(aproape) Totul despre frane...
Subaru club Romania

(aproape) Totul despre frane...

Forester

  • 3067
  • The other right!
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #80 on: December 16, 2014, 22:32:47 PM »
Mie nu mi se pare moale pedala (nici tare, e adevarat). Poate tine de senzatia data de masina mult mai grea. Si mie mi se pare Accent-ul cu frane mult mai bune dar luat la bani marunti am vazut ca nu e chiar asa.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

celalalt

Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #81 on: December 17, 2014, 08:01:27 AM »
Pedala moale e de pompa lunga.Si dupa mine e mai bine asa.Decat sa fie ca la renault sa vomiti si la 5/h ...asa o poti doza cum si cat vrei.

Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #82 on: December 17, 2014, 10:38:01 AM »
Nu (mai) stiu cum e la Renault, n'am mai condus de mult unul, insa la Ford nu am avut probleme sa nu pot doza frana, insa e mult mai ferma decat la Subaru pe inceput de cursa.
La Forester am simtit o intarire a pedalei dupa ce am facut RAR'ul si a franat pe banda de cateva ori mai tare ptr a verifica eficienta, insa ulterior a revenit la "normal"

"Propteaua" pentru cilindrul de frana face cam asa ceva


MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #83 on: December 17, 2014, 11:53:46 AM »
Pune intai niste furtunase metalice.
1. O sa fii mai in siguranta. Cele de cauciuc simplu imbatranesc si oricum e recomandat sa le schimbi la 10 ani, deci probabil te apropii de aceasta varsta
2. O sa intareasca putin pedala cam de la sfert in jos fiindca insertiile metalice nu permit cauciucului sa se "umfle". Practic, la franari foarte usoare nu simti diferenta, dar daca te arunci pe frana brusc, sau la franari mai serioase, o sa simti o imbunatatire.


Despre ce zici tu acolo nu am vazut pareri decat in SUA, si nu prea am asa mare incredere in ei care oricum au frane subdimensionate fata de ce se ofera pe modelele EUDM si JDM.
« Last Edit: December 17, 2014, 11:55:33 AM by MihaiFlorescu »

Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #84 on: December 17, 2014, 12:39:59 PM »
Nu stiam ca difera franele de pe Forester USDM fata de cele EUDM si JDM si, intr'adevar, peste balta am vazut montat asa ceva, dar le'am gasit si in UK

Si furtunasele metalice le am in vedere, insa p'alea le gasesc mult mai usor, de aceea nu am intrebat de ele

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #85 on: December 17, 2014, 15:33:47 PM »
pedala moale inseamna ca trebuie aerisit sistemul si schimbat lichidul de frana, la carte subaru recomanda schimbarea lichidului maxim la 2 ani daca nu e folosita agresiv masina, altfel 1 an
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #86 on: December 17, 2014, 16:45:06 PM »
Multumesc de sugestie, o sa incerc si asta, ca intr'adevar, au trecut 2 ani de cand s'a facut ultima oara operatiunea asta, insa nu stiu ce lichid de frana a fost folosit atunci!

Forester

  • 3067
  • The other right!
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #87 on: December 17, 2014, 17:45:54 PM »
Iti trebuie minim DOT3, eu am pus DOT4 ca d-asta avea service-ul.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #88 on: December 17, 2014, 21:47:03 PM »
O sa iau si furtunase metalice, schimb si lichidul si mai vad dup'aia cum e senzatia ... poate'mi trece de alti etrieri :)

Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #89 on: January 11, 2015, 12:53:12 PM »
La unele marci se recomanda schimbarea ei chiar si la 2 ani, odata cu lichidul de frana.
Operatiunea dureaza 10 minute, banuiesc ca e la fel ca la generatiile anterioare

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #90 on: January 11, 2015, 14:38:04 PM »
lichidul de frana e recomandat sa se schimbe anual
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #91 on: January 11, 2015, 15:26:37 PM »
La Forester nu m'am uitat, neavand cartea, dar la Fiesta asa scrie: la doi ani. Deci ... depinde de cine face recomandarea.
Inainte, la Dacii, lichidul de frana la cat timp se schimba?
Nu strica sa'l schimbi cat mai des, insa nici schimburile f dese nu aduc neaparat beneficii

Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #92 on: January 11, 2015, 15:33:16 PM »
Mai am pana fac anul, in august am schimbat lichidul, cu ocazia upgrade-ului la discurile&placutele frana fata.


Sent from my iPhone using Tapatalk

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #93 on: January 12, 2015, 08:10:05 AM »
la dacii nu stiu la cat se schimba inainte, dar subaru asa recomanda, daca schimbi lichidul frecvent il pastrezi curat si ii pastrezi punctul de fierbere dat de producator ceea ce este destul de important mai ales ca pe ploaie punctul de fierbere este cu vreo 100 de grade mai jos, cei care fac track day-uri deobicei schimba lichidul dupa 2 track day-uri, la masinile echipate cu ej255/ej205 este si mai important sa schimbi lichidul anual pentru ca franele sunt usor subdimensionate, eu nu zic ca asa zice vreo biblie a franelor, asa scrie la carte si mi se pare de bun simt eu unu asa am facut mereu
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #94 on: January 12, 2015, 10:01:18 AM »
Daca asa scrie la cartea masinii, atunci aia chiar poate fi luata ca o Biblie. Repet, eu la a mea nu o am si credeam ca intervalul de 2 ani e minimul recomandat de producatori. Cei care fac track days deja nu mai pot tine cont doar de mentenanta uzuala

@sherban, scuze de divagatie

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #95 on: January 12, 2015, 12:44:06 PM »
da asa e la subaru 1 an si ma gandesc ca franele sunt un capitol unde se merita sa incerce lumea sa le tina in forma maxima, toate cele bune si mihaitza ca sa nu fie panica cred ca poti muta ultimele postari la subiectul de frane ca sa nu stricam topicul omului
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #96 on: January 12, 2015, 15:02:31 PM »
Gata.

soho

  • 246
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #97 on: January 12, 2015, 17:32:54 PM »
Buna ! PLS , Vreau si eu o parere !  De cind am Legacy , am tot observat niste trepedatii in volan la frina, aceste trepedatii sau amelioarat in momentul cind am schimbat discurile de frina Ate + Placute Red Stuff , La un moment au reaparut , discurile erau un pic ovalizate, leam "resuscitat" iar a trecut , dupa vreo 3 luni iar a inceput ,,, am revenit la discurile originale + placute Ferodo ,problema sa amerlioarat ,, de citeva zile iar au aparut ,,, aaa am uitat am shimbat si lichidul de frina ....

Pareri pls,,,,

Eu am o presimtire ca etrierele sunt imbtrinite si nu mai apasa simultan pe placute ,,, sau poate e doar un vis dea meu :(((

Dar un lucru este cert ,,, am o bataie in volan in timpul frinarii ,,,, :(  

KET

  • 3921
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #98 on: January 12, 2015, 17:46:08 PM »
Eu zic ca acele trepidatii sunt de la sicurile ovalizate. Am avut aceeasi problema la Tribeca, in doua situatii. Prima data am schimbat discurile cu altele OEM, iar a doua oara cu discuri EBC, pentru ca cele OEM s-au ovalizat in 22k km. De fiecare data, dupa schimbarea discurilor, au disparut trepidatiile in volan pe franare.
Mi-a aparut aceeasi problema si pe STi, asa ca am comandat discuri de frana noi pe fata. Sunt convins ca vor disparea trepidatiile din volan, dupa inlocuirea discurilor, dar astept sa fie urcate si sa simt cum este.
Eu zic sa-ti iei un set de discuri bune si poti sa faci si o reconditionare completa a etrierilor.
« Last Edit: January 12, 2015, 17:48:33 PM by KET »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #99 on: January 12, 2015, 18:07:26 PM »
Eu nu stiu ce sa mai zic de aceste probleme la Subaru. Cred ca pleaca din alta parte. Fie sistemul de franare, fie butucul intra cumva in rezonanta din cauza tractiunii integrale si face ca discul sa oscileze pe orizontala, nu stiu ce sa mai cred.

Prea multi am auzit cu problema asta. Vorba lui ucosmin, schimbam discuri si placute mai des ca uleiul.
Eu am schimbat din acest motiv sistemul de franare fata de WRX cu discuri bune de 1500 lei pe 2 discuri (DBA 4000). Un pret usturator pentru orice utilizator de masina care nu are pretentii de track days si tot s-au ovalizat.

Lichidul de frana schimbat si de 2 ori pe an uneori, mereu RBF 660.

Degeaba. Am frane de STi fata care m-au costat in total peste 1.000 euro daca adun toate interventiile, placutele, revopsit etriere, kit de reparatie etrier, furtunase metalice, lichid, manopera de fiecare data si au fost bune pentru cat?... 8.000km?

Deja m-am resemnat. Orice frana peste 80 km/h trebuie sa tii mai tare de volan si sa te faci ca nu simti vibratiile. Sper doar ca aceste vibratii sa nu duca mai apoi la probleme in caseta de directie si mai stiu eu ce alte probleme...


Ma gandesc acum daca nu merita sa mai astept si sa imi iau de la inceput un big brake kit de la prodrive sau sa stau si mai mult sa iau ap racing sau alcon. Poate nu mai aveam astfel de probleme acum.
« Last Edit: January 12, 2015, 18:13:26 PM by MihaiFlorescu »