impreza gc8 wrx
Subaru club Romania

impreza gc8 wrx

celalalt

Răspuns: impreza gc8 wrx sti
« Reply #40 on: March 12, 2014, 16:45:55 PM »
Pentru portbagaj,trebuie sa reglezi balamalele.Defapt trebuie sa bricolezi.Daca scoti sau rabatezi bancheta spate si te uit inspre portbagaj,pe lumina,o sa vezi pe unde intra apa.Cred ca din fabrica nu se inchide bine capota.Eu am facut operatiunea si nu prea mai am probleme.Nu stiu daca esti din Bucuresti,ca ne putem intalni sa iti arat.
LE. Adminii,nu puteti face o modificare unde sa se vada locatia userilor?Ca sa nu ne mai ambalam cand trebuie aratat ceva.

Răspuns: impreza gc8 wrx sti
« Reply #41 on: March 12, 2014, 23:17:01 PM »
Celalalt, sunt din Ploiesti si lucrez in Bucuresti, in Baneasa. :) Sunt convins ca putem aranja ceva.
Mie mi se pare ca se inchide ok capacul, chiar m-am uitat la spalatorie daca trece apa de cheder si n-am vazut clabuc deloc. Ar fi bine sa fie ceva atat de simplu.

O sa am nevoie de ceva suport tehnic de la voi in perioada urmatoare pe masura ce ma apuc sa mai schimb/curat anumite componente care isi arata varsta.

Inca o data, multumesc de primire si poate ne vedem la ceva intalniri. Organizati in Bucuresti ceva?

O seara frumoasa!
R.

Edit: Ar putea fi o solutie sa ne trecem localitatea in semnatura.


Later edit:

Un mic update, in speranta ca pot sa descopar pe unde intra apa in portbagaj am dus-o la spalatorie. Apa intra pe langa chederele de la stopuri, deja am cumparat silicon din ala negru pentru garnituri si in weekend se rezolva. :D
Problema nr. 2: In continuare imi face figuri la relanti. Coboara in 3-400 ture si trage sa moara. Chiar mi s-a oprit motorul intr-o curba un pic mai stransa, dar atunci cred ca a fost din cauza ca zburda zeama de colo colo in rezervor - nu mai aveam decat un sfert.
Daca o turez un pic in gol sa sara de 1500 rpm tine cuminte relanti la 900, apoi dupa cateva minute incepe iar sa faca. Se simte un pic si in mers, cum am luat piciorul din gaz face frana de motor puternic, in stilul motoarelor in v de la motociclete, daca se da cineva pe doua roti sau asemanator cu momentul in care e intr-a doua si incerci sa pleci de la viteza f mica, isi da in nas, nu stiu sa descriu mai bine.
Nu am schimbat inca bujiile pentru ca nu mi-au sosit, insa nu pot sa nu ma intreb si sa-mi rod unghiile pana intra in operatie. In continuare trage bine daca infig piciorul in ea.
Ma gandesc la senzorul de aer, poate, sau clapeta de acceleratie?
Sa incerc sa o curat cu o carpa, poate s-o fi adunat jeg. Treaba e ca maine vreau sa vin cu ea la munca si mi-e sa nu imi moara motorul la fiecare semafor din Bucuresti.

Mersi si seara faina

P.S.
Maine montez boxe noi si subwoofer, sambata schimb de lichide si sus cu ea sa ne uitam pe sub fusta.
« Last Edit: March 13, 2014, 19:59:03 PM by raduph »
Patria Hotilor - comuna Ploiesti

Răspuns: impreza gc8 wrx sti
« Reply #42 on: March 14, 2014, 23:44:26 PM »
Pe aceasta cale transmit salutarile mele catre Senor Malakay, ce mica e lumea!  :D

Atasez si doua poze cu Hodor din ciclul zi/noapte:



« Last Edit: March 15, 2014, 00:02:45 AM by raduph »
Patria Hotilor - comuna Ploiesti

celalalt

Răspuns: impreza gc8 wrx sti
« Reply #43 on: March 15, 2014, 00:45:23 AM »
Uuuuu...secsîii

2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Răspuns: impreza gc8 wrx sti
« Reply #44 on: March 15, 2014, 00:49:33 AM »
frumoasa:)
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!

Răspuns: impreza gc8 wrx sti
« Reply #45 on: March 15, 2014, 20:18:31 PM »
frumoasa, nefrumoasa asa am luat-o. Toate reclamele la componente vor zbura, urmeaza jante pentru setul de vara - nu m-am hotarat inca ce.

Ca si update, astazi am schimbat bujiile, mi-a dat teroare pana am ajuns la ele. Unul dintre dezavantajele unui motor boxer.
Daca tot am dat airbox-u jos, am verificat si maf-u si e ok.
Atasez niste poze cu bujiile scoase, as avea nevoie de parerea voastra - 3 erau ok, a 4-a era plina de funingine si este si o mica diferenta la distanta din varf, sa fi fost de acolo problemele mele? La acelasi piston cu bujia cu funingine, si fisa era mai jegoasa. Am curatat tot cu spray de contacte si betigase de urechi. Cutia este de la ce am pus - NGK 7.

Mi se pare ca trage mai bine jos si parca nu mai smuceste asa tare la schimbat si cand ii dau gaz. Balbaitul se pare ca a disparut. Vineri am fost sa-mi montez boxele noi si m-a disperat in traficul ala lent, mi-a murit motorul la relanti de cateva ori dar m-am descurcat pana la urma. Nu mai vreau sa trec prin asa ceva...  :D

Pozele:

Cea din stanga mi se pare mie ca era problematica, mai murdara si distanta pentru scanteie este alta decat la celelalte 3.






Am refacut si garniturile de la stopuri, nu se mai vede lumina pe nicaieri, astept 24 de ore si ma duc sa-i dau o spalare, sa vedem daca mai intra apa pe undeva.
Tablita aia de sub stop, de e in culoarea masinii, are suruburile schimbate, si impreuna cu butucul de la portbagaj, care nu mai are siguranta de pe interior buna, zornaie ca toti dracii si lasa impresia ca masina se dezintegreaza cand dau drumul la muzica ceva mai tare.


Last edit: Daca nu mai am probleme la relanti, sa mai imi bat capul sa desfac clapeta si senzorul aferent?
« Last Edit: March 15, 2014, 20:25:00 PM by raduph »
Patria Hotilor - comuna Ploiesti

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: impreza gc8 wrx sti
« Reply #46 on: March 16, 2014, 12:39:05 PM »
Salut si aici , arata foarte ok masina o sa urmaresc cu interes evolutia !
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Răspuns: impreza gc8 wrx sti
« Reply #47 on: March 18, 2014, 19:24:03 PM »
Poate sa imi spuna si mie cineva ce e asta? Am probleme cu inchiderea centralizata in sensul ca tot vrea sa inchida usile cand siguranta la sofer e pusa, sau bazaie ca un releu stricat cand nu e pusa.
Am reusit sa o dibui pana la urma si am scos-o, dar inchiderea din telecomanda tot functioneaza...
Ce face mai exact? Daca nu-l mai pun la loc e vreo problema, avea un kil de apa in el cand l-am intors.


Patria Hotilor - comuna Ploiesti

celalalt

Răspuns: impreza gc8 wrx sti
« Reply #48 on: March 18, 2014, 21:05:48 PM »
Probabil ca ai alarma.Ca modelele astea parca n aveau inchidere cu telecomanda.Ci doar un modul de centralizare pentru toqte cand incui cu cheia.Era in usa soferului nu?

Răspuns: impreza gc8 wrx sti
« Reply #49 on: March 18, 2014, 21:22:02 PM »
Am o mizerie de alarma Thunder. Initial am crezut ca este un conflict intre inchiderea centralizata si alarma.
Cutia se afla la pasager, la picioare chiar pe stalpul de la usa.

O sa-l desfac si il folosim ca material didactic, vad ca alarma e capabila sa inchida usa de la sofer. Oricum, inchiderea din cheie sau din telecomanda nu functioneaza decat pentru usa soferului, in rest trag sigurantele manual ca la 1310...
Patria Hotilor - comuna Ploiesti

Răspuns: impreza gc8 wrx sti
« Reply #50 on: March 18, 2014, 21:33:42 PM »
Atasez poze. Nu e pentru cei slabi de inger.
Cand am desfacut-o ma asteptam sa iasa broaste.






Releele cred ca sunt pa. O sa incerc sa il curat cu niste spray de contacte si o carpa. Il montez inapoi pe cotet si vedem. Daca tot face figuri il arunc si nu mai pun nimic in loc pentru o singura usa.
Patria Hotilor - comuna Ploiesti

Răspuns: impreza gc8 wrx sti
« Reply #51 on: March 18, 2014, 21:37:32 PM »
Nicio sansa. Cum am atins un pic cu o carpa, condensatorii aia doi s-au dezintegrat!  :D
Macar am scapat de galagia aia infernala si de bazait.
Patria Hotilor - comuna Ploiesti

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: impreza gc8 wrx sti
« Reply #52 on: March 18, 2014, 21:42:57 PM »
Daca se inchide numai usa soferului e posibil sa fi sarit o tija din usa care actioneaza inchierea celorlalte usi. Vezi in sectiunea Tutoriale ce am facut eu. Trebuie sa dai fata usii jos si tija curbata trebuie sa intre intr-un tragaci. La mine era iesit. Am mai indoit putin tija si m-am asigurat ca nu mai sare. Ai poze si instructiuni in sectiunea mai sus mentionata.

Răspuns: impreza gc8 wrx sti
« Reply #53 on: March 18, 2014, 21:50:36 PM »
E foarte posibil, insa imi e greu sa mai vad, acum. Cand am instalat boxele pe fata i-am pus sa faca si insonorizare. Mai am o singura gaura in fata de tabla a usii si nu vad prin ea ca sa ajung la macara si tije. Ar trebui sa o dau jos complet si e prea mare bataia de cap.

Am vazut topicul tau zilele trecute, dar era deja prea tarziu.     :)

Edit: Apropo, nu stiu daca e de la tija, actuatoarele se aud in usi, doar ca nu sar/blocheaza  sigurantele.
« Last Edit: March 18, 2014, 21:53:52 PM by raduph »
Patria Hotilor - comuna Ploiesti

celalalt

Răspuns: impreza gc8 wrx sti
« Reply #54 on: March 18, 2014, 22:46:44 PM »
Inseamna ca ai inceput gresit.Adica intai ai asfaltat si apoi ai tras gaze.;) .Modelul e simplu.Nu e o masi a sofisticata si computerizata.Si totusi chestia aia xd bazaia,sa nu aiba vreun rost.Poti sa pui poza cu locul in care era?Tot am senzatia ca am asa ceva si poate te scap de o grija.Daca mai am instalatia...Ca in teorie ar trebui sa fie la fel.

Răspuns: impreza gc8 wrx sti
« Reply #55 on: March 19, 2014, 09:09:26 AM »
Haha, cam asa ceva.
Nu am o poza cu interiorul meu la indemana - sunt la munca momentan.



In spatele plasticului incercuit era. Este posibil ca masina sa fi fost RHD undeva in negura timpului, si sa fie cum zici tu pe partea "soferului".
Patria Hotilor - comuna Ploiesti

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: impreza gc8 wrx sti
« Reply #56 on: March 19, 2014, 12:17:11 PM »
cutia aia neagra  este inchiderea centralizata de fabrica !
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Răspuns: impreza gc8 wrx sti
« Reply #57 on: March 19, 2014, 12:46:45 PM »
Pai bun, atunci daca am alarma nu mai am nevoie de ea.  ;D
Patria Hotilor - comuna Ploiesti

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: impreza gc8 wrx sti
« Reply #58 on: March 19, 2014, 12:54:01 PM »
dap
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

celalalt

Răspuns: impreza gc8 wrx sti
« Reply #59 on: March 19, 2014, 19:25:40 PM »
Daca vrei cutia de broscute,am gasit o.Ma anunti.Ti o dau aproape ieftin.Adica ca cado.