Buna, ma gindesc sami iau un Impreza 2007 1.5..... un pic de ajutor va rog
Subaru club Romania

Buna, ma gindesc sami iau un Impreza 2007 1.5..... un pic de ajutor va rog

hello. Eu am conduso si mi se pare ca merge ok, incet, dar destul sa mearga inainte si inapoi. are 100cp.Pretul ei este 5600 euro.

  Intrebarea mea este cum o pot face mai rapida si mai ieftin? Eu nu stiu nimic despre subaru, numa bmwuri am avut, cea mai slaba de 150cp,as putea pune oare un turbo sub 1000euro? sau sa bore cilindrii sa pot pune pistoane de sti?nu incerc sa am 500cp ca am avut avioane din astea in trecut si nu ma ajuta cu nimic, numa amenzi. Io as vrea sa ajung cu impreza asta pe la 150cp ,ideal ar fi 180cp.  ajutatitma va rog ca sa stiu sa iau sau nu masina.

 si in general daca imi mai puteti spune ceva despre reliability si daca is masini ok o sa fiu recunoscator, multumesc mult
« Last Edit: January 01, 2013, 07:45:49 AM by UsuallyBMW »

Daca iei 1.5 il lasi asa altfel cauta un Forester aspirat de 2.5.

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
N-ai ce sa faci cu 1,5l. Ar trebui sa-i schimbi motorul, transmisia, suspensia si franele!
Tie iti trebuie un 2.0 aspirat.
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

celalalt

2.0 aspirat...158 de cavali...1.5 e mort la nastere.

2.5 aspirat este o optiune mult mai bua si in proportie de 99% are softul accesibil in timp poti modifica la ce nivel vrei si-ti permiti.
La 2.0 aspirat situatia e un pic altfel.

celalalt

2.5 am eu pe impreza si am citit prin toate analele ca nu se poate face nimic la soft.E ferecat pe viata.

Noi am modificat destul de multe 2.5 aspirat.
Nu stiu ce este cu masina ta dar putem programa o vizita si ai sa vezi ca o sa pleci cu zambetul pe buze. Castigul de putere este mare la 2.5 aspirat, iar asa cum am mai spus Racing Code are propria solutie de tuning si modifica modele de care altii nu se pot atinge.
Personal nu-mi aduc aminte sa ne fi intrebat pe noi de resoftare.
Da-mi un mail cu copia de pe talon sau carte.
« Last Edit: January 01, 2013, 13:14:31 PM by sebastian »

Mihai.impreza

  • 733
  • Subaru impreza 1.6 TS
Eu am 1.6 din 2002....dacă vrei sa o cumperi sa nu te aștepți la performanta !! ca și consum consuma decent 11 este o mașina ok dar când o cumperi trebuie sa ști la ce vrei sa o folosești :o ,dar recomand (ca și posesor de 1.6) un motor mai mare pentru ca și prețul mașini se reflecta la motor,dar 2.0 150cp (pe acolo) este mult mai sprinten și are acelas consum !!! Pe a mea am avut și turbo și nimic nu e spectaculoasa creșterea de putere dar cum a spus și celalant este un motor mort de fabrica....pentru aspect și o mașină de zi cu zi este geniala !!!
« Last Edit: January 01, 2013, 13:17:27 PM by Mihai.impreza »
Nu stii - te invat, nu poti - te ajut, nu vrei - TE OBLIG! :)))

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Subiect mutat la discutii despre impreza.

Parerea mea e sa iti iei un forester sau impreza 2.0 aspirat. Consuma la fel ca cel de 1.5 dar merge foarte bine, taxele sunt in continuare mici si ai caluti destui cat sa faci o depasire decenta. Sunt sigur ca vei gasi la aceeasi bani un 2.0. Impreza mai rar ca lumea a fugit de consum gandind la un 2.0 benzina in era TDI-urilor. Dar forester sunt din plin, sau mai pui ceva banuti pentru un Legacy daca vrei confort.

Bafta!

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Legacy este o optiune pt tarile civilizate ( adica cu sosele ). Pt. RO inginerii niponi au creat Forester...  :D
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Mihai.impreza

  • 733
  • Subaru impreza 1.6 TS
Aprob..... :D
Nu stii - te invat, nu poti - te ajut, nu vrei - TE OBLIG! :)))

Vă multum la toți pentru respunsuri. Eu as vrea un impreza cu 2.5 sau 2.0 da nu prea sunt în românia de vizare, ca după 10k euro mi greu sa justific un subaru peste sa zicem un BMW x5 sau altele.

În orice caz, mati pus pe jar ginduri. Sper sa iau un subaru ca nam mai avut și par interesante, o sa va dau un update dacă am un subaru. Mersi pentru tot.

Mihai.impreza

  • 733
  • Subaru impreza 1.6 TS
Nu compara subaru cu bmw  ::) nu poți sa le compari !!!
Nu stii - te invat, nu poti - te ajut, nu vrei - TE OBLIG! :)))

celalalt

usualy bmw...dar once subaru...always...

Stefan

  • 620
usualy bmw...dar once subaru...always...
;D

La felul in care vorbeste limba romana si  cita gramatica are tipul , nu se preteaza la Subaru !
Sa ramina la BMW , ca e mai bine si pentru el si pentru noi !
Nu de alta dar strica firma....
Forester Diesel 2010

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Marcelutza, ai o bila neagra, chiar daca ai dreptate in legatura cu scrisul.

Nu facem nici o discriminare si oricine doreseste se poate alatura clubului.

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Sami iau si io Subaru?  ::)
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Marcelutza, ai o bila neagra, chiar daca ai dreptate in legatura cu scrisul.

Nu facem nici o discriminare si oricine doreseste se poate alatura clubului.


Multumesc de bila ! Nu puteai si tu sa-mi dai o bila mai gri un pic , ca nu-mi place culoarea neagra !
Si apoi n-ai vazut ca omul era nehotarit , deci nu era fan Subaru de-adevaratelea ?  Nu stii ca nu numarul conteaza ci calitatea.A oamenilor si a masinilor, ca doar de-aia sintem Subaru Fan Club !
Forester Diesel 2010

Cred la multi nu le place acel user name  :D ;D :D :D :D
Despre masina, Clauedit ar fi in masura sa spun ce si cum e masina - Eu in vara am vazut masina lui(1.5 motor) si parea destul de vioaie. Acum depinde ce vrei de la o masina cu adevarat
De modificat o singura varianta exista transplant total de la un wrx sau un STI ;D
Si eu precum Celalalt SUBARU FOREVER -one life-one passion - one LOVE = Subaru
Daca nu ti place mergi pe varianta a doua si esti fericit .

Orice piese SH impreza wrx-STi + Forester
Contact dan23turcu@yahoo.co.uk