Despre cutii portbagaj - roof box
Subaru club Romania

Despre cutii portbagaj - roof box

MihaiFlorescu

  • *
  • 13868
  • Life is too short to drive a boring car!
Despre cutii portbagaj - roof box
« on: November 21, 2014, 15:50:32 PM »
Stiu ca a mai fost o discutie sau cauta cineva sa cumpere/inchirieze, dar nu avem un subiect despre aceste cutii.

Cum vine iarna si este posibil sa plec cu subaru la un drum mai lung, cu 4 adulti si o galushca de cateva luni, inseamna din start ca nu imi ajunge spatiul pentru bagaje. Asa ca am inceput sa ma uit dupa cutii, dar sincer nu stiu o multime de lucruri.

Am pus ochii pe asta: http://www.portbagajeauto.ro/cutii-portbagaj/thule-pacific-100-dual-side.html

Dar mai sunt multe intrebari la care nu am raspuns.

1. Nu am vazut nicaieri mentionate vitezele maxime pentru orice tip de cutie de genul asta. Am citit undeva ca ar fi standard 130km/h. Adevarat?
2. Ce alte accesorii mai sunt necesare? Sunt aproape sigur ca mereu mai trebuie sa iei ceva ce nu vine la pachet.
3. Se pot monta pe orice tip de bare? Merg pe cele transversale originale de la Subaru?

Alte sfaturi? Daca nu se umple cutiea, cum recomandati aranjarea (spre spate, fata, uniform, spre centru) si exista oare incluse elemente de securizare (acele chingi care apar in video) sau se cumpara separat?

Motivul pentru care vreau sa cumpar si nu sa inchiriez este pentru ca o sa fie probabil imprumutata prin familie. Si tata se tot gandea sa cumpere asa ceva, deci probabil ca o sa o vrea din cand in cand. Cum Impreza este destul de mica si cu limitare la 50kg, cred ca ceva la un volum de 300l este super ok. M-am uitat mult la greutatea proprie sa fie cat mai mica, astfel incat sa nu fiu foarte limitat la ce pun in ea. Exista variante mult mai ieftine, dar pe la 19kg masa proprie (fata de 12), ceea ce inseamna ca o manevrez mai greu in primul rand, ca oricum nu o sa pun ceva greu in ea sa zic ca depasesc sarcina de 50kg.
« Last Edit: May 26, 2016, 19:58:49 PM by MihaiFlorescu »

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Despre cutii portbaja - roof box
« Reply #1 on: November 21, 2014, 15:59:36 PM »
trebuie sa iti cumperi cutia + barele care vin perpendicular cu barele tale de wagon (aici sunt prinderi universale )
si eu intentionez sa imi iau un suport pt gc doar ca am gasit intr-un singur loc prinderile pe caroserie de gc si doar de la thule (avand sedan trebuie sa ai prinderi dedicate ) plus ca pe barele de la thule ''aerorahat''  stiu ca poti pune undeva la 75kg maxim
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

KET

  • 3921
Răspuns: Despre cutii portbaja - roof box
« Reply #2 on: November 21, 2014, 19:40:09 PM »
Legat de viteza maxima, iti pot spune din experienta ca suportii mei de schiuri aveau sugerata ca viteza maxima 130 km/h, dar am mers si cu 200 km/h si nu s-a intamplat nimic. Este adevarat ca verificam totul la fiecare oprire a masinii. Cred ca acea limitare la 130 km/h este posibil sa fie data de faptul ca asta este viteza maxima admisa pe orice drum in Romania, si ar fi cumva in afara legii daca ar limita viteza maxima la mai mult de atat. Desi la cauciucuri este o alta situatie...
« Last Edit: November 21, 2014, 19:43:18 PM by KET »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13868
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Despre cutii portbaja - roof box
« Reply #3 on: November 21, 2014, 20:58:58 PM »
Victor, avea Serban pe Bug-ul de SUA bare transversale si daca le gaseste le iau eu. Ideea e sa pot sa pun cutia pe ele.

Astea sunt:



KET, foarte posibil sa fie cum zici tu. Pe de alta parte, plasticul ala din care e facut cutia mi se pare ca flexeaza foarte mult si clar are alta rezistenta la inaintare decat schiurile sau snowboardul. Bine, nu o sa ma apuc sa alerg cu masina plina ochi, dar nu vreau sa ma trezesc ca zboara lucrurile intr-o depasire la 150.
« Last Edit: November 21, 2014, 21:01:29 PM by MihaiFlorescu »

dann

  • 160
Răspuns: Despre cutii portbaja - roof box
« Reply #4 on: November 21, 2014, 21:54:21 PM »
Eu cred ca ar fi util sa te uiti la modelele mai lungi, sa intre si ski-urile in ele. Plus de asta arata si mult mai bine pe masina. Pacific 600 mi se pare ok. Nu stiu de ce doar 50kg? Limitat de bare? La forester e 100kg parca.
Cu viteza eu zic sa nu-ti faci probleme. Si eu am fost cu 180km pe ora fara nici o problema. Doar ca la vant puternic din lateral simti masina mai instabila.
Cutia nu se deschide asa de usor, are inchidere in vreo 6 sau 8 puncte si e deschisa doar cu cheia in ea.se poate scoate cheia doar cu cutia inchisa.
Ar trebui sa se poata prinda pe orice bara. Cutia vine cu 4 prinderi ca un cleste, pe care le strangi din interior. Si da vine si cu chingile respective. Dar mai bine intrebi inainte, sa nu ai surprize.
Eu spun sa nu-ti faci probleme ca sunt rezistente.

In interior, intre cei 4 clesti, poti ancora bagajele, asa ca nu-ti fa griji ca-ti zboara peste tot
Nici la greutate nu cred ca sunt probleme. Pana la urma poti pune lucrurile mai grele in portbagaj iar sus pui ce-I mai usor.
« Last Edit: November 21, 2014, 21:57:47 PM by dann »

dann

  • 160
Răspuns: Despre cutii portbaja - roof box
« Reply #5 on: November 21, 2014, 22:13:03 PM »
http://www.thule.com.au/details.php?p_id=518

Aici arata si sistemul de prindere.
Vad ca pacific 600 are 13kg. Dezavantajul e ca are deschidere doar pe o parte. Nu cred insa ca e o mare problema.

Uite-te pe pagina aia ca au mai multe modele. De exemplu acolo la pacific 100 scrie ca are 15 kg.
« Last Edit: November 21, 2014, 22:21:10 PM by dann »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13868
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Despre cutii portbaja - roof box
« Reply #6 on: November 21, 2014, 23:29:00 PM »
Multumesc Dan pentru sfaturi!

Nu e nimeni in familie fan sporturi de iarna asa ca nu a fost pe lista de necesitati. Din cate imi aduc eu aminte, in cartea masinii scria ca maxim 50kg ai voie sa pui pe plafon (bare). Nu stiu daca tin minte gresit sau la forester e mai mult.

Dar pare o varinta buna si thule 600. Acum vad ca exista variante.. pacific, touring etc.

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Despre cutii portbaja - roof box
« Reply #7 on: November 22, 2014, 22:18:09 PM »
Mihai se pregateste de ignat si nu se risca sa bage "agregatu`" in spate...  ;D
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #8 on: November 23, 2014, 01:38:16 AM »
:)))))))

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Despre cutii portbaja - roof box
« Reply #9 on: November 23, 2014, 18:22:43 PM »
Io am barele astea transversale: http://www.portbagajeauto.ro/bare-transversale/thule-rapid-system-757-aluminiu-bare-transversale-otel-portbagaj-portbagaje-auto-thule-wingbar.html (desi in link scrie ca sunt din otel, sunt de fapt din aluminiu)
si folosesc cutia asta: http://www.portbagajeauto.ro/cutii-portbagaj/thule-pacific-600-gri-mat-cutie-portbagaj.html

Am mers pana acum cu ea montata cu peste 150 km/h si n'are nici pe dracu'.
Am mers pe TF si TA pe serpentine si se tine foarte bine. Se deschide pe ambele parti, odata inchisa nu mai "flambeaza" si overall e o investitie buna in sensul ca am dublat capacitatea portbagajului pentru iesiri cu 3-4 in masina.

O singura obiectie: modelele in jurul lu' 2000 ron si peste, sunt facute dintr-un material mult mai bun. A, si mai e ceva: vara faci colectie de musculite lipite de botul portbagajului, din orice material ar fi el.
Oricum, as zice sa faci un drum pana la ei (portbagajeauto.ro) si sa vorbesti cu baietii de acolo. Mie mi-au dat multe detalii si am putut sa vad diferentele intre modele.
Pe de alta parte, pentru 1-2 iesiri pe an merita mult mai bine sa inchriezi de la ei, decat sa-l cumperi.
Just my 2c.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

MihaiFlorescu

  • *
  • 13868
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Despre cutii portbaja - roof box
« Reply #10 on: November 24, 2014, 11:18:28 AM »
Merci Catalin de feedback. Acum cu inchiriatul ai si tu dreptate pentru 1-2 iesiri pe an nu merita. Dar daca produsul are 3 ani garantie si ai minim 3 iesiri pe an, in 2 ani esti la egalitate considerand un cost mediu de inchiriere de 250 lei (doar cutia), si in 3 ani de utilizare deja esti in avantaj sa cumperi.

Deci totul depinde de numarul de folosiri pe an si durata folosirii evident. Daca inchiriezi 7 zile, deja te apropii de jumatate din pretul de cumparare.
Nu stiu ce durata de viata au aceste cutii. Presupun ca depinde si de cum le intretii, de vremea de afara cand le folosesti (inghet, ploaie, soare puternic etc.)

Ramane sa vedem ce aduce mosul.. Nicolae sper eu :D
« Last Edit: November 24, 2014, 11:22:42 AM by MihaiFlorescu »

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Despre cutii portbaja - roof box
« Reply #11 on: November 24, 2014, 11:27:21 AM »
vb cu serban pt el avea pe bug de usa dar modelul asta de bare care se prinde pe barele de break si este foarte ieftin .. gen 200-300 lei (asta in caz ca nu le gaseste secsi ) sunt unii pe maicadomnului de la care am luat noi bare pt subaru hatch si ford lui adyburner! daca vrei dam o fuga pana acolo ... la hatch au fost vreo 700 barele de la thule cu prinderile pt hatch si barele de aluminiu ''aero nus cum '' :D uite man de la astia sh cred ca merge oe impreza ta http://www.portbagajeauto.ro/second-hand-bare-portbagaje/set-bare-thule-755.html
http://olx.ro/oferta/bare-transversale-aluminiu-pentru-automobile-cu-bare-longitudinale-ID1Y9i7.html#68b6b51fd9
« Last Edit: November 24, 2014, 11:39:20 AM by malakay »
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

celalalt

Răspuns: Despre cutii portbaja - roof box
« Reply #12 on: November 24, 2014, 11:44:20 AM »
Asa ma...strica piata...

cristibna

  • *
  • 723
  • FUN
Răspuns: Despre cutii portbaja - roof box
« Reply #13 on: November 24, 2014, 12:14:28 PM »
Mihai, cutia o poti prinde pe 99 % din bare transversale. Cu sistemul de la barele transversale e o oaresce problema.

Am si eu bare transversale Thule, cu sistem de prindere pt Impreza SW ( de la vechea ) si din pacate nu se potrivesc prinderile pe Forestier :( ... si le-am folosit o singura data...
Viteza... e viteza recomandata, dar tine si la mai mult, la reprize. La fel si greutatea. Bine, acu nu o sa pui 100kile in el :)
2018 Subaru XV 2.0
2016 Honda NC750x DCT
ex 2004 Subaru Forester 2.0X

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Despre cutii portbaja - roof box
« Reply #14 on: November 24, 2014, 13:20:08 PM »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Răspuns: Despre cutii portbaja - roof box
« Reply #15 on: December 18, 2014, 23:23:07 PM »
Mihai, nu-ti fa probleme cu viteza, la cat de bulbucata e pacific, n-o sa depasesti 120 km/h. :) Eu am dynamic 900, si desi e mai subtire se aude destul de bine dupa 130 km/h; da, am mers cu ea si cu 180km/h (fara sa-mi iau zborul) dar esti avion... :)
Baietii de la portabagajeauto.ro sunt profi si te poti baza pe ei oricum.
Cu cat mai aerodinamica cu atat mai bine (zgomot, consum etc.). Si eu am fost tentat sa-mi iau mai mare(pe principiul mai incapatoare), insa de necrezut cate bagaje bag in dynamic.


Sent from my iPad using Tapatalk
Subaru Outback 2.0D MY2010(2011) M6

MihaiFlorescu

  • *
  • 13868
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Despre cutii portbaja - roof box
« Reply #16 on: May 26, 2016, 09:49:34 AM »
Cautand din nou cutii (anul acesta sigur imi iau) am dat peste ceva altfel. Desi cam scump, mi se pare foarte tare ideea. O dai jos, o depozitezi sub pat, in debara, oriunde vrei, o faci clatita ca sa poti intra in parcarea subterana.
Bifeaza multe casute la mine, mai ales ca trebuie sa o pot pune pe mai multe masini diferite. Nu stiu cum e cu rezistenta in timp si decoloratul sau curatarea insectelor.

https://www.norauto.ro/cutii-portbagaj/1663-cutie-portbagaj-norauto-bermude-flex-3700-370-l-negru.html

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Despre cutii portbaja - roof box
« Reply #17 on: May 26, 2016, 10:11:15 AM »
Nu e cam mica? Bare transversale ai?
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

MihaiFlorescu

  • *
  • 13868
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Despre cutii portbaja - roof box
« Reply #18 on: May 26, 2016, 10:13:06 AM »
E mica da. Nu cred ca o sa o iau pe asta, dar tot ceva in 330l o sa iau pentru ca trebuie sa intre si pe Corsa si pe Focus care au plafonul scurt si hayonul cu deschidere mare. Imi trebuie o cutie sa o foloseasca toata familia, ca asa eu am nevoie de 2 ori pe an.
« Last Edit: May 26, 2016, 10:15:04 AM by MihaiFlorescu »

Răspuns: Despre cutii portbaja - roof box
« Reply #19 on: May 26, 2016, 11:55:35 AM »
Tocmai am achizitionat un sistem de bare transversale si ma gandesc serios la o cutie rigida pentru Outback. Aveti recomandari?