Tuning audio
Subaru club Romania

Tuning audio

Re: Tuning audio
« Reply #60 on: October 02, 2019, 19:20:44 PM »
Inlocuirea sistemelor integrate v-a demonstrat ceea ce spuneti. In cazul meu, chiar nu stiu daca se merita. Sistemul masinii imi ofera doar difuzoarele din fata si tweetere, insuficient pentru ceva mai performant. Daca inlocuiesc difuzoarele cu unele corecte, mai rau nu poate fi. Cum problema semnalata nu apare mereu si atunci fara a fi deranjanta, poate e suficient. Si voi vedea (auzi) dupa aceea.

dantt

• 101
« Reply #61 on: October 02, 2019, 20:17:15 PM »
Daca inlocuiesc difuzoarele cu unele corecte, mai rau nu poate fi.
Ba da!Am un Legacy din 2008 și am inlocuit,de fapt am făcut by-pass H.Unit-ului prin adăugarea unui amplificator cu DSP incorporat.Boxele sunt surprinzător de ok și se aud foarte bine pentru niste boxe stock.Daca īnlocuiești doar boxele cu unele mai bune,o sa ai surpriza neplăcută că se vor auzi foarte prost,unitatea mașinii nefiind īn stare să le conducă.Asadar,in locul tau,as schimba ori unitatea centrala,ori as face un by-pass al ei,ea fiind una mediocră,chiar dacă e Kenwood.

« Reply #62 on: October 08, 2019, 12:32:24 PM »
        Eu am inlocuit difuzoarele originala fata spate cu unele Hertz Dieci Component pe fata si coaxiale pe spate. HU este cel original, diferenta este enorma in calitatea sunetului. Cand o sa vezi ce magnet miniscul au dif originale, vei rade de te va durea stomacul.
Dimensiunea difuzoarelor este de 165mm si vei avea nevoie de adaptoare fata/spate din MDF. Eu am decis sa pastrez unitatea originala doar pt comenzile de pe volan. Inlocuind-o sunt sanse mari sa pierzi acele comenzi.

Daca ai drum prin Bucuresti sau o sa ajungem amandoi la intalnirea de 10 ani poti sa tragi cu urechea si iei o decizie. La mine indiferent de temperatura de afara se aude la fel. E posibil sa ai ceva probleme mecanice la membrana difuzoarelor daca zbarnaie la diferente de temperatura.
« Last Edit: October 08, 2019, 12:35:17 PM by ucosmin »
Legacy 3.0R

« Reply #63 on: October 08, 2019, 13:21:31 PM »
Cam asa gandeam si eu. Nu am pretentii de auditie in masina, doresc doar sa cante acolo. La mine nu e deranjant, ar putea ramane si asa, dar era loc de o incercare. Difuzoare am doar pe fata, sa le schimb pe alea nu-i un capat de tara.
Cu intalnirea, ce sa zic? Cand munca e "on call", e greu sa planific ceva in avans. Dar pandesc...
Prin Bucuresti sigur voi ajunge...poate, poate.

dantt

• 101
« Reply #64 on: October 08, 2019, 21:57:28 PM »
Mr.Ziggy daca vei īnlocui doar difuzoarele sa revii te rog cu un feedback.Oricum sunetul e ceva subiectiv,īnsă sunt curios daca obții ceea ce cauți.

« Reply #65 on: October 09, 2019, 12:13:20 PM »
Pt cei cu Legacy 2007-2009 exista o solutie mai ieftina dar implica putin mai multa munca din partea posesorilor, pt a inlocui unitatea centrala cu una aftermaket 2DIN.

https://www.ebay.com/itm/2-DIN-Car-Radio-Stereo-Faceplate-for-Subaru-Legacy-Outback-2006-2009/153173478907?hash=item23a9d9cdfb:g:5a4AAOSwJhdbl4qt

Legacy 3.0R