insa la cutia de viteze nu sunt sigur. Are LSD incorporat (motor 2.0R aspirat, model 2008)? Ce ulei recomandati pentru cutia de viteze si diferential spate?

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Revizii Impreza
« Reply #21 on: October 14, 2012, 19:14:01 PM »
Motul.

Dar esti tu sigur sigur ca ai LSD pe spate? Eu stiam ca doar unele STi-uri mai noi si BRZ-ul are...

Fab

  • 794
Răspuns: Revizii Impreza
« Reply #22 on: October 14, 2012, 19:27:17 PM »
Motul avaeam in gand sa pun, insa sunt mai multe modele. Ma gandeam la Gear300, dar am vazut ca exista si Gear300LS (pentru LSD). Deci sa pun Gear300 normal?

Stiu ca am citit pe undeva ca pe spate ar fi LSD, e posibil sa vorbesc tampenii...


KET

  • 3921
Răspuns: Revizii Impreza
« Reply #23 on: November 02, 2012, 13:28:00 PM »
Ultima ei revizie, prima la mine:
- filtru ulei: 58 RON
- filtru aer: 207 RON
- filtru polen: 215 RON
- ulei Motul 15 W 50: 280 RON (de la POL Distribution)
- manopera: 272 RON
TOTAL: 1032 RON.

Răspuns: Revizii Impreza
« Reply #24 on: March 14, 2013, 10:14:48 AM »
trebuie sa fac siu eu revizia la 80000km,imi puteti spune ce trebuie schimbat si ce produse trebuie sa folosesc?
impreza 2.0 r 160 cp, an 2006.
Ex : Impreza GD/GC 2007
Forester SG
Forester SJ XT

AlinI

Răspuns: Revizii Impreza
« Reply #25 on: March 16, 2013, 11:10:24 AM »
Impreza hatch 2.0 benzina revizie simpla plus verificare sistem de franare (trepidatii in volan la franare la viteze mari) la SMT:
filtru ulei   49.19 RON   
filtru aer   175.5 RON
Filtru polen   182.15 RON
manopera   329 RON
Total 753.13 RON
plus
Ulei Motul 5w30 217 RON (Pol Distribution)
'09 Subaru Impreza 2.0 Hatchback

Fab

  • 794
Răspuns: Revizii Impreza
« Reply #26 on: March 16, 2013, 11:32:29 AM »
Si problema trepidatiilor in volan s-a rezolvat?

AlinI

Răspuns: Revizii Impreza
« Reply #27 on: March 16, 2013, 11:47:35 AM »
Nu. mi-au zis ca este din cauza ca a stat foarte mult masina pe loc. intr-adevar masina a stat nemiscata din martie pana in octombrie anul trecut si datorita ruginii de pe discuri au niste foarte mici denivelari pe ele. trepidatiile apar doar la viteze mari tocmai pentru ca sunt foarte mici denivelarile. din octombrie am mers cu ea aproximativ 3800km. Rezolvarea este schimbatul discurilor si placutelor, sau in timp or sa se mai uniformizeze denivelarile si or sa se simta din ce in ce mai putin. La recomandari au scris: Auto stationat - Discuri ruginite pe partea de frictiune. o sa vad cum evolueaza in timp si daca nu se amelioreaza trepidatul o sa le schimb. mi-au mai zis ca pretul este in jur de 1500 RON.
'09 Subaru Impreza 2.0 Hatchback

celalalt

Răspuns: Revizii Impreza
« Reply #28 on: March 16, 2013, 12:34:04 PM »
Franeaza de cateva ori mai apasat si mai lung....dar cu grija.Si se rectifica singure.Si eu am patit asta.
Despre manopera...enorm...3 mil un schimb de ulei....

AlinI

Răspuns: Revizii Impreza
« Reply #29 on: March 16, 2013, 13:51:30 PM »
merci pt sfat. o sa incerc. pretul a fost: 1.9 ore * 140 RON plus tva. mi-e greu sa zic daca e mult sau putin. au verificat directie, frane, au desfacut si curatat fiecare set de placute de frana, au verificat-o si pe bancul de frane, spreiat cu ceva balamale si incuietori, inlocuit un clips de la bara fata (asta iarna am jucat ping-pong prin parcarea de la serviciu si probabil ca a sarit/rupt atunci... chiar m-am mirat ca au verificat pana si asta... adica s-au uitat in mod special pe la clipsurile barilor)... asta doar ce am apucat sa vad, in restul timpului plangand langa sti-ul din showroom.. :)
'09 Subaru Impreza 2.0 Hatchback

Răspuns: Revizii Impreza
« Reply #30 on: March 19, 2013, 10:35:08 AM »
am facut revizia:
-filtru ulei 29 lei
-filtru habitaclu62
-ulei motul 5w40 5 l 312lei(asta a fost cam scump)
-verificare antigel ,completare 0,5 l 7,5 lei
-ulei cutie viteze,grup aral 157,5 lei
-lichid frana 37 lei
-bec lampa spate 11 lei
total materiale + manopera=772,5
Ex : Impreza GD/GC 2007
Forester SG
Forester SJ XT

sco

  • 736
Răspuns: Revizii Impreza
« Reply #31 on: March 19, 2013, 10:37:45 AM »
am facut revizia:
-filtru ulei 29 lei
-filtru habitaclu62
-ulei motul 5w40 5 l 312lei(asta a fost cam scump)
-verificare antigel ,completare 0,5 l 7,5 lei
-ulei cutie viteze,grup aral 157,5 lei
-lichid frana 37 lei
-bec lampa spate 11 lei
total materiale + manopera=772,5

Unde?

Răspuns: Revizii Impreza
« Reply #32 on: March 19, 2013, 10:45:59 AM »
boch ploiesti (tehcomobil srl)
Ex : Impreza GD/GC 2007
Forester SG
Forester SJ XT

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Revizii Impreza
« Reply #33 on: March 19, 2013, 10:54:28 AM »
De unde ai luat uleiul si ce gama este? 8100 sau 300v?

Răspuns: Revizii Impreza
« Reply #34 on: March 19, 2013, 11:00:24 AM »
8100,uleiul l-am luat direct de la ei de aceea  si pretul...
Ex : Impreza GD/GC 2007
Forester SG
Forester SJ XT

Răspuns: Revizii Impreza
« Reply #35 on: March 31, 2013, 23:22:09 PM »
Wow ce Preturi la filtru de polen .... :o :o :o
Eu am luat cu 7 lire =35 roni
Orice piese SH impreza wrx-STi + Forester
Contact dan23turcu@yahoo.co.uk

Răspuns: Revizii Impreza
« Reply #36 on: June 21, 2013, 22:13:41 PM »
Salut.
Trebuie sa fac si eu revizia de 60k.O sa cumpar toate fluidele de la Pol Distributions.Am inteles ca se schimba lichidul de frana,lichidul de racire (antigelul mai pe romaneste) si uleiul de la diferential si cutie.
Acum am o nelamurire...referitor la uleiul asta....Sunt doua tipuri de ulei Motul Gear 75W90 si Motul Gear 300 75W90..iar eu nu stiu de care trebuie sa cumpar.
Masina este cea din semnatura...si inca in garantie.Iar referitor la garantie ,am constatat ca dupa ce merg la spalatorie ...dupa un timp apa condenseaza pe interior in stropi mari si vioi.
Dupa mintea mea asta nu poate sa insemne decat ca apa patrunde in far....si acolo ramane.Deci trebuie inlocuit farul.
Impreza XV 2011 - boxer diesel 2.0 - 110kW - 150 hp/350nM.

Răspuns: Revizii Impreza
« Reply #37 on: June 25, 2013, 11:17:18 AM »
Salut.
Trebuie sa fac si eu revizia de 60k.O sa cumpar toate fluidele de la Pol Distributions.Am inteles ca se schimba lichidul de frana,lichidul de racire (antigelul mai pe romaneste) si uleiul de la diferential si cutie.
Acum am o nelamurire...referitor la uleiul asta....Sunt doua tipuri de ulei Motul Gear 75W90 si Motul Gear 300 75W90..iar eu nu stiu de care trebuie sa cumpar.
Masina este cea din semnatura...si inca in garantie.Iar referitor la garantie ,am constatat ca dupa ce merg la spalatorie ...dupa un timp apa condenseaza pe interior in stropi mari si vioi.
Dupa mintea mea asta nu poate sa insemne decat ca apa patrunde in far....si acolo ramane.Deci trebuie inlocuit farul.

Cu uleiul nu pot sa te ajut pentru ca habar nu am. Am fost la Brasov si mi l-au schimbat. Despre far insa si condens ai dreptate. Trebuie schimbat daca face apa pe interior. 
Likes: Once Subaru, always Subaru.

What I am doing?
I am looking to stuff through a scope.

Răspuns: Revizii Impreza
« Reply #38 on: June 26, 2013, 17:47:01 PM »
Salutare.

Avem în familie o Impreza 1.5R, model 2008. Mașina a fost dusă la revizii numai la reprezentanță. Din păcate, experiențele n-au fost cele mai bune. Ca atare, nu prea mai am încredere în ei.

Ar trebui să schimb distribuția și, din câte am aflat căutând pe net, e un prilej bun de a schimba și bujiile (datorită accesului greoi sau, cel puțin, asta am înțeles eu). Numai că, pur și simplu, n-am încredere că mi le schimbă și, pe de altă parte, am lucruri mai importante de făcut decât să mă joc de-a detectivu'.

Așa că o să apelez la un prieten, care are service. Acolo știu că n-o să fie astfel de probleme (până la proba contrarie, evident :D).

Așadar, spuneți-mi, vă rog (dacă știți), care este lista completă a consumabilelor care trebuiesc schimbate la revizia de 90.000 km. De asemenea, ce uleiuri îmi recomandați (motor + transmisie) și ce bujii?

Distribuția o să o schimb tot la prietenul meu, în timp ce, pentru altă problemă, o să fiu nevoit să apelez la reprezentanță.

De ceva timp, „cârâie” când selectezi treapta a treia. Șeful de service Subaru mi-a spus că e un sincron și că n-ar trebui să fie o problemă majoră (cică 180 RON pentru sincronul în sine + manoperă - care va fi mare, că deh). OK, am zis, doar că mi-a lăsat de înțeles că, fiind vorba de desfacerea cutiei, o să se mai „găsească” ceva stricat/de schimbat...

Jenibil, dar cam asta-i realitatea. Și nici nu mă miră, din moment ce, pentru un singur parasolar, mi-au cerut aproape 600 RON...

Văzând sau, mai bine-zis, auzind toate acestea, am preferat să merg așa, mai ales că acea „cârâială” nu se manifestă tot timpul. În oraș nu face, probabil pentru că nici nu apucă să se încălzească uleiul din cutie (da, merg pe distanțe foarte scurte). La drum lung, în schimb, suferă din greu. Și, apropo, mi-e și silă să mai întreb dacă au schimbat uleiul din cutie la 60.000 km (am văzut pe forumul ăsta că ar trebui schimbat). Mie de zis ceva în sensul ăsta nu mi-au zis... Și mă găndesc că fenomenul se manifestă mai puternic când ulei e mai cald pentru că nici nu e destul ulei în cutie și diluat fiind nu-și face treaba ca lumea...

În fine, știu că presupun multe și că nici nu mă pricep. Dar asta-i situația în care mă aflu, pur și simplu. Vreau să dau banii pe un service făcut ca lumea și n-am la cine.

Rezumând, aș avea nevoie de:

1. lista completă a consumabilelor care trebuiesc schimbate la revizia de 90.000 km. De asemenea, ce uleiuri îmi recomandați (motor + transmisie) și ce bujii?

2. un sfat cum să procedez cu reparația cutiei.

Vă mulțumesc pentru eventualele răspunsuri!



celalalt

Răspuns: Revizii Impreza
« Reply #39 on: June 26, 2013, 17:59:18 PM »
Am un prieten care cu asta se ocupa.Repara cutii manuale.Si iti mai poate face si alte reparatii.Eu la el fac ambele cazane.