Subaru in Romania
Subaru club Romania

Subaru in Romania

UXE

  • 1731
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #120 on: June 04, 2015, 11:22:36 AM »
si a speculantilor... mai ales


e inadmisibil ca un filtru de ulei sa fie vandut cu adaos de 300%-400%...  puteti compara si singuri preturile din afara cu cele din service-urile de marci de la noi
« Last Edit: June 04, 2015, 11:24:12 AM by UXE »

marr

  • 2208
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #121 on: June 04, 2015, 11:26:30 AM »
....

Marr, ma bucur ca am castigat un potential client doar din cateva randuri scrise, iar in ce priveste solicitarea ta, deja am spus cam tot ce stim despre momentul Levorg in Romania (probabil tot noi vom fi primii care vor aduce un model in premiera ;) )......Anunta-ne doar daca vrei sa comandam direct 2 :)

Toate bune

Cand aveti datele oficiale privind performantele tehnice / versiuni de dotari & preturi trimiteti-mi o oferta (daca doriti, va transmit o adresa de e-mail prin PM)  .... si poate comandati direct doua !  8)

Toate cele bune !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

UXE

  • 1731
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #122 on: June 04, 2015, 18:42:13 PM »
Ce liniste s-a facut cand am zis de preturi... ;D

Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #123 on: June 05, 2015, 10:13:59 AM »
UXE, liniste se cam face oricand vine vorba de costuri de intretinere la Subaru, si asta din mai multe motive: Ori posesorul stie la ce s-a inhamat, deci nu are nimic de protestat. Obrazul subtire...stim noi, si asta nu o ascunde nimeni. Ori cazul de fata, cand pluteste resemnarea cu o situatie nedorita, sau lumea nu se simte avizata sa dea/gaseasca justificari.

Simt nevoia sa dau un raspuns aici, pt ca probabil si noi, ca furnizor de servicii Subaru, suntem vizati cu treburile inadmisibile. Si din experienta si si de pe forum cred, stiu de cazuri care prefera o zi de concediu la Bv, cu drum inclus si tot tacamul, pt o servisare la noi - in mare msura din cauza preturilor. Nu as vrea sa speculez mai mult, pentru ca nici in lista speculantilor nu vreau sa fim inclusi ;)

Textul asta nu vrea sa fie o mea culpa, pentru ca misiunea noastra nu e prea mult de a ne da cu parerea, ci in principal de a da explicatii, lamuriri.

Sese

  • 468
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #124 on: June 05, 2015, 13:16:45 PM »
Ce liniste s-a facut cand am zis de preturi... ;D

Salut, sunt nou pe aici. Am citit zilele trecute comentariile voastre si am simtit nevoia sa intervin. Si cateodata sa-l completez pe colegul meu Alex :).

UXE, apreciez intentia ironica. Nu vreau sa iau apararea politicii de preturi a SMT-ului. Insa, daca ai fi fost in situatia lor ai fi facut altfel? Poti sa ne lamuresti si pe noi cum? As vrea sa va rog pe toti sa va amintiti politica de preturi a, sa zicem, Porsche Romania in primii ani de functionare in Romania.
Ideea este ca banii cu care acoperi cheltuielile se fac ori din adaos ori din volum. Despre volum nu se poate vorbi la Subaru. Ce ramane atunci?
Sau ar mai fi putut sa aibe o politica gen Suzuki Romania, stoc 0. "Orice doresti pe comanda, nu tinem nimic pe stoc, desi fabrica este la 1000 de km".
Ca dealer din Brasov va pot spune ca a existat o perioada in care SMT-ul avea absolut tot ce doream. Realmente.



KET

  • 3921
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #125 on: June 05, 2015, 13:25:19 PM »
Orice explicatie am primi, nimeni, in afara de owner-ul Auto Kino (care probabil ca este dl Sese) nu ar fi multumit de aceasta politica de acoperire a cheltuielilor numai si numai din adaos. Sunt absolut convins cu tu, dl. Sese ti-ai facut calculele si ai ajuns la concluzia ca numai asa supravietuiesti, dar nu poti sa ne ceri noua utilizatori de Subaru si potentiali utilizatori de servicii ale firmei Auto Kino sa aplaudam aceasta politica si sa ne bucuram. Pentru ca folosim o alta abordare. Ne cumparam piesele din alte tari. Daca cei de la Auto Kino ar avea curiozitatea sa rasfoiasca prin forum, ar vedea ca 90% dintre utilizatori isi cumpara piesele din afara. Poate ca daca pretul pieselor (a se citi adaosul practicat) ar fi mai ingurgitabil, volumul de vanzari ar fi mai mare. Dar divagam cumva de subiectul topicului... Asa ca multa bafta in implementarea politicilor!

Sese

  • 468
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #126 on: June 05, 2015, 14:31:23 PM »
KET, nu stiu daca ai beneficiat vreodata de serviciile Auto Kino si daca ai fost sau nu multumit. Eu sper ca da. Daca preturile noastre ti s-au parut mari as vrea sa-mi spui care-i referinta de comparatie. In privinta pieselor cumparate " din alte tari", si a celor 90 % din clienti care ar cumpara daca ar fi mai ieftine, n-are rost sa conversam. 90% din cei de pe forum sau in general? Si de unde 90%? Sa inteleg ca doar 10% din clientii care ne viziteaza accepta sa cumpere piesele de la noi? Sunt sigur ca nu este asa. Ia in calcul ca un dealer are niste cheltuieli pe care trebuie sa le faca pentru a putea oferi serviciile pe care si le doresc clientii exigenti de Subaru. Cei care vand pe internet n-au aceste costuri. Repet, cere-ne oferte de pret la masini, piese sau manopere si vei vedea ca nu suntem scumpi. N-am fost niciodata.

KET

  • 3921
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #127 on: June 05, 2015, 14:46:53 PM »
Sese, am cerut. Si pentru ca nu-mi place sa incep in "big style", am cerut pentru ceva mic. Ce am cerut este aici: http://www.subarufanclub.ro/forum/index.php?topic=353.40

Si ca sa nu trebuiasca sa fie dat click pe link, iata si textul:
Am cerut si la Autokino preturile pentru
- Set piulite pentru jante OEM STi 2009 (de preferat de culoare rosie/visinie sau negru mat)
- Plasa exact ca cea de pe grila OEM STi 2009
- Capac bara spate carlig remorcare STi 2009
Este adevarat ca am primit o oferta, dar dupa ce am trimis un al doilea mail, si in loc de plasa imi ofereau o grila. Am cerut doar 10 piulite pana la urma, si nu am mai primit niciun raspuns, desi am mai dat un mail in care ceream sa confirme ca au primit comanda. Poate ca nu inteleg eu bine cum sta treaba, dar, daca as lucra la un astfel de service, as trata cu seriozitate chiar si comenzile mici, pentru ca aceste comenzi mici aduc comenzi mari. Cred ca sunt putini pe lumea asta care comanda din prima piese in valoare de mii de EURO de la o companie, fara sa fi avut ceva experienta cu ei.
Pana la urma mi-am comandat piulitele de la Toyota Constanta, pentru ca sunt oameni seriosi.

Nu vreau sa fiu malitios sau rautacios, dar intr-adevar, preturile la multe dintre repere sunt de 3-4 ori mai mari decat in afara tarii. Si va axati pe comenzi mari, sau macar asta este impresia pe care o lasati, avand in vedere experienta mea cu Auto Kino. Anyway, nu as vrea sa intru intr-o polemica. Vreau doar sa scot in evidenta ca pentru a functiona bine sau foarte bine, un vanzator, fie de srvicii fie de materiale, nu ar trebui sa aiba o abordare de genul: "Stiu eu exact ce vor astia carora le vand, asa ca nu-i mai intreb pe ei. Ei trebuie sa se muleze pe ce cred eu, si nu invers" Parerea mea de cumparator. Daca tot intri pe acest forum, si sincer apreciez chiar daca faci numai asta, ar fi bine sa si asculti ce zic clientii sau potentialii clienti. Nu iti dau sfaturi in cum sa-ti conduci afacerea, este ceea ce mi-as dori eu de la un service sau supplier de piese de schimb.

Pentru mine e subiect inchis si sper sa nu consideri mesajele de la mine rautacioase.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #128 on: June 05, 2015, 14:51:27 PM »
Nu are rost sa discutam despre politici de preturi aici. Stim toti cum e cu cererea si oferta care fac preturile si cum teoria nu e totdeauna cea mai buna in practica.

Important este sa avem unde intretine masinile si de unde lua piese intr-un ritm ceva mai vioi cu preturi decente fara sa ajungem sa renuntam la marca din cauza acestor neajunsuri.

Cat despre Autokino, exista in sectiunea Service-uri Auto si Dealeri Auto subiect dedicat unde se poate lasa/cere feedback.

Sese

  • 468
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #129 on: June 05, 2015, 15:08:35 PM »
As vrea doar sa lamuresc un lucru. N-am intrat pe forum pentru a incerca sa-mi creez vreun avantaj de natura comerciala. Am vrut doar sa lamuresc unele aspecte discutate de voi aici ca unul care are mai multe "informatii " din interior, asa mai hush-hush. Discutia insa a alunecat intr-alta directie si pentru ca nu raman dator nimanui cu discutia as vrea sa ma cam opresc inainte sa-mi ( sau sa ne ) para rau. As vrea sa spun doar ca nu exista in catalogul de accesorii plasa de STi ci doar grila tip plasa si ca si responsabilul nostru, ca orice om, poate uita sau gresi. Nu e cazul sa ne grabim sa-i infieram repede ca " neserios ".
Stiu sigur ca fabricantul Subaru nu este interesat de piata romaneasca din cauza celor 130 de masini vandute anul trecut si cred ca nimeni, in conditiile actuale nu va reusi sa "tina " standardul ridicat al unui import in Romania si eventual sa mai faca si profit. Doar pasiunea este cea care ne mai tine in joc in acest moment si speranta ca poate o data o sa fie mai bine. Pana atunci vindem si alta marca si asteptam pe cei carora nu le vindem masini, nici piese si nici servicii sa ne calce pragul pentru resoftari, reprogramari, garantii, service buletine, schimbari de motoare in regim de culanta pentru masini iesite din garantie, si in general, pentru toate lucrurile care nu merita sau nu putem sa le cumparam de pe internet, din alte tari sau de aiurea.. Te asigur si pe tine si pe ceilalti membri ai forumului ca vom fi aici daca va fi nevoie.

UXE

  • 1731
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #130 on: June 05, 2015, 15:48:07 PM »
Doar pasiunea este cea care ne mai tine in joc in acest moment

Deja mi-a dat o lacrima..
« Last Edit: June 05, 2015, 15:59:05 PM by UXE »

KET

  • 3921
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #131 on: June 05, 2015, 16:29:36 PM »
Si ca sa fim pe subiect, succes in tot ce ti-ai propus si eu sper ca Subaru sa nu plece din Romania.  ;)

Sese

  • 468
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #132 on: June 05, 2015, 16:50:03 PM »
UXE, cinismul, emoticoanele si propozitiile scurte terminate in puncte puncte te fac Gold Member? Poate in ochii lui Austin Powers!
Ideea este ca ne dorim sa mergem mai departe si am si reusit pana acum chiar daca Iasi, Craiova, Bacau, Oradea, Timisoara, Mures si Sibiu s-au inchis. Avem Forester Automat Lineartronic, Outback MY 2016, BRZ, am avut STI si cu siguranta vom avea si Levorg. Avem un stoc decent de uzuale, decontam garantii, update-urile sunt la zi, echipa e aceeasi, ba chiar s-a  marit. Multumesc pentru incurajari KET! Nici n-ai idee ce aproape au fost sa plece din Europa, nu din Romania.

 

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #133 on: June 05, 2015, 17:20:54 PM »
Uxe, fara flame (ro: instigare) te rog.
« Last Edit: June 05, 2015, 18:02:12 PM by MihaiFlorescu »

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #134 on: June 05, 2015, 17:38:24 PM »
Cred ca Subaru a cam plecat din Ro.
Au ramas in urma, din inertie, firmele care nu pot arunca la canal anii de experienta pe segmentul asta. Auto Kino, SMT si care or mai fi ramas cu ceva referinte bune, e frumos ca tineti steagul sus si este nevoie de voi.
Stay frosty! ;)

@Mihai: asta cu "instignarea" e din Parazitii, right? :)

@UXE: e usor asa in anonimat, dar e urat, monșer!...
Dupa niste ani, apar si baietii astia pe aici si as zice sa ii ascultam. Sunt cativa dintre noi multumiti de serviciile lor. Cand a fost cazul eu unul am punctat si bune si rele.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

KET

  • 3921
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #135 on: June 05, 2015, 17:43:32 PM »
Eu zic ca amandoi au insignat. Si poate ca si eu, fara sa vreau. Asa ca nu e corect sa dam doar in UXE. S-a scris cu patos, de catre persoane implicate emotional, evident.
Eu sper ca Sese va citi mai mult pe forum, si poate va si face ceva pentru astia de se dau cu Subaru.
Asa ca, peace!

moguai

  • 2814
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #136 on: June 05, 2015, 17:50:54 PM »
asta cu Europa o citisem si eu pe undeva, din cauza normelor de poluare si a vanzarilor slabe au fost cat pe`aci.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #137 on: June 05, 2015, 18:03:02 PM »
@Foreste: Voltaj :D Am corectat gata. Asa se intampla cand scrii mesaje pe forum intre sedinte de buget :D Ca tot vorbeam de preturi :D

UXE

  • 1731
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #138 on: June 05, 2015, 18:06:31 PM »
Ok.


Eu imi cer scuze pentru "iesire".


Ontopic:    cine mai exact este/a fost  "Subaru"  la noi in Romania ?  .. si ma refer aici strict la titlul.
« Last Edit: June 05, 2015, 18:09:33 PM by UXE »

Sese

  • 468
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #139 on: June 05, 2015, 21:42:01 PM »
Poate ca m-a luat si pe mine putin valul. Daca am jignit pe cineva, imi cer iertare. Recunosc insa ca nu-mi place sa-mi bage cineva batul prin gard. Vezi UXE, pana la urma e pasiune!
Acum, legat de topicul vostru, situatia e urmatoarea: comunicarea tehnica si comerciala cu FHI se face in Romania prin intermediul SMT. Nu exista altcineva. Restul sunt speculatii. Am citit aici ca se spune ca va reveni Radacini. Pai Fuji le-a reziliat contractul si l-a atribuit SMT ca subsidiara a Subaru Hellas. Crede cineva ca japonezii s-au razgandit?