achizitie impreza 2.0r sport - sh
Subaru club Romania

achizitie impreza 2.0r sport - sh

moguai

  • 2814
achizitie impreza 2.0r sport - sh
« on: May 01, 2013, 10:57:54 AM »
salutare.
sper ca am postat unde trebuie...
sunt in cautare activa de o impreza 2008+ sh, evident
doream versiunea diesel, ma sperie consumul la 2.0 benzina insa de aproximativ 3 4 luni de cand tot urmaresc autovit, nu a aparut nici una D la vanzare.
asa ca, o sa incerc achizitionarea benzinei de 2.0 desi, ma repet, imi e teama putin de consum.
deocamdata pe autovit sunt 2 modele accesibile ca pret, la vanzare: www.autovit.ro/subaru-impreza-C28869043.html si http://www.autovit.ro/subaru-impreza-C28625625.html
poate recunoaste cineva masinile :)
acum am o kia ceed 1.4 benzina, care in general imi consuma 8-9 in oras si 7-8 pe afara :  mers normal...si ma pot declara multumit. banuiesc ca la impreza va fi 12-13 oras si 9-10 afara.
ce v-as ruga, daca are cineva timp si rabdare, sa-mi spuna ce probleme generale are masina (daca are) - tot vad pe aici ca schimba lumea bucsi in general si cum e treaba cu fiabilitatea (e gen honda ? )
multumesc anticipat si sper sa avem o discutie fructuoasa
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: achizitie impreza 2.0r sport - sh
« Reply #1 on: May 01, 2013, 12:39:11 PM »
Multi schimba bucse pentru sportivitate, nu pentru ca nu ar fi bune.
Cum e cu fiabilitatea Honda ?
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Fab

  • 794
Răspuns: achizitie impreza 2.0r sport - sh
« Reply #2 on: May 01, 2013, 12:45:01 PM »
Cam ala e consumul la mers mai sportiv. Se poate si mai jos daca te poti abtine si mergi batraneste.
Bucsile se duc mai repede din cauza drumurilor noastre foarte bune, dar asta se intampla la orice masina. Atata timp cat masina a fost intretinuta corespunzator riscul sa apara ceva probleme e mic.
In rest, bani de benzina si sa nu mergi cu ea subturata, ca nu-i place. ;D

moguai

  • 2814
Răspuns: achizitie impreza 2.0r sport - sh
« Reply #3 on: May 01, 2013, 13:10:11 PM »
bani de benzina s-ar gasi ei, mai ales daca ma incadrez in bugetul de maxim 9000 eur.
am vazut ca reviziile sunt totusi mai scumpe decat ce plateam eu la kia mea (in medie 500-600 ron per revizie anuala)
eu nu merg foarte mult in general, am o medie de 10-11000km pe an, asa ca, m-as descurca cu un consum cu 40-50% mai mare decat ce am in prezent.
deci nu va plangeti de probleme grave sau raspandite cum de ex sunt la ceed (90% au probleme la bielete, la coloana de directie sau suspensiile spate)
am dat exemplul honda, pt ca eu o consider o referinta in materie de fiabilitate...la fel si toyota. si vorbesc din ce aud de la cunoscuti sau diverse forumuri de specialitate.
« Last Edit: May 01, 2013, 13:14:29 PM by moguai »
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Mihai.impreza

  • 733
  • Subaru impreza 1.6 TS
Răspuns: achizitie impreza 2.0r sport - sh
« Reply #4 on: May 01, 2013, 14:30:00 PM »
Salutare, eu am o impreza 1.6 AWD din 2002 și vreau sa îți spun ca sunt foarte mulțumit de ea, o am de 1 an și nu am avut probleme cu bucsile(eu mi-am cumparat o pereche de rezerva pentru ca ma aștept sa pice de la roti și suspensia sport, pret 60 de lei pe 2 bucși de bara stabilizatoare de la jakoparts), vreau sa spun ca am și roti pe 17 cu amortizoare sport.... Ca și consum sunt mulțumit (în oraș îmi ia cam 11), Ca și mecanica sunt super mulțumit de ea (preturile la piese sunt acceptabile, cele originale sunt scumpe dar găsești și aftermarket la preturi mici dar nu te sfătuiesc). Zilele astea am condus ca mașină de zi cu zi o kia Ryo din 2010 (parca asa se numește modelul) este ok ca și mașină dar parca nu o pot compara cu impreza mea din 2002, plasticele sunt execrabile pe acea kia și singurul lucru ce mi-a plăcut la acea kia a fost consumul de 5.5% în oraș (1.5 diesel 110 cp ceva de genu) !!!
« Last Edit: May 01, 2013, 14:32:50 PM by Mihai.impreza »
Nu stii - te invat, nu poti - te ajut, nu vrei - TE OBLIG! :)))

moguai

  • 2814
Răspuns: achizitie impreza 2.0r sport - sh
« Reply #5 on: May 01, 2013, 14:37:49 PM »
probabil ai condus versiunea anterioara de kia rio. asta noua, din ce am vazut eu, arata mult mai bine, mai ales la interior.
oricum, nu comparam acum mere cu pere...
multumesc de feedback, orice alte pareri aveti, le astept cu interes.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: achizitie impreza 2.0r sport - sh
« Reply #6 on: May 01, 2013, 14:48:15 PM »
Cea alba e foarte misto. E adevarat ca intretinerea e mai scumpa dar daca nu te duci la reprezentanta gasesti oferte bune prin intermediul forumului. In acelasi timp fiabilitatea este printre cele mai bune. Vezi cat de multe masini sunt pe strazi si pe forum in stare foarte buna si au peste 10 ani sau pe acolo. Ce e 2005-2007 e deja considerat ultimul model :D desi nu este evident...

Vezi ca exista topicuri cu revizii si a scris fiecare cam cat l-a costat, ce si unde. Bafta! Sper sa deschizi cat mai curand un topic la prezentarea membrilor si a masinilor lor ;)

moguai

  • 2814
Răspuns: achizitie impreza 2.0r sport - sh
« Reply #7 on: May 01, 2013, 14:52:09 PM »
merci de feedback Mihai...da, si eu sper.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: achizitie impreza 2.0r sport - sh
« Reply #8 on: May 01, 2013, 15:15:33 PM »
bani de benzina s-ar gasi ei, mai ales daca ma incadrez in bugetul de maxim 9000 eur.
am vazut ca reviziile sunt totusi mai scumpe decat ce plateam eu la kia mea (in medie 500-600 ron per revizie anuala)
eu nu merg foarte mult in general, am o medie de 10-11000km pe an, asa ca, m-as descurca cu un consum cu 40-50% mai mare decat ce am in prezent.
deci nu va plangeti de probleme grave sau raspandite cum de ex sunt la ceed (90% au probleme la bielete, la coloana de directie sau suspensiile spate)
am dat exemplul honda, pt ca eu o consider o referinta in materie de fiabilitate...la fel si toyota. si vorbesc din ce aud de la cunoscuti sau diverse forumuri de specialitate.

500-600RON pe an reprezinta o suma cam mica pentru orice masina, fara suparare.
Masinile cu tractiune integrala au nevoi speciale, uleiuri pentru diferentiale si anvelope de calitate foarte buna (nu trebuie sa aiba sub nici o forma uzura diferita).
Asa cum au spus si colegii de forum pentru preturi bune gasesti solutii aici. Daca esti atent poti economisi multi bani.

Dupa ce cumperi masina trebuie sa schimbi uleiuri (motor, cutie, servodirectie, diferentiale), filtre si daca permite bugetul si distributia (doar daca nu ai incredere in carnetul service si in proprietar).
Daca doresti o masina SH cat mai apropiata de una noua poti sa inlocuiesti bucsele (acesta este termenul corect, nu "bucsi"), bielete antiruliu, arcuri, amortizoare, flanse. Nu uita revizia la frane.
Nu ar fi rau sa schimbi si pivotii pentru o masina SH cumparata din RO, cu toate ca am vazut ca Subaru pune unii foarte rezistenti.

E bine sa nu te inspiri dupa statistici din reviste in alegerea unei masini. Multe din masinile japoneze sunt bune dar partea cu fiabilitate este doar domeniul pe care isi fac ei mare reclama.
Si Kia sunt masini fiabile dar si cele europene.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

moguai

  • 2814
Răspuns: achizitie impreza 2.0r sport - sh
« Reply #9 on: May 01, 2013, 15:25:01 PM »
multumesc de raspuns. cand am precizat suma aia la revizii, ma refeream la cat am platit pana acum pt ceedul meu. la subaru, ma astept la minim 800-900 ron la o revizie. e ok si asa, sunt constient si realist.
incredere in proprietar, nu stiu cat sa am la masini luate de pe autovit. alta solutie de achizitie nu am, din pacate. ce o sa investesc in ea imediat dupa cumparare, daca va fi cazul, voi investi in functie de ce-mi recomanda cei de la service. intentionez sa ii fac un test cap coada inainte de a o cumpara, indiferent de pretul impus de service.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Fab

  • 794
Răspuns: achizitie impreza 2.0r sport - sh
« Reply #10 on: May 01, 2013, 18:37:15 PM »
La cea alba trebuie schimbata distributia chiar daca are incredere in proprietar.La 105k / 7 ani se schimba la acest model, cel putin asa scrie in carte.
Indicat ar fi sa schimbi tot ce zice Wrangel, dar asta inseamna sa mai scoti cel putin 1k euro, daca mai pui si distributia...

KET

  • 3921
Răspuns: achizitie impreza 2.0r sport - sh
« Reply #11 on: May 02, 2013, 09:17:19 AM »
Moguai, eu in locul tau as intra aici http://www.subarufanclub.ro/forum/index.php?board=42.0, as vedea ce scriu cei ce au masini exact de care vrei tu despre ele, si le-as adresa intrebarile direct, strict pentru ce te intereseaza. Naiman si Fab sunt doi dintre baietii care au 2.0 R.
Legat de fiabilitate, Subaru sunt foarte fiabile daca le intretii cum trebuie si le dai totul la timp. Atentie la masinile la mana a doua. Verific-o la cineva care se pricepe cu adevarat inainte de a o cumpara.
Bafta si sper sa ne prezinti in scurt timp masina.

moguai

  • 2814
Răspuns: achizitie impreza 2.0r sport - sh
« Reply #12 on: May 02, 2013, 10:20:08 AM »
multumesc KET, am citit cam tot ce am prins pe bucata aia de forum.
evident, masina o voi testa la reprezentanta cat se poate de mult, chiar daca voi plati destul pt asta.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: achizitie impreza 2.0r sport - sh
« Reply #13 on: May 02, 2013, 10:46:12 AM »
Eu ma dat pt o constatare completa la SMT cam 250 lei.
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

moguai

  • 2814
Răspuns: achizitie impreza 2.0r sport - sh
« Reply #14 on: May 02, 2013, 12:28:07 PM »
e un pret decent. atata tot cat sa si faca treaba buna. oricum, cumva interesul e al lor, ca daca gasesc probleme pot spera ca le vei repara la ei.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Fab

  • 794
Răspuns: achizitie impreza 2.0r sport - sh
« Reply #15 on: May 02, 2013, 12:56:39 PM »
Probleme mari la modelul asta cu 2.0 benzina nu prea sunt. Insa daca ai ghinionul sa-ti cada o piesa importanta in functionarea masinii, pretul e destul de mare.

naiman

  • 307
Răspuns: achizitie impreza 2.0r sport - sh
« Reply #16 on: May 02, 2013, 15:13:32 PM »
deci.....eu am masina din august 2008 cu 3000 km luata la SH de la reprezentanta.

Probleme pana acum: cutia de viteze (nebunia mea si greseala mea), caseta de directie acum 2-3 luni ( prostia mea ca nu am schimbat lichidul la timp si a corodat) si la bucsaraie am schimbat pe ici colo ca vroiam eu si erau putin imbatranite nu ca troncanea.
De exemplu bucsile de la barile stabilizatoare sunt 20-30 ron perechea fata spate pe OEM si pe bucsile de la basculele fata 700 ron ( cele mari si cele mici).

Revizia pe mine ma ajunge 300-400 ron cu manopera 50 ron cu ulei motul,filtru polen si ulei originale .

Consum : 11-13 pe oras dar am schimbata evacuare, filtru aer ( nu cred ca conteaza dar uni zic ca da) si rotile ( de la 205 am sarit la 215 )
Parerea mea despre reprezentanta este una de kkt pentru ca iau multi bani pentru o stampile si pe garantie au vrut sa-mi puna piese la mana a 2 :D.

DACA AI BANI CUMPARA-TI UNA

moguai

  • 2814
Răspuns: achizitie impreza 2.0r sport - sh
« Reply #17 on: May 02, 2013, 15:22:30 PM »
banii aproape ca sunt (am 2 clienti pt ceedul din dotare care sunt decisi) si diferenta de bani o am. astept sa treaca sarbatorile, atata tot.
deocamdata sunt cele 2 variante de pe autovit, pe care vi le`am aratat in prima pagina. deocamdata n`am apucat sa vad nici una din ele, daor am cerut ceva info suplimentare de la posesori.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: achizitie impreza 2.0r sport - sh
« Reply #18 on: May 02, 2013, 20:56:47 PM »
Cea alba face naveta spre Bv ;zilnic ma inalnesc cu ea in drum spre serv..o conduce finut o tipa. Pare superingrijita masina.
Subaru Impreza WRX 2001

moguai

  • 2814
Răspuns: achizitie impreza 2.0r sport - sh
« Reply #19 on: May 02, 2013, 21:41:51 PM »
man, u made my day. cand vin in brasov dau o bere, suc cafea, u name it daca esti din acel oras :)
deci, am sunat azi sa cer detalii despre masina. masina e vanduta de un parc auto, mi`a raspuns un tip. se pare ca masina e a unei doctorite, care intradevar face naveta cu ea.asta mi`a zis el. prima data am fost foarte sceptic, ce femeie isi ia subaru si benzina cand face cate 20k km pe an. deci clar, am devenit suspicios si mai mai ca nu m`as fi dus sa o vad.
dar pentru ca mi`ai spus treaba asta, acum sunt aproape decis sa o iau, daca e ok la teste....evident
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.