Padurarul meu 2.0 2006
Subaru club Romania

Padurarul meu 2.0 2006

andrei80

  • 1161
  • 7500rpm, no boost... No more. XT ftw!
Re: Padurarul meu 2.0 2006
« Reply #80 on: November 21, 2018, 21:07:07 PM »
Orice ulei ATF Dexron III de la o firmă cât-decât. Neaparat Dexron 3
Ex Forester XS 2.0 2006 MT
Ex Forester XT 2007 MT
Forester XT 2003 AT

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Padurarul meu 2.0 2006
« Reply #81 on: November 21, 2018, 22:32:42 PM »
Imi cer scuze. Sa mor....
Asa ceva ? Caterinci de mecanici... Las o asa boss. Ca deja m ati acrit cu fataleala asta de forum. Intrebati , vi se raspunde si apoi va simtiti lezati. Asa faceti si la mecanici . Va duceti cu youtubele in brate ca stiti voi mai bine. Fleosc.
Mihai , sunt deja la strike 2.
La 3 da mi tu delete.
Ms.
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Padurarul meu 2.0 2006
« Reply #82 on: November 21, 2018, 22:37:15 PM »
....la ce sa strang? ...de caseta de directie vorbim...nu distributie!
Si noi facem caterinci ? Puii mei...
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Padurarul meu 2.0 2006
« Reply #83 on: November 22, 2018, 00:04:20 AM »
N-ai ce face, cumva trebuie sa te adaptezi vremurilor. Adica sa treci cu vederea anumite chestii, face bine la sanatate, nu ca pentru forum...  ;)
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Re: Padurarul meu 2.0 2006
« Reply #84 on: November 22, 2018, 10:23:21 AM »
.... Ca deja m ati acrit cu fataleala asta de forum. Intrebati , vi se raspunde si apoi va simtiti lezati. Asa faceti si la mecanici . Va duceti cu youtubele in brate ca stiti voi ....


....cred ca esti cam suparat pe viata! Daca forumul asta e proprietatea ta personala...sa imi sterg postul si asta e! ce ai raspuns tu...e o bascalie ieftina...dar deja ti-am dat atentie prea multa si te simti poate important!
Hai sa fii sanatos cu masinile tale si cu stiinta ta de subarist!

P.S : pentru admin: daca acest forum si-a pierdut directia si  utilitatea initiala...in care sa impartasim din experientele personale...va rog sa imi stergeti postul si va doresc toate cele bune!
Nu am deranjat si nu am trolat pe nimeni...dar vad ca unii au inca hormonii pubertatii si nu au unde sa ii reverse!
Multumesc!

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Padurarul meu 2.0 2006
« Reply #85 on: November 22, 2018, 10:44:46 AM »
Nu este cazul sa te superi de la cateva glume din lumea masinilor.  Micile dusuri reci par neplacute dar te ajuta mai tarziu sa te feresti de greseli.
Know-how se aduna greu si intotdeauna are un cost asociat.
Experientele proprii costa, reprezentanta costa iar pentru forumuri trebuie sa aloci timp si sa filtrezi foarte bine informatiile.

M.T.F.G.A. pare acid dar este om de treaba, a ajutat multi subaristi.
« Last Edit: November 22, 2018, 10:49:13 AM by BOXER »
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Re: Padurarul meu 2.0 2006
« Reply #86 on: November 22, 2018, 10:53:36 AM »
 ;D ;D ;D ;D :D :D :D    :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: wait for it........

Re: Padurarul meu 2.0 2006
« Reply #87 on: November 22, 2018, 11:07:28 AM »
....hai sa o lasam asa!
Sa fim sanatosi..si sa ne bucuram de masinile noastre!
Recunosc...nu stiu mecanica..dar ma documentez...si cand merg la mecanic...sa stiu despre ce este vorba! Nu ma bag in meseria lui..dar nici merg cu ochii inchisi ...lasa Boss ca stiu eu ce este!
Acum am facut rost si de o pagina sa vad cum se amorseaza instalatia...ca nu e banalul miscat de volan!
...in fine...vedem

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Padurarul meu 2.0 2006
« Reply #88 on: November 22, 2018, 11:46:48 AM »
Dar de ce vrei sa ignori sfatul venit de la 3 oameni si nu vrei sa verifici cureaua ai? Ce sa zic.. ai cerut sfaturi, le-ai primit, le ignori... mai mult de atat...

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Padurarul meu 2.0 2006
« Reply #89 on: November 22, 2018, 13:13:18 PM »
Eu zic ca pentru o înțelegere buna, ambele părți trebuie sa se întâlnească la mijloc. Unii (care au multa cunoștința) nu mai au răbdare cu cei care nu au cunoștințe și pun multe întrebări, alții nu se pricep și cred ca dacă vin pe un forum, pun o întrebare și li se Răspunde exact răspunsul care îl vor, pur și complet adevărat, dar intr-o comunitate, ca intr-o familie, exista începători și experți (sa zicem bătrâni și bebeluși) trebuie sa ne înțelegem cu toții și sa ne acceptam unul pe celălalt cu tot cu glume sau prea seriozitate, la alții, și sa facem totul sa funcționeze.
Îmi pare rau de poluare cu filozofie, dar eu cred ca ar putea funcționa :)

Re: Padurarul meu 2.0 2006
« Reply #90 on: November 22, 2018, 13:42:56 PM »
Dar de ce vrei sa ignori sfatul venit de la 3 oameni si nu vrei sa verifici cureaua ai? Ce sa zic.. ai cerut sfaturi, le-ai primit, le ignori... mai mult de atat...

Iti dai seama ca asta o sa fac...iau cauzele cele mai simple!
Ar fi ideal sa fie asa!
Singura problema este..ca acest zgomot a inceput de anul trecut de cand am schimbat lichidul de servo( cam pe vremea asta)...cand a dat caldura ...nu a mai fost...acum iar..!

Re: Padurarul meu 2.0 2006
« Reply #91 on: November 22, 2018, 13:55:46 PM »
Eu zic ca pentru o înțelegere buna...

...eu zic ca am depasit..poate am avut si eu o stare...ca nu am mai postat de mult...hai sa lasam in urma ce a fost...imi pare rau ca am starnit acest mic scandal!
Eu zic ca experientele noastre personale ar putea sa fie utile tuturor!
Inainte sa postez am cautat pe forum de mi-a curs sangele tipul de ulei pentru caseta...si nu am gasit!
Acum ca este clar ATF DEXRON III poate naiba il cauta careva si ii foloseste!
Mi-am adus aminte...ca am cerut o oferta de pret de la SMT asta vara cand mi-am schimbat bujiile, discurile si placutele...ca mi-au dat niste preturi de mi-au cazut plombele si ma programau intr-o luna!
La subaru BV manopera la jumatate!
Din pacate unde imi faceam eu reviziile si unde mi-am facut distributia si schimbat discul de ambreiaj (  la Edu Stan) ...vad ca a vandut ....dar ma rog...toata mecanica o facea un baiat care si-a dat demisia de la el e locuieste la naiba in provincie spre Pitesti...si deci pentru lucrari de finete strict de Subaru sunt descoperit! ...si la vara vreau sa ii fac iar distributia! ...dar cred ca ma duc la plimbare in Bv 2-3 zile...sa imbin utilul cu placutul!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Padurarul meu 2.0 2006
« Reply #92 on: November 22, 2018, 14:00:05 PM »
Pai zi asa, ca e de cand ai schimbat lichidul.

Mergi pe norma corecta indicata de colegi mai sus, sau cu ce ti-am spus eu cu poza atasata. Culoarea nu are neaparat treaba cu ce norma e.

kkennyy

  • 1763
Re: Padurarul meu 2.0 2006
« Reply #93 on: November 22, 2018, 14:09:43 PM »
Parerea mea de 2 bani, daca zgomotoul a aparut brusc dupa ce ti-a fost schimbat lichidul, cel mai probabil ca nu a fost aersita bine. Daca de atunci ai mers tot asa cu ea, e posibil ca in timp sa o fi facut praf. Eu as schimba lichidul, aerisit bine, verificat si eventual inlocuit oring-ul de unde intra furtunul in pompa si daca dupa toate astea tot face urat, schimbat pompa cu totul.

Am avut si eu aceeasi problema si am parcurs aceeasi pasi, rezolvarea fiind pompa noua. Poate tu ai mai multa bafta :)
Forester XT SJ 2018

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Padurarul meu 2.0 2006
« Reply #94 on: November 22, 2018, 18:40:09 PM »
In sfarsit, a aparut si o afirmatie demna de a fi subliniata: “parerea mea”.

Omule bun, forumurile nu sunt asociate cu entitati juridice ori cine stie ce forme de organizare pe baza unei legi ci doar locuri unde membrii lor isi dau cu parerea.

Cei care emit judecati de valoare sunt tehnicienii certificati de catre SUBARU, in cazul nostru iar pe acestia ii regasesti in unitati service autorizate de catre SUBARU. Pe langa faptul ca iti emit factura iti ofera si GARANTIE pentru piesa si manopera. Te rog sa ma corectezi daca gresesc.

Afirmi ca ti se pare mare pretul platit pentru calitatea serviciilor prestate de catre un service autorizat. Daca este asa inseamna ca iti asumi indicatiile primite pe forum. Nu spun ca aceste indicatii nu sunt corecte insa nimeni nu isi asuma responsabilitatea pentru ele intrucat, din cate stiu eu, nimeni de pe acest forum nu este autorizat de SUBARU pentru a evalua o problema si a oferi solutia corecta. Despre garantie nici nu cred ca putem asuma vreo discutie.

Daca vei avea timp sa parcurgi posturile catorva colegi care detin o recunoastere academica in industria auto sau chiar au preocupari curente in cercetare-dezvoltare, mecanica, software etc. vei descoperi ca au o eruditie aparte, o inteligenta remarcabila si totodata detin harul pedagogic. Insa nici macar ei nu isi pot asuma rolul pe care il are un mecanic certificat de reteaua tehnica a SUBARU si pe care il poti intalni doar intr-un service autorizat.

Ca atare, inarmeaza-te cu mult simt al umorului si nu uita ca toti oamenii aduc fericire, unii prin prezenta altii prin absenta… ;D 
SUCCES in gasirea si solutionarea problemei tehnice!

P.S.: nici eu nu iti pot oferi varianta corecta dpdv tehnic pentru ca habar n-am da' te pot enerva, la cerere  :D
 
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Re: Padurarul meu 2.0 2006
« Reply #95 on: November 22, 2018, 21:08:39 PM »
In sfarsit, a aparut si o afirmatie demna de a fi subliniata: “parerea mea”.


P.S.: nici eu nu iti pot oferi varianta corecta dpdv tehnic pentru ca habar n-am da' te pot enerva, la cerere  :D
 

Relax! Studiez ca nu am trait in desert pana la 43 de ani sa nu am un echilibru pe care sa il folosesc si sa decid ce este mai bine pentru mine!
Orice decizie iau mi-o asum si pana acum la 200.000km masina merge fff bine! Daca ai citit si din posturile mele ...de pilda amortizoarele pe spate..le-am comandat de la cei de la Brasov! Au venit frumos impachetate cu arcuri ...de pus direct pe masina!
Aici am intrebat strict de ulei de caseta...ceva absolut banal...si am aflat!
Multumesc pentru sfaturi!

Re: Padurarul meu 2.0 2006
« Reply #96 on: November 25, 2018, 11:49:15 AM »
Salut,
Apropo de caseta de directie, eu am fost la o firma din Bucuresti, Tureal Steering. Ca sa fii linistit, poate ar fine sa vorbesti cu ei, (doar) cu asta se ocupa.
« Last Edit: November 25, 2018, 11:52:06 AM by cristian firu »
Forester SG 2.0X 2008 MT

Re: Padurarul meu 2.0 2006
« Reply #97 on: November 26, 2018, 08:48:23 AM »
...................... si nu uita ca toti oamenii aduc fericire, unii prin prezenta altii prin absenta… ;D 

 ;D ;D ;D :laugh: :laugh: :laugh: