Forester Diesel MY09
Subaru club Romania

Forester Diesel MY09

marr

  • 2208
Forester Diesel MY09
« on: May 31, 2013, 13:02:18 PM »
Salutare subaristi !

Dupa lupte seculare m-am invrednicit sa ma infiintez si eu pe la dumneavoastra.

Sunt posesorul unui Forester diesel MY09 achizitionat in noiembrie 2008 (din primul lot de dieselare intrat in Romania).
Pana in prezent am acumulat impreuna 127.000 km fara probleme si plini de satisfactii !
Un Jurnal de Bord "in extenso" este publicat pe Softpedia (sub acelasi nick) - probabil unii dintre voi il stiti deja.

In afara de revizii, problemele de pana acum au fost minore, dupa cum urmeaza:
- Schimbat doua parbrize din cauza de pietroaie (CASCO);
- Schimbat bucsi bara stabilizatoare de vre-o 3 ori (astea-s subtirele dar ieftine);
- Schimbat semibieleta in urma cu cateva luni (a rezistat totusi eroic);
- Schimbat bujii incandescente anul trecut in ianurie si din nou anul asta in ianuarie (astea-s scumputze). Pentru astea de anul asta mi s-a aprobat totusi claim-ul de garantie.

Problemutze actuale:
- Parbriz ciobit - deschis dosar CASCO, probabil il schimb mai prin toamna;
- Ciupituri de pietre pe capota (multe, si mai mari  si mai marunte) - deschis dosar CASCO, se vor remedia cel mai probabil odata cu parbrizul;
- Proiector ceata spart - deschis dosar CASCO - remediere: idem cu cele de mai sus;
Problema majora:
- Facut test amortizoare - cele spate (faimoasele Self Leveling): KAPUT (44%).
Prin urmare, sunt la faza de acumulat oferte - preturile la SMT sunt uluitoare !!!

Ce sa mai zic - aaa, service-ul facut (doar) la Sibiu si sunt super multumit atat de servicii cat si de preturi.

Cam astea ar fi la prima strigare.
Daca aveti curiozitati / intrebari / nelumaruri - va rog nu ezitati !

PS: Anul asta au "decedat" anvelope cu care a venit incaltata masinuta (Yokohama Geolandar G95).
Au rezistat de m-am plictisit eu de ele !!! Daca scad iernile (pentru care ne-am "incaltat" cu sosoni Dunlop WinterSport 3D ce mai duc o iarna, Yokohamele au dus peste 80k km !
Acum ne-am rasfata cu niste Bridgestone Potenza Adrenalin.
Alta viata !!!
Sta pe drum si in curbe de parca-i sudata de sosea !
Sa vedem astea cat vor "duce" - am vaga banuiala ca nici pe departe cat Yokohamele ...

« Last Edit: May 31, 2013, 13:10:08 PM by marr »
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #1 on: May 31, 2013, 13:28:14 PM »
Bun venit! Pentru amortizoarele spate o varianta ai cu Pedders. In sectiunea English corner vezi ca au si un topic, ofera si discount. Prin sectiunea cu discutii despre forester gasesti si pareri de la cei care au cumparat asa ceva. Mai e si varianta c reconditionat amortizoarele dar amani inevitabilul...

marr

  • 2208
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #2 on: May 31, 2013, 13:35:57 PM »
Stiu de Pedders (tot de-aici).
Ramane o alternativa, dar pentru putin peste 2000 de lei in plus (oferta Augsburg), parca n-as renunta la self-leveling.
Daca ar tine si astea 100k ca si cele vechi ... parca nu mi se pare asa mult !

Multumesc oricum !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #3 on: May 31, 2013, 17:54:00 PM »
Stiu de Pedders (tot de-aici).
[...]
That would be me ...

Bun venit si aici marr-ule!
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

marr

  • 2208
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #4 on: May 31, 2013, 17:55:37 PM »
Bine te-am gasit Foreste !

Cum e cu Pedders-urile ?
Simti / vezi vre-o diferenta ?
Masina sta aliniata ok (fata-spate / stanga-dreapta) ?
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #5 on: May 31, 2013, 18:00:29 PM »
Hombre, io am 37k (neocreatio, that'is), merge uns ... inca nu am nevoie de suspensii. Poate de niste genunchi noi, ca m-a apucat sedentarismu'.

@ everybody: pe marr il stiu de ceva ani deja, e amic vechi pe alt forum!
« Last Edit: May 31, 2013, 18:02:46 PM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

marr

  • 2208
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #6 on: June 04, 2013, 17:31:59 PM »
@Foreste /Neocreatio - pai zi asa omule, sa stiu cu cine vorbesc !
Merci pentru info (Pedders) si pentru primire !

PS: Nu in ultimul rand, vreau sa multumesc colegilor ce au raspuns prompt si cu mare disponibilitate de ajutor la intrebarile mele legate de kit-urile Pedders.
Cel mai probabil saptamana viitoare dau comanda pentru un set.
Vreau inainte sa vad cum fac cu achizitia - pe persoana fizica sau juridica.

PPS: Acum am vazut ca anul asta ati avut intalnirea anuala la mine-n ograda (Sibiu)  :o si n-am dat si io pe-acolo cu o sticla de palinca de Zalau !!!
Sa nu mai faceti de-astea !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

celalalt

Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #7 on: June 05, 2013, 08:53:06 AM »
Bine.Nu mai venim la Sibiu.

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #8 on: June 05, 2013, 08:54:30 AM »
ce-ai mah? ai băut oo stricate?
ne așteaptă piscinuța aia de anu' trecut si grătăreanu' lu' Stefanu' ... :)

marrule vezi că se coace de o Transalpina cu ramânere în Mărginime. înroleaza-te să te văz la față.
« Last Edit: June 05, 2013, 08:59:40 AM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Pateo

Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #9 on: June 05, 2013, 14:40:24 PM »
vin io (sic) mai des pe acolo
daca scap de radarul din Sebes, si nu ma enervez, ma opresc sa ma racoresc :)

marr

  • 2208
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #10 on: June 05, 2013, 18:32:48 PM »
Am a spune trei cuvinte:
UNDE ?
CAND ?
CUM ?

PS: Daca aveti nevoie de o ”vorba buna” la service-ul Subaru din Sibiu (super feciori!) - dati un buzz !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

marr

  • 2208
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #11 on: June 09, 2013, 12:52:56 PM »
Dupa o serie de discutii telefoniice, schimburi de mesaje (atat cu reprezentantii vanzatorului cat si cu cativa colegi de-aici ce au recurs la solutia Pedders) si in urma consultarii sefului de service de la Sibiu, am comandat un set "Rear Replacement Kit Forester SH".
Pretul final: 341 Lire (TVA si transport inclus) la care, conform promisiunii vanzatorulu (vizibila si aici, pe forum !)i, s-a (se va) aplicat un discount de 10 %.
Pretul total in lei am sa-l stiu cand vad extrasul de cont (in orice caz, sub 1900 lei).
Tinand cont de faptul ca cea mai buna oferta primita a fost de 2400 lei bucata (SLS); daca, asa cum se pare, sunt OK dpdv calitativ eu cred ca-i o varianta de luat in considerare ... daca nu, asta e !
Nu ar fi nici prima si, probabil, nici ultima tzeapa pe care o incasez.

Va tin la curent ce si cum ...

PS: Saptamana asta am mai "impins" ~ 1300 km (un drum rapid Sibiu - Cluj - Sibiu si unul Sibiu - Brasov - Galati si retur). Am prins doua ruperi de nori (una intre Cluj si Turda si mai ales a doua, in zona Marasesti) !!!!!!!! Nu mai stiai daca mergi pe sosea sau prin albia unui rau ! Acum s-a vazut (a cata oara !?) ce inseamna S-AWD si caucioace bune !

Dat fiind faptul ca eram deja avertizat cu starea suspensiei pe spate, am mers ceva mai atent.
Pe drum bun, in afara unui efect de "barca" mai proununtat, masina sta (inca) bine pe drum.
Tinuta de drum se schimba insa dramatic pe un drum cu denivelari cand tzopaie si da din fund ca o apucata !

PPS: Acum de cand cu testul de amortizoare, ma tot benoclez la masina. cautand sa vad si un semn vizibil (cu ochiul) al starii suspensiei. Degeaba !
Din exterior arata exact cum ar trebui sa arate - dreapta si paralele cu solul (nu-i nici mai jos nici mai sus de fund).
Am sa masor distanta dintre roata si pavilionul rotii inainte de inlcouirea suspensiei si dupa si o sa-i fac si poze !
Sunt tare curios ce si cum va fi ...
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

marr

  • 2208
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #12 on: June 12, 2013, 09:20:39 AM »
Ding- Dong !
A-nceput de ieri sa cada ....
Daca tot trebuie sa-mi soseasca kitul de suspensie Pedders am zis hai sa fac o verificare pe la bucsi, pivoti si alte suspensii - atunci cand "operam" suspensia spate sa rezolvam tot pacientul.
Semibieleta de directie stanga am schimbat-o de vre-o juma' de an, asa ca banuiam eu ca cea din dreapta e responsabila de troncanituri ... si am avut dreptate.
Asta nu-i o problema ca se gaseste incepand de la 60-70 de lei pana la 150 lei (SMT).
Problema e ca tot uitandu-ne pe sub masina si tragand de toate alea sa vedem ce bate si ce zdrangane am descoperit o alta buba : sistemul de reglare pe inaltime al farurilor e rupt !
Ma rog, nu tot sistemul ci doar un capat al parghiei (s-a ancrasat, s-a blocat si s-a rupt) - dar de schimbat, se schimba tot ! La acelasi SMT sistemul asta costa ~1500 lei (TVA inlcus).
Dar cum n--am mancat ciuperci bolunde sa dau atatia bani, am promisiuni ca-l primesc la 6-7-800 lei. Vom vedea.

PS: Acum am explicatia faptului ca-n iarna mi se parea ca faza scurta-i ... prea scurta !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #13 on: June 12, 2013, 10:04:31 AM »
salutare, de unde il iei la 800lei si la mine este rupt pe fata si pentru ca imi bat farurile in jos a trebuit sa-l leg de bascula:)

marr

  • 2208
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #14 on: June 12, 2013, 12:35:17 PM »
Am "delegat" un prieten sa se ocupe de problema. Cand am oferta concreta, iti dau toate informatiile.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #15 on: June 12, 2013, 14:40:32 PM »
multumesc man, nu stiu acum daca senzorul este identic si pe SG, oricum pretul de SMT a fost identic.

marr

  • 2208
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #16 on: June 12, 2013, 15:25:21 PM »
Am sa-ti spun de unde si la ce pret il iau.
Problema este ca ar trebui sa afli codul reperului (de fapt este intreg mecanismul - nu gasesti separat doar reperul rupt) ca sa-l poti comanda si sa fii si sigur ca e ceea ce-ti trebuie.
Eu am avut noroc cu cei de la dealer-ul local ca au fost super amabili si s-au chinuit sa-l gaseasca.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

marr

  • 2208
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #17 on: June 17, 2013, 18:37:28 PM »
Azi am schimbat suspensia slef-leveling cu cea de la Pedders.
Nu am apucat sa fac prea multi km, dar pare-se ca masina sta mai bine pe drum (ar fi fost si culmea sa fie altfel la cum topaia inainte !).
Nu au fost necesare niciun fel de modificari la masina - asa cum spun cei de la Pedders este "bolt on" !

Am masurat inaltimea de la centrul rotii la aripa inainte si dupa operatiune.
Inainte - 440 mm (stanga/dreapta)
Dupa: - 480 mm (stanga/dreapta) - asta imediat dupa coborarea masinii de pe elevator.
Ar trebui sa mai masor si acum (inginerul de sefvice spunea ca se mai lasa ceva dupa ce mergi putin cu masina).

Cu ocazia schimbarii suspensiei am remarcat ca si senzorul de faruri de pe spate s-a intepenit.
Ca atare, cautam  sa-l schimbam si pe acesta ....
Oricum saptamana asta trebuie sa fac revizia de 130.000 km (am aproape 15k km de la ultima revizie - toate le-am facut ceva mai devreme).

Amortizoarele SLS vechi nu le-am aruncat - la recomandarea inginerului de service le voi duce la Brasov (autokino) pentru regenerare.
Si-mi raman si astea de rezerva ...

ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

marr

  • 2208
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #18 on: September 09, 2013, 16:01:33 PM »
Booon !
Trecut-au vremea si s-au adunat km ...
Si odata cu ei si problemele !

Prima - si cea mai NASOALA !
La intoarcerea din concediu, cu 15 km inainte de casa (ingerasul a tinut ritmul cu mine ...) - zdrang-bang !
niste troncanituri de-am crezut ca se rupe masina. Am oprit de urgenta si am realizat ca aveam partial dreptate: nu s-a rupt masina, dar totusi s-a rupt ceva: doua dintre prezoanele de la roata stanga spate !!!
Sa mai zic ca asta s-a intamplat in 28 iulie ????
Am avut (paritial) noroc sa gasesc 5 prezoane pe stoc la SMT.
Prtial, doarece prezoane am gasit, da' piulite pentru jantele de aliaj originale (alea incaltate cu Bridgestonele de vara) - ICO !
Au venit abia saptamana trecuta ! Adica dupa 6 saptamani !
Timp in care am circulat la 35 grade si pe ploi torentiale cu sosonii de iarna.
Anyway, am comandat prezoane noi pentru toate rotile (pe care le si schimb) si cateva piulite de rezerva. Just in case !

Prezoenale pentru rotile spate le-am aschimbat deja - alea de pe fata mai asteapta putin din simplul motiv ca acolo e mai dificila manevra de schimbbare.
Si s-a ajuns la concluzia ca si discurile de frana sunt kaput !
Asa ca, vom face ca-n poveste: Doua dintr-o lovitura !

Acum am si eu o intrebare la dumneavoastra:
- dat fiind faptul ca nu vreau sa dau o caciula de bani pe discuri "originale" la SMT, ce-mi recomandati ?
Eu as fi vrut Brembo .
Prietenul din service pe care l-am rugat sa-mi caute, nu a primit pana acum oferte decat pentru ATE, Japparts si Delphi.

Pri urmare: ce discuri/placute recomandati pentru Forester (SH) si de ce ?
Puteti indica un furnizor serios si de incredere ?

Eu am gasit un magazin cu preturi bune in Germania ( http://www.bremsen.com/guenstig/?page=7 ) . Dar din pacate NU livreaza decat, a-ti ghicit, in Germania !!

PS: 137k km and counting !
« Last Edit: September 09, 2013, 16:08:59 PM by marr »
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #19 on: September 09, 2013, 18:05:45 PM »
Cum ziceam, iti raspund si aici.

La revizia de 30k am schimbat doar placutele desi puteam inca de atunci sa schimb si discurile, insa nefiind chiar "duse" de tot, le-am mai lasat pe masina pana o sa fac 50k,

Printr-o conjunctura ciudata, am luat pana la urma ATE (Cod pentru Forester SH: ATE 13.0460-5787.2), fortat de imprejurari. Nu imi pare rau nici acum pentru alegerea facuta, desi sunt mai agresive cu discul de frana si il tocesc mai repede. Partea buna este ca franeaza umpic mai bine.


Am vrut sa iau DBA, insa nu am reusit nici eu si nici Tom sa dam de codul pentru Forester SH. Se prea poate sa nu aiba. Nu vreau sa adaptez, asa ca am cautat altceva.
Am avut discutii destul de detaliate cu Iustin Tantaru, un tip care aduce EBC in Ro (4Turbo - http://www.4turbo.ro/, il gasesti inclusiv pe pagina de distribuitori Europa a EBC). Problema cu el este ca nu e foarte serios. Acum, ca sa nu fiu al draq pan'la cap, se prea poate sa fie si vina celor de la EBC pentru care Ro este lumea a 3-a. Am comandat placute Yellowstuff pentru Forester 2008+ in Februarie si au ajuns in ... Aprilie.


Cu toate astea solutia completa EBC este foarte buna pentru Padurar iar urmatorul meu disc de frana este EBC Blade Brake Disc (BSD972).

Pe el as vrea sa pun EBC Yellowstuff Brake Pad (DP41661R).

Daca ti se pare o idee buna, poti sa pui inclusiv Furtune frana GOODRIDGE, din cele cu camasa metalica. La ele mai adaugi un schimb de lichid de frana Motul RBF 660 Factory Line DOT 4 sau chiar Castrol REACT SRF RACING (inainte ii zicea SRF Racing brake fluid) si nu ai cum sa dai gres! :)

Am vazut ca intrebi de Brembo. C'mon, e overkill si la bani si ca solutie.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste