Concept car Subaru XV
Subaru club Romania

Concept car Subaru XV

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Concept car Subaru XV
« on: February 06, 2010, 15:06:56 PM »
Japonezii de la Subaru vor prezenta un crossover bazat pe Impreza la Salonul Auto de la Geneva, care se va numi XV. Modelul are o lungime de 4.430 milimetri, o inaltime de 1.770 mm si o latime de 1.520 milimetri. Ampatamentul acestui crossover compact este de 2.620 milimetri.

Conceptul este echipat cu un propulsor boxer diesel de 2.0 litri si cu doua motoare electrice. Vehiculul va dispune si de sistemul cu tractiune integrala Symmetrical All-Wheel Drive. Puntea din fata a conceptului va fi angrenata de un motor electric de 13 CP in timp ce puntea din spate va dispune tot de un propulsor electric, ceva mai puternic, care livreaza 27 CP. Motorul cu combustie interna isi va face simtita prezenta atunci cand este nevoie de o viteza mai mare sau de o acceleratie mai puternica.
« Last Edit: March 03, 2010, 16:22:41 PM by MihaiFlorescu »

Răspuns: Concept car Subaru XV
« Reply #1 on: February 07, 2010, 12:21:45 PM »
Mai nou se pare ca Subaru XV va fi un model bazat pe Impreza, putin mai inalt si cu performante off road ceva mai bune. Cred ca incearca sa umple golul lasat de Subaru Forester in urma transformarii in SUV. Asteptam salonul auto de la Geneva sa ne lamurim.

« Last Edit: February 07, 2010, 12:24:33 PM by AndreiWRX »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Concept car Subaru XV
« Reply #2 on: February 08, 2010, 11:48:31 AM »
Alte poze...





sursa: promotor.ro

MF

Rspuns: Concept car Subaru XV
« Reply #3 on: February 08, 2010, 19:16:04 PM »
Latest news: Motoarele disponibile sunt Euro 5 si vanzarile ar putea incepe la vara.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Concept car Subaru XV
« Reply #4 on: March 03, 2010, 16:29:41 PM »
Impreza XV a fost dezvaluit in premiera la Salonul Auto de la Geneva. Acesta va fi disponibil doar pentru Europa si se aseamana modelului Impreza Outback comercializat in Statele Unite ale Americii. Acesta nu este decat un Impreza cu garda mai mare la sol si cu un body kit. Motoarele disponibile sunt cele cunoscute 2.0 diesel si benzina, ambele Euro 5.





...poze preluate de pe autocar.co.uk

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Concept car Subaru XV
« Reply #5 on: March 03, 2010, 16:58:13 PM »
Am mai gasit niste poze...





MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Concept car Subaru XV
« Reply #6 on: April 17, 2010, 09:59:47 AM »
Si primul video cu Subaru XV


MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Concept car Subaru XV
« Reply #7 on: July 15, 2010, 10:52:00 AM »
Se pare ca Subaru XV va fi disponibil si in showroomurile din Romania in varianta diesel. Cuplul motor ramane acelasi, dar emisiile de CO2 scad. Astfel propulsorul de 2L se incadreaza in normele de poluare Euro 5.

Consumul mixt este anuntat a fi de 5.8l/100km in timp ce sprintul de la 0 la 100 este realizat in 8.6 secunde.

Pretul pentru romania nu a fost inca anuntat.

George

  • 757
Răspuns: Concept car Subaru XV
« Reply #8 on: July 15, 2010, 22:22:00 PM »
pot sa zic pas ? urata cu spume , si asta vine de la unu' care detine un subaru urat cu spume :((

Răspuns: Concept car Subaru XV
« Reply #9 on: July 16, 2010, 12:31:36 PM »
Apropo de politica importatorului din Romania, ati observat urmatoarele aspecte:

1. Au scos din oferta modelele cu cutie automata, la Impreza.
2. Inainte de a le scoate, modelul de 1.5 cu cutie automata, care ma interesa, costa aproape 19000 euro, pe cand in Germania, acelasi model, nou nout, la 0 km, costa aproximativ 14000 euro.
3. Tot in Germania, exista optiunea de GAZ, cu garantie, acum, nu stiu daca e din fabrica sau montat la reprezentanta locala.

http://cautare.mobile.ro/vehicule/changeSortOptions.html?defaultOrder=ASCENDING&isSearchRequest=true&__lp=1&scopeId=C&sortOption.sortBy=creationTime&sortOption.sortOrder=DESCENDING&makeModelVariant1.makeId=23500&makeModelVariant1.modelId=8&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Car&segment=Car&transmissions=SEMIAUTOMATIC_GEAR&transmissions=AUTOMATIC_GEAR&siteId=ROMANIA&negativeFeatures=EXPORT&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=NO_EXPORT&usage=NEW&customerIdsAsString=&minCubicCapacity=1401&maxCubicCapacity=1600&lang=ro&sortPath=price.consumerGrossEuro

http://cautare.mobile.ro/vehicule/search.html?isSearchRequest=true&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=ASCENDING&lang=ro&scopeId=C&_features=on&usage=NEW&bodyStyleRadio=on&makeModelVariant1.makeId=23500&makeModelVariant1.modelId=8&makeModelVariant1.modelDescription=&makeModelVariant2.makeId=&makeModelVariant2.modelDescription=&makeModelVariant3.makeId=&makeModelVariant3.modelDescription=&minPowerAsArray=&minPowerAsArray=KW&maxPowerAsArray=&maxPowerAsArray=KW&minCubicCapacity=&maxCubicCapacity=&minPrice=&maxPrice=&export=NO_EXPORT&vatable=&fuels=GAS&transmissions=SEMIAUTOMATIC_GEAR&transmissions=AUTOMATIC_GEAR&ambitCountry=&zipcode=&climatisation=&numSeats=&doorCount=&emissionClass=&airbag=&adLimitation=&daysAfterCreation=

http://www.subaru-ecomatic.de/index2.php

O incercare de traducere:

http://translate.google.com/translate?js=y&prev=_t&hl=ro&ie=UTF-8&layout=1&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fwww.subaru-ecomatic.de%2Findex2.php&sl=de&tl=ro

« Last Edit: July 16, 2010, 12:34:48 PM by balanel »
Nu poti alege ce esti, dar poti alege ce visezi... Stephen Gately

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Concept car Subaru XV
« Reply #10 on: July 16, 2010, 13:25:24 PM »
offtopic: In Germania, Italia si alte tari europene GPL-ul este privit ca o alternativa buna pentru mersul in oras (costuri mai mici, emisii mai mici). La noi este vazut ca un lucru pentru saraci, optiune ce merita instalata doar pe Dacii. In plus, infrastructura nu ne ajuta. Am fost weekendul trecut in Milano si aveau gaz si la benzinariile mici de 2 pompe. La noi de curand au inceput sa bage in anumite benzinarii mai mari.

Revenind la subiect, grila aia fata imi da fiori. Este mai urata decat la Dacia Duster.

Răspuns: Concept car Subaru XV
« Reply #11 on: July 16, 2010, 14:40:08 PM »
Parca ar fi un sandero stepway   :(

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Concept car Subaru XV
« Reply #12 on: September 07, 2010, 09:10:25 AM »
Am vazut unul negru pe strazi astazi (decat din fata) si va spun ca mi-a placut. Arata ca un Outback mai mic, dar mai suparat. E mai frumos in realitate decat in poze, desi de obicei e invers. Poate facem un test drive cu el si va dam mai multe detalii. Asteptam sa ninga la munte ca sa avem ce testa ;D

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Concept car Subaru XV
« Reply #13 on: April 13, 2011, 20:06:15 PM »
De data aceasta chiar vorbim de concept car XV. Nu mai intelege nimeni ce face Subaru. Se pare ca acest model este unul bazat pe platforma Imprezei (ca si Foresterul), fiind ceva mai mare decat actualul XV insa mai scurt ca un Outback si mai scund ca un Forester. Mai este loc oare de un crossover?
Forma promite multe (aminteste de vechiul outback), dar stim ca una e conceptul si alta e realitatea. A se vedea Impreza.

Va las pe voi sa comentati.

« Last Edit: April 13, 2011, 20:10:28 PM by MihaiFlorescu »

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Rspuns: Concept car Subaru XV
« Reply #14 on: April 14, 2011, 09:34:32 AM »
dap am tot vazut si pe strazile din Bucuresti... interesant model.. Impreza Outback
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Concept car Subaru XV
« Reply #15 on: April 22, 2011, 14:11:24 PM »
A fost prezentat si conceptul Outback. Nu s-au dat prea multe detalii despre el. Inca nu se stie daca va ajunge in faza de productie, dar ceea ce vedeti reprezinta linia si directia de design pe care Subaru o va adopta. Seamana foarte mult cu viitorul model Impreza, parca are si ceva din VW Golf la interior.










2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Răspuns: Concept car Subaru XV
« Reply #16 on: May 04, 2011, 00:50:38 AM »
Noul sandero de la subaru!
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Concept car Subaru XV
« Reply #17 on: May 04, 2011, 23:26:20 PM »
Nu orice Sandero, e Stepway!!!  ;D ( nu viseaza Dacia la atata tehnologie )
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Concept car Subaru XV
« Reply #18 on: May 22, 2011, 13:34:21 PM »
mie imi pareca seamana cu Dodge Caliber, cel putin la spate.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Concept car Subaru XV
« Reply #19 on: August 10, 2011, 20:27:39 PM »
Teaser pentru ce va urma la Frankfurt: