XT'ul meu
Subaru club Romania

XT'ul meu

Re: XT'ul meu
« Reply #480 on: November 10, 2021, 22:57:41 PM »
ODO: 141 815 km

Ca tot nu cred ca mai ies curand cu masina din oras, i'am pus deja rotile de iarna si le pregatesc pe cele de vara de iernat.
Toata mizeria s'a curatat surprinzator de usor, desi singura protectie a fost FK 1000p cand am pus rotile prima oara, deci teoretic s'a cam dus  de acum doi ani


MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: XT'ul meu
« Reply #481 on: November 10, 2021, 23:09:28 PM »
Te invidiez că ai dat banii pe stand. Pe mine nu m-a lăsat inima. Arat bine roțile.
Contează și produsele de curățenie, nu doar protectia, dar cu siguranță și aia a ajutat sa nu adere și apoi să acumuleze mai multa mizerie.

Re: XT'ul meu
« Reply #482 on: November 10, 2021, 23:53:50 PM »
Standul e facut, nu m'am indurat nici eu sa cumpar unul gata facut. 


Pentru curatare am folosit doar Valet Pro citrus pre wash, agitat cu o pensula. Sonax Full Effect nu prea a avut ce face, doar cateva puncte s'au inrosit, Acrysol la fel.
E'adevarat ca nici km prea multi nu am facut cu rotile de vara, sigur sub 10k

Re: XT'ul meu
« Reply #483 on: December 11, 2021, 21:30:27 PM »
....
Usile sunt izolate fonic, dar de podea nu mi'am facut timp, poate ar ajuta.
...

poţi să oferi ceva detalii despre izolarea uşilor ?
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: XT'ul meu
« Reply #484 on: December 13, 2021, 13:45:01 PM »
Nimic deosebit.
Am folosit CTK Premium 1.8 folie (daca am retinut bine, mai am material, dar nu il am la indemana sa verific), aplicat pe interior pe tabla fetelor de usi (spre exterior) si ceva burete (cred ca CTK WaveFix) pe interiorul fetelor de usa (partea de plastic)
Am mai pus si in portbagaj (pasajele rotilor si oala rotii de rezerva) si in interiorul capacului portbagajului.
Material inca mai am pentru interior (luasem 2 pachete de CTK Premium), pentru podea, dar nu m'am sincronizat cand am dat afara scaune si mocheta sa pun si CTK'ul ... ramane pentru vara urmatoare

Per total cred ca platisem 6-800 ron ptr material, manopera din partea casei :)

Re: XT'ul meu
« Reply #485 on: December 13, 2021, 21:03:29 PM »
Mă gândeam la o operațiune de genul…
Este sesizabilă diferenta ?
forester 2.0x forester 2.5xt

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: XT'ul meu
« Reply #486 on: December 13, 2021, 21:32:50 PM »
Si eu sunt interesat de rezultat.
Am dat cu ceara pe sub masina si prin usi si parca este un pic mai bine in masina la viteza (chedere geamuri fata noi) dar este loc destul pentru mai liniste  ::)

Re: XT'ul meu
« Reply #487 on: December 14, 2021, 20:53:09 PM »
S'au atenuat ceva din zgomotele din exterior si s'a amplificat sunetul boxelor.
Din punctul meu de vedere, merita daca o faci singur, nu as mai plati in plus si manopera la vreun atelier pentru asta.

Eu am cumparat de ceva vreme triunghiuld e la oglinda pentru usa soferului, dar sta prin pod, deci nu am inca toate puse la punct pentru a putea spune cat s'a redus zgomotul din exterior dupa insonorizare.

Ce se simte clar e ca usa pare mai plina, cand bati in tabla zici c'are tabla de Volga :)
« Last Edit: February 24, 2022, 18:29:12 PM by andrei0241 »

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: XT'ul meu
« Reply #488 on: December 14, 2021, 21:07:49 PM »
Fain. Am si eu operatiunea asta pe TO DO list. Ma roade insa ca posibil sa nu mai prinda bine adezivul din cauza stratului de ceara din usi..
E diferenta mare acum cu chederele/triungiurile din dreptul oglinzilor noi. Te poti intelege vorbind normal cu pasagerul din dreapta si la peste 140 kmh  :angel:

Re: XT'ul meu
« Reply #489 on: December 14, 2021, 22:36:34 PM »
Ceara se curăță. Suprafața se degresează. Folia vibroabsorbanta cum îi spun producătorii se lipește direct pe tablă.
forester 2.0x forester 2.5xt

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: XT'ul meu
« Reply #490 on: December 14, 2021, 23:16:21 PM »
Ceara se curăță. Suprafața se degresează. Folia vibroabsorbanta cum îi spun producătorii se lipește direct pe tablă.
Asa este, problema este ca nu ai ai acces peste tot in usa, mai ales intre foaia de tabla exterioara si armatura. Si tot in contextul asta, ma simt mai confortabil stiind ca usile sunt pline de ceara..cu toate ca ar prinde bine mai multa liniste.
Vorba aia..cu sula'n dos si cu sufletu'n rai..nu prea merge.

Re: XT'ul meu
« Reply #491 on: December 15, 2021, 00:06:04 AM »
In usi se poate acoperi surpinzator de multa suprafata folosind bucatile potrivite.
Pentru apasare am cumparat o rola de lemn (altfel asta ar fi ce trebuie), am degresat in prealabil cu Acrysol, ca asta aveam la indemana. Am facut operatiunea in martie 2019 si nu s'a dezlipit nimic intre timp

Ca idee (ca nu gasisem nicaieri ce cantitati sunt necesare), pentru fiecare usa sunt de ajuns 2 foi de material la dimensiunile 500 x 370mm.
« Last Edit: December 15, 2021, 00:07:38 AM by andrei0241 »

Re: XT'ul meu
« Reply #492 on: January 22, 2022, 17:27:46 PM »




Un pic de all purpose cleaner cu un burete Magic Eraser au facut diferenta

Si fara poze, am reparat azi o ciobitura de la o piatra luata la inceputul saptamanii. Urma era mica, dar cu asta (mai am de vreo 2 aplicari, la nevoie) stau linistit ca nici nu se va extinde

MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: XT'ul meu
« Reply #493 on: January 22, 2022, 19:12:54 PM »
A ieșit bine scaunul.

Re: XT'ul meu
« Reply #494 on: January 22, 2022, 20:33:09 PM »
Practic am cam revenit la conditia in care era inainte de "reconditionare". Si cum nici volanul nu s'a comportat mai bine, desi merg f putin cu masina, clar cei 500 ron platiti la "detailing" puteau gasi o destinatie mai fericita.

Re: XT'ul meu
« Reply #495 on: January 28, 2022, 20:47:50 PM »
Presuri Rezaw Plast. Singurul inconvenient e ca presul de la sofer nu foloseste carligul de fixare OEM si l'am "convins" eu. Altfel, acopera mai mult decat presurile OEM, la care renuntasem ptr ca ala de la sofer se cam tocise. As fi vrut unele bej, dar nici o sansa.




MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: XT'ul meu
« Reply #496 on: January 28, 2022, 21:01:26 PM »
Da, si eu sunt fan. Pretul e de presuri din supermarket aproape, dar calitatea este peste orice. Se curata foarte usor si nu se tocesc repede. Isi pastreaza cat de cat forma, desi uneori iarna se mai stramba putin.
Am zis ca la Foresterul asta pretentios ii iau presuri bej. Cum sa dau 250 euro pe niste plastice?...

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: XT'ul meu
« Reply #497 on: January 28, 2022, 22:18:06 PM »
Presuri Rezaw Plast. Singurul inconvenient e ca presul de la sofer nu foloseste carligul de fixare OEM si l'am "convins" eu. Altfel, acopera mai mult decat presurile OEM, la care renuntasem ptr ca ala de la sofer se cam tocise. As fi vrut unele bej, dar nici o sansa.





N'arata rau.
3 intrebari:
   - sunt din plastic, similare celor gen tavita universale din Kaufland? Sau din cauciuc? Intreb pentru ca la una din fostele masini am gasit un set de presuri de cauciuc foarte gros si calitativ (la ePiesa parca). Insa pentru Forester SG..nema
   - ai sesizat cumva vreun miros de plastic incins vara?
   - iarna cand se topeste zapada de pe incaltari, nu se scurge prin gaura de la carligul de fixare?

Re: XT'ul meu
« Reply #498 on: January 28, 2022, 22:43:31 PM »
Sunt din cauciuc, insa nu miros, nici macar vara, cand e incinsa masina.
Iar de cand le am, asta e prima iarna cand m'am nimerit acasa, doar ca nu s'a nimerit si zapada. Dar chiar nu imi fac griji ca ar curge zapada topita pe acolo, cel putin nu la mine, ca nu prea adun zapada pe presuri.

Singurul minus e ca sunt mai greu de curatat perfect, datorita modelului. Bulinele alea au suprafata din linii, intre care se ajunge mai greu. Dar pe multi sigur nu i'ar deranja asta

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: XT'ul meu
« Reply #499 on: January 28, 2022, 22:51:44 PM »
Sunt din cauciuc, insa nu miros, nici macar vara, cand e incinsa masina.
Iar de cand le am, asta e prima iarna cand m'am nimerit acasa, doar ca nu s'a nimerit si zapada. Dar chiar nu imi fac griji ca ar curge zapada topita pe acolo, cel putin nu la mine, ca nu prea adun zapada pe presuri.

Singurul minus e ca sunt mai greu de curatat perfect, datorita modelului. Bulinele alea au suprafata din linii, intre care se ajunge mai greu. Dar pe multi sigur nu i'ar deranja asta

Super, merci frumos de feedback!