Subaru in Romania
Subaru club Romania

Subaru in Romania

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #140 on: June 06, 2015, 01:15:35 AM »
Copii, nu mă faceți de râs, eu l-am rugat pe AutoKino să vină pe aici, ar fi păcat să rămână cu un gust amar.

KET

  • 3921
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #141 on: June 06, 2015, 09:12:51 AM »
Sa mor eu daca nu devenim penibili. Foreste ne zice sa nu-i mai zicem nimic de rau, ca i-a zis el, adinegru ne zice "sa fim cuminti" ca el l-a adus aici. Noi ar trebui sa ne uitam la el ca la Mesia si sa fim foarte multumiti ca a scris cateva randuri.
Cu tot respectul, daca a intrat aici si nu ne citeste pasurile, nu ne si intelege, cred ca e in van. My 2 cents...

Sese

  • 468
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #142 on: June 06, 2015, 09:31:58 AM »
Sigur ca puteti sa spuneti de rau daca credeti ca e cazul. Sigur n-am facut totul bine anii astia. Cum va spus si Alex, suntem aici, anuntati-ne daca ceva nu merge cum trebuie. E bine ca avem toti pareri si e bine ca avem curajul sa le exprimam. Mai presus de toate, e bine ca inca avem cu totii o pasiune pentru marca asta condusa de ingineri. ;i  Ma intereseaza subiectele voastre si-mi pasa. Zilele trecute am cheltuit 300 de euro pe un device pentru resetarea TPMS pe care il vom folosi la PDI-ul masinilor noi.  ??? Nu se poate face cu SSM3-ul.

As vrea doar sa va fac sa vedeti ca lucrurile trebuie vazute din mai multe perspective, ca SMT nu a fost intotdeauna bau-bau, ca Fuji vede pietele pe care se implica prin ochii actionarilor si nu ai forumistilor si asa mai departe. Sigur ca in momentul in care marca asta va deveni si ea un produs de consumer va disparea si pasiunea. Nu stiu daca si cand se va intampla asta sau daca va fi bine sau rau. Voi ce parere aveti?

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #143 on: June 06, 2015, 10:41:58 AM »
Sa mor eu daca nu devenim penibili. Foreste ne zice sa nu-i mai zicem nimic de rau, ca i-a zis el, adinegru ne zice "sa fim cuminti" ca el l-a adus aici. Noi ar trebui sa ne uitam la el ca la Mesia si sa fim foarte multumiti ca a scris cateva randuri.

KET, e elementar: nu inviți niște oameni la tine în casă și apoi te apuci să îi porcăi sau să faci mișto de ei. Cel puțin eu așa văd problema. Era nevoie de niște răspunsuri pe tema plecării din România, a venit cineva care poate lămuri un pic situația, hai să fim oameni.

KET

  • 3921
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #144 on: June 06, 2015, 10:54:49 AM »
adinegru: cred ca exagerezi. Nimeni nu a porcait pe nimeni. A fost un schimb de replici mai cu patos, dar ai vazut ca situatia se detensionase. Nu mai era nevoie sa apara cineva sa dea indicatii cu privire la ce se poate zice si ce nu. Si daca Sese este aici pe forum, putem discuta si despre service-ul lui, nu numai despre plecarea din Romania a Subaru. Daca prin mesajul tau voiai in mod expres sa stim ca tu l-ai convins pe Sese sa vina pe forum, iti multumim. Dar lasa-ne cu indicatiile, ca nu suntem la scoala in banci cu mainile la spate si tu cu aratatorul in mana.

Revenind la subiect, suntem constienti ca Fuji vede totul prin prisma profitului si nu prin ochii forumistilor. Dar noi nu suntem actionari la Fuji ci utilizatori de Subaru si vedem lucrurile in primul rand prin ochii nostri. Ne bucuram ca Subaru a ramas in Romania si "din cauza" pasiunii unor oameni. Speram sa ramana si in continuare si poate serviciile pentru noi se vor imbunatati.

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #145 on: June 06, 2015, 13:48:20 PM »
Sa mor eu daca nu devenim penibili. Foreste ne zice sa nu-i mai zicem nimic de rau, ca i-a zis el, adinegru ne zice "sa fim cuminti" ca el l-a adus aici. Noi ar trebui sa ne uitam la el ca la Mesia si sa fim foarte multumiti ca a scris cateva randuri.
Cu tot respectul, daca a intrat aici si nu ne citeste pasurile, nu ne si intelege, cred ca e in van. My 2 cents...

"Cred ca exagerezi" :) Daca e cazul, spune-i de rau cu tot aplombul!
Am subliniat in multe posturi ca nu ii iau in brate aiurea! De exemplu vad ca abia acum, cand vanzarile sunt sub un nivel critic, s-au gandit sa "intervina".
Bine macar ca ei au facut-o asa, mai oficial. Pe cei de la SMT ii doare la bașcheți (ma repet: il exclud pe Dani) si nu mai zic de altii de prin tara, care cred ca habar nu au ca e vreo comunitate Subaru in Ro.

Si ... da, aici se discuta mai cu patos Sese, nu pune la inima. ;)
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

celalalt

Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #146 on: June 06, 2015, 14:23:21 PM »
Dupa ce terminati de arat si semanat , sa prezentati valoarea recoltei.Ca ati apucat o rau pe coclauri.Care era subiectul si unde s a ajuns.
Si ce daca pleaca Subaru din Ro?Cand nu era , tot se gasea.Va agitati aiurea.Va luati la cearta ca-copiii pe covrigi si sariti parapetul inspre ridicol.Pana la urma , nu e nimeni dator nimanui.Si daca un biznis nu merge...ce sa faca?Sa mearga in minus pt 2-3 pasionati?Ca poate o vrea vreunul o clanta de usa?Hai sa fim seriosi.Sau poate aveti prea mult timp liber si va plictisiti.Atunci merge...
Pt cei care ma stiu , nu citit pe un ton agresiv.

Sese

  • 468
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #147 on: June 06, 2015, 15:58:45 PM »
N-as vrea sa aveti in curand un topic cu subsemnatul. Pana sa vina Alex nu m-am gandit niciodata sa intervin pe forumul vostru. Stiam de voi insa nu-mi parea ceva atat de important. Imi pare rau ca nu m-am trezit mai demult, imi face placere sa comentez. Azi am deschis calculatorul de vreo 10 ori sa vad daca a mai scris cineva ceva. Sa zicem doar ca Auto Kino s-a mai maturizat, s-a normalizat si acum are si un PR/marketing in persoana lui Alex care face multe lucruri dragute si care mi-a deschis si mie ochii.
Asta-i cauza pentru care doar acum suntem prezenti, nu vanzarile critice Foreste. Chiar mi-as permite sa spun ca, prin conjunctura creata, vanzarile au crescut.

Patos-ul e bun, inflacararea e necesara.

Daca veti dori si dupa ce terminati cu certurile intre voi va voi putea povesti in varianta scurta, istoria asta cu Fuji, SMT si Subaru Grecia. N-am sa incerc sa fac previziuni, n-am nici cea mai vaga idee cu privire la ceea ce se va intampla.



moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #148 on: June 06, 2015, 17:07:17 PM »
Hai ca se poate si mai rau - vezi Saab sau Rover. Inca n am ajuns acolo, noi subaristii.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #149 on: June 06, 2015, 18:13:37 PM »
vad ca abia acum, cand vanzarile sunt sub un nivel critic, s-au gandit sa "intervina".
Avem date despre asta?

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #150 on: June 06, 2015, 19:00:23 PM »
Stiam de voi insa nu-mi parea ceva atat de important. Imi pare rau ca nu m-am trezit mai demult, imi face placere sa comentez.

Daca veti dori si dupa ce terminati cu certurile intre voi va voi putea povesti in varianta scurta, istoria asta cu Fuji, SMT si Subaru Grecia.

A se citi in spirit de gluma: E bine si mai tarziu. Stim bancurile cu ardelenii ca au turbo lag :D

Pai cum la munte e mai racoare decat in restul tarii, asteptam o invitatie la Brasov pentru o adunare cu cantec sustinuta de autokino. Putem incerca si un drum la Prejmer sa mai scapam de stres cu o cursa de karting.

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #151 on: June 07, 2015, 21:26:54 PM »
N-as vrea sa aveti in curand un topic cu subsemnatul. Pana sa vina Alex nu m-am gandit niciodata sa intervin pe forumul vostru. Stiam de voi insa nu-mi parea ceva atat de important. Imi pare rau ca nu m-am trezit mai demult, imi face placere sa comentez. Azi am deschis calculatorul de vreo 10 ori sa vad daca a mai scris cineva ceva. Sa zicem doar ca Auto Kino s-a mai maturizat, s-a normalizat si acum are si un PR/marketing in persoana lui Alex care face multe lucruri dragute si care mi-a deschis si mie ochii.
Asta-i cauza pentru care doar acum suntem prezenti, nu vanzarile critice Foreste. Chiar mi-as permite sa spun ca, prin conjunctura creata, vanzarile au crescut.

Patos-ul e bun, inflacararea e necesara.

Daca veti dori si dupa ce terminati cu certurile intre voi va voi putea povesti in varianta scurta, istoria asta cu Fuji, SMT si Subaru Grecia. N-am sa incerc sa fac previziuni, n-am nici cea mai vaga idee cu privire la ceea ce se va intampla.

Sese, ne iei prea de sus, prea repede ... mai coboară câțiva centimetri spre pământ și pământeni, ca incepusei bine si-mi plăcea. Vorba lui Ket: "My 2 cents..." ;)
Daca ai ceva de zis, zi din prima, nu ne tine incordati. :)
« Last Edit: June 07, 2015, 21:36:53 PM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Sese

  • 468
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #152 on: June 07, 2015, 22:21:43 PM »
De ce doreste toata lumea sa ma puna la punct?
Ce ma deranjeaza de fapt este ca nici unul dintre voi nu m-a intrebat daca pot sau nu sa lamuresc subiectul topicului. In loc de asta, unii s-au grabit sa ma ironizeze pentru prezenta pe forum.

Probabil ca am sa dau curs invitatiei lui Mihai cu Prejmerul, Costi de acolo chiar imi este dator cu niste bani, ocazie cu cate am sa vad daca sunteti la fel de virulenti cu usa deschisa.

Si discutia cu " Subaru pleaca din Romania?"o s-o facem tot atunci.

Deal everyone?

celalalt

Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #153 on: June 07, 2015, 22:24:27 PM »
Ce mi place forumul asta.E de vis.Sese, nu te enerva.Aici e deja o stare de orgolii...

Sese

  • 468
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #154 on: June 07, 2015, 23:30:41 PM »
Mai adaug ceva si apoi chiar inchei; astazi avem la Subaru Eye-Sight, X-Mode, Starlink, Lineartronic CVT, Active Torque Vectoring System si asa mai departe. Totusi, nu vad pe nici unul din voi deschizand un topic despre asta.
Va spuneti Fan Club, spuneti ca iubiti marca asta ,dar tot ce faceti este sa va aratati unii altora muschii. De ce trebuie sa fie asa?

Va rog, chiar nu va iau de sus dar ati recitit ultimele pagini din topicul asta? V-am aratat ca as avea niste chestii interesante de impartasit si totusi tot ce s-a discutat a fost oportunitatea prezentei mele aici. V-am spus ca in 2011 Subaru aproape luase decizia de a pleca din Romania si doar unul din voi a facut un comentariu despre asta.

Am sa inchei aici polemica cu toata lumea, va rog, daca mai vreti sa ma criticati folositi mesajul personal.

Si pentru ca nu-i bai si nu sunt suparat , facem cinste cu o zi la kartodrom unde aducem si BRZ-ul si Impreza de grupa N plus mancarea si bautura aferenta.
 
Peace everyone?




MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #155 on: June 07, 2015, 23:46:24 PM »
Suna prea bine :D vorbim pe privat daca doresti. Sau vorbesc cu Alex ca tot e pe PR :)

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #156 on: June 08, 2015, 09:18:48 AM »
Eu unul nu doresc mortis sa te "pun la punct" ca atare în lipsa unui nou răspuns care sa fie legat, așa cum dorești, de subiectul "începerii plecarii Subaru din Romania" (din nou: cât de aiurea suna titlul, nu l-a schimbat nimeni inca), nu am sa mai continuu sa plusez cu noi comentarii si te rog sa mă scuzi dacă ti-am provocat vreo supărare.

De altfel am renuntat o vreme la comentarii pe forum, insa pentru ca urmatoarea masina probabil ca o voi lua tot de noua, ma intereseaza subiectul și chiar îmi plăcea ideea ca o sa lămurești acest aspect al plecarii Subaru din Ro cu "inside info". Chiar va luam partea în ideea ca veți zice ceva ce nu știm sau banuim despre asta, tu sau colegul tău.

In loc de asta, "in ultimele pagini" nu sunt decât comentarii despre cât se ia lumea de tine și ne-ai "aratat ca ai avea niste chestii interesante de impartasit si totusi" eu unul nu am înțeles nimic concret. Se pare ca trebuie sa te intrebam noi (cel putin asta sustii) pentru ca sa ne lamuresti cu privire la subiectul topicului.

Totusi, dacă chiar ai ceva de zis, acum este cel mai bun moment.

Iar legat de pozitionarea ta fata de “restul”: “Va spuneti Fan Club, spuneti ca iubiti marca asta” si observatia ca ne aratam muschii unii altora … c’mon, asta le vorbesti potentialilor clienti? Nu sunt multi cei care au luat masinile de noi, dar … sunt! Inclusiv subsemnatul a luat masina de la voi, si cu replica de mai sus nu ma simt deosebit de flatat.

Sa stii ca aici s-au scris multe chestiuni pe care eu unul nu le stiam si de la unii din baietii astia am invatat si eu la randul meu multe. Nu e chiar asa o mare adunare de incordati, cum sugerezi.

Iti multumesc in nume personal pentru invitatia la kartodrom, mi-ar plăcea sa văd Impreza N (ca asta e? http://www.tommimakinen.net/subarucars.htm), din pacate eu unul nu o sa pot sa îi dau curs și probabil ca nu vor putea fi prezenți la invitația ta mare parte din cei care citesc forumul, ca sa îi poți lămuri acolo, ceea ce face intervenția ta și mai interesanta aici si acum.

Din nou, te rog sa mă scuzi dacă ti-am provocat vreo supărare, unii ma stiu, eu vorbesc mai direct si nu menajez pe nimeni ca sa obtin vreun folos. Si daca tot o consideri critica, macar sper sa fie una constructiva, fara vreo rautate inutila.

Asadar, in stilul sugerat, eu as incerca niste intrebari:

- SMT a rămas în legătură cu FHI pe probleme de înlocuire motoare și alte chestiuni importante legate de garanție. Voi cum rezolvați problemele ce impun acordul FHI?
- Cine este acum distribuitorul zonal /european de Subaru, pe ce canal de distribuție aduceți mașini / piese?
- Se mai poate da / Cat durează o comanda de masina acum, odată cu retragerea distribuției pe Grecia? Evident pentru ce nu este stoc.
- Cat de probabil este sa se respecte termenul pentru o eventuala comanda și cam cât ar fi acest termen?
- AK face update uri de software, sau tot la SMT se fac ? FHI asigura noile update uri prin SMT sau le luați direct?
- Dacă vreau o a 3 a cheie, o puteți "imperechea" voi, sau tot la SMT trebuie mers?

Mulțumesc pentru răspunsuri.

PS: Acum, ca nu ne mai certam intre noi, spune-ne te rog și “povestea in varianta scurta, istoria asta cu Fuji, SMT si Subaru Grecia”. Eu unul te urmăresc cu un interes real.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

marr

  • 2208
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #157 on: June 08, 2015, 12:33:25 PM »
+ 1

Si eu nsunt interesat de raspunsurile la absolut toate intrebarile postate de @Foreste !

Multumesc anticipat !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

sabalsis72

  • 109
  • .. Lunatic si tot c spun e un pamflet.. :))
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #158 on: September 23, 2015, 00:02:04 AM »
 ;D..valeuuuu, de cand nu am mai intrat pe topic , rascoalaa ?!?! :))))))))..cool down baieti , sunt doar discutii ! ..ca de cand nu ne am vazut si VW a cazut ;))))))))))))))))))..cum va delectam "cu profetiile"mele  iacata`k incep putin cate putin sa se manifeste !..imi doaream asa de tare sa cada piata auto ca deja tremura ! VW prima ..asa ca stati linistit Subaru e bine merci ! yeah ! ..un singur lucru nu mi place la japonezii de la Subaru (si o sa le vina si lor randu curand! ) ..ba frate da nici macar o PROMOTIE de PRET !!?!?!? las o dracu chiar asa macar de ochii lumii ??...toate firmele fac promotii , scad preturile (k nu mai merge s vd de la o posta )..ba da astia ai dracu NIMIK ?? ...mari bulangii ! ...stiu k suntem intr o tara de KKT da puteau sa faca si ei un gest , nimik !!?....in rest numa de bine tuturor..;))...poate castig la loto (aiurea!) si mi iau si io noul STI ! :)))))))))))))))..visee.. ::)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Subaru in Romania
« Reply #159 on: September 23, 2015, 10:10:57 AM »
Bogdan, pe bune. Ala era titlu de forumul asta scris cu "k" in loc de "ca", o sumedenie de semne de exclamatie etc? Las-o asa sau las-o de tot.