Subaru in Romania
Subaru club Romania

Subaru in Romania

marr

  • 2208
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #100 on: June 02, 2015, 08:33:58 AM »
Nu prea cred - dealerul NU are contract direct cu FHI.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #101 on: June 02, 2015, 17:07:35 PM »
Păi, de unde crezi tu că aduce mașinile? Din aer?

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #102 on: June 02, 2015, 17:22:53 PM »
... de unde la aduce si AutoKino: de unde pot!  :D

Cred ca le-a crapat si Joomla (http://www.subarumotors.ro/), pare infectat.
:)
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

marr

  • 2208
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #103 on: June 03, 2015, 08:28:14 AM »
Păi, de unde crezi tu că aduce mașinile? Din aer?

Nu - din apa, ca vin cu vaporul din Japonia nu cu avionul !  ;D

In mod normal, un distribuitor / dealer cumpara masinile de la importatorul direct / autorizat al marcii in Romania si le revinde cleintului final.
In momentul de fata, din cate stiu, NU mai avem un importator autorizat Subaru in Romania, iar cei ce vand inca aceasta marca, aducm masinile ( dupa cum bine spune Foreste) - de unde pot ( in cazul Autokino, din cunostintele mele, au o relatie comerciala cu un dealer Subaru din Germania).

Pe vremuri, existau si situatii ( rare ce-i drept) in care un anume dealer lucra direct cu fabrica producatoare - cum era situatia Suzuki pana in urma cu 3-4 ani. Acum nu mai stiu astfel de situatii.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #104 on: June 03, 2015, 09:02:32 AM »
OK, dar calitatea de dealer vine și cu responsabilitați. Adică AutoKino nu se duce și aduce mașini pe nașpa din Germania și când e de garanție, zice că nu e localitate, nu?  Mă gândesc. Pot întreba pe cineva de acolo care e situația exactă.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #105 on: June 03, 2015, 09:41:45 AM »
Odata cu vanzarea unui bun, societatea isi asuma raspunderea pentru rezolvarea eventualelor probleme aparute in perioada de garantie. Valabil pentru toti comerciantii.
+ stiu ca exista acel certificat de garantie internationala (care macar in UE sigur e valabil).

E treaba lor cum o rezolva.
« Last Edit: June 03, 2015, 09:43:50 AM by MihaiFlorescu »

UXE

  • 1731
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #106 on: June 03, 2015, 10:08:56 AM »
Cineva tot tine legatura cu producatoriii.. 

Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #107 on: June 03, 2015, 13:31:07 PM »
      Domnilor, pe niciun forum nu poti sa te astepti la pareri unanime, dar as vrea sa clarific niste lucruri din subiectul asta de la care pe alocuri s-a divagat. In esenta ne intrebam daca Subaru mai este, a plecat sau va pleca din Romania, sau ce mai e de capul celor care mai poarta drapelul asta sub un nume oficial acceptat.

      Pe problematica sursei sau surselor care furnizeaza masini in tara noastra, subliniez ca AutoKino NU isi ia masinile de pe unde poate, ci le ia din piata libera europeana, avand contracte comerciale cu Subaru Italia, Germania si Grecia, si aici vorbesc de importatori oficiali, nu dealeri. Aceasta "libertate" a fost dobandita la indicatiile si sub autorizarea Fuji Japonia.
      Ce se intampla cu / la SMT ? As intreba mai intai daca vreunul din noi cei de aici stie sau s-a intrebat daca exista importator in Kenya, sa nu spun Somalia. Tradus, si vorbind strict de Subaru, la ritmul in care se cauta masinile noi in Romania, nu e sustenabil un statut de importator cu tot ce implica acesta.
A adevarat si unanim cunoscut aici ca vorbim de un brand de nisa, dar si aici exista pasionati care fac rabat in multe aspecte, iar masinile second sunt la mare putere pentru acestia. Nu ducem lipsa de pasionati, insa situatia economica generala a dus aici..nu mai suntem in 2008, cand doar AK vindea spre 20 de unitati lunar.

       Legat de garantii, nu ne bucuram prea tare sa rezolvam cazuri de garantie pentru masini aduse de afara din varii motive ale finilor cunoscatori, insa aplicam legislatia europeana in vigoare, deci le rezolvam si pe astea. De subliniat aici, ca am vazut atins si subiectul motorului diesel, ala cu probleme, ca din 2014 pana in prezent am consemnat nu mai putin de 16 cazuri de motoare inlocuite in regim de garantie pentru masini iesite din perioada de garantie sau cu rulaj spre cifre astronomice, datorita implicarii noastre - AutoKino Brasov, cu sprijinul exclusiv SMT Bucuresti. Micile inadvertente cu care se realizeaza decontarea se datoreaza tot strict situatiei economice precare cu care se confrunta SMT, insa nu au existat cazuri nesolutionate.

Legat de profesionalismul oamenilor din AK, de apreciat ar fi sa avem parerea fiecaruia care s-a confruntat cu o problema, cu un reper clar, la adresa contact@subarubrasov.ro. Chiar ne-ar fi de folos sa stim daca sunt chiar atat de multe lucruri la care nu prea ne pricepem, si poate sa le si punem la punct ulterior.

Va multummesc



marr

  • 2208
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #108 on: June 03, 2015, 15:42:03 PM »
Multumim @auto-kino pentru precizari !
Ma bucur sa vad ca, pe langa profesionalismul apreciat pe partea de service, va preocupa si partea de relatii cu clientii ( fosti, actuali sau potentiali) !

PS: Daca tot ati dat pe-aici, detineti vre-o informatie legata de momentul in care Levorg-ul va fi disponibil in Europa ?
Daca nu-i prea mult ( sau prea devreme) si ceva indicatii legate de gama de preturi ....
Multumesc !
« Last Edit: June 03, 2015, 16:07:21 PM by marr »
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

moguai

  • 2814
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #109 on: June 03, 2015, 15:52:59 PM »
+1 pt Levorg
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #110 on: June 03, 2015, 16:57:46 PM »
Date sau cifre precise despre Levorg nu avem, dar se preconizeaza ca in toamna (septembrie probabil) va fi disponibil, si evident, il vom aduce! Speram sa avem un termen mai bun decat anul trecut la STI, dupa care am stat cam 2 luni pt livrare.

Pentru piata europeana se propune deocamdata doar un 1.6 boxer turbo de 170cp, iar despre preturi nu putem spune inca nimic. Dar dupa cum ne-am obisniut, cam tot ce e subaru e cuprinss intre 25 si 35 de mii euro. :) Vom vedea, cu precizarea ca e un WRX break, deci tinteste sus.


moguai

  • 2814
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #111 on: June 03, 2015, 17:34:24 PM »
1.6 le asta nu e tocmai WRX. poate 2.0 de 300cp, daca il vor aduce :D
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #112 on: June 03, 2015, 18:00:30 PM »
Ma bucura faptul ca Auto Kino ia atitudine, ceea ce nu se poate spune oficial despre SMT (cu toata bunavointa lui Dani, pe care eu il apreciez foarte mult).

auto-kino (Octavian?) nu trebuie sa te simti ofensat in nici un fel, sunt mai multe aprecieri pozitive decat negative la eforturile voastre, cel putin pe forumul asta. Ca prestator de servicii sunteti una din primele optiuni pentru achizitie / mentenanta / reparatii Subaru in Ro. So... chill, no offense intended! :)
Oricum, ca pe Foreste, urmatoarea masina noua probabil ca tot de la voi o voi lua cand i-a veni randul.

Realitatea din teren este aceea ca Romania nu e o piata suficient de atractiva nici ca volum, nici financiar pentru o eventuala reprezentanta Subaru. Vedem asta odata cu inchiderea distributiei pe Grecia. E clar ca nu FHI a ales piata, ci grecii. Cand ei nu au mai putut sustine reprezentanta, distributia "oficiala" a cazut si voi sunteti obligati sa gasiti alti furnizori. Atata vreme cat ei nu sunt definiti in clar, asa cum erau grecii, chiar imi pare ca "le luati de unde puteti". Nu am zis ca nu e canal oficial de vanzare, ci ca nu stii cui sa te adresezi in caz de doamne-fereste! Sa astepti jumate de an pentru o inlocuire de motor nu e chiar o placere, sper sa fii de acord cu mine. Eu stau cu un diesel din generatia "buna" sub fund si tot ma streseaza gandul ca poa sa crape.
« Last Edit: June 03, 2015, 18:03:56 PM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

marr

  • 2208
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #113 on: June 03, 2015, 18:12:54 PM »
Date sau cifre precise despre Levorg nu avem, dar se preconizeaza ca in toamna (septembrie probabil) va fi disponibil, si evident, il vom aduce!



Cum sunt in cautarea unei a doua masini, rogu-va dati un semn cand aduceti primul Levorg !
Sunt extrem de interesat de machineta asta si motorul de 1.6 DiT este exact cel pe care-l am in vedere !

Merci !

PS: Apreciez promptitudinea cu care raspundeti si daca la fel de prompt se intampla lucrurile si pe partea de comercial si tehnic ( dupa cum se spune pe-aici), cel mai probabil ati mai castigat un client !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #114 on: June 04, 2015, 09:02:20 AM »
Foreste (aici Alex, mai vechi in segment dar numai de vreun an in AK), cred ca am lamurit problema legata de Cui te adresezi in caz de, iar dieselul de sub fundul  tau e acelasi care se pune pe garantie in locul aluia din prima generatie, deci nu trebuie sa-ti faci multe calcule ca fabricant incat sa-ti mai tai odata craca. Motorul asta nou e fiabil, problema initiala a fost remediata din constructie, iar alte hibe nu au fost oricum la boxer. Dar la fel cum nu poti sa bagi mana in foc pentru nimeni - medic, mecanic, avocat etc ci poti doar sa recomanzi, argumentul meu ar fi ca statistica noului boxer spune ca e fara probleme...So chill ! ;)

Moguai, Levorg-ul ala de 2.0 si 300cp nu il vor aduce cei de la AK, si nici chiar europenii, asa se cam pare. Cine isi doreste Subaru, mai ales un break (o masina sport de familie) il vrea pt AWD-ul unic; asta a fost intotdeauna referinta de temelie a brandului. Pt cei ce cauta 300cp +, avem STI. Am spus ca e un WRX pentru ca alta asociere mai buna noi nu am gasit...si de fapt nici nu exista. E un WRX ! :) Pe pietele din Japonia si US clar va avea succes motorul de 2.0, dar la noi nu. Stii doar ca pe la noi mai ales, cine se da in vant dupa viteza si cai multi - nu neaparat frumosi, nu concepe sa aiba un break, ca e prea de familie, prea e de carat damigene si porcul de la tara. Skiurile?...eh, lasa ca alea incap si inauntru, ca daca rabatez un scaun am la loooc..!! Astia suntem, n-ai ce-i face.

Marr, ma bucur ca am castigat un potential client doar din cateva randuri scrise, iar in ce priveste solicitarea ta, deja am spus cam tot ce stim despre momentul Levorg in Romania (probabil tot noi vom fi primii care vor aduce un model in premiera ;) ). Se poate urmari pagina noastra de Facebook - auto kino brasov, unde suntem mai activi in ce priveste aparitii, lansari si altele de genul asta. Anunta-ne doar daca vrei sa comandam direct 2 :)

Toate bune

KET

  • 3921
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #115 on: June 04, 2015, 09:56:34 AM »
...
Stii doar ca pe la noi mai ales, cine se da in vant dupa viteza si cai multi - nu neaparat frumosi, nu concepe sa aiba un break, ca e prea de familie, prea e de carat damigene si porcul de la tara. Skiurile?...eh, lasa ca alea incap si inauntru, ca daca rabatez un scaun am la loooc..!! Astia suntem, n-ai ce-i face.
...

Sunt cativa useri pe forum care contrazic afirmatia asta. Dar din nou, acesti cativa nu genereaza volum...  ;)

Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #116 on: June 04, 2015, 10:20:57 AM »
KET, cine vrea si o sa cumpere Levorg, stie pentru ce o vrea. Cine vrea doar galagie si cai multi, o sa aiba altceva si o sa aiba NFS, WUW, UBY, PSY, SXY, UZY etc la numar. Cum ai zis, cativa nu inseamna volum, iar eu nu incerc nicio polemica cu nimeni. La cerere, s-a facut si Bentley roz, asa ca...discutia asta nu are rost sa o ducem mai departe, ca e infinita.
Eu ma indoiesc ca cine vrea un break in Romania, vrea neaparat sa aiba 300cp. De-aia n-o sa-l aducem.

KET

  • 3921
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #117 on: June 04, 2015, 10:30:44 AM »
Uite un exemplu simplu. MihaiFlorescu. Si aici gasesti mai multi care si-au exprimat dorinta de a avea macar un WRX (nu 170 CP, ci 230 CP sau mai multi) Wagon: http://www.subarufanclub.ro/forum/index.php?topic=1893.0
Nici eu nu incerc nicio polemica cu nimeni. Asa ca voi inchide discutia. Am vrut doar sa zic ca realitatea este un pic diferita de cum o percepeti voi, cei care comercializati masinile astea.

PS: si eu am peste 300 CP la una din masini, si face galagie, dar nu mi-a trecut prin cap sa-mi pun vreo combinatie de litere sugerata de tine. Nu prea vezi Subaru cu asa ceva. In niciun caz peste 300 CP si in mintile ei  ;)

Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #118 on: June 04, 2015, 10:47:52 AM »
Am metaforizat pomenind de combinatiile alea de litere, si asta pentru a sugera ca goana dupa cai, in general, nu poate fi asociata cu o masina "utilitara" cum este Levorg.

Dar acum ca am deschis complet cutia Pandorei, vin cu o precizare oficiala: Levorg 2.0, 300cp, NU CORESPUNDE normelor europene de poluare, care sunt mult mai stricte decat in Japonia, unde deja s-a vandut cu ghiotura. Nici macar adaptarea motorul de pe Forester, cel de 2.0 si 240 nu e de luat in calcul pt modelul de care vorbim.

Singura varianta de motorizare disponibila in Europa din toamna este cea de 1.6 turbo, 170cp, CVT. Atat. Probabil va vani cu keyless acess, start/stop button si frana de ajutor electronica..dar paleta de dotari nu e oficiala inca.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #119 on: June 04, 2015, 10:55:20 AM »
Ma bucur sa vad ca exista implicare de la Brasov pe forum, cel putin ceva mai multa decat acum 3-4 ani cand am incercat prima data sa stabilim niste relatii.

Ket si dl. Alex aveti dreptate pe jumatate amandoi. Din punctul meu de vedere atata timp cat e plin de S/RS 4/6 de la Audi si Volvo cu motoarele T5, e clar ca cerere este pentru vagonete puternice. Eu cred ca Subaru are cautare mai mica pentru asa ceva din cauza pretului ridicat datorat taxelor de transport si impozitare UE; ceea ce il pozitioneaza ca pret undeva (mai sus decat isi are locul) la nivel cu un Audi S4 sa zicem si sincer e usor de inteles de ce lumea tinde spre marcile Germane.
E clar ca utilitatea e in capul japonezilor, in timp ce nemtii se gandesc la confort si senzatia premium.

In fine, nu are rost sa discutam aici.


Important este sa se gaseasca o solutie de livrare a pieselor rapida si la preturi decente. Nici pana in ziua de astazi nu am gasit covorase originale in RO pentru subaru pentru Impreza sasiul GD care a fost fabricat 2001-2007 si mi-am comandat din Germania. Cred ca daca ma apuc sa cer clipsuri pentru ornamentele de pe plafon sau cheder capota deja incepe lumea sa rada.
La capitolul asta suferim in RO din cauza lipsei unui importator.
« Last Edit: June 04, 2015, 11:15:00 AM by MihaiFlorescu »