Forester Diesel MY09
Subaru club Romania

Forester Diesel MY09

marr

  • 2208
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #180 on: August 17, 2015, 09:53:31 AM »
Sunt de acord ca este o probleme de proiectare si/sau fabricatie.
Din pacate, problema nu este sa STIU ca este un defect din fabrica si sa o pot demonstra !
Din cate am citit si pe alte forumuri de afara, pare-se ca nu exista o practica unitara in Europa cu privire la aceasta problema.
Au fost situatii in care s-au inlocuit motoarele gratuit ( asa cum au avut sansa unii dintre colegii nostri), au fost situatii in care dealerii au suportat o parte din costurile reparatiilor si au fost situatii in care clientul a suportat integral, din buzunarul propriu, readucerea masinii in stare de functionare.

Problemele mele sunt, in ordine cronologica, trei:
1. Am cumparat o masina cu un motor complet nou, in primul an de la lansare. Asta desi stiam ca nu se face asa ceva, dar m-am lasat sedus de renumele de fiabilitate asociat marcii Subaru.
2. Mi-a crapat motorul.
3. Mi-a crapat motorul prea tarziu !!!!

PS: Si ca sa fie ghinionul cu mot, trebuie sa accept si criticile sotiei care-mi tot spune: " Ti-am zis sa nu iei diesel !" !!!! ???
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #181 on: August 17, 2015, 19:58:53 PM »
eu zic sa faci o aroganta si sa arunci un motor de STi pe padurar ! daca tot dai un ban :D !\
on topic : daca blocul a scapat si refaci motorul sa schimbi pompa de ulei ! pt piese si kituri de conversie diesel http://boxeer.com
« Last Edit: August 17, 2015, 20:03:41 PM by malakay »
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

mihu

Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #182 on: August 26, 2015, 21:24:55 PM »
imi pare rau sa aud de problema ta, mai ales ca unul din cele doua motoare de la autokino a fost pus pe masina mea (le multumesc si cu aceasta ocazie celor de la AK).
in perioada de asteptare a unui raspuns de la fuji am tot cautat pe net si am gasit in polonia o firma care vindea chituri de reparatie pt motor ( nu mai stiu site- ul, dar sigur il gasesti pe ebay).
gandeste-te bine ( pe principiul masoara de 10 ori si taie o data) si mult noroc in orice decizie vei lua.

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #183 on: September 08, 2015, 13:12:21 PM »
Ce ai mai facut cu fiara?
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

marr

  • 2208
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #184 on: September 08, 2015, 14:42:18 PM »
Asteptam !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #185 on: October 06, 2015, 15:52:02 PM »
Salutare tuturor,

Citesc si eu de vreo 2 ani din umbra posturile despre diesel; desi am stiut oaresicum de problema de la achizitionare (acum 2 ani), pe atunci se vorbea de schimbarea motoruli gratis ca defect de fabricatie.
De la ultima vizita la AutoKino am aflat de acele conditii de 5 ani sau 150k km care m-au pus rau pe ganduri si i-am pus gand rau masinii. Luna trecuta m-am despartit cu regret de Padurar. Nu puteam sa astept ca poate maine imi pica motorul, mai ales cand mai ai si familia cu 2 copii in masina. Sper sa nu regret prea mult ca am vandut-o si o sa urmaresc  in continuare acest forum. Sper ca cei cu probleme sa le rezolve cu o cheltuiala cat mai mica.
I miss the car ....
(acum am trcut la Prius2010)

Mult succes!
Forester 2012 2.0i

celalalt

Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #186 on: October 06, 2015, 16:25:04 PM »
Foarte bine ca ai scapat de necaz.Dar PRius?PRIUS?De ce?Ia-ti un benzinar.Fii Subarist.De ce Prius???De ce?

Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #187 on: October 06, 2015, 22:54:39 PM »
Da, merci - si eu m-am simtit mai usurat dupa ce am dat-o.
Pai Prius - Prius ca e  in top fiabile (in UK sunt masini de taxi cu peste 500.000 Km) si am de gand sa o tin; sau ma rog - sper, caci acelasi gand l-am avut si cu Foresterul.
Sper sa mai fiu din nou subarist, never knows. Momentan Priusul asta de 1.8 VVT-i trage binisor dar nu se compara cu acel cuplu de la diesel. Daca revine la Subi - va fi diesel, dar sa stiu ca au scapat de probleme.
All the best!
Forester 2012 2.0i

celalalt

Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #188 on: October 08, 2015, 05:47:08 AM »
Tot nu inteleg de ce... ;D
Adica nu cred ca e vorba de ECO BIO chestii.Ca de la diesel la hibrid dar cu dorinta tot de diesel , mie tot benzina mi se pare castigatoare.
« Last Edit: October 08, 2015, 05:48:41 AM by celalalt »

marr

  • 2208
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #189 on: October 09, 2015, 17:00:14 PM »
Intr-un final, s-a rezolvat !
 ;D

Cand m-a sunat Sese ieri sa-mi de vestea, mai ca mi-a sarit inima din  piept ( avusesem o zi oribila si eram rupt in paispe' !).
Pe scurt, Sese dixit:
" S-a aprobat garantia, motorul este la noi, la sfarsitul saptamanii viitoare, in principiu, o poti ridica !"

PS: Multumesc inca odata Sese & Autokino & SMT.
@Sese - stiu ca nu vrei sa-ti arogi niciun merit, dar lasa-ma totusi sa apreciez onestitatea, disponibilitatea si profesionalismul echipei voastre. Fara a minimiza nici efortul oamenilor de la SMT ce se ocupa de neplacuta si spiinoasa problema a garantiilor.

PPS: Abia astept sa-i fac din nou rodajul !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Forester

  • 3068
  • The other right!
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #190 on: October 09, 2015, 17:37:56 PM »
Super!!!! Tot raul spre bine de acum.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #191 on: October 09, 2015, 19:48:28 PM »
3 luni pe muchie! Dar.... cine are motor nou?! :D
Ma bucur sincer pentru tine.

Si inca un +1 pentru Auto Kino. Bravo domnilor!
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

UXE

  • 1731
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #192 on: October 09, 2015, 20:06:05 PM »
Motor nou  la fel ca celalalt sau cu problema rezolvata?  Intreb si eu ..

Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #193 on: October 09, 2015, 23:13:22 PM »
Daca'l mai tine inca 6 ani/180k km cred ca oricum se declara multumit, indiferent de care motor ar fi asta nou ;)

marr

  • 2208
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #194 on: October 10, 2015, 10:22:57 AM »
Motor nou  la fel ca celalalt sau cu problema rezolvata?  Intreb si eu ..

Din cate am inteles de la Sese, motorul asta este varianta cu Service Pack 2, recte cu bug-urile rezolvate.
Oricum, motorul asta nou are si el garantie 2 ani si daca in astia 2 ani si 60-70.000 km face fata, eu unul ma declar super multumit. Si cred ca va duce mult mai mult !
Oricum, daca nu va face nasoale -  si dupa faza asta nu vad ce motive ar avea sa faca - va mai sta la mine cel putin 3 ani.
Apoi vedem - ori il vand, ori ( mai probabil) il va prelua sotia si vand Civicul. Si eu trec la Subaru Next Generation !
Dar clar pe benzina !
Pana atunci, se va si ce si cum cu Levorgul, sau apare noua generatie de Forester, sau apare Outback-ul cu motor de 2.0 turbo benzina ( cum spunea Sese pe undeva ca se asteapta) ...
Vobe ceea: "Sky is the limit !"

PS: @Foreste - ai partial dreptate - sunt aproape 4 luni batute pe muchie ! Am transportat Forestrul la AutoKino prin 17 iunie. Acu' sunte, pe 10 octombrie, daci pare-se ca o sa o recuperez la exact 4 luni de la spitalizare !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Sese

  • 468
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #195 on: October 10, 2015, 13:25:40 PM »
Va spun eu sigur ca short block-ul asta nu mai are nici un fel de problema. Am mai scris pe forum despre treaba asta, este a doua varianta dupa cea de origine.

N-am vrut sa-mi arog merite pentru ca efectiv n-am facut nimic in plus. Si pentru mine a fost o surpriza acceptarea garantiei pentru ambele masini pentru ca stiam de regula celor 5 ani.

As pune totul pe seama japonezilor, pentru ca japonezi sunt cei care au solicitat sa trimitem claim-urile desi stiau ca masinile au depasit limitele de acceptare impuse tot de ei.
Eu cred ca mentalitatea lor i-a facut sa-si accepte si de aceasta data vina, sa-si puna cenusa in cap si sa inteleaga ca e mai important pentru marca si demnitatea lor sa piarda niste bani dar sa rezolve problema unor clienti care pana la urma au dreptate si care n-au nici o vina. Au acordat, citez " special conditions ".

Sa le fie rusine pentru greseala cu cuzinetii dar bravo lor pentru atitudine si comportament.

Am vrut sa mai bag aici un text despre cum au " prestat", in conditii similare, VW si BMW dar ma abtin. Scrieti voi daca doriti.

marr

  • 2208
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #196 on: October 10, 2015, 14:53:52 PM »
....

N-am vrut sa-mi arog merite pentru ca efectiv n-am facut nimic in plus. .....

Da, dar ai facut tot ce trebuia sa faci, sau mai degraba tot ce v-a stat in putinta.
Ca sa nu mai vorbim despre cat de mult conteaza empatia aratata unui om aflat intr-o situatie dificila.
Si ca tot ai adus vorba despre "altii", firme mari ( nu dam nume) care intr-o situatie similara te trimit la plimbare, sau, mai degraba, sa sprgi pusculita ! Si asta cu aerul ca-ti fac o favoare ....
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #197 on: October 10, 2015, 18:55:42 PM »
[...]

N-am vrut sa-mi arog merite pentru ca efectiv n-am facut nimic in plus. Si pentru mine a fost o surpriza acceptarea garantiei pentru ambele masini pentru ca stiam de regula celor 5 ani.

As pune totul pe seama japonezilor, pentru ca japonezi sunt cei care au solicitat sa trimitem claim-urile desi stiau ca masinile au depasit limitele de acceptare impuse tot de ei.
Eu cred ca mentalitatea lor i-a facut sa-si accepte si de aceasta data vina, sa-si puna cenusa in cap si sa inteleaga ca e mai important pentru marca si demnitatea lor sa piarda niste bani dar sa rezolve problema unor clienti care pana la urma au dreptate si care n-au nici o vina. Au acordat, citez " special conditions ".
[...]
ok, rectific:

Si inca un +1 pentru japonezi. Bravo domnilor! Banzai!!!
Dar lasand falsa modestie la o parte, e si meritul AK. Inca un client cu un zambet tamp pe fata! ;)
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

marr

  • 2208
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #198 on: October 16, 2015, 08:38:13 AM »
Inca o veste buna !
Prin bunavointa unui coleg, am verificat injectoarele.
Verdict: TOATE sunt in parametri optimi de functionare !
Unul singur este la limita de jos, dar totusi ....
Ca atare, am mai scapat de o cheltuiala consistenta !!!

Turbina - din ce mi-a transmis Ovidiu de la AK - trebuie doar curatata si se vor inlocui garnituri si o-ringurile.
Nu are semne de uzura !

Zilele astea astept si restul "constatarilor" si saptamana viitoare, in principiu, ne "jucam" din nou !!!!
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #199 on: October 23, 2015, 14:34:00 PM »
Hai, ti-ai luat fiara? :)
Cum merge noul motor?
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste